Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Hlavní objem spotřeby energie přenosného počítače klesá na podsvícení obrazovky. Výrobci je přizpůsobují na nízkou spotřebu energie, což zvyšuje životnost baterie. Pro mnoho lidí je takový jas nepřijatelný, takže bude užitečné vědět, jak učinit obrazovku jasnější, upravit obraz.

Jak nastavit jas na notebooku

Pokud jste si jisti, že monitor je příliš slabý, existují možnosti, jak zvýšit jas obrazovky na notebooku. Každý výrobce ponechal uživatelům možnost nastavit úroveň kontrastu, barvy atd. Výkon podsvícení obrazovky lze změnit následujícími způsoby:

 • přes menu napájení;
 • vestavěný Windows;
 • používání klávesových zkratek;
 • prostřednictvím dalších aplikací.

Pomocí klávesové zkratky

Nejjednodušší možnost, jak zvýšit jas obrazovky notebooku - kombinace tlačítek. Všichni globální výrobci přenosných počítačů (Asus, Lenovo, Samsung, HP, Acer) mají ve výchozím nastavení klávesovou zkratku Fn. Je umístěn na nejnižším řádku klávesnice, obvykle mezi Ctrl a Win. Pokyny pro změnu jasu obrazovky na notebooku pomocí funkčních tlačítek:

 1. Najděte klávesu na klávesnici, která ukazuje slunce nebo žárovku. U různých modelů to mohou být buď šipky nebo jedno z tlačítek F1, F2, F8.
 2. Podržte Fn, pak musíte několikrát stisknout tlačítko s obrázkem slunce. Podsvícení by se mělo postupně měnit, nastavit požadovanou úroveň.
 3. Stejným způsobem můžete postupovat obráceně. Nedaleko by mělo být tlačítko se sluncem, ale ne zastíněné uvnitř, což znamená schopnost snížit intenzitu podsvícení.

Prostřednictvím nastavení napájení

Možnosti počítače jsou naprogramovány tak, aby při vypnutí počítače ze sítě ztmavily obrazovku, aby se šetřila baterie. V případě potřeby můžete nakonfigurovat různé režimy provozu tak, aby se monitor neztratil ani při odpojení od sítě. K tomu potřebujete:

 1. Přejděte do nabídky Start.
 2. Přejděte do části Ovládací panely.
 3. Najděte položku "Power", klikněte na ni.
 4. Použijte sekci „Nastavení vypnutí“.

Toto menu má dvě nastavení: baterii a síť. Pro tyto dva stavy můžete nastavit specifické indikátory. Budete vyzváni k nastavení hodnot pro dobu, po které bude monitor vypnut, přejde do režimu spánku, jasu obrazovky. Některé modely přenosných počítačů mohou mít několik provozních režimů, například Asus navrhuje používat Performance, Quite Office, Movie a můžete provádět změny v každém z nich.

Jak zvýšit jas na notebooku prostřednictvím speciálního programu

Další možností je, jak zvýšit jas obrazovky na notebooku - použít další programy a systémové funkce. Výrobci spolu s řidiči nabízejí instalaci softwaru pro své produkty. Společnost Intel například nabízí speciální nástroj Intel HD Graphics, který lze zpravidla najít na hlavním panelu vedle hodin. V AMD tyto funkce provádí Catalyst Center, které poskytuje širokou škálu možností pro změnu nastavení zobrazení.

Pokud chcete snadno, rychle přidat napájení podsvícení na monitoru, můžete použít vestavěnou nabídku z Windows. Za tímto účelem:

 1. Klikněte pravým tlačítkem myši na obrázek baterie.
 2. Vyberte "Centrum mobilních telefonů".
 3. V okně, které se otevře, použijte posuvník pro zvýšení požadovaného indikátoru.

Co dělat, když se jas na notebooku nezmění

Někdy nastavení jasu obrazovky notebooku nemá požadovaný efekt. To není důvod k okamžitému přechodu do servisního střediska, někdy je problém v tom druhém. Nejprve byste měli zkontrolovat dostupnost ovladačů grafické karty, jejich relevanci. Je pravděpodobné, že grafický ovladač prostě neví, jak reagovat na vaše akce. Měli byste také zkontrolovat přítomnost ovladačů pro klávesnici a výkon klávesy Fn. Pokuste se o zvýšení nebo snížení hlasitosti reproduktorů.

V nejhorším případě není možné zvýšit výkon lampy z důvodu hardwarového problému. V průběhu času se může podsvícení monitoru rozbít, vyčerpat zdroj části, roztřepit nebo přesunout vlak. V takových případech byste měli kontaktovat zákaznický servis, abyste zjistili příčinu poruchy a odstranili ji. Před přenášením počítače do opravy zkuste všechny výše popsané metody.

Naučte se, jak v případě potřeby přepnout obrazovku na notebooku.

Video instrukce: jak změnit jas monitoru na notebooku

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: