Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Jednou z kultivovaných odrůd cibulových odrůd je cibule, druhé jméno je šalotka. Jeho domov je považován za Blízký východ, ale jeho prospěšné vlastnosti učinily takový přírodní produkt v poptávce po celém světě. Žárovky šalotky mají jedinečné složení, které našlo široké uplatnění ve vaření, kosmetice a medicíně.

Šalotky - co to je

Tato potravinová složka se přidává do mnoha jídel, což jim dodává pikantní chuť. Žampiony šalotky rostou v „hnízdě“, která se skládá z několika středně velkých hlav najednou. Jejich tvar, velikost a počet závisí nejen na rozmanitosti žárovek, ale také na vlastnostech péče o ně. Jedná se o mrazuvzdornou mašličku, takže ji můžete dokonce před zimou zasadit, hlavní je dodržovat základní pravidla, zjistit jednotlivé vlastnosti odrůdy. Je připojeno mnoho fotografií na tematických stránkách sítě.

Shallot odrůdy

Než začnete pěstovat takovou domácí kulturu, první věc, kterou musíte rozhodnout o vzhledu a chuti budoucnosti kořene. Všechny existující druhy šalotek s fotografiemi lze nalézt na tematických stránkách „zahradníků“ nebo osobně konzultovat se zkušenými agronomy. Pokud jsou správně klasifikovány, lze rozlišit dvě hlavní skupiny šalotky:

 1. Staroměstští jsou velká cibule, mezi nimi „Sibiřská jantar“, „Gornyak“, „Sněhová koule“, „Guran“, „Seryozhka“, „Sibiřská žlutá“, „Albik“, „Sprut“, „Zvezda“.
 2. Keře - tato malá cibule, získaná chovem, je velmi úrodná. Jsou to „Ayrat“, „Garant“, „Emerald“, „Dimon“, „Guran“, „Afonya“, „Ayrat“, „Banana Shalot“.

Existuje další klasifikace:

 1. Rané dozrávající šalotky jsou Vitaminny, Belorets a další.
 2. V polovině sezóny odrůdy cibule - to je "Albik", "Andreika" a další.
 3. Pozdní odrůdy šalotky jsou sibiřský jantar, Ural violet.

Šalotka - na rozdíl od žárovek

Někteří lidé nevědomky nazývají šalotkou společnou cibuli, ale to není pravda. Radikální rozdíly stále existují a z hlediska vnějších a chuťových parametrů. Pokud je zajímavé znát rozdíl mezi šalotkou a cibulovou cibulí, níže jsou charakteristické znaky první třídy. To je:

 1. Šalotka vypadá jako švestka, ve tvaru a velikosti. Cibule jsou větší.
 2. Cibule má hořkou chuť, zatímco šalotka se vyznačuje jemností, příjemnou chutí.
 3. V šalotce je část cukru, superfosfátů, živin a vysoké koncentrace vitaminu C. Ukazuje se, že je to silný antiseptik v boji proti "škůdcům" těla.
 4. Cibule zanechává nepříjemnou chuť, ale to se nestane u šalotky, takže se přidává do jídel na rautech.
 5. V asijské kuchyni je to nepostradatelná součást salátů, hlavních jídel a vegetativního menu. Zelení jsou přidáváni do jídla současně.

Jak pěstovat šalotky

Jedná se o přírodní produkt rychlého občerstvení, který lehce mění a osvěžuje chuť jídel. Zvláště chutné jsou i obyčejná míchaná vejce s přidáním šalotkových odrůd. Pěstování šalotek je nekomplikovaný proces, který začíná na jaře. Kořenové plodiny se nebojí mrazu, takže se nebojte jarních mrazů. Malé žárovky pro výsadbu mají hmotnost 10 gramů, průměr 3-5 cm. Vlastnosti pěstování šalotky následující:

 1. Předem vyberte slunný pozemek pro přistání, prozkoumejte složení země. Například cibule uvedené jakosti nesnáší suchou půdu. Pro zpracování půdy připravte výsadbový materiál předem.
 2. Půda by měla být předběžně uvolněna, obohacena minerálními hnojivy, po výsadbě je nutné zajistit kvalitní zavlažování kořenových plodin. To je důležité, protože kořenový systém je „slabým místem“ kultury.
 3. Shallot odrůdy musí být vysazeny na lůžku v několika řadách do hloubky 5 cm, se vzdáleností od sousedních kořenových plodin ne méně než 10-15 cm.
 4. Po výsadbě zalijte vodu důkladně, abyste posílili a vytvořili silný kořenový systém kultury. Ve stejném měsíci můžete získat první sklizeň ve formě mladých listů.
 5. Udržujte místo čisté, čisté plevele včas, hnojení půdy, zachování mírné kyselosti. Takže rostlina bude rychle těžit ze sklizně.
 6. Výsadba v zimě zajišťuje ohřívání kořenových plodin, a proto je nutné použít film, zakrýt cibuli.
 7. Pokud budete dodržovat všechna pravidla, můžete pěstovat cibuli při pokojové teplotě na svém vlastním parapetu. Pokud je to žádoucí, šalotka nahradí cibuli, aby jídla nejvíce prospěšné pro tělo. V některých zemích, obecně považován za pochoutku.

Čtyřicet keřů roste

Tato plodina může degenerovat ze semen. Turfová půda v kombinaci s humusem je nejlepší půda a obě přírodní složky by měly být užívány ve stejném poměru, mohou být doplněny minerálními hnojivy. Pro pěstování šalotky doma připravte dřevěnou krabici, vyberte semena nejvyššího stupně. Další akce jsou následující: \ t

 1. Než vyrostete šalotku ze semen, položte vrstvu zeminy ve výšce 7-8 cm ve spodní části krabice, pak vytvořte malé drážky v intervalu 5 cm.
 2. Položte cibulová semínka do drážek, posypte zeminou a hojně nalijte do vody. Nechte krabici týden na teplém místě při teplotě okolí 25 stupňů.
 3. Jakmile začnou klíčit semena šalotky, předpokládá se, že teplota sníží na optimální hodnotu 18-20 stupňů. To pomůže, aby kořeny rostliny silné.
 4. V případě cibulového hnojiva nakupujte speciální roztoky a přípravky, používejte vrchní obvazy pouze podle pokynů a zároveň poskytujte rostlině vysoce kvalitní zavlažování.

Můžu před zimou zasadit šalotky

Vzhledem k tomu, že se jedná o mrazuvzdornou rostlinu, může být vysazena během chladného období. Například šalotka musí být pokryta polyethylenem, přičemž musí být zachována stálost okolní teploty, nepřítomnost průvanu. Nenechávejte mladé výhonky nebo cibule v otevřené oblasti. Výsadba šalotky na zimu je poskytována pouze pro určité odrůdy šalotky, mezi nimi "Ural violet", "sibiřský jantar". Odrůdy jsou chutné a zdravé a budou vypadat jako další zástupci tohoto druhu.

Šalotky - péče

Pro některé je snazší koupit šalotku, zatímco jiní dávají přednost pěstování na vlastním parapetu. Mezitím je důležité zjistit, jak tak učinit, abyste dosáhli požadovaného výsledku - bohaté sklizně. Péče a rozmnožování šalotek je samostatným tématem, zde jsou nuance věnovat pozornost:

 1. Během celého vegetačního období je zajištěno kvalitní zalévání celé plochy půdy. Několik týdnů před sklizní by naopak půda měla vysychat.
 2. Vzhledem k tomu, že plevel rychle roste v blízkosti kořenového systému cibule, musí se půda systematicky třepetat.
 3. Hnojiva by měla být používána pouze tehdy, když se objeví první výhonky šalotky, kdy kořenová plodina potřebuje zejména intenzivní výživu.
 4. Cibule peří ztenčí, jak rostou, a můžete je bezpečně používat v potravinách, používat k vaření.
 5. Pokud listy šalotky osuší nebo ztratí svůj bohatý odstín, musíte použít speciální nástroje, které obsahují léčivé složky pro cibuli.

Šalotka - používá se při vaření

Máte-li nakládat zeleninu, shallot odrůdy cibule přijde na záchranu, protože to eliminuje hořkost složek, dává nasládlou pachuť. Většina z jídel, které tvoří kuchař, tato cenná potravinová složka je přítomen. Šalotka ve vaření je prostě nenahraditelná: přidává se do omáček a lahůdek, které se používají při přípravě polévek, drůbežích jídel a volně žijících zvířat.

Video: Ashkelon luk

Recenze

Svetlana, 41 let

Při skladování na suchém místě je doba použitelnosti cibule prodloužena. Držel jsem šalotku celou zimu v krabici. Používá se pouze pro rodinnou dovolenou a pro léčbu dětí. Uprostřed, cibule je sladká, její vlastnosti jsou užitečné, zejména během sezónní epidemie chřipky. Kromě toho, šalotka je silný antiseptikum, které rychle zabíjí bakterie.

Marina, 37 let

Na fotografii jsem viděl jen šalotku. Přítel nedávno přinesl pár cibulových hlav. Tak to chutná sladce, ne tart. Připomíná Jaltu, ale pouze v barvě není fialová. Líbilo se mi to, tak jsem začal neustále kupovat pár šalotkových hlav ke stolu. Plány budoucnosti - růst na balkóně sami.

Anna, 33 let

Kupuji šalotky na polévky. Tento druh cibule činí chuť prvních jídel nezapomenutelnou, pikantní. Dokonce i obvyklá nudlová polévka celá naše přátelská rodina jí s velkým potěšením. Používám také chutné a ne pikantní šalotku, aby se zabránilo nachlazení v zimě. Děti jedí i cibuli - neodmítajte. Shallot je jednoduché a cenově dostupné preventivní opatření pro nedostatek vitamínů.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: