Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Protein hemoglobin váže kyslík a zajišťuje jeho dodávání do tkání. Normálně je hladina látky v krvi 120-150 g / l u žen a 130-160 g / l u mužů. S poklesem o 10-20 jednotek z dolní hranice můžeme hovořit o anémii. Chcete-li odstranit, musíte vzít léky na zvýšení hemoglobinu.

Indikace pro použití léčiv ke zvýšení hemoglobinu

Tablety pro zvýšení hemoglobinu jsou potřebné, když tělo postrádá železo. To nemusí přijít ve správném množství, nebo prostě není stravitelné. Pro zmírnění příznaků anémie se používají přípravky dvojmocného síranu železnatého nebo trojmocného hydroxidu, navíc obohacené o vitaminy C, B12, kyselinu listovou. Důvody pro snížení hemoglobinu lze označit za některá onemocnění, poškození krevních buněk v důsledku medikace nebo dědičných defektů.

Tablety ke zvýšení množství tohoto proteinu se nedoporučuje pro helmintické invaze, onemocnění jater, růst zhoubných nádorů. Indikace jsou:

 • chronická anémie nedostatku železa;
 • poruchy trávení;
 • anémie způsobená podvýživou;
 • chronické onemocnění ledvin;
 • vnější intoxikace, infekční onemocnění;
 • doba zotavení po ztrátě krve (chirurgický zákrok, porod u těhotných žen, menstruační ztráty doprovázené slabostí, bolestí hlavy, palpitace).

Léky na zvýšení hemoglobinu

Lék na zvýšení hemoglobinu v krvi může vybrat pouze lékař. Vlastní předpis zpomaluje vstřebávání iontů obsahujících železo, způsobuje negativní reakce, vývoj patologických stavů zažívacího traktu. Lékaři předepisují takové léky vitamínem C, což má pozitivní vliv na vstřebávání léčiva. Pilulky, které se berou ústně a jednají rychle, jsou populární formou.

Irovit

Kapsle na bázi fumarátu železa, kyseliny askorbové a kyseliny listové, kyanokobalaminu a monohydrochloridu lysinu zvaného Irovit (cena 50 kapslí - 500 rublů) stimulují hematopoézu (hematopoézu), léčbu anémie způsobené hojnou menorrhagií nebo jinými příčinami. 1 kapsle představuje 100 mg železa. Dospělí užívají 1 tobolku denně půl hodiny před jídlem.

Dávkování u dětí je předepisováno individuálně. Kurz trvá maximálně šest měsíců. Vedlejší účinky léku jsou zácpa, abdominální nepohodlí, průjem. Kontraindikace: nesnášenlivost složek přípravku, hemochromatóza (dědičné porušení absorpce železa). Je zakázáno kombinovat Irovit s antacidy, chloramfenikolem, tetracykliny - je lepší vyčkat 3 hodiny mezi jejich užitím.

Maltofer

Žvýkací tablety ke zvýšení hemoglobinu Maltofer (cena od 318 rublů za 30 kusů) jsou kombinovaný přípravek obsahující hydroxid polymaltozátu hydroxidu železitého. Vyrábí se více kapek, sirup, ampule. Tento stabilní hematopoetický komplex je ve struktuře podobný feritinu (proteinový komplex, který je železným depotem v těle), takže se rychle vstřebává a inkorporuje do hemoglobinu.

Kontraindikace pro přijetí jsou hemosideróza (nadměrná koncentrace hemosiderinu v tělesných tkáních), hemochromatóza, anémie olova nebo sideroachriorního typu, přecitlivělost na složky přípravku. Tablety se užívají perorálně po dobu 1-2 měsíců po dobu 3-5 měsíců. Pokud se lék používá k léčbě latentního nedostatku železa, léčba trvá 1-2 měsíce. Vedlejší účinky: bolest, průjem, zvracení, nevolnost, zácpa.

Tardiferon Retard

Tablety Tardiferon Retard (cena 30 kusů je 259 rublů) mají dlouhodobý účinek v důsledku obsahu dvojmocného železa a polovičního železa (80 mg na 1 kus) a ricinového oleje. Lék má hematopoetický účinek, kompenzuje nedostatek železa. Tablety se používají před jídlem nebo během jídla 1-2 kusy. denně

U těžké anémie trvá léčba 3-6 měsíců. Pro účely prevence jsou těhotným ženám předepsány tablety denně nebo každý druhý den, počínaje 4 měsíci, kdy dítě nosí. Kontraindikace: hemolytická anémie, thalassémie (anémie s poruchou syntézy hemoglobinu), věk do 6 let, diabetes mellitus 1. typu. Vedlejší účinky: bolesti břicha, zažívací poruchy, alergie.

Ferlatum

Roztok ferlatu (15 ml lahvičky stojí 915 rublů) obsahuje sukcininát železitý (40 mg trojmocného prvku na 1 ml). Lék má hematopoetické, anti-anemické vlastnosti, stimuluje syntézu hemu. Kontraindikace použití tohoto roztoku je přecitlivělost na složky přípravku. Vedlejší účinky: bolest břicha a bolest v epigastriu, průjem, nevolnost, zácpa.

Ferlatum se užívá před jídlem. Dospělí musí užívat 1-2 lahvičky denně ve 2 dávkách, pro děti - 1, 5 mg / kg tělesné hmotnosti ve dvou dávkách, přičemž léčba nesmí překročit šest měsíců. V menoragii, těhotenství, krvácení, je doba užívání léku stanovena individuálně. Je lepší roztok opláchnout vodou, v kombinaci s jinými tekutinami může tvořit nerozpustné komplexy.

Ferretab

Lék se železem ke zvýšení hemoglobinu Ferretab (30 kapslí stojí 340 rublů) má prodloužený účinek, obsahuje kyselinu listovou a fumarát železa. Prostředky zaplňují nedostatek železa, vykonávají hematopoetickou funkci. Kontraindikace k jeho použití jsou přecitlivělost na složky kompozice, nedostatek vitaminu B12, anémie z olova.

Přípravek Ferretab lze užívat během těhotenství, kojení, s opakovanými recidivami anémie. Nežádoucí účinky: zácpa, pocit plnosti v žaludku, alergie, nevolnost, zvracení. Tobolky se užívají nalačno, 1 kus denně. V případě závažného nedostatku železa může být dávka zvýšena na 2-3 kapsle denně. Po dosažení normální hladiny hemoglobinu trvá kurz alespoň další měsíc.

Sorbifer Durules

Sorbifer Durules tablety (30 kusů stojí 380 rublů) obsahují síran železnatý a kyselinu askorbovou, které zvyšují hemoglobin. Léčivo zaplňuje deficit prvků, má anti-anemický účinek, lze jej použít jako preventivní opatření. Kontraindikace: obstrukční změny v zažívacím traktu, hemochromatóza, věk do 12 let.

Vedlejší účinky léku: nevolnost, zácpa, průjem, bolest břicha. Tablety se odebírají interně, promyjí se nejméně 100 ml kapaliny. Nelze je rozdělit ani žvýkat. U dospělých se užívá 1 tableta 1-2 krát denně, poté se dávka zvyšuje na 3-4 tablety denně ve dvou dávkách v průběhu 3-4 měsíců. Těhotné ženy musejí dvakrát nebo jednou pít každý den k prevenci.

Heferol

Tobolky Heferol (30 kusů stojí 590 rublů) obsahují fumarát železa, mají hematopoetické a erytropoetické účinky, vyplňují nedostatek prvku. Bivalentní sloučenina slouží ke zvýšení hemoglobinu, stimuluje procesy kostní dřeně. Kontraindikace pro užívání léku: hemosideróza, střevní divertikul nebo její obstrukce, krevní transfúze (krevní transfúze), megaloblastická nebo hemolytická anémie.

Nástroj je povolen během těhotenství a laktace. Jeho vedlejší účinky jsou nevolnost, hemosideróza, zvracení, černé výkaly, bolest v epigastriu a alergie. Nepijte pilulky s mlékem, čajem, kávou. Užívají se půl hodiny před snídaní, dětem nad 12 let se doporučuje vypít 1 kapsli pro profylaxi, 2 ks. denně v 1-2 dávkách - pro léčbu. Kurz trvá 6-12 týdnů. Po normalizaci krevního obrazu se lék opije ještě další 3-4 měsíce.

Totem

Perorální roztok Totem (20 ampulí po 10 ml po 540 rublech) obsahuje dihydrát glukonátu železitého, glukonát manganatý a měď. Léčivo má antianemický účinek, obsahuje železo pro syntézu hemu, normalizaci obsahu myoglobinu (svalového proteinu vázajícího kyslík) a feritinu. U diabetu se používá s opatrností.

Lék je kontraindikován ve věku tří měsíců, s talasémií, exacerbací peptického vředu, toxicitou olova. Dospělí se denně podávají v dávkách 100 až 200 mg železa (2 až 4 ampule) ve 2 až 4 dávkách, pro děti 5 až 7 mg / kg tělesné hmotnosti. Ke kontrole hladiny roztoku železa je třeba užívat každé dva měsíce. Pokud je těhotenství předepsáno 50 mg denně, v průběhu 3-6 měsíců. Nežádoucí účinky: černé výkaly, průjem, zvracení, pálení žáhy, ztmavnutí zubní skloviny.

Injekce ke zvýšení hemoglobinu

Ve formě injekcí jsou preparáty železa s nízkým hemoglobinem u dospělých předepisovány, pokud je hladina látky kriticky snížena a musí být rychle korigována. Injekce poskytují okamžitý přísun železa v krvi. V jejich složení se používají rychle vstřebatelné látky. Někdy přípravky se železem ke zvýšení hemoglobinu ve formě injekcí obsahují askorbovou, kyselinu listovou, minerály.

Ferrum-Lek

Sirup, žvýkací tablety a roztok pro intramuskulární podání Ferrum-Lek (5 ampulí po 2 ml, z nichž každý stojí 1 300 rublů) obsahují komplex hydroxidu železitého s polymerním dextranem, který má antianemické vlastnosti. Tekutina je stabilní a podobná struktuře jako feritin. Roztok pomáhá snižovat slabost, únavu, tachykardii, závratě, bolest a suchou pokožku. Používá se s opatrností při bronchiálním astmatu, kardiovaskulárním selhání, až 4 měsíce.

Lék je kontraindikován s přebytkem železa v těle, syndromem Osler-Rand-Weberem, akutními infekcemi ledvin, nekontrolovanou hyperparatyreózou (vzestup hormonů štítné žlázy), v prvním trimestru těhotenství, s cirhózou jater, infekční hepatitidou. Standardní dávky pro dospělé - 1-2 ampule denně, pro děti - 0, 06 ml / kg denně. Vedlejší účinky: arteriální hypotenze, bolesti kloubů, oteklé lymfatické uzliny, závratě, dyspepsie.

Gektofer

Roztok Gektoferu (5 ampulí po 2 ml po 1 000 rublů) obsahuje železné železo se sorbitolem, dextrinem a kyselinou citrónovou. Díky aktivní složce se kapalina snadno vstřebává a vstupuje do systémové cirkulace, nemá karcinogenní účinek. Kontraindikace jsou nesnášenlivost složek přípravku, žaludeční vřed žaludku, akutní leukémie nebo pyelonefritida, časné těhotenství.

Lék neovlivňuje tvorbu krve. Jeho vedlejšími účinky jsou generalizovaná kopřivka, kovová chuť v ústech, nevolnost, palpitace, arytmie, zvracení a slabost. Roztok se injikuje intramuskulárně každý druhý den podle schématu 1, 5 mg na kg hmotnosti pacienta. Při 1 ampule (2 ml) představuje Geectopher standardní dávku pro dospělého s hmotností 70 kg.

Cosmofer

Roztok pro intravenózní a intramuskulární podání přípravku Cosmofer (10 ampulí po 2 ml po 1 500 rublů) obsahuje komplex dextranu a hydroxidu železitého. Kontraindikace: bronchiální astma, ekzém, první trimestr těhotenství, věk do 18 let. Během laktace, porucha funkce ledvin, je lék předepisován s opatrností.

Podává se intramuskulárně nebo intravenózně v dávce 100-200 mg 2-3 krát týdně. Intravenózní infuze se provádí po dobu 15 minut, léčivo se zředí ve fyziologickém roztoku nebo 5% roztoku glukózy. Intramuskulární injekce vložené do hýždí. Nežádoucí účinky: snížení tlaku, dyspepsie, oteklé lymfatické uzliny, tromboflebitida, anafylaxe (plicní edém).

Doplňky stravy a vitamíny

Při léčbě anémie jsou nezbytné vitamíny ke zvýšení hemoglobinu v krvi, zejména pokud se příčinou patologie stává nedostatek těchto látek. Indikace pro použití doplňků stravy jsou avitaminóza C, B12, kyselina listová, vyčerpání těla, ztráta krve. Doplňky stravy a vitamíny jsou předávány ve formě injekcí nebo tablet.

Fenulas

Tobolky Fenuls (10 kusů stojí 140 rublů) obsahují bezvodý síran železnatý, mononitrát thiaminu, riboflavin, hydrochlorid pyridoxinu, kyselinu askorbovou, pantothenát vápenatý, nikotinamid. Slouží k doplnění nedostatku vitamínů. Kontraindikace: alergie na složky přípravku, hemosideróza, hemochromatóza. Děti vitamíny jsou zakázány.

Kapsle se užívají s latentním nedostatkem železa jedenkrát denně, jeden měsíc. Pro prevenci nedostatku latentních mikroelementů se používá 1 kapsle 1-2 dny před začátkem menstruace, během nich a 1-2 dny po něm. Fenuls lze aplikovat od 14. týdne těhotenství jednou za dva týdny s přestávkou 7 dní. Vedlejší účinky: zvracení, průjem, zácpa, závratě.

NUTRILITE Iron plus

Pilulky železa a NUTRILITE (120 kusů stojí 800 rublů) se projevují nerovnováhou železa, kyseliny listové, obsahují stopový prvek ve formě glukonátu a fumarátu. Jsou vhodné pro diabetiky, vegetariány, neobsahují laktózu, lepek, obohacené uhličitanem vápenatým z ústřic, špenátový koncentrát. Léčivo se podává jednou tabletou denně během jídla 3-4 týdny. Kontraindikace: těhotenství, kojení.

Nutrimax Vision

Nutrimaks tablety (100 kusů stojí 320 rublů) - multivitaminový lék. Kontraindikace: hypervitaminóza, přecitlivělost na složky přípravku. Složky léčiva jsou vitamíny A, E, D, K, B1, B2, B5, B6, B12, kyselina listová, PP, C, ženšenový extrakt, rostlinný deanol. Tablety jsou obohaceny hořčíkem, železem, zinkem a mědí. Mají bor, vanad, jod a mangan; molybden, nikl, cín, selen, fluor a chrom. Vedlejší účinky použití: alergie, svědění, kopřivka, průjem. Dávkování - 1 ks. za den.

Vitabiotika Feroglobin B 12

Feroglobin-B12 sirup a kapsle (200 ml stojí 460 rublů) jsou bohaté na vitamíny B1, B2, B6, B12, C, niacin, pantothenové a kyseliny listové, glycerofosfát vápenatý. Kompozice obsahuje citrát železitý amonný, zinek, mangan, měď ve formě síranu, jodid draselný, med, hydrochlorid lysinu, sladový extrakt. Léčivo je kontraindikováno v případě přecitlivělosti na složky onkologie.

Dospělí pijí léky 1 tobolku jednou denně při jídle po dobu 3-4 týdnů. Sirup se užívá v lžičce po jídle dvakrát denně, během těhotenství - třikrát denně. Děti do 3 let dávají půl lžičky léků denně, do 6 let - stejné množství, ale dvakrát denně, do 12 let - celou čajovou lžičku 1-2 krát denně. Vedlejší účinky se projevují formou alergií.

Jak užívat železné doplňky

K tomu, aby léky předepsané lékařem ke zvýšení hemoglobinu v krvi účinně fungovaly, musíte dodržovat pravidla pro jejich užívání. Doporučení pro pacienty:

 1. Přípravky železa se nedoporučují používat současně s tetracykliny, Levomycetinem, činidly obsahujícími vápník.
 2. Vezměte pilulky, které potřebujete po jídle tak, aby stopové prvky byly zcela absorbovány. Bezprostředně po užití přípravku je jídlo zakázáno. Nepijte kávu ani čaj, tablety nekousejte.
 3. Přípravy jsou prováděny s přestávkou šest hodin.
 4. Léčba začíná malými dávkami, po určité době se může dávka zvýšit na optimální hodnotu.
 5. Průběh léčby anémie z nedostatku železa trvá dlouho - až šest měsíců. Po normalizaci stavu se doporučuje opakovat léčbu další 2-3 měsíce, aby se zabránilo relapsu.
 6. Vitamin C a kyselina listová pomáhají lépe absorbovat ionty železa.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: