Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Je dobré, aby všichni věděli, co je nezbytné pro nouzovou péči při zlomeninách, protože na něm může záviset jeho život. Poranění dolní končetiny je důsledkem práce nebo domácího úrazu, po jehož přijetí je důležité, aby poškozená strana včas pomohla, aby se zabránilo komplikacím s jejich koordinovanými činnostmi.

Co dělat v případě zlomeniny

Na internetu najdete obrovské množství videí, která detailně zobrazují algoritmus první pomoci v případě otevřených nebo uzavřených zlomenin. Pokud uděláte všechno správně, existuje možnost zabránit bolestivému šoku pacienta a celistvosti měkkých tkání. Včasná první pomoc při zlomeninách přispívá k rychlé obnově poškozené kosti, snižuje riziko vytěsnění těchto pevných struktur.

Co by se mělo udělat na turnu

Akce musí být rychlé a koordinované, ale hlavní je pochopit, co dělat. Například prvním krokem je vyloučení jakýchkoli pohybů oběti, jistě imobilizujte údajnou patologii. Jinak se klinický obraz pouze zhoršuje. Než začnete pomáhat s frakturou, je důležité se ujistit, že je kost poraněna.

K tomu pečlivě naslouchejte pacientovým stížnostem, ve kterých hlásí nemožnost pohybu poraněné paže nebo nohy, akutní záchvat bolesti nebo jiné příznaky. Není pochyb o tom, s největší pravděpodobností je to zlom. Pokud není viditelná rána na těle viditelná, je zavřená; a v případě porušení integrity kůže a otevřeného krvácení - otevřeno.

Co dělat se zlomeninami

Při aplikaci pneumatiky na poškozené místo kostry je důležité nepokoušet se správně upevnit kost. V opačném případě zraněný člověk zažívá bolestivý šok a měkké tkáně jsou zraněny, začíná krvácení. Aby nedošlo ke zhoršení klinického obrazu, v případě první pomoci by nebylo na škodu zjistit, co se se zlomeninou nedá udělat. Takže:

 1. Je přísně zakázáno přepravovat pacienta bez předchozího použití dlahy k pevnému upevnění postižené oblasti.
 2. Pochybné alternativní léky by neměly být používány k léčbě zlomenin, protože pacient potřebuje pomoc certifikovaného traumatologa.
 3. Nemůžete ignorovat známky zlomeniny, odkazující na jednoduchou modřinu. Tento problém sám o sobě nezmizí, ale nesprávně spojené kosti vedou k vážným zdravotním problémům.
 4. Pro upevnění pneumatiky je lepší použít tlustý materiál nebo obvazy, ale ne lepicí pásku a jiné lepivé povrchy.
 5. Nedoporučuje se vyhýbat se zdravotní péči, protože jedním z povinných opatření pro úspěšnou léčbu zlomenin je uložení sádry.

Jak identifikovat modřinu nebo zlomeninu

Někteří pacienti pochybují, že kost je zlomená. Je pro ně jednodušší věřit, že se jedná o modřinu, která uplyne po několika dnech. Pro rozptýlení všech pochybností a odstranění otálení, které je v této věci nebezpečné, jsou charakteristické charakteristické znaky zlomeniny uvedeny níže. To je:

 • atak bolesti v okamžiku zlomeniny;
 • bolestivý šok při pokusu o přesunutí poškozené oblasti nebo při přepravě pacienta;
 • bobtnání měkkých tkání, tvorba hematomu v místě poranění kosti;
 • deformace postižené oblasti;
 • otevřené krvácení (pro otevřené zlomeniny).

Pokud jde o modřiny, je bolest dočasná, oslabuje se, když je vystavena chladu. Edém prochází prvním dnem po nárazu a klouby si zachovávají částečnou pohyblivost. Pokud je pacient uložen a držen na lůžku alespoň 24 hodin, druhý den je pozitivní dynamika zřejmá, což nelze říci o zlomeninách uzavřeného a zejména otevřeného typu.

Imobilizace pro zlomeniny

Použití tuhých fixátorů pro tento druh poranění je povinné, jedná se o první pomoc oběti. Pokud si takovou ortopedickou pomůcku řádně uložíte, může být pacient dopraven bez problémů nejdříve do ambulance a poté na pohotovost. Po určení zóny poškození je imobilizace končetin nebo jiných kosterních struktur následující:

 1. Jestliže femur trpěl, pneumatika je umístěna na vnitřní straně zraněné končetiny, kotník a kolenní klouby jsou pevné. Pneumatika by se měla dostat do třísla, kde by se měl zastavit měkký váleček.
 2. Pokud je holeně zlomena, je nutné připravit dvě pneumatiky - na vnější a vnitřní povrch zraněné končetiny, které jsou pevně ovázány dohromady. Fixace kotníku a kolena.
 3. V případě zlomeniny klíční kosti připravte šátek na zavěšení bolavé paže. Když nastane potřeba použít obvaz, pohybujte předloktím a pevně jej upevněte v této poloze.
 4. Je-li žebro rozbité, aplikuje se na hrudník těsný obvaz (v oblasti hrudní kosti), ale oběť musí být předem znecitlivěna a ambulance je naléhavě nazývána. Je nutné zajistit dýchání břišními svaly.
 5. V případě zlomeniny prstu není potřeba pneumatiku, protože další zdravý prst, ke kterému musí být pevně připevněn, se stane fixačním. Kromě toho dávejte pacientovi anestetikum.
 6. Zlomeniny pánevních kostí způsobují poškození vnitřních orgánů charakteristické zóny, proto není vyloučeno vnitřní krvácení a bolestivý šok u pacienta. Nohy musí být roztaženy, pod kolena položte měkký polštář oděvu.
 7. Pokud se jedná o těžké poranění lebky, je nutné zastavit krev, aplikovat těsný obvaz typu „chepets“ do patologického centra a poté okamžitě oběť dopravit do nemocnice.
 8. V případě urgentní hospitalizace pacienta se provádí loupání v čelisti při zlomeninách, přičemž jsou přísně kontraindikována neautorizovaná opatření ke snížení kosti.

Typy přepravních pneumatik

To je důležitý způsob znehybnění při přepravě, který plní funkci silného a pevného obložení. Pneumatiky pro zlomeniny mají jinou klasifikaci, ale jeden účel. Traumatologové rozlišují tyto odrůdy:

 • improvizované pneumatiky (vyrobené ze šrotu);
 • speciálně navrženo (zakoupeno v lékárně).

Konstrukční prvky pneumatik jsou:

 • schodiště;
 • pneumatické;
 • plast.

První pomoc při zlomeninách

Pokud není pochyb o tom, že to není vůbec vykloubeno, musíme jednat rychle. Je nutné vzít desku jako improvizovaný materiál, který se používá pro pevnou fixaci poraněné kosti. Dále budou vyžadovány léky proti bolesti, lokální antiseptika, obvazy a vata. V případě potřeby můžete využít účast jiné osoby. První pomoc při zlomeninách je zárukou rychlého zotavení poškozeného.

První pomoc při otevřené zlomenině

V takovém klinickém obraze může být na povrchu trupu vidět otevřená rána, venózní nebo arteriální krvácení není vyloučeno. Především je nutné předcházet rozsáhlým ztrátám krve pacientem, a pak neprodleně provést imobilizaci pro další přepravu oběti do pohotovostní místnosti pro poskytování odborné lékařské péče. Musíte tedy provádět následující činnosti:

 1. Dezinfikujte otevřenou ránu.
 2. Proveďte tlakovou bandáž nebo použijte turniket, abyste se vyhnuli velké ztrátě krve.
 3. Připevněte studené na zraněné místo, abyste zmírnili otoky, snížili intenzitu krvácení.
 4. Kromě toho, aby postižené analgetika ve formě Analgin, Tempalgin.
 5. Použijte pneumatiku a počkejte na lékaře.
 6. Při otevřené zlomenině s vytěsněním kosti je první věcí odstranit neoprávněné pokusy o opravu poškozené struktury.

První pomoc při uzavřené zlomenině

Tyto typy zranění se vyskytují v každém věku a při řádné první pomoci neznamenají závažné ortopedické problémy. Charakteristickým znakem poranění je absence viditelných ran a krvácení. Postup první pomoci pro uzavřené zlomeniny je následující:

 1. Imobilizujte poškozené kosti.
 2. Vyzdvihnout předmět, který se stane pevným fixátorem.
 3. Připevněte ji k poškozené oblasti obvazem nebo hustým materiálem, aniž byste se pokoušeli opravit zlomenou kostní strukturu.
 4. Kromě toho aplikujte studené na bolestivé místo před edémem.
 5. Dává postiženému analgetiku jako anestetikum.

První pomoc při zlomeninách páteře

To je nebezpečné zranění, které může stát člověka život. V případě nesprávného jednání a absence první pomoci může oběť zůstat trvale invalidní. PMP spočívá v imobilizaci pacienta v poloze, která poskytuje minimální tlak na poraněné obratle. První pomoc při zlomeninách páteře zahrnuje následující postup:

 1. Opatrně položte oběť na tvrdý povrch na zádech.
 2. Dejte anestetikum.
 3. Pod krkem a koleny umístěte válečky z hustého materiálu (mohou být vyrobeny z oblečení).
 4. Upevnit tělo pacienta, pak jej dopravit do traumatologie.

První pomoc při zlomeninách končetin

Pokud máte smůlu zranit svou ruku, i samotná oběť může poskytnout první pomoc. Poté ihned kontaktujte pohotovost. Zlomeniny končetinových kostí jsou pevně fixovány, a proto se doporučuje použít šátek nebo obvazy. Pokud je vaše předloktí poškozené, budete potřebovat dvě pneumatiky pro upevnění - od vnějšího a vnitřního povrchu. Horní končetina by měla být znehybněna, zatímco je důležité minimalizovat zátěž.

Co dělat v případě zlomeniny žeber

Zvláště nebezpečné je poškodit hrudní koš, protože v jeho dutině je soustředěno několik důležitých orgánů a systémů. První pomoc při zlomeninách žeber by měla být včasná, protože vnitřní vyloučení a rozsáhlé krvácení nejsou vyloučeny. Je důležité si uvědomit, že zaměření patologie musí být imobilizováno a žebra se při dýchání pohybují.

Na hrudník je nutné nasadit pevnou bandáž elastických bandáží. V nepřítomnosti takové, můžete použít list, další hustá hmota, která je upevněna s pásem. Po těchto manipulacích pacient okamžitě zažije dlouho očekávanou úlevu, když začne dýchat břišní svaly. Pak je naléhavě nutné dopravit do traumatologie, s výhodou v horizontální poloze těla.

Pomoc při zlomeninách klíční kosti

To je nebezpečné místo, které je těžké opravit. První pomoc při zlomeninách ramenního pletence je umístit pod paži malý polštář, visící bolavé rameno na šálu. Je důležité svázat zraněnou končetinu s tělem obvazy, aby se zraněná osoba přesunula do traumatologie v sedě. V opačném případě není odsazení vyloučeno. První pomoc při zlomeninách klíční kosti by měl poskytnout lékař.

Reliéf kyčle

Pokud nemáte to štěstí, že poškodíte stehenní kosti, prvním úkolem je znehybnit se. Chcete-li to, ležel na zádech na tvrdé základně a ujistěte se, že dávat lék proti bolesti. Pro první pomoc při zlomenině kyčelního kloubu je nutné provádět tyto jednoduché operace:

 1. Na nemocnou nohu připevněte dvě identické pneumatiky, pevně je naviňte spolu s obvazem k dalšímu transportu pacienta.
 2. V nepřítomnosti těch, vítr velké končetiny na zdravý, ale nejprve umístěte válečky z tlusté vrstvy vaty mezi kameny chodidel a kolen.
 3. Oběť přepravujte výhradně ve vodorovné poloze. Lékaři při příjezdu mohou především použít speciální nafukovací pneumatiky.

Video: Druhy zlomenin a asistence

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: