Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Mezi hlavní jídla národní japonské kuchyně patří rohlíky, sushi a sashimi. Ten je obzvláště oceňován Japonci, je to lahůdka, protože si to původně mohli dovolit pouze šlechtici. Hlavní věc pro servírování sashimi je estetika, barvy, pro rozmanitost které zeleniny jsou používány, variace jejich řezání a porce. Příprava jídla se může na první pohled zdát snadná, ale stojí za to zvážit, že sashimi se vyrábí ze syrových ryb. To znamená, že léčba musí být správná, jinak budou účinky škodlivé pro zdraví.

Co je sashimi

Národní jídlo japonské kuchyně, která se připravuje ze šikovně krájených syrových ryb, se nazývá sashimi nebo sashimi. Slovo se překládá jako "krájené maso". Miska se podává na začátku jídla, neslouží k uspokojení hladu, ale k estetickému a chuťovému potěšení. Ke krájení sashimi se používají korýši, chobotnice nebo ryby (tuňák, losos, okoun, halibut, žlutoploutvec, sumec, pstruh, treska obecná, platýs, okoun, kapr, mořský vlk).

Nezaměňujte sushi, rohlíky a sashimi. Jedná se o tři zcela odlišná jídla. Pro přípravu sushi se používá pouze rýže s různými druhy syrových ryb, které jsou kombinovány ve formě koláče. Rohlíky jsou rolky rýže, ryb a dalších složek (maso, sýr, zelenina) zabalené v norii a sashimi jsou kousky ryb, které jsou podávány s omáčkami a kořením.

Užitečné vlastnosti

V Japonsku závisí výběr ryb pro sashimi na sezóně. Správně vybrané odrůdy pomáhají odhalit všechny příznivé vlastnosti misky:

 • Hlavní složka (ryby) je bohatá na bílkoviny, vitamíny, mikroprvky (draslík, zinek, fosfor) a mastné kyseliny, které tělo přijímá z potravy.
 • Pro vaření se používá pouze čerstvý produkt, který je skladován při teplotě -50 ° C, jinak hrozí vysoké riziko infekce.
 • Správné rozmrazování přispívá k zachování příznivých vlastností: výrobek je ponořen do studené vody, kde je koncentrace soli stejná jako mořská voda.

Jak vařit

První pravidlo pro výrobu sashimi: ryby musí být velmi čerstvé. Chcete-li dát zvláštní chuť a vytáhnout přebytečnou vlhkost, před řezání je zabalen do řasy, ať se vaří v lednici přes noc nebo několik hodin. Při přípravě sashimi je důležité řezání, které závisí na typu ryby, výběru nože. Podávání pokrmů je také součástí procesu vaření, protože estetické potěšení z jídla je pro Japonce důležité.

Vaření sashimi v Japonsku závisí na typu ryb. Například, jídlo z jedovatého fugu vařit vařený se zvláštním nožem (fugu hickey). Plátky by měly být tak tenké, aby se přes ně mohla objevit deska. Při správné přípravě je podíl jedu u ryb malý pro otravu, ale způsobuje euforii. Před několika lety byla v Japonsku vyvinuta toxinová ryba bez toxinů. Je to neškodné, ale už nepřináší euforii.

Řezací pravidla

Jedna z fází výroby sashimi je správné řezání, které je vyrobeno speciálním nožem Yanagi-ba (Yanagiba - vrbové listy), jehož ostří musí být ostře ostré. Ryby bez šupin, hlav a vnitřností jsou chlazeny (nezmrzlé) a teprve potom se začnou dělit na kousky (čím je výrobek měkčí, tím silnější je řez). Různé druhy ryb mají svůj vlastní způsob řezání:

 • Hira váhy (plátky) - forma vhodná pro jakýkoliv druh. Tloušťka kusu by měla být 0, 5-1 cm a délka 5 cm.
 • Ito zukeri (pomocí drátu nebo nitě) je vhodný pro řezání chobotnic a středně velkých ryb. Nejdříve je řez oříznut podél délky 0, 5 cm, po které je každý řez oříznut na stejnou šířku.
 • Kazu giri (kostky) - ito zukeri řezání, po kterém se okraj ořízne na 1 cm Tento druh se používá k krmení tuňáků.
 • Usu zukuri (kousky, tlustý papír) - bílá ryba (filé z pražma, pagra) je položena na rovném povrchu, ručně sevřena a řezána pod úhlem v průhledných tenkých řezech.
 • Sori váhy (pod úhlem) - metoda pro řezání horní vrstvy sushi, pro kterého losos nebo tuňák je používán. Úhel je vyříznut na obdélníkovém kusu výrobku, jsou zhotoveny řezy 0, 5-1 cm.
 • Pro řezání plochých nebo malých ryb, je filet odebrán, nakrájíme na polovinu a nakrájíme na tenké řezy šikmo.

Sashimi recept

 • Čas: 30 minut.
 • Porce: 1 osoba.
 • Kalorií: 138 kcal na porci.
 • Účel: svačina, začátek večeře.
 • Kuchyně: Japonská.
 • Obtížnost: střední.

Sashimi v tradiční japonské kultuře nejsou určeny k uspokojení hladu. Miska se podává před hlavním jídlem, protože Japonci věří, že v tuto chvíli chuťové pohárky ještě neztratily své jemné vnímání. Dostupné a snadno připravitelné druhy ryb - lososů nebo lososů, které by po řezání měly být ochuceny omáčkami, kořením. Při servírování tradiční japonské kuchyně je důležitou estetickou stránkou pokrmů, na které by se nemělo zapomínat v závěrečných fázích vaření.

Složky

 • losos - 100 g;
 • sojová omáčka - 1 lžíce;
 • olivový olej - 1 lžíce;
 • česnek - 1 ks;
 • jarní cibulka - 1 svazek;
 • zázvorový kořen - 1 ks;
 • citron - 0, 5 ks;
 • nakládaný zázvor - 20 g;
 • Sezam - podle chuti.
 • wasabi - na špičce nože.

Metoda vaření

 1. Zvedněte čerstvé ryby, které byly „zcela“ zmrazené na -50 stupňů. Rozmrazte ji ve studené slané vodě. Množství soli by mělo být přibližně stejné jako v přírodní mořské vodě.
 2. Výrobek navlhčete vlhkým hadříkem a váhy očistěte nožem od ocasu po hlavu.
 3. Řez maso na žábrách, dokud neuslyšíte zvuk sekané páteře. Odřízněte hlavu, vytáhněte vnitřky.
 4. Opláchněte rybu v osolené vodě a poté osušte. Jatečně upravené tělo odřízněte od břicha k ocasu na jedné straně a podél zadní strany zprava doleva na druhé straně.
 5. Oddělte maso od kostí směrem k hlavě od ocasu a odstraňte zbývající kosti.
 6. Oddělte kůži od buničiny, odstraňte zbývající malé kosti.
 7. Před tím, než produkt nakrájíte, zabalte do řasy, odešlete přes noc do chladničky.
 8. Když jsou přípravné přípravy dokončeny, vyřízněte roh ryb a kousky rozsekáte tak, aby se otírala závaží (pod úhlem). Řezy by měly být tlusté 0, 5-1 cm.
 9. Nakrájejte jemně zelenou cibuli, čerstvý kořen zázvoru.
 10. Sójovou omáčku odlijte, přidejte nasekaný česnek nebo protlačte česnek. V omáčce přidejte šťávu z poloviny citronu (asi 1 polévková lžíce). Ve výsledné hmotě přidejte wasabi podle chuti. Japonci věří, že toto koření má další dezinfekční prostředek pro syrové ryby.
 11. Pro servírování sashimi si vezměte dlouhou úzkou desku, dejte pod úhlem kousky lososa.
 12. Posypeme směsí cibule a zázvoru.
 13. Horký, ale ne vařený olivový olej nalijeme lososem, cibulí a zázvorem. Někdy se k oleji přidává vinný ocet (2 lžíce).
 14. Nalijte omáčku na misku, ozdobte plátky citronu, sezamem.

Servírování nádobí na stole

Syrové ryby v japonštině (nebo jen sashimi) se podávají před začátkem jídla. Je důležité ozdobit pokrm krásně. K tomuto účelu se jako příloha používají obrazně krájené a neobvykle skládané čerstvé zeleniny, limetky, avokáda, koření, mořských řas, wasabi a zázvoru. Pro klasický design možnost, japonská vzít noria (mořské řasy), cuketa, daikon (strouhané japonské ředkvičky) nebo mrkev. Někdy shiso listy (tráva, připomínající máta) nebo mletý koriandr jsou přidány do daikon. Podle japonské tradice by na desku měl být lichý počet řezů (3, 5 nebo 7).

Ginger wasabi jsou antibakteriální látky. Dezinfikují syrové ryby, dávají další produkt prevence. Wasabi je tradičně rozpuštěn v sójové omáčce, kde sashimi by měl být ponořen před jídlem.

Zázvor se používá pro přerušení, aktualizaci chuti mezi přijímáním různých mořských plodů a odrůd ryb. To není kladen na jídlo, a jedl mezi výměnou nádobí. Japonci jedí sashimi hůlky. Suché bílé víno, pivo, saké (japonská vodka) se obvykle podává s pokrmem. Během nealkoholické večeře je obvyklé léčit hosty zeleným čajem bez cukru a citronu.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: