Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Statistiky WHO ukazují, že 4% populace trpí emfyzémem plic (emfyzém). Toto onemocnění zpravidla postihuje muže středního a vyššího věku. Existuje chronická, akutní forma, lokální (vikář) nebo difuzní. Onemocnění zhoršuje plicní ventilaci, krevní oběh, což vede k invaliditě a snížení komfortu života.

Co je emfyzém?

Toto onemocnění zvyšuje množství vzduchu v alveolární tkáni plic více než norma. Přebytek plynu, který se hromadí v těle, může vést k řadě komplikací, například poškození tkání průdušek. Onemocnění emfyzému vyvolává nadbytek plynů, ne v důsledku přidávání kyslíku, ale zpoždění, akumulace oxidu uhličitého a dalších nečistot. To vede k narušení normální dodávky krve do plicních tkání ak jejich zničení. Uvnitř těla roste tlak, dochází k mačkání nejbližších orgánů a tepen.

Zobrazení

Tato patologie je rozdělena do několika typů a forem. Každý z nich má specifický příznak, který lze zjistit během diagnózy a anamnézy. Emfyzém plic může být v akutním chronickém stavu (u dětí je extrémně vzácný). Každá z forem má navíc nepříznivou prognózu bez řádné léčby. Typy plicního emfyzému:

 • paraseptal;
 • difuzní;
 • panlobular;
 • bulózní

Co je to nebezpečný emfyzém

Onemocnění vede k nevratným změnám ve struktuře tkání orgánu, což se projevuje formou plicní insuficience. To je jeden z bodů, že nebezpečný emfyzém je. Plicní hypertenze vede k významnému zvýšení zátěže na pravých částech myokardu. U některých pacientů se rozvine srdeční selhání pravé komory, edém dolních končetin, dystrofie myokardu, ascites, hepatomegalie.

Včasnost detekce onemocnění přímo ovlivňuje budoucí prognózu. Ignorování problému, terapeutická opatření vede k progresi patologie, invaliditě pacienta a dalšímu postižení. Kromě samotné nemoci představují závažné ohrožení lidského zdraví komplikace emfyzému.

Životní prognóza

Emfyzematózní plíce nelze úplně vyléčit. I při léčbě dochází k neustálému rozvoji patologie. Včasné přijetí do nemocnice, dodržování všech lékařských doporučení, léčebných opatření pomáhá zpomalit nemoc, zlepšit životní úroveň, zpoždění postižení, snížení úmrtnosti. Prognóza života s emfyzémem na pozadí vrozené vady je obvykle nepříznivá.

Emfyzém - příznaky

Projevy onemocnění závisí na typu a formě patologie, ale jsou zde také hlavní znaky emfyzému, které jsou vždy stejné. Mezi běžné příznaky patří:

 • cyanóza;
 • tachysystol;
 • exspirační dušnost (exacerbace zánětu orgánu, bronchitida, často se vyskytuje se zvyšující se fyzickou aktivitou);
 • kašel (agonizující suchý kašel se sekundárním typem patologie, scant sputum);
 • zkrácená velikost krku;
 • vyboulené supraclavikulární oblasti;
 • zvýšení respiračního selhání;
 • úbytek hmotnosti;
 • změny hrudníku patologické povahy, expanze mezirebrového prostoru;
 • stojací otvor;
 • nadměrná únava;
 • v důsledku expanze hrudníku je nedostatek pohyblivosti (hrudník ve tvaru sudu);
 • krční žíly při kašli nabobtnají;
 • fialová pleť, objeví se kapilára.

Bulózní emfyzém

Většina odborníků souhlasí, že bulózní onemocnění je projevem dědičných / genetických abnormalit. Patogeneze, etiologie této formy onemocnění není zcela objasněna. Patologie je charakterizována tím, že bully se objevují v plicích (bubliny různých velikostí), jsou lokalizovány častěji v okrajových částech orgánu. Bubliny mohou být vícenásobné nebo jednoduché, místní nebo společné. Průměr býka se pohybuje od 1 do 10 centimetrů. V této formě onemocnění se v první fázi vyvíjí respirační selhání.

Paraseptal

S touto patologií se plicní alveoly rozšiřují natolik, že dochází k destrukci interalveolární septy. Paraseptální emfyzém vede k dysfunkci plicní tkáně, ale riziko smrti je velmi malé. Tělo dostane méně kyslíku než ve zdravém stavu, ale nedostatek není tak kritický, aby vedl k smrti.

Vicarna

Tato forma onemocnění je charakterizována hypertrofií, expanzí plicních částí po operaci, zvýšeným zásobováním krví. Vikář emfyzém je součástí skutečného emfyzému. Tělo neztrácí pružnost, adaptivní reakce způsobují funkční změny. Objem vzduchu zbývajících plic se zvyšuje, bronchioly se rozšiřují, což se neprojevuje jako typické pro emfyzematózní výdech.

Difuzní

Patologie může být sekundární nebo primární. Poslední difuzní emfyzém plic se přijímá jako nezávislá nozologická jednotka, což znamená různé varianty patologie. Nemoc patří k idiopatickému typu, protože důvody nejsou zcela objasněny. Existuje pouze spojení mezi obstrukčními onemocněními průdušek, což vede k dalšímu rozvoji emfyzému. Sekundární typ patologie se často stává komplikací po chronické bronchiální obstrukci, bronchitidě, pneumoskleróze.

Diagnostika

Mezi hlavní příznaky patologie patří dušnost, ke které dochází po cvičení. Označuje vývoj onemocnění, pokles difuzních schopností plic, což je způsobeno snížením dýchacího povrchu orgánu. To se vyvíjí na pozadí významného zvýšení ventilace. Pro diagnostiku pomocí následujících metod vyšetření:

 1. Emfyzém na rentgenovém snímku je patrný (X-ray). Obraz pomáhá identifikovat možné patologie, vidět celý obraz orgánu. Zúžení stínu srdce bude patrné, bude vytáhnuto, zvýšení vzdušnosti dýchacích cest bude patrné.
 2. Počítačová tomografie (CT). Studie pomáhá vidět hyper-vzduch, bully, zvýšenou hustotu bronchiální stěny. CT poskytuje příležitost k odhalení onemocnění v raném stadiu.
 3. Příznaky a symptomy. Výskyt dechu v mladém věku může znamenat dědičnou formu onemocnění. To je vážný důvod pro konzultaci s odborníkem a provedení průzkumu.

Emfyzém - Léčba

Moderní medicína nabízí několik účinných oblastí terapie, které pomáhají zpomalit proces progrese. Léčba emfyzému se provádí v následujících oblastech:

 1. Proveďte dechová cvičení. Jsou zaměřeny na zlepšení výměny plicního plynu. Minimální doba léčby je 3 týdny.
 2. Je nutné zcela přestat kouřit, to je nejdůležitější faktor, pokud chcete účinně léčit patologii. Mnozí pacienti s dyspnoe vymizí s časem, kašlem, snadnějším dýcháním a celkovou pohodou.
 3. Antibakteriální léčiva, zpravidla anticholinergika. Dávkování léku předepisuje lékař individuálně. Tento ukazatel je ovlivněn dalšími příznaky doprovázejícími nemoc. Celkový terapeutický účinek zvyšujících se léků s vykašláváním.
 4. Inhalace. Je to účinný způsob, jak léčit toto onemocnění, poskytuje dobré výsledky spolu s lékovou terapií. Minimální doba léčby je 20 dnů.
 5. Chirurgický zákrok. Provádí se pouze v nejtěžších případech, provádí se otevření hrudníku nebo pomocí endoskopie. Včasný chirurgický zákrok pomáhá vyhnout se komplikacím, například pneumotoraxu.

Lidové léky

Účinná léčba bude pouze s komplexním přístupem k léčbě. Vyléčit pouze tinktury doma nemoc nebude fungovat. Léčba lidových léků na emfyzém může být provedena pomocí následujících receptů:

 1. Drogová sbírka 2. Pampeliška pampelišky, březové listy, jalovcové plody budou potřeba. Smíchejte složky, které potřebujete v poměru 1: 2: 1. Ve čtvrt litru vařící vody musíte trvat na lžíci této sbírky. Poté kapalinu přefiltrujte přes gázu a po jídle po 30 minutách vezměte 15 ml.
 2. Pro provádění inhalace nebo ve formě tinktury se používá divoký rozmarýn. V poslední verzi, trvá asi hodinu trvat na 1 lžička. rozdrcená, sušená rostlina v půllitrové nádobě vroucí vody. Musíte pít 15 ml dvakrát denně.
 3. Kolekce číslo 3. Bude potřebovat kořeny lékořice, Althea, šalvěj, anýz, borovice pupeny. Smíchejte všechny rozdrcené přísady ve stejném poměru. Lžíce sbírky se vaří ve sklenici vroucí vody. Po 1-2 hodinách bude tinktura připravena, která musí být nalita do termosky. Během dne je třeba produkt před jídlem vypít 3x 3x 6 ml.

Dechová cvičení

To je jeden z typů prevence a léčby onemocnění. Respirační gymnastika s emfyzémem zlepšuje výměnu plynů, zejména se úspěšně používá v počátečních stadiích patologie. Terapie je prováděna ve zdravotnickém zařízení, podstatou této metody je, že pacient nejprve dýchá vzduchem s malým množstvím kyslíku po dobu 5 minut, pak stejně jako normální obsah. Sekce se skládá ze 6 takových cyklů, zpravidla je to 20 dní, 1 sezení denně.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: