Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Lidské klouby podléhají stálému namáhání a mechanickému namáhání. Vývoj bilaterální gonartrózy - onemocnění kolenního kloubu, který je charakterizován deformační destrukcí chrupavkové desky, může být zpravidla 1, 2 a 3 stupně, v raných fázích je reverzibilní. S včasnou diagnózou a adekvátní léčbou je prognóza příznivá.

Co je bilaterální gonartróza

Jedná se o degenerativní dystrofickou patologii, která je charakterizována destrukcí kolenních kloubů obou nohou. V lékařské praxi je onemocnění považováno za závažné, což v krátkém časovém období vede k invaliditě pacienta. Bilaterální léze je diagnostikována u starších lidí. Povaha patologie - idiopatická nebo věková. Klinický obraz je vyslovován v pokročilém stadiu, protože oba spoje jsou vystaveny axiálnímu zatížení. Podle ICD-10 má primární dvoustranná gonartróza kód - M17.0.

Důvody

Kolenní kloub v lidském těle je největší, zodpovědný za schopnost pohybu nohou. Je neustále vystavován silnému zatížení celého těla a je velmi náchylný k úrazu. Časem se kloub opotřebovává, takže primární gonartróza je častěji diagnostikována u starších lidí, jejichž chrupavka se hodně zhoršila. Existují i jiné faktory, které ovlivňují předčasné opotřebení kloubu a rozvoj bilaterální patologie:

 1. Poranění kolene. Poškození kolene vede k rozvoji posttraumatické artrózy.
 2. Vývoj dalších patologií, které nepříznivě ovlivňují tkáň chrupavky, například artrózu.
 3. Genetická predispozice.
 4. Křečové žíly, nadváha.
 5. Použití specifických léků.

3 rostliny, které pronikají klouby a obnovují chrupavku 20krát lépe než chemik!

Čtěte více …

Příznaky

Včasné odhalení příznaků patologie a včasné zahájení léčby pomůže dosáhnout pozitivního výsledku bez toho, aby byl pacient vyřazen z činnosti. Mezi hlavní klinické příznaky patří následující klinický obraz:

 • vznikají postupné bolesti, nejprve pouze při chůzi;
 • pro člověka je obtížné stoupat a sestupovat po schodech;
 • dlouhotrvající postavení v koleni vzniká příznak bolesti;
 • s komplikací patologie synovitida porušila odtok krve v důsledku otoku kolena, což vede k bolesti v oblasti lýtka;
 • Kaviár v noci;
 • pro pacienta je obtížné ohnout nohu u kolena;
 • když se pokusíte „narovnat“ kolenní kloub, nastane křeč a ostrá bolest v kloubu;
 • s gonartrózou pacient neustále chodí na napůl ohnutých nohách.

Fáze vývoje onemocnění

Gonartróza bilaterálního typu v nepřítomnosti adekvátní terapie může být zhoršena. Existuje několik stupňů patologie, které se vyznačují zhoršením degenerativních změn v oblasti kloubu. Existují následující stadia onemocnění:

 1. Bilaterální gonartróza 1 stupně. Je přiřazena v prvních fázích vývoje, kdy nejsou žádné jasné příznaky. Bolest se objevuje až po fyzické námaze v tupé formě (dlouhá chůze, běhání). V této fázi se může někdy v oblasti kolena objevit nádor, který prochází sám bez dalšího zásahu. Ve fázi 1 gonartrózy není pozorována deformace kostí a kloubů.
 2. Bilaterální gonartróza 2 stupně. Přidělené, pokud jsou identifikovány značky. Bolest je častější, intenzivnější. Ve druhé etapě se objeví kolenní kloub, který se objevuje při pohybu. Při dlouhé nepřítomnosti aktivity se objeví určitá ztuhlost kolena, zejména po spánku. Po nabití projde úplně. V této fázi dochází k rozostření a zvětšení kloubu.
 3. Bilaterální gonartróza 3 stupně. Poslední a nejtěžší fáze patologie. Bolestní syndrom se stává trvalým, bez odkazu na zátěž nebo polohu kolena. Počasí ovlivňuje kloub, způsobuje bolest, motorická aktivita je omezena na minimum. Poslední stadium gonartrózy se projevuje deformací ve tvaru X a O.

Komplikace

V první fázi patologie pro člověka nejsou žádné důsledky, včasná terapie má příznivou prognózu. Důsledky pro pacienta se objeví během přechodu do 2. stupně. Existují následující možné komplikace onemocnění:

 1. Vývoj celkové ankylózy. Jedná se o lokální komplikaci, kdy dochází k jediné fúzi mezi kostmi.
 2. Gangréna nohy, dolní noha se vyskytuje při fúzi s kompresí tepny, bít do nádoby mezi kostmi.
 3. Existuje celá řada komplikací, mezi které patří: skolióza, osteochondróza, svalová atrofie postižené části těla.
 4. Častým důsledkem onemocnění je rozvoj artritidy, herniovaných meziobratlových plotének. Někdy se jedná o vnitřní orgány.

Diagnostika

Pokud se objeví příznaky a je-li podezření na kloubní patologii, je třeba se domluvit s lékařem. Bude provádět vyšetření, sbírat anamnézu a s pravděpodobností vzniku gonartrózy bude řídit následující studie:

 • X-ray kolenního kloubu, který ukazuje přítomnost deformity kloubu;
 • v počátečním stádiu pomůže zobrazení magnetické rezonance určit patologii;
 • Pro potvrzení diagnózy mohou být také přidány další laboratorní testy.

Léčba

Bilaterální gonartróza 2 stupňů kolenních kloubů je přístupná konzervativní léčbě. Pokud se vám podařilo diagnostikovat nemoc v 1. etapě, pak nebudou žádné zdravotní účinky. Ve druhé fázi je zapotřebí integrovaného přístupu, aby se zabránilo deformaci spoje. Pozitivního výsledku je dosaženo použitím následujících léčebných metod6

 1. Drogová terapie. To zahrnuje několik skupin léků: protizánětlivé léky, analgetika, chondroprotektory. Jejich působení je zaměřeno na snížení bolesti, odstranění edému a zánětu. Vyžaduje také finanční prostředky, které stimulují náhradu synoviální tekutiny.
 2. Fyzioterapie Je přiřazena celá řada procedur, které pozitivně ovlivňují stav kolenního kloubu: magnetoterapii, terapeutickou masáž, elektroforézu, gymnastiku.
 3. Ortopedická léčba. V tomto směru se používají různé ortopedické přístroje (ortézy, hole apod.). Pomáhají snižovat zátěž, což je velmi důležité při léčbě bilaterální gonartrózy.
 4. Chirurgický zákrok. Používá se v pokročilých stadiích onemocnění za předpokladu, že jiné metody neposkytují pozitivní trend. Lékař musí pacientovi vysvětlit podstatu zákroku a získat jeho souhlas. Po operaci následuje rehabilitační období. Provádí se zpravidla na 3. stupni gonartrózy.

Léčba drogami

Při diagnostice levostranné gonartrózy nebo pravostranné gonartrózy lékař předepisuje tradiční léčebný postup s pomocí několika skupin léků. Pro léčbu se používají následující typy léků:

 1. NSAID nebo nesteroidní protizánětlivé léky. K dispozici ve formě gelů, mastí, tablet a ve vzácných případech ve formě roztoků pro intramuskulární injekce. Populární možnosti jsou Ibuprofen a Diclofenac.
 2. Hormonální látky. Používá se pro intraartikulární injekce pro rychlé zmírnění zánětu a zánětu zástavy. Přiřaďte zpravidla Diprospan, Kenalog, Hydrokortison.
 3. Chondroprotektory. Účinek léků je zaměřen na obnovu tkáně chrupavky. Účinné možnosti mezi lékaři jsou: Struktum, Rumelon, Alflutop.
 4. Oteplování masti. Účinek léků je zaměřen na zlepšení krevního oběhu, odstranění zánětu (Dolobene, Fastum).
 5. Vasodilatační léky se používají ke snížení svalového tonusu (Actovegin, Trental).
 6. Antispasmodika jsou nezbytná pro úlevu od bolesti (Mydocalm-no-spa).
 7. Vitaminové komplexy jsou potřebné k posílení imunitního systému, přijímání mikroprvků nezbytných pro regeneraci.

Nesteroidní protizánětlivé léky

Tato skupina léků je předepsána lékařem, aby zmírnila zánětlivý proces, bolest v koleni. Lékárna může být prezentována mnoha léky tohoto typu v různých dávkových formách. Nejoblíbenějšími prostředky jsou:

 1. Celebrex. Má analgetický, antipyretický, protizánětlivý účinek. Účinku léku je dosaženo inhibicí COX-2. Je předepsán pro gonartritidu, stupeň 1-2 gonartrózy při 100-200 mg / den. Dlouhodobé užívání je kontraindikováno vzhledem k velkému seznamu vedlejších účinků, kontraindikacím. Trvání léčby určuje lékař.
 2. Ketanov. Poskytuje krátkodobou úlevu u středně silné a silné bolesti. Dospělí pijí 10 mg každých 6 hodin. Užívání delší než 2 dny je kontraindikováno. Nepoužívejte lék během laktace, těhotenství nebo v přítomnosti ulcerózních lézí gastrointestinálního traktu.

Chondroprotektory

V případě bilaterální léze kolena se chondroprotektory používají k léčbě, které jsou hlavní součástí léčby onemocnění. Účinnými prostředky této skupiny jsou:

 1. Chondroitin sulfát. Eliminuje negativní vliv enzymů, které korodují chrupavku, zlepšuje nasycení vody kloubní chrupavky, stimuluje růst. Standardní dávka je 1, 5 g, 2x denně. Délka léčby by neměla překročit 60 dnů. Lék je kontraindikován během laktace, těhotenství, sklon ke krvácení.
 2. Glukosamin sulfát. Zabraňuje destrukci a poškození chrupavky, vede k normální produkci intraartikulární tekutiny. Podle instrukcí musíte užívat 1 tabletu dvakrát denně. Terapeutického účinku je dosaženo léčbou po dobu 6 měsíců. Nelze brát léky na individuální intoleranci, během laktace, těhotenství nebo porušování ledvin.

Vazodilatátory

Tato skupina léků se používá ke snížení svalového tonusu uvnitř cév. Pomáhají zlepšovat vnitřní průtok krve pro zvýšení trofismu tkání umístěných kolem kloubu. V případě bilaterální gonartrózy jsou předepsány následující léky:

 • Cavinton;
 • Actovegin;
 • Askorutin;
 • Upsavit;
 • Trental.

Intraartikulární injekce

V případě bilaterální gonartrózy je tento způsob léčby potřebný k rychlému a účinnému zmírnění stavu pacienta. Kortikosteroidní hormony se injikují do dutiny postiženého kolenního kloubu a rychle zmírňují bolest. Předepsány jsou následující léky:

 1. Celeston. Po zavedení 20 minut do krve. Může být podáván nejen v koleni, ale také intravenózně nebo intramuskulárně. Dávka je 1-2, 5 mg denně, v průběhu času se dávka snižuje. Vyžaduje pečlivé použití při selhání srdce, ledvin nebo jater, diabetu.
 2. Flosteron Předepsán pro těžkou oboustrannou gonartrózu. Optimální dávkování zvolte pouze lékařem, který vezme v úvahu závažnost a rozsah léze a dysfunkci kloubu. Trvání kurzu by mělo být co nejkratší. Lék má velký seznam kontraindikací a vedlejších účinků, proto se nedoporučuje používat bez naléhavé potřeby.

Terapeutická cvičení

Gymnastika je součástí komplexní léčby gonartrózy bilaterálního typu. Denní cvičení pomůže zlepšit krevní oběh, schopnost kolena pohybovat, posílit svaly a vazy, zmírnit bolest a zabránit rozvoji komplikací, svalové atrofie. Následující cvičení jsou účinná při léčbě onemocnění:

 1. Postavte se rovně a uvolněte svaly svého těla. Držte ruce dolů a proveďte si třesoucí se pohyby celým tělem, tvrdě pracujte na kolenou.
 2. Postavte se za židli, podržte ruce na zádech, ohněte jednu nohu na koleno. Přitáhněte patu k hýždě, pak narovnejte nohu. Opakujte pro obě končetiny.
 3. Položte ruce na kolena a opřete se o ně. Otočte kolena proti směru hodinových ručiček a pak ve směru hodinových ručiček.
 4. Posaďte se, ohněte si kolena, dejte si nohy dohromady. Zvedněte pomalu v obou nohách.
 5. Lehněte si na záda, udělejte cvičení "kolo".
 6. Posaďte se, položte náklad na nohu. Narovnejte pomalé nohy na kolenou, napjaté svaly.

Masážní terapie

Pozitivní účinek při léčbě gonartrózy bilaterálního typu se dosahuje kombinací manuální terapie, fyzikální terapie a masáže. Tento postup pomáhá zlepšit zásobování krve v periartikulárních tkáních, snižuje závažnost edému. Procedura by měla být prováděna masážním terapeutem, ale v nepřítomnosti času a peněz ji může pacient provést sám.

Chirurgická léčba

Chirurgický zákrok se používá při absenci pozitivní dynamiky z tradiční terapie. Ujistěte se, že operace je prováděna v přítomnosti deformačních příznaků, ztráty funkce kolenního kloubu. Pacient může předepsat jeden z typů chirurgické léčby:

 1. Osteotomie. Obtížná operace, při které jsou kloubní kosti fixovány v jiném úhlu. To poskytuje redistribuci fyzické aktivity na noze. Osteotomie se provádí v počátečních stadiích gonartrózy bilaterálního typu. Hlavní nevýhodou je dlouhá rehabilitace.
 2. Artrodéza. Během operace chirurg odstraní postiženou tkáň chrupavky. Praktikování tohoto typu procedury je velmi vzácné, protože nezachovává přirozenou pohyblivost kloubu.
 3. Endoprostetika Nejúčinnější operace se často provádí v případě bilaterální gonartrózy. Nemocný kloub je zcela odstraněn, na jeho místo je vložen umělý analog.

Prevence

Rizikem jsou starší, profesionální sportovci, lidé, kteří chodí hodně a pravidelně. Onemocnění často způsobuje invaliditu, krutost. Nedovolte rozvoj nebo progresi gonartrózy bilaterálního typu je možné provést pomocí jednoduchých preventivních opatření:

 • pokud máte nadváhu, měli byste se ho zbavit, normalizovat výživu;
 • provádět mírnou fyzickou námahu, častěji provádět cvičení, která zlepší krevní oběh dolních končetin, výživu chrupavky;
 • dívky se musí vzdát vysokých podpatků;
 • pokud dílo vytváří na palcích pravidelná hmatná zatížení, musí být změněna;
 • při prvním projevu bilaterální gonartrózy okamžitě vyhledejte lékaře.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: