Lilie - královský, majestátní květiny - ozdobí každý zahradní plot. Nelze milovat lilie. Nikdo nezůstane lhostejný při pohledu na tyto barevné, voňavé květenství. Se vší krásou nevyžadují velkou péči. Výsadba lilie na jaře je snadný způsob, jak chovat tyto trvalé, dlouho kvetené plodiny, které, na základě jednoduchých pravidel výsadby a péče, potěší zahradníky kvetou až 10 let.

Kdy zasadit lilie v otevřeném terénu

Doba výsadby lilie v zemi je určena odrůdou. Na jaře je dobré pěstovat cibule tygra, tibetské, orientální, trubkovité, asijské hybridy. Je důležité mít čas na výsadbu cibulí s klíčky do 10 cm, pokud jsou výhonky větší, je lepší je umístit při výsadbě do strany. Jakmile sníh zmizí z místa, můžete začít připravovat půdu pro záhony. V jižních oblastech v suchém, horkém počasí se výsadba lilie na jaře v zemi nedoporučuje.

Výsadba této trvalé produkce od konce dubna do začátku května. Chcete-li urychlit kvetení, můžete klíčit lilie žárovky před výsadbou. K tomu, kontejner s mokrým mechem, pilinami, kokosovým substrátem, stojící na teplém slunném místě. Hlavním požadavkem je ochrana před vysycháním, zamokřením. Když se hodí vhodné počasí, mohou být na záhonku vysazeny žárovky se silným výhonkem.

Doba přistání

Chcete-li pěstovat krásnou, bohatě kvetoucí trvalku kultury, každý zahradník sní. Kořenění, dlouhé a bohaté kvetení, zdravý růst rostlin závisí na několika faktorech:

 • dodržení termínů;
 • hloubka přistání;
 • dodržení doporučeného intervalu;
 • výběr místa;
 • příprava půdy pro záhony.

Termíny lilie jarní výsadby se v různých regionech mírně liší. Výsadba je možná, když se půda zahřeje. To je konec dubna - začátek května (v závislosti na regionu). Tubulární, východní hybridy jsou vysazeny, jakmile sníh opustí místo, tygr, tibetské lilie - začátek dubna, froté odrůdy - v dubnu. Nezapomeňte překrýt mulčovací místo přistání. Pokud jste právě transplantovat květiny z jednoho místa na druhé, to s hroudy země.

Výhody dubnového vylodění

Výsadba lilie v dubnu má několik výhod oproti podzimu a v létě:

 • zabraňování přehřívání žárovek v zimě;
 • schopnost chránit žárovky během podzimních mrazů;
 • možnost výsadby již naklíčených květin;
 • vytváření příznivých podmínek pro rozvoj kořenového systému;
 • rychlé, dobré přežití rostlin;
 • řádná příprava půdy pomáhá rostlině aktivně se rozvíjet;
 • Uložte žárovky před výsadbou v optimálních podmínkách.

Jak pěstovat lilie

Před provedením záhon by měl připravit půdu. Při vykopání půdy se hrudky rozdrtí, kořeny plevelů a kameny se odstraní. To zlepšuje odvodnění půdy, usnadňuje kontrolu plevelů v budoucnu. Vykopou hloubku rýčového bajonetu, ale pokud půda nebyla zpracována dříve, nebo místo bylo zaplaveno dříve, je nutné odstranit horní vrstvu půdy a kopat ji hlouběji.

Pozemek pod záhonem musí být připraven, protože lilie postel vyžaduje drobivé půdy, úrodné, bez úzké podzemní vody. Při kopání pozemku je třeba 1 metr čtvereční:

 • rašelina - 1 kbelík;
 • popel ze dřeva - 100 g;
 • humus - 8 kg;
 • superfosfát - podle návodu.

Před výsadbou navlhčete každou jamku, ale ne vodu. Hloubka výsadby závisí na velikosti žárovky. Otvor by měl být 2-3 krát vyšší než žárovka. Na lehkých písčitých půdách je hloubka výsadby třikrát delší než délka cibule (výška výhonku se nebere v úvahu), na těžkých jílovitých půdách je hloubka výsadby dvojnásobek délky žárovky.

Vzdálenost mezi otvory závisí na odrůdě. Ty vysoké jsou vysazeny v rozmezí 20–30 cm a ty, které nedosahují požadované velikosti, jsou v rozmezí 10–15 cm a na dně díry nalévají do sklíčka řecký písek, který chrání žárovku před nadměrnou vlhkostí. Kryt se zemí. Zakryjte horní přistání mulčováním. Je-li výška výhonku větší než 10–15 cm, jsou cibule uloženy do strany, opatrně posypané pískem a půdou, protože klíčky jsou křehké. Pokud jsou výhonky velké a brzy zasazené v otevřeném terénu, použijte rašelinové hrnce. S nástupem tepla, rostlina květiny na záhon přímo v nich.

Možná roste doma na parapetu, balkon, zimní zahrada, načasování výsadby lilie. Pozemek je možné zakoupit v obchodě. Vhodné primery, sestavené v následujících poměrech:

 • sod země - 3 díly;
 • listová zem - 1 díl;
 • humus - 1 díl;
 • písek - 1 díl.

Třetí část vybrané nádoby pro lilie by měla být naplněna drenážní vrstvou. K tomu, jemné oblázky, střepy, nebo velké expandované hlíny. Někteří pěstitelé používají nasekané vaječné skořápky.

Hrnec na výsadbu žárovek by neměl být velký. Ve velkých vany nebo vázy lze zasadit vysoké, velké keře, jako je Regale odrůda, nebo několik krátkých a středně velkých odrůd. Na dně hrnce asi třetina odlévání. Pak trochu připravené půdy, na vrcholu vrstvy 3 cm kalcinovaný písek. Rostlinné lilie na písku, posypeme na 2/3 země. Současně by se nádoba neměla plnit až po okraj. Je třeba mít na paměti, že v budoucnu s růstem stonku bude muset žárovka usnout na krku.

Výběr a skladování sadby

Při nákupu v obchodě pečlivě zkontrolujte materiál na výsadbu. Hlavní je, že žárovka nebyla letargická, ale hustá, pružná, masitá. Vyberte si velké, zdravé cibule s pevným krkem, bez poškozených tkání, prasklin, nadměrně sušených šupin. Nekupujte suché, scvrklé, lehké, měkké, porézní cibule. Výhonek, pokud existuje, by měl být krátký, silný, silný, ale ne více než 10 cm.

Pečlivě zkontrolujte žárovky, odstraňte usušené nebo shnilé váhy. Poté dezinfikujte slabým roztokem manganistanu draselného po dobu 30 minut. Suchý, vložený do vermikulitu. Aby nedošlo k deformaci výhonku, musí být obal volný. Udržujte výsadbový materiál v chladničce na spodní polici v papírových pytlích nebo plastových sáčcích s otvory.

Jaký druh půdy je vhodný pro lilie

Nové výsadby se provádějí na místě, kde se předtím nevyrostla lilie. Pro liliovou postel vyberte suché, slunné místo. Půda by měla být volná, výživná, propustná, bez stagnace vody - kořeny hnijí z vlhkosti a květy nerostou dobře, mohou zemřít. Lilie obvykle snáší mírný stín, ale v hustém stínu rostou špatně, sbírají několik pupenů. Dobré sousedství v květinové zahradě s růžemi - mají příznivý vliv na sebe.

Pokud má přidělená plocha těžkou jílovitou půdu, je nutné přivést rašelinu, písek, kompost 20 dní před výsadbou. Různé druhy lilií preferují různé druhy půdy. Většina odrůd dává přednost neutrální půdě. Lilie Dahur a Tiger se dobře hodí do půdy s nízkou kyselostí. Monochromatické, bílé, cibulovité a chlupaté odrůdy, jako je mírně alkalická zemina.

Hnojení

Po výsadbě, celé období růstu, vývoje, kvetení, lilie potřebuje krmení. Pro tento účel jsou nejvhodnější komplexní hnojiva určená pro cibulovité květy. Chcete-li, aby obvaz by měl být v souladu s pokyny, vzít v úvahu, že během období růstu květina potřebuje dusík, a během kvetení - v fosforu a draslíku. Pro celé vegetační období potřebují lilie tři hlavní obvazy:

 • při vzniku úniků - močoviny a komplexních hnojiv;
 • při nastavování pupenů - síranu draselného a superfosfátu;
 • v období květu - s roztokem divočiny a nitroammofoskoy.

Minerální

Hnojiva aplikovaná na půdu zlepšují její složení. Dodejte rostlinám živiny pro řádný růst a vývoj. Minerální hnojiva obsahují mnoho stopových prvků, které nemohou dávat organické barvy. Množství hnojiv pro specifické účely:

 • pro hojné, dlouhé kvetení, vývoj kořenového systému, posílení imunity, jsou zavedeny do půdy při kopání do 10 m2: 200 g močoviny, 0, 5 kg síranu draselného, ​​1 kg superfosfátu;
 • pro celkové posílení rostliny se na půdu na 10 m2 nanese 10 kg azofosky;
 • během aktivního kvetení se vrchní obvaz zalévá pod kořenem roztoku nitroammofoski 50 g na 1 kbelík vody;
 • aktivovat růst rostliny a nastavení pupenů, dusičnan amonný se zavádí do půdy 1 lžíce. Já na 1 m2;
 • k ochraně proti plísňovým infekcím, aby dusičnan amonný v zemi 1 lžíce. Já 1 m2 na jaře po celou sezónu.

Organické

Zavedení tráveného humusu během kopání činí půdu drsnější, usnadňuje přístup vzduchu a vlhkosti ke kořenům, vyživuje živiny, podporuje reprodukci červů. Na 1 m² vyrobte 8 kg humusu. Pro těžké půdy přidejte 1, 5 kbelíku rašeliny a písku. Dřevo popílek chrání rostliny před plísní a chorobami. Během léta mohou být hnojiva s popelem prováděna 5-7 krát rychlostí 100 g na 1 m2. Nejlepším hnojivem pro aktivní růst a kvetení je zředěná suspenze v poměru 1:10. Mělo by být provedeno s nástupem teplých jarních dnů 1 krát za měsíc.

Režim zavlažování

Potřeba vody je pro rostliny nejdůležitější - umírají z nedostatku vlhkosti az jejího přebytku. Špatné, nepravidelné zavlažování vede ke špatné tvorbě květin, deformaci, smrti rostliny. Zamokřování vede k plísňovým, bakteriálním chorobám, hnilobám, kořenům. Povrchové zalévání je škodlivé pro rostliny, protože kořeny začnou dosahovat až do vlhkosti a suší se na povrchu půdy. Dodržujte doporučení pro zavlažování:

 1. Liberálně by měla být napojena právě vysazená a kvetoucí lilie. Zbytek času by měl být pravidelný, ale mírný.
 2. Zalévání by mělo být prováděno večer.
 3. Voda by neměla padat na listy rostlin, vede k popáleninám.
 4. Nejvhodnější zalévání pro lilie - závlahové zavlažování.

Ochrana před škůdci a chorobami

Při pěstování a chovu lilií je třeba dbát na dezinfekci sadby a půdy. Houbové a virové onemocnění postihují stonky a listy lilií, zhoršují vzhled květin a zcela zničí květinu. Šíření hniloby je podporováno zvýšenou vlhkostí a bohatou zálivkou. K pěstování zdravých a krásných květin, před výsadbou, se provádí následující zpracování cibulí na ochranu před infekcemi:

 1. dobře opláchněte;
 2. Vloží se do roztoku manganistanu draselného po dobu 30 minut. (5-10 g na 1 kbelík vody);
 3. namočte v roztoku fungicidu po dobu 30 minut;
 4. odstranit poškozené šupiny;
 5. opláchněte v několika vodách;
 6. procesní roztok malathionu 1 polévková lžíce. Já na 1 vědro s vodou.

Ochrana se zlepší, pokud se přistání po určitou dobu zahřeje. K tomu použijte mini skleníky, plastové lahve, krycí materiál. S nedostatečným zpracováním sadebního materiálu, během kvetení, květiny mohou být předmětem řady onemocnění. Pro prevenci onemocnění v květnu prolévali půdu se směsí Bordeaux. V červenci se ošetření provádí dvakrát. Pro sezónu několikrát postříkal závod. Pokud léčba nepomůže a rostlina se nezlepší, vykopou ji a zničí ji tak, aby jiní neměli nemoc.

Typy nemocí

Vnější projevy

Metody boje

vlhké hniloby

Žluté skvrny na listech, stopky

snižování zavlažování, používání dusíkatých hnojiv

kořenová hniloba

horní část střílí žlutě

rostlina je zničena, půda je dezinfikována

šedá forma

hnědé skvrny na rostlině

snižují zavlažování, zpracovávají léky obsahující měď

rez

Hnědé rez skvrny na listech

zpracovat Bordeaux nebo fungicidy

Jak chránit lilie před hmyzem

Lahodné šťavnaté cibule a zeleň milují malé zahradní škůdci. Pikuk, mšice, roztoče, louskáček, sušenky, třásně, lilie brouk. Tento hmyz škodí cibulce a vede je k smrti. Časově nejnáročnější, ale ne méně efektivní, je ruční metoda - je to bezpečný způsob, jak se zbavit škůdců bez použití insekticidů a pesticidů. Od mšic, lilie brouka, brouka brouka může zbavit, sbírat ruce a ničit. Pokud se nemůžete vyrovnat s hmyzími škůdci ručně, budete se muset uchýlit k zpracovatelským zařízením.

Při výsadbě lilie na jaře se můžete vyhnout používání toxických chemikálií a pokusit se bojovat s škůdci organickými drogami. Pro boj proti mšicím, roztočům, třásnám, použijte mýdlový roztok nebo vodný roztok rostlinných olejů (hřebíček, rozmarýn). Oleje se nepoužívají pro zpracování při teplotách vzduchu nad 32 ° C a pod 4 ° C. Ošetření se provádí v zataženém dni při nízké vlhkosti.

Pro boj s mškami, klíšťaty, třásněmi používejte infuze:

 • brambory nebo rajčata - 4 kg na 10 litrů vody vaří 30 minut, přidejte mýdlo 30 g;
 • kořeny koňské šťávy - 300 g na 10 l vody trvají 3 hodiny;
 • listy pampelišky - 400 g na 10 l vody trvají 3 hodiny;
 • listy a květy heřmánku, farmaceutické - 3 kg na 10 l vody, aby se vyluhovaly po dobu 12 hodin a ředily vodou 1: 3;
 • česnek - nasekané stroužky 200 g naplněné vodou 10 litrů k okamžitému použití.

Před použitím pesticidů se ujistěte, že patří k malým nebezpečným nebo středně nebezpečným látkám. Přípravky povolené pro použití v Rusku jsou uvedeny ve Státním katalogu povolených pesticidů a agrochemikálií, který je k dispozici na internetu. Neustálé používání stejného pesticidu se nedoporučuje, protože škůdci produkují imunitu. Pokud se rozhodnete použít syntetické drogy, musí být střídány.

Druh škůdců

Harm udělal

Metody boje

Mšice mohou být různé barvy: zelená, růžová, hnědá, černá, šedá

velké kolonie kazí poupata, poškozuje mladé výhonky, oslabuje rostlinu, může zničit

sousedství s měsíčky, řeřichou, mátou peprnou, česnekem a dalšími pikantními bylinkami;

postřik tabákového prachu nebo pyrethrum prášku na postižené rostliny;

postřik roztokem karbofos;

ošetření syntetickými pesticidy na bázi alfa-cypalermethrinu, imidaclopridu

Thrips - malé podlouhlé černé chyby, zanechávající za sebou stříbrné skvrny na listech

krmivo pro mízu rostlin,

pupeny kvetou, listy se stávají neatraktivní

biologické přípravky "Fitoverm", "Akarin",

pesticidy na bázi imidaclopridu

Pavoučí roztoče červené barvy, larva žije v zemi po dobu 5 let

jí mízu rostliny, oslabuje a utiskuje květinu, vede k smrti bez léčby, listy kudrlinky, rostlina vysychá;

na listech můžete vidět bílá vejce a roztoč sám

postřik prostou vodou (z nadměrné suchosti);

postřik karbofos;

postřik "akaricid"

Brouk brouk (lilie brouk, bulbous chrastítko) červený brouk, který dělá vysoký zvuk v očekávání nebezpečí

na spodní straně listu se nacházejí larvy potažené slizem;

během několika dnů je rostlina zcela zbavena listů;

Stříkání karbofosem

Lily létání začíná v nebeském pupenu

poškozuje pestík a tyčinky květu

Stříkání karbofosem

Medvedka

kazí cibule a výhonky, kopy se pohybuje

půdní aplikace "Medvetoks" 3 g na 1 m2, pastí od medvěda

Khrushch (larva brouka)

poškozuje žárovky a kořeny

sbírat ručně při kopání

Drátěnka, larva klikatého brouka, je podobná červům, tenkým, dlouhým, oranžovým nebo žlutohnědým, se třemi páry nohou.

poškozuje žárovku zevnitř, postupně zmenšuje celou žárovku

zpracovávat žárovky s manganistanem draselným, lapače z pohřbených polovin brambor, zavádění dusičnanu amonného do půdy

Šťavnaté výživné cibule a mladé výhonky milují zahradní hlodavce. Chránit přistání od myší pomůže vykopat kovové sítě s malými buňkami. Také se jim nelíbí vůně narcisů. Po přistání kolem záhonů s liliemi křoví narcisů budete poskytovat služby lilím. Někteří hmyzí škůdci také netolerují vůni narcisu. Pozorování doby výsadby lilie a pravidel péče, vyzvednutí kopií barev a výšky, dostanete květinovou zahradu, voňavé od začátku jara do podzimu.

Video

Kategorie: