Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Koučování se liší od klasického poradenství nebo školení v tom, že neexistují žádná tvrdá doporučení nebo rady. Trenér hledá řešení problému s klientem. Koučování se liší od psychologického poradenství nastavením motivace, dosažení požadovaného cíle v práci nebo v životě.

Co je koučování

Existuje mnoho definic koučování. Jedná se také o školení pro osobní seberealizaci, kdy kouč v podobě konverzace vede klienta k požadovaným cílům. Výkonný koučink (personální konzultant) vytváří podmínky pro komplexní zlepšení osobnosti člověka. Koučování je také systém pro realizaci sociálního a tvůrčího potenciálu všech účastníků školení. Existují čtyři základní úrovně koučování:

 • stanovení životních cílů;
 • zkontrolovat realitu směru;
 • budování způsobů, jak je realizovat;
 • dosažení výsledku (etapa vůle).

Kdo je trenér

Couch je specialista, který svým klientům profesionálně pomáhá dosáhnout jejich cílů. Trenér je úspěšný člověk v životě, který neustále zlepšuje své znalosti, pracuje na sobě a vlastní dovednosti personálního rozvoje. Obchodní kouč musí být vzděláván v jedné ze světově certifikovaných škol, které vydávají povolení k poskytování koučovacích služeb. Osobní kouč:

 • spolupracuje s klientem na stanovení vlastního potenciálu;
 • učí pravidla samoregulace;
 • motivuje člověka k osobnímu a profesionálnímu růstu.

Typy koučování

Dnes existuje několik typů koučování. Hlavní klasifikace je založena na počtu klientů. Podle oblasti použití se rozlišují tyto typy koučování:

 1. Individuální koučování. Konzultant pracuje s klientem jeden po druhém. V průběhu spolupráce jsou řešeny jednotlivé úkoly, které ovlivňují různé oblasti života člověka: kariéra, obchod, zdraví, vztahy, rodina.
 2. Týmový koučink (skupina). Obchodní kouč pracuje se skupinou lidí. Zvláštností koučování je, že několik lidí má společný úkol. Mohou to být rodina, obchodní partneři, sportovní tým nebo veřejná organizace.
 3. Organizační koučování. Konzultant komunikuje s první osobou organizace. Školení zahrnuje použití systémových technik zaměřených na identifikaci potenciálu manažera, zaměstnanců nebo celého podniku. Rozdíl mezi organizačním koučováním a ostatními je v ovlivňování zájmů celé společnosti, a nikoli jejích jednotlivců.

Životní koučování

Jedním z nejdůležitějších bloků života koučování je stanovení cílů. Hlavní věcí při práci s klientem je naučit ho jasně pochopit, co opravdu chce. Během výcviku se člověk více pozná, důvěra v jeho činy se objeví, povědomí se zvyšuje. Koučování nemá nic společného s psychologií nebo psychoterapií. Člověk pracuje v současnosti, aby vytvořil požadovanou budoucnost. Takže, koučování života - co to je a kdy je potřeba?

Tempo života moderního člověka nenechává žádnou šanci na realizaci většiny plánů. Koneckonců, když volná minuta vypadne, lidé čekají na klid a pohodu, chtějí o ničem přemýšlet. Osobní život koučování pomáhá nejen řídit čas, ale také umožňuje klientovi zhodnotit každou oblast svého života na vlastní pěst. Školení podporují rovnováhu mezi kariérou, zdravím, finančním životem, osobním životem.

Koučování ve vzdělávání

Techniky koučování jsou úspěšně aplikovány ve vzdělávání. Student zjistí svůj potenciál, dosahuje vysokých výsledků v učení bez nátlaku. Co je koučování ve vzdělávání? Vzdělávání vytváří připravenost studentů k vlastnímu rozvoji, projektuje vzdělávací prostředí univerzity nebo školy, pomáhá budovat proces učení s přihlédnutím k osobním kvalitám studenta. Učitelé také těží z koučování. Nový pohled na proces učení se zaměřuje na bezplatnou implementaci nestandardních přístupů. Učitel pomáhá vytvořit odpovědnou osobu.

Obchodní koučování

Koučování bylo původně vytvořeno pro podnikatelské prostředí. Pro podnikatelské aktivity jsou nejlépe přizpůsobeny vzdělávací technologie. Obchodní koučování se používá k tomu, aby se člověk dostal na novou úroveň, aby pomohl formulovat cíle. Obchodní kouč pomáhá nejen při výběru povolání, ale také k urychlení kariérního růstu. Profesionální koučování není daleko od specializace člověka. Kurzy pomáhají žákům najít inteligentní řešení složitých problémů. Manažeři organizují koučování pro své zaměstnance, aby se činnost společnosti zvýšila.

Sportovní trénink

Metoda poradenství a školení je také využívána ve sportu. Toto je zvláštní svět, kde jsou pravidla zaměřená na dosažení vítězství. Koučování ve sportu pomáhá účastníkům naučit se řídit své emoce, rozvíjet silné stránky a dosahovat profesionálního cíle. Fitness trenér radí vrcholovým sportovcům, kteří soutěží na mistrovství světa, pomáhají odstraňovat obavy, stávají se obtížnější dosáhnout vysokých výsledků.

Osobní koučink

Jedná se o individuální práci s klientem, kdy mu kouč pomáhá co nejúčinněji dosáhnout svých cílů. Úkolem kouče je odstranit z osoby vliv minulých zklamání a neúspěchů na dnešní úspěch. Student přestává znevažovat své schopnosti, získává důvěru, začíná chápat svou jedinečnost a hodnotu. Individuální koučování pomáhá poradci zvýšit jejich příjem, protože jim zpravidla nedůvěra a strach brání v jejich zvyšování.

Management koučování

Více a více manažerů ke zlepšení práce svých organizací přichází do managementu s filozofií koučování. Tento styl se skládá ze dvou technik. První zahrnuje řízení s plánováním, motivací, komunikací, rozhodováním. Koučování v personálním řízení pomáhá eliminovat omezení a rozšiřovat potenciál zaměstnanců. Druhou metodu lze popsat jako strukturování vztahů v týmu. Management koučování učí zaměstnance jednat aktivně a zodpovědně.

Vysoce výkonný koučink

Klasická učebnice o odhalení osobních kvalit člověka není knihou o psychologii, ale prací „Koučování vysoké účinnosti“ Johna Whitmoreho. Je zajímavé nejen pro individuální školení, ale i pro firemní. Efektivní koučování je umění, které vyžaduje porozumění a mnoho praxe. Kniha učí překonat mylné představy o podnikání, pomáhá se znovu podívat na management a na lidi. Mluví nejen o finančním koučování, ale také o vztazích s ostatními.

Techniky koučování

Existuje několik technik koučování, s nimiž se můžete podívat do budoucnosti a zajistit všechny scénáře. Ačkoli každý má jiné motivy, lze jich dosáhnout dodržováním základních principů výcviku. Základní techniky koučování:

 1. Všechno je v pořádku s každým. Nejdůležitější princip, který učí ne viset štítky a ne dělat diagnózy.
 2. Všichni lidé mají k dispozici potřebné zdroje k realizaci žádoucího. Je nutné odstranit ze sebe přesvědčení o nedostatku způsobilosti nebo nedostatku vzdělání v konkrétní problematice.
 3. Lidé vždy dělají nejlepší možnou volbu. Princip poskytuje dobrou příležitost vyrovnat se s přijatými rozhodnutími a jejich důsledky.
 4. Základem každého jednání jsou pouze pozitivní záměry. Každý člověk hledá lásku a štěstí, ale k tomu přistupuje různými způsoby.
 5. Změny jsou nevyhnutelné. Tento proces nezávisí na našich přáních, protože tělo je aktualizováno každých sedm let. Jaké změny budou zítra závisí na tom, co člověk dělá dnes.

Jak se stát trenérem

Profesní povolání nevyžaduje podrobné znalosti psychologie a problematiky neurověd. Nemusí být odborníkem na všechny problémy, které mu budou adresovány. Konzultant jednoduše položí otázky a pomůže zintenzivnit lidský výzkum nebo kognitivní činnost. Jak se stát trenérem? Za prvé, člověk se musí sám rozhodnout, zda je schopen rozvíjet pravidelné komunikační dovednosti a zda je touha pravdivá.

Být profesionálem v tomto oboru je mimořádný krok. Musíte žít v naprosté jasnosti o své budoucnosti, přinést svůj život v plném pořádku a nastavit osobní cíle. Mnoho trenérů začalo následujícími kroky:

 • testovaná připravenost stát se odborníkem pomocí speciálních testů;
 • osvojili si znalosti pod vedením instruktora v přípravném programu a obdrželi certifikát;
 • na základě svých znalostí našel nové zákazníky;
 • po prvních 100 placených zasedáních byla učiněna rozhodnutí investovat do dalšího kariérního růstu.

Mezinárodní akademie koučování

V Rusku existuje unikátní Mac Coaching Academy, která online trénuje profesionály ve svém oboru a vydává mezinárodně certifikovaný certifikát specialisty. Společnost poskytuje školení prostřednictvím elektronických prostředků a inovativních technologií. Kurz je veden na dálku v jasném jazyce, proto je vhodný jak pro začátečníky, tak pro ty, kteří se v této oblasti již vyvíjejí. Akademie pravidelně pořádá různé dílny pro rozvoj dovedností. Zde můžete studovat vzdělávání dětí nebo dospívajících, stejně jako kurz koučování pro lidi s ADHD.

Kurzy koučování

Na internetu je snadné najít obrovské množství kurzů, které nabízejí profesi a zvýšit jejich úroveň. Každé koučinkové centrum poskytuje studentům video a audio materiály, knihy, živou komunikaci s profesionály. Mezi nejoblíbenější témata patří základy, nástroje a technologie koučování. Kurzy jsou užitečné jak pro obchodní vedoucí, tak pro běžné lidi, kteří se zajímají o to, jak žít v souladu s ostatními a se sebou samými.

Video: proč potřebujete koučování

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: