Dekontaminace uzavřeného prostoru není vždy možná sama o sobě. Služby pro hloubkové čištění a odstraňování zdrojů znečištění a kontaminace nabízejí profesionální služby. Využívají moderní technologie a zařízení pro zlepšení mikroklima.

Co je to dezinfekce

Dezinfekční systém je komplex činností zaměřených na destrukci patogenních bakterií, virů, prvoků, hub, spór a toxinů mikroorganismů. Dezinfekce také zahrnuje odstranění hmyzu (hmyzu, švábů, blech) a hlodavců (myši, krysy).

Činnosti by měly být prováděny v každé místnosti, kde je zdroj ohrožení nebo existuje riziko vzniku a reprodukce patogenů.

Společné předměty, které potřebují dezinfekci prostor:

 • Nemocnice, léčebny, motely;
 • školy, mateřské školy;
 • přeplněná místa;
 • rostliny a jiné organizace potravinářského průmyslu;
 • místa obchodu s výrobky;
 • podniky živočišné výroby;
 • sklady;
 • apartmány, soukromé domy.

Účel a četnost. \ T

Dezinfekce nezvyšuje původce infekcí. Preventivní opatření zabraňují vzniku a šíření ohnisek infekce. Jak často se provádí dezinfekce, závisí na umístění opatření. Vlastnosti dezinfekce na různých místech jsou předepsány v sanitárních pravidlech - SanPiN. Na klinikách se akce konají několikrát denně. Na jiných místech je preventivní dezinfekce každodenním úkolem.

V obytných zónách je potřeba prevence 1–2 krát týdně.

Pokud je v domě nemocný člověk, nepříznivé mikroklima, pak se ráno a večer provádí mokré čištění dezinfekčními prostředky. Když se v bytě objeví infekce, která se rychle množí a má trvalé spory, doporučuje se zavolat speciální službu. Určuje množství dezinfekce v závislosti na patogenu.

Druhy dezinfekce

Klasifikace typů dezinfekce:

 • Ohnisková dezinfekce - provádí se v místě hromadění nebezpečných mikroorganismů. Rozděleno do 2 poddruhů:
  1. Současná opatření jsou prováděna v centru pozornosti infekce. Patogeny jsou odstraněny, protože jsou izolovány nemocnou osobou. Současná dezinfekce neumožňuje infekci překročit ohnisko.
  2. Závěrečná opatření - prováděna po odstranění zdroje patogenů. Dezinfekce eliminuje patogeny, které zůstávají na povrchu, objektech, ve vzduchu. Činnosti zcela eliminují patogeny.
 • Preventivní dezinfekce - zabraňuje vzniku onemocnění. Provádí se pravidelně, někdy plánované a neplánované.

Metody hygienického ošetření prostor

Dezinfekce v bytě a ve veřejných zařízeních se provádí pomocí těchto metod:

 1. Mechanické - odstranění a dezinfekce nátěrů, ložního prádla, poprášení hadry a saponáty. K provádění této metody si umyjte ruce, podlahy, prádlo, vzduch, navlhčete vzduch, otřete povrchy. Sanace částečně eliminuje patogeny.
 2. Fyzikální - vliv nízkých nebo vysokých teplot, ultrafialové vlny určité frekvence. Objekty nebo věci vařit, pára, zapálit, zmrazit, a křemen. Metoda pomáhá zničit téměř všechny patogeny.
 3. Chemické - použití dezinfekčních prostředků nebo koncentrovaných prostředků. Metoda také zahrnuje hubení škůdců (ošetření hmyzem), deratizaci (odstranění hlodavců) a deodorizaci (destrukce zápachu).
 4. Biologické. Boj proti infekci probíhá pomocí antagonistických mikrobů. Jsou to přirození nepřátelé škodlivých bakterií. Metoda se používá v čistírnách odpadních vod.

Dezinfekce vzduchu v interiéru

Následující moderní metody dezinfekce se používají k ničení patogenů v atmosféře místnosti:

 • Křemen - ozařování ultrafialovými vlnami o délce 205–315 nm. Jsou vyráběny germicidními lampami. UV paprsky zničí buněčnou DNA, takže patogeny přestanou množit a vymřít. Otevřené lampy se používají pouze v nepřítomnosti osoby, jsou nebezpečné pro rostliny. UV paprsky odbarvují tapetu, látky.
 • Aerosolová dezinfekce - rozprašování chemikálií ze speciální instalace. Dezinfekční prostředky rovnoměrně zavlažují vzduch, pronikají do těžko přístupných míst. V atmosféře, takzvaný. mlha Během procedury si člověk obléká ochranný oděv. Po dezinfekci je místnost dlouhodobě odvzdušněna.
 • Použití bakteriálních filtrů - iontové elektrostatické / fotokatalytické čističe. Vzduch prochází deskami zařízení, kde se mikroorganismy usazují na stěnách nebo umírají z ultrafialových paprsků. Přístroje snižují vlhkost vzduchu, vyžadují pravidelnou údržbu.
 • Ozonace - použití zařízení pro syntézu ozonu. Modrý jedovatý plyn ničí patogeny. Ozon je nebezpečný pro člověka, oxiduje kovy.

Profesionální sanitace

Dezinfekční služby využívají efektivní a bezpečné chemie. Léčí těžko přístupná místa, vzduch, odstraňují alergeny, špatný zápach.

Odborníci opustit 24/7, radit, dát záruku za práci, uzavřít smlouvu. Služby vydávají akt zpracování, spolupracují s kontrolními orgány.

Orientační ceny za služby zdravotnických služeb v Moskvě:

Název organizace

Cena

Dezinfekční služba v Moskvě

Od roku 1800 str.

Ekologická služba Moskva (Mosacos)

Od 3200 str.

Moskevská sanitární služba "ECO-CAPITAL"

Od roku 1800 str.

Unified City Dezinfection Service

Od roku 1600 r.

Dezinfekce obytných prostor

Domy a byty jsou téměř vždy ošetřeny metodou aerosolové dezinfekce. Události jsou následující:

 1. Elektrické spotřebiče jsou vypnuty, okna a dveře pevně zavřené. Nábytek, předměty pro domácnost zůstávají na místě. Otevřené noční skříně, skříně, posuvné police na dezinfekční prostředky spadají do všech koutů místnosti.
 2. Teplota v místnostech je od +9 do + 32 ° C, vlhkost - 65–96%.
 3. Specialista na oblek, respirátor, brýle, rukavice, obaly na boty.
 4. Naplní zásobník generátoru aerosolu dezinfekčním prostředkem.
 5. Nastaví regulátor zařízení na požadovaný režim (vysoký, střední nebo jemný sprej).
 6. Zapojí generátor do sítě, začne stříkat.
 7. Odsávací madla, topné baterie, stěny, strop, interiérové ​​prvky. Muž se pohybuje od opačné strany místnosti ke dveřím.
 8. Po uplynutí doby expozice (působení dezinfekčního prostředku) provzdušní místnost, zapne přívod a odvod vzduchu. Další čištění není nutné.

Dezinfekce prostor se provádí za tuto cenu:

Název organizace

Náklady, rublů

Apartmán s 1 ložnicí

Apartmán s 2 ložnicemi

Byt 3 + kk

Dezinfekční služba v Moskvě

1800

1900

2100

Ekologická služba Moskva (Mosacos)

3200

3700

4200

Moskevská sanitární služba "ECO-CAPITAL"

1800

2100

2300

Unified City Dezinfection Service

1600

1800

2200

Dezinfekce bytu po smrti

Sanitace po zemřelém eliminuje patogeny a eliminuje pachy. Dezinfekce je nutná, pokud osoba měla infekční chorobu, nevstal dlouho a nemohl sloužit sám, zemřelý byl v místnosti déle než 5 hodin. V druhém případě se začínají vynořovat jedy, které jsou nebezpečné pro lidi a zvířata.

Postup dezinfekce po smrti osoby se provádí následovně:

 1. Odborníci hodnotí místnost.
 2. Zvolte prostředky pro dezinfekci, metody dekontaminace. Často se postup provádí fyzikálními a chemickými metodami.
 3. Eliminovat patogeny. Dezinfikují nábytek, odstraňují skvrny a osvěžují vzduch. Pokud byl zemřelý vážně nemocný, použijte mlhové generátory.
 4. Kontaminované předměty zlikvidujte.
 5. Dezinfikujte celý byt parou, ultrazvukem nebo ultrafialovým zářením. Zboží domácnosti zesnulé sterilizováno.

Náklady na práci jsou ovlivněny stupněm kontaminace místnosti a volbou dezinfekčních prostředků. Průměrné ceny služby:

Název organizace

Náklady na

Dezinfekční služba v Moskvě

Od 5000 r.

Moskevská sanitární služba "ECO-CAPITAL"

Od 4500 r.

Sanitární služba "Pest Control"

Od roku 1700 str.

Sanace výrobních zařízení

Pro každou skupinu průmyslových zařízení jsou napsána vlastní hygienická a epidemiologická pravidla a předpisy. Rozdíl je ve frekvenci sanitačních a dezinfekčních přípravků. Obecný plán dezinfekce:

 1. Mechanické čištění místnosti: čištění stěn, stropu, podlahy, povrchů. Praní textilií.
 2. Čištění průmyslových zařízení, chladniček, skříní. Sterilizační nástroje, nádobí.
 3. Dezinfekce vzduchu.

Moderní dezinfekční prostředky

Chemikálie musí být bezpečné pro zdraví lidí a zvířat. Vysoce kvalitní léky rychle působí na patogeny. Formy uvolňování účinných látek: kapalný, koncentrát pro přípravu dezinfekčních roztoků, prášek, granule.

Nejspolehlivější protiplísňové, baktericidní a virucidní dezinfekční prostředky:

 • peroxid vodíku;
 • aldehydy: formalin;
 • alkoholy;
 • výrobky s chlorem;
 • jodofory;
 • sulfanol.

Video

Kategorie: