Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Některé zdroje charakterizují toto onemocnění jako velmi vzácné a extrémně nebezpečné onemocnění. Jiní ujišťují, že se jedná o velmi časté a ne takové hrozné onemocnění, které se vyskytuje u mnoha dětí. Kdo věřit? Pokud vyloučíme extrémy, pak je pravda s největší pravděpodobností někde uprostřed.

Infekční mononukleóza

Glandulární horečka, Filatovova choroba, Pfeifer, benigní lymfoblastóza, monocytová angina jsou "volacími kartami" jednoho onemocnění. Virus způsobuje onemocnění, pojmenované podle jeho objevitelů, Dr. Epsteina a Barra. Někdy se cytomegalovirus stává původcem onemocnění. Co je tedy mononukleóza? Toto onemocnění je charakterizováno výrazným zvýšením hladiny monocytů v krvi - buněk, které spolu s leukocyty chrání tělo před infekcemi.

Jedná se o akutní virovou patologii, která postihuje játra, slezinu, lymfatické uzliny. Navíc, kvůli bolestem v krku, zvětšeným mandlím, je bolestivé, aby děti polykaly, je těžké dýchat. Tyto příznaky často vedou rodiče k pomyšlení na bolest v krku, ale je důležité vyloučit chybnou diagnózu. Má vlastní vlastnosti mononukleózy u dětí - symptomy a léčba se liší od zánětu mandlí. Nejedná se o smrtící infekční onemocnění, jehož léčba nepředstavuje žádné zvláštní problémy.

Chronické

Inkubační doba může být 5 a 45-60 dnů. Akutní stav u většiny dětí trvá 2-3 týdny. Pokud viry zůstanou v těle, vyvíjí pacient chronickou formu patologie. Zároveň játra a slezina nejsou vždy zapálené, ale lymfatické uzliny jsou neustále zvětšovány. Chronická mononukleóza je výraznější u dětí - symptomy a léčba mají své vlastní charakteristiky: onemocnění se projevuje jasněji než u dospělých, protože slabý imunitní systém je oslaben.

I když teplota často mírně stoupá, svalová bolest a těžká slabost jsou časté. Možné jsou také příznaky jako nevolnost při zvracení, průjem, nespavost. Vzhledem k nízké imunitě, tělo aktivně útočí a další infekční onemocnění: faryngitida, pneumonie, herpes, HIV. Chronická mononukleóza může způsobit komplikace pro srdce, mozek, nervový systém, způsobující psychózu, poškození nervů, regulaci výrazů obličeje.

Atypické

Tento typ nemoci, mnoho lékařů nepovažuje za nemoc, ale za kombinaci symptomů. Současně vzniká v krvi mnoho atypických mononukleárních buněk. Viry postihují sliznice nosu, mandlí a pak lymfatický systém. Navíc atypická mononukleóza u dětí někdy vyvolává alergické reakce. Žáci s touto nemocí mohou být nemocní zvláště snadno. Případy atypické mononukleózy, jejíž symptomy a léčba se liší od příznaků a terapie klasické patologie, se vyskytují častěji na jaře.

Jak je mononukleóza u dětí

Velmi snadné a rychlé. Je mononukleóza nakažlivá? Ano, stejně jako u všech virů je vzduch ideálním prostředkem pro šíření infekce. Další masovou metodou přenosu patogenů je každodenní kontakt zdravých dětí s nakažlivými rukama, hračkami, kliky dveří, předměty pro každodenní děti. Děti by neměly mít možnost používat běžné nádoby na pití a konzumaci.

Příznaky

Příznaky mononukleózy jsou ostřejší a bolestivější, čím déle děti onemocní. V počátečním stádiu onemocnění se projevuje pocitem obecné slabosti, ztráty chuti k jídlu. Nicméně, jak patologie postupuje, příznaky mononukleózy u dětí jsou stále více zhoršovány a doplňovány novými příznaky. To je:

 • bolest při polykání;
 • špatný dech;
 • bolestivé klouby, svalová slabost;
 • stav horečky, zimnice při teplotě 38-39 stupňů;
 • těžké pocení;
 • zánět lymfatických uzlin;
 • zvýšení velikosti jater, sleziny;
 • někdy nažloutlá barva pleti;
 • tmavá moč;
 • nespavost

Jak odlišit mononukleózu od anginy pectoris

Tyto nemoci mají mnoho společných příznaků. Jak odlišit mononukleózu od anginy pectoris? Udělej to snadno. Pokud během palpace vnitřních orgánů lékař zjistí, že játra a slezina jsou zvětšeny, předběžná diagnóza anginy pectoris je extrémně nepravděpodobná. Konečně, pochybnosti mohou rozptýlit laboratorní krevní testy. Přeceňovaný počet mononukleárních buněk jasně ukazuje správnou diagnózu.

Vyrážka

Taková patologie je pro mnoho rodičů velmi děsivá. Vyrážka u infekční mononukleózy se vyskytuje u každé čtvrtiny nemocných dětí. Nejčastěji se vztahuje na obličej, ruce a nohy, ale načervenalé útvary se mohou objevit kdekoli. Povaha vyrážky se velmi liší. To může být růžové nebo načervenalé body, mírně konvexní papuly, malé krvácení.

Charakteristickým rysem této patologie kůže je absence pálení, svědění, proto není nutná žádná léčba. Vyrážka se objevuje častěji třetí nebo pátý den onemocnění a trvá jen několik dní. Pak nádory projdou - jak najednou vypadají. Mimořádně vzácný je výskyt lézí ve formě jemných pigmentových skvrn.

Infekční mononukleóza - diagnostika

Pro objasnění může diagnóza sloužit jako imunoglobuliny pro VCA antigeny, které jsou detekovány u všech pacientů s touto patologií. Ve prospěch této choroby se také zvažuje vyrážka u mononukleózy u dětí. Někdy lékaři předepisují krevní test pro PCR (polymerázová řetězová reakce). V případě mononukleózy, jejíž symptomy a léčba jsou spojeny s přesností její detekce, se provádí povinná studie protilátek proti HIV antigenům: během onemocnění a pak o 3 a 6 měsíců později.

Krevní obraz v infekční mononukleóze

Jeho složení se značně liší. Z tohoto důvodu jsou velmi důležité testy na krevní mononukleózu. Pro správné určení onemocnění je nutná podrobná biochemická analýza. Charakterizován přibližně 1, 5 krát zvýšenými ukazateli leuko-, lymfocytů a monocytů. ESR (rychlost sedimentace erytrocytů) je také vyšší než normální. Pokud počet atypických prvků dosáhne 10%, lze se dohadovat o přítomnosti tohoto onemocnění. Je nutné vzít v úvahu tuto vlastnost: mononukleární buňky se tvoří pouze 2-3 týdny po zavedení virů.

Léčba mononukleózy u dětí

Lékař bere v úvahu především povahu onemocnění. Mírné onemocnění lze léčit doma. Jsou-li příznaky intoxikace, je vyžadován odpočinek. Jak léčit mononukleózu u dětí? Předepisuje se symptomatická léčba. Pro tuto patologii neexistuje žádná specifická léčba. Pro zmírnění zánětu hrdla pomáhá opláchnutí antiseptickými roztoky. Antibiotika jsou potřebná pouze k léčbě bakteriální infekce. Je-li edém hltanu tak veliký, že hrozí udusit, je nutná hormonální léčba.

Léčba dětí s antipyretiky se doporučuje, když teploměr čte nad 38, 5 ° C. Antihistaminika je nutná, pokud se objeví alergické reakce. Léčba dětí s onemocněním je obtížná, měla by být prováděna v nemocnici. Zejména pokud je patologie způsobena viry Epstein-Barr, komplikovanými hepatitidou. Léčba by měla být doplněna dietou: pacientovi je předepsáno číslo tabulky 5.

Jak se léčit

Patologie obvykle probíhá s různorodým projevem symptomů. Z tohoto důvodu je nemožné zvládnout jen jeden lék - onemocnění mononukleózy úspěšně eliminuje komplexní léčbu. Lékaři používají tyto léky:

 • antivirový - Cycloferon, Neovir;
 • antipyretikum - Paracetamol, Ibuprofen;
 • antihistaminika - Claritin, Pipolfen, Suprastin;
 • hormonální léčiva - Dexamethason, Prednisolon;
 • hepatoprotektory - Essentiale Forte, LIV-52, Karsil;
 • antibiotika - azithromycin, klarithromycin;
 • multivitaminové komplexy.

Dieta

Pokud je postižena játra, pacient by měl být krmen v malých porcích 5-6 krát. Jídlo s mononukleózou by mělo být šetrné. Jídla potřebují tekuté, vysoce kalorické, ale nízkotučné, které jsou snadno stravitelné. Nikdy nedávejte dětem cibuli ani česnek! Strava by měla zahrnovat:

 • zeleninové polévky;
 • porridge;
 • mléčné výrobky;
 • libové maso;
 • ryby;
 • sladké ovoce.

Důsledky

Rodiče se často bojí vzdálených onkologických vyhlídek u dítěte. Tyto obavy nejsou neopodstatněné, ale často příliš zveličené. Jak nebezpečná je mononukleóza u dětí? Vyskytují se komplikace onemocnění, i když vzácně. To je:

 • chronická angína;
 • predispozice ke krvácení;
 • meningoencefalitida;
 • hepatitida;
 • extrémně vzácné - prasknutí sleziny.

Je možné znovu onemocnět mononukleózou

Vzhledem k tomu, že riziko komplikací nelze vyloučit, je nutné po léčbě kontrolovat složení krve ještě dalších šest měsíců nebo rok. Viry mohou být přítomny a oslabovat lymfatický systém, což způsobuje buď bolest v krku, otitis nebo pneumonii. Je možné znovu onemocnět mononukleózou? Ne, relaps je vyloučen. Je však třeba mít na paměti: erodovaná imunita je s obtížemi obnovena, a proto nemocné dítě potřebuje šetřící režim.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: