Plazení pomáhá posilovat muskulo-ligamentózní aparát, ale mnoho pediatrů věří, že tato dovednost má příznivý účinek i na celkový vývoj: ovlivňuje intelekt, přispívá k rychlé tvorbě řeči. Děti, které se naučily lézt, začínají sedět rychleji než jejich vrstevníci, takže byste si neměli nechat ujít tuto fázi vývoje.

Když se dítě začne plazit

V kolika měsících se dítě začne plazit, mnoho maminek má zájem. Pediatři se domnívají, že první reflex se snaží plazit děti od narození. Už jste si dokázali všimnout, když dítě otočíte na bříško, položíte podpěru pod nohy, dítě se od něj aktivně tlačí pryč. Není však důvod se radovat z rychlého pokroku, tato fáze potrvá po 3 měsících.

Přibližně po 5 měsících již většina dětí zvládla vlastní torzi těla, lícem dolů, aktivně sbírala ruce a nohy, čímž tlačila své tělo dopředu. Během tohoto období musíte být obzvláště opatrní, protože se často stává, že když se na chvíli odvrátíte, můžete dítě najít na podlaze. Nebojte se, když se dítě začne plazit na břiše nesprávně bokem nebo dozadu - to je normou pro většinu dětí tohoto věku.

Když se dítě začne plazit na všech čtyřech

Aby strouhanka zvládla současné křížení, když se paže a nohy pohybují synchronně, musí uplynout více než šest měsíců. Lékaři se domnívají, že děti se dobře plazí, když mají 9 měsíců, ale neměly by se řídit tak přísným rámcem. Čas, kdy se děti začnou plazit na všech čtyřech, je stanoven striktně individuálně: někteří se učí dovednosti za šest měsíců, ostatní děti za rok nebo déle.

Včasné procházení bude přínosem pouze pro:

  • dítě zlepšuje koordinaci a snaží se navigovat ve vesmíru;
  • dochází k posílení páteře a svalů;
  • mobilita a flexibilita kloubů;
  • normální spánek.

Když se dítě začne plazit a sedět

Rodiče často předpokládají, že když se dítě začne plazit na všech čtyřech, pak je čas postavit se vzpřímeně - jinými slovy, je čas vstát a sedět. V praxi je věk 7 měsíců obdobím, kdy se pokoušejí pouze o snahu pohybovat se samostatně. Úkolem rodičů je prosazovat je a nevynucovat více.

Optimální doba, kdy se děti začnou plazit a sedět - od 9 měsíců do jednoho a půl roku. Tím, že se první pokusy pohodlně usadit, bude vaše dítě sebevědomější. Je to proto, že v této pozici je k dispozici mnohem více: můžete dosáhnout požadované hračky, je lepší vidět mámu a tátu, učit se nové hry. Během tohoto období začnou děti zvykat na hrnec nebo rostlinu u dětského stolu.

Když se chlapci začnou plazit

Předpokládá se, že děti stejného věku, ale různého pohlaví, začnou stát na všech čtyřech v různých časech. To je pravda, například, dívky se učí všechny potřebné dovednosti rychleji. Je těžké odpovědět přesně na to, kdy se chlapci začnou plazit, do značné míry závisí na individuálních schopnostech dítěte. Obecně se uznává, že děti se snaží vstávat v 8 měsících a až jeden a půl roku.

V jaké době se dívky začnou plazit

Od šesti měsíců do 9 měsíců je optimální doba, kdy se dívky začnou plazit. Zpravidla se novorozené drobky samice dříve učí nejen procházet lekce, ale také naučit se vstávat rychleji, pak chodit a mluvit. Pokud se do této doby vaše dítě nesnaží pohybovat sama, neměli byste vyzvánět. Měli byste vědět, že každý novorozenec je jiný. Pokud je dítě zdravé a aktivní, znamená to, že ještě nenastal čas.

Jak naučit dítě plazit se

Dokud dítě samo není připraveno pokusit se lézt nebo sedět, veškeré úsilí rodičů bude zbytečné. Teprve poté, co se dítě naučí převrátit se na břiše nebo se snaží dostat na kolena, stojí za to podněcovat jeho činnost. Existuje několik pravidel pro výuku, aby dítě procházelo:

  • Pravidelně protahujte svaly nohou a paží, dokonce i měsíčního dítěte, provádějte jednoduchou masáž zad.
  • Dělejte lehkou gymnastiku. Pokud se můžete přestat bát, zvládněte cvičení na fitbalu nebo naučte dítě plavat.
  • Po 6 měsících jsou svaly rukou a nohou dítěte velmi slabé, takže není snadné dřepnout: tělo se houpá v různých směrech, strouhanka nemůže dlouhodobě udržet rovnováhu. Pomoci své výpary v této fázi, drží zadek, napodobující pohyb rukou a nohou.

Video: jak pomoci vašemu dítěti naučit se plazit

Kategorie: