Každý den člověk komunikuje s mnoha různými látkami. Některé z nich jsou absorbovány jídlem, některé - ve styku s kůží, některé - jsou ve vzduchu. Když selhává imunitní systém, neškodné potraviny mohou způsobit závažné nebo chronické alergie, dokonce i anafylaktický šok a astma astma. Včasná diagnostika onemocnění a terapie může zlepšit kvalitu lidského života, aby se zabránilo negativním důsledkům pro tělo.

Proč předepsat analýzu alergenů

Alergie - fenomén přecitlivělosti způsobený imunitní odpovědí na látky, které dopadají na vnější vrstvu nebo uvnitř těla. Výskyt tohoto stavu je vyvolán alergeny v kontaktu s kůží, stěnami gastrointestinálního traktu, sliznicemi. Výsledkem je indukce tvorby imunoglobulinů v krvi a vyvolání zánětlivého procesu.

Při alergickém procesu vyvolává alergen, který znovu vstoupil do těla, výraznou imunitní reakci. Jsou aktivovány makrofágy a žírné buňky, které emitují velké množství histaminu a serotoninu do krve. To vede k expanzi krevních cév, což způsobuje otok, zarudnutí, horečku, kongesci nosu, trhání, vyrážku.

Alergie se vyvíjí v několika fázích. V první, imunitní, fázi, alergen kontaktuje poprvé s buňkami imunitního systému, zvyšuje citlivost těla na podněty bez projevu příznaků. S opakovanou interakcí se rozvíjí druhá fáze onemocnění - patogenní. Buňky imunitního systému se připravují na masivní útok na podnět. V patofyziologické fázi dochází k poruchám v práci buněk a tkání. Klinické stadium je těžké, vyžaduje hospitalizaci.

Alergeny jsou klasifikovány podle původu a cesty vstupu do těla. Jedná se o složky bakterií, hub, virů, živočišných a rostlinných těl. Existují následující typy:

 • pylu - pylu listnatých a jehličnatých stromů (bříza, topol, popel, lípa), travnaté rostliny (modřinka luční, ambrózie, voňavé kýty), květiny (chryzantémy, narcisy, karafiáty);
 • domácnost (kontakt) - prach (domov, kniha, hotel), složky epidermálního původu (lupy, částice kůže, zvířecí chlupy);
 • potraviny - vejce, včelí produkty, mléko, ryby, citrusy, přísady;
 • hmyz - látky, které vstupují do těla skusem včel, vos, mravenců, čmeláků;
 • léčivé přípravky.

Pro léčbu musí lékař stanovit typ dráždivých látek, které způsobily vznik patologických příznaků. Každý den člověk kontaktuje stovky alergenů. Není vždy možné rychle identifikovat, což vedlo k rozvoji alergií. K správnému stanovení diagnózy přispívá detekce specifických protilátek v krvi a stanovení jejich koncentrace při analýze krve. Imunologické testy jsou přesné a bezpečné.

Indikace

Krevní test na alergeny předepisuje imunolog nebo alergik v následujících situacích:

 • v přítomnosti příznaků alergie v určitých ročních obdobích (pollinóza), po požití určitých potravin, interakce s některými látkami;
 • léčba prodloužené bronchitidy, rýmy, konjunktivitidy, dermatitidy nedává výsledky;
 • v přítomnosti dědičné predispozice k alergiím;
 • když se u osoby pracující v nebezpečných pracovních podmínkách objeví rýma, kašel, vyrážka, ekzém;
 • s rozvojem alergické reakce na neznámou dráždivou látku;
 • určit, zda je imunitní reakce zvýšena nebo snížena při léčbě alergií.

Jaké testy předepisuje alergik?

Profil alergie pacienta lze stanovit pomocí následujících výzkumných oblastí:

 • všeobecný krevní test;
 • krevní test na protilátky (imunoglobuliny);
 • vylučovací testy - vyloučit podezřelý alergen ze života osoby, pokud se alergie zastaví nebo látka byla dříve dráždivá;
 • provokativní testy (kožní testy) - jeden dělá řezy na předloktí, jeden z několika potenciálních alergenů je zaveden v každém z nich - dráždivé vede ke zčervenání.

Výsledky testů u některých indikací mohou být zkreslené a neodrážejí skutečný obraz o stavu pacienta. Ve všech těchto případech nebude výzkum účinný. Kontraindikace a omezení provádění imunologických testů jsou následující:

 • použití antihistaminik před analýzou;
 • exacerbace chronických onemocnění, těžké záchvaty alergií (pro provokativní testy);
 • těhotenství (pro provokativní testy);
 • děti do 5 let (pro kožní testy) nebo do 6 měsíců (pro krevní testy na alergeny).

Obecný krevní test

Lidská krev obsahuje specifické imunitní buňky - eosinofily. Jejich obsah obvykle není větší než 5% celkového počtu leukocytů. S rozvojem alergií se zvyšuje koncentrace těchto buněk, která je detekována při obecném krevním testu. Se zvýšením obsahu eosinofilů a absencí parazitických nemocí je určována analýza imunoglobulinu E. Dále je stanovena koncentrace neutrofilů, bazofilů, ESR.

Imunologické testy

Krev obsahuje protilátky - imunoglobuliny, které zajišťují destrukci cizích antigenů. Jedna z tříd těchto látek, E, se podílí na vývoji alergických reakcí. Krevní test na celkový imunoglobulin E pomáhá prokázat přítomnost alergií. V případě patologie bude významně zvýšena jeho koncentrace. Pro přesnější stanovení diagnózy určete koncentraci specifického imunoglobulinu E.

Imunologické testy se provádějí pomocí imunoblotingu - přesné a rychlé metody založené na použití nitrocelulózových membrán s různými typy proteinů, které jsou zodpovědné za jeden nebo jiný alergen. Ztmavnutí oblasti indikuje přítomnost specifického podnětu. Alergenové značky jsou seskupeny do následujících panelů (sad):

 • smíšený - obsahuje směs alergenů: roztoče, pyl břízy, lísku, olše, bylinky, žito, pelyněk, jitrocel, kočičí kůži, psy, koně, houby, vaječný bílek, mléčné výrobky, arašídy, lískové ořechy, mrkev, pšeničné mouky sója;
 • respirační prach, roztoč olše, bříza, líska, dub, tráva, žito, pelyněk, jitrocel, kůže a vlna koček, psi, koně, morčata, křeček, králík, houba;
 • potraviny - lískové ořechy a vlašské ořechy, mandle, arašídy, mléčné výrobky, vejce, brambory, mrkev, celer, rajčata, treska, kraby, jablka, pomeranče, pšenice, žitná mouka, sója, sezam;
 • dětské roztoče, pyl břízy, tráva, vlna a kůže koček, psů, plísní, mléka, vajec, sóji, mrkve, brambor, pšeničné mouky, lískových oříšků a mletých ořechů.

Pravidla dárcovství krve pro alergeny

Před odebráním krve k analýze je nutné připravit se na přesnější údaje. Pokud máte podezření na alergii na pyl, studie je prováděna od října do března, kdy není kvetení rostlin. Během těhotenství, remise a exacerbace chronických onemocnění, závažných somatických patologií, užívání antialergických a hormonálních látek budou výsledky analýzy zkreslené. Darování krve dětem mladším 5 let je možné pouze po konzultaci s lékařem.

Příprava

Před zahájením procedury se musíte připravit určitým předepsaným způsobem:

 1. Je nutné darovat krev ráno, přesně nalačno, 12 hodin po posledním jídle.
 2. Nekuřte 12 hodin před zákrokem.
 3. Tři dny před testem stojí za to zdržet se nadměrné fyzické námahy, stresu, přehřátí, pití alkoholu, kontaktu s domácími mazlíčky.
 4. Při nachlazení a jiných akutních patologií je zakázáno darovat krev.

Odběr krve

Průchod krevních testů na alergeny by měl být v jakékoli diagnostické laboratoři. Můžete se obrátit na veřejnou nebo soukromou instituci. Krev na analýzu se odebere ze žíly z ohybu lokte paže. Výsledky jsou známy 1-3 dny po provedení analýzy (v závislosti na zdravotnickém zařízení). Formulář si můžete vyzvednout s ukazateli v místě, kde jste studovali, nebo se podívejte na data na internetu (služba je k dispozici v některých laboratořích).

Výsledky dekódování

Když obdržíte výsledky studie, měli byste je kontaktovat s terapeutem, alergikem nebo imunologem, abyste mohli rozluštit a určit diagnózu. Na formuláři s údaji jsou uvedeny ukazatele pacienta a referenční (normální) hodnoty. Správná diagnóza může na základě získaných výsledků provést pouze zkušený, kvalifikovaný odborník.

Indikátory normy a gradace imunitní odpovědi

Analýzy u dospělých se liší od výsledků u dětí. Pro hladinu celkového imunoglobulinu E v krvi (jednotky na ml) se rozlišují následující standardy:

 • u novorozenců - 0–65;
 • od 2 do 14 let - 0–150;
 • starší 14 let - 0–125;
 • u dospělých do 60 let - 0–115;
 • nad 60 let - 0–114.

S nízkou imunitní reakcí na určitý produkt neexistuje alergická reakce, neexistují žádná omezení. Reakce těla střední intenzity naznačuje, že kontakt s alergenem by neměl být povolen častěji 1 krát týdně. S vysokou imunitní odpovědí musí být podnět zcela odstraněn ze života pacienta. Podrobný návod k další akci, antihistaminikum předepsané lékařem.

Doktorova doporučení

Pokud zjistíte alergie a vytvoříte alergeny, které ji způsobují, lékař předepíše antihistaminika, podává následující obecná doporučení pro snížení projevů onemocnění:

 • dodržovat hypoalergenní dietu, správnou výživu;
 • snížit kontakt s pracím práškem, saponáty, rozpouštědly, barvami, benzínem, lepidlem, pracovat s těmito látkami ve dvouvrstvých rukavicích;
 • přestat kouřit;
 • méně času stráveného kolem vozovky, podniky;
 • snížit kontakt s rostlinami, jejich šťávou;
 • nosit oblečení z přírodních materiálů (bavlna, len);
 • snížit fyzickou námahu, stres;
 • do vzdušných prostor, za účelem provádění mokrého čištění;
 • čisté koberce, domácí zvířata, pokojové rostliny, staré knihy, peří a polštáře dolů, přikrývky z vlny.

Zkušební cena

Jsou uvedeny náklady na analýzu alergenů v diagnostických laboratořích Moskvy:

Název služby

Cena, v rublech

Běžný imunoglobulin E

500–800

Pediatrický panel

4000-5000

Panel potravin

4000-5000

Inhalační panel

4000-5000

Smíšený panel

4000-5000

Analýza pro 1 zvolený alergen

500–900

Video

Kategorie: