Sulfonamidy známé lidem se již dlouho osvědčily, protože se objevily před historií objevení penicilinu. Doposud tyto léky ve farmakologii částečně ztratily svůj význam, protože jsou méně účinné než moderní léky. Při léčbě určitých patologií jsou však nepostradatelné.

Co jsou sulfa drogy

Sulfanilamid (sulfonamidy) zahrnuje syntetická antimikrobiální léčiva, která jsou deriváty kyseliny sulfanilové (aminobenzensulfamid). Sulfanilamid sodný inhibuje životně důležitou aktivitu koků a tyčinek, ovlivňuje nokardii, malárii, plazmidii, proteus, chlamydii, toxoplazmu, má bakteriostatický účinek. Sulfonamidová léčiva jsou léky předepsané k léčbě onemocnění způsobených patogeny rezistentními vůči antibiotikům.

Klasifikace sulfa léčiv

Sulfátová léčiva jsou ve své aktivitě horší než antibiotika (nesmí být zaměňována se sulfonanilidy). Tyto léky jsou vysoce toxické, takže mají omezený rozsah indikací. Klasifikace sulfa léčiv je rozdělena do 4 skupin, v závislosti na farmakokinetice a vlastnostech:

 1. Sulfonamidy, rychle absorbované z gastrointestinálního traktu. Předepisují se pro systémovou léčbu infekcí způsobených citlivými mikroorganismy: Etazol, sulfadimethoxin, sulfamethizol, sulfadimidin (sulfadimezin), sulfakarbamid.
 2. Sulfonamidy, které nejsou zcela nebo pomalu absorbovány. Vytvářejí vysokou koncentraci ve velkých a tenkých střevech: Sulgin, Phtalazol, Phtazin. Etazol sodný
 3. Lokální použití sulfanilamidů. Dobře osvědčená v oční terapii: Sulfacyl-sodík (Albucidum, Sulfacetamid), Sulfadiazinové stříbro (Dermazin), Mafenida acetátová mast 10%, Mast na streptotidech 10%.
 4. Salazosulfanilamidy. Tato klasifikace sloučenin sulfonamidů s kyselinou salicylovou: sulfasalazin, Salazomethoksin.

Mechanismus účinku sulfa léčiv

Volba léků pro léčbu pacienta závisí na vlastnostech patogenu, protože mechanismus účinku sulfonamidů je omezen na blokování citlivých mikroorganismů v buňkách syntézy kyseliny listové. Z tohoto důvodu jsou s nimi neslučitelné některé léky, například Novocain nebo Methyonomyxin, protože oslabují jejich účinek. Klíčovým principem sulfonamidů je porušení metabolismu mikroorganismů, potlačení jejich reprodukce a růstu.

Indikace pro použití sulfonamidů

V závislosti na struktuře mají sulfidové přípravky obecný vzorec, ale odlišnou farmakokinetiku. Pro intravenózní podání existují dávkové formy: sulfacetamid sodný, streptocid. Některá léčiva se podávají intramuskulárně: sulfalen, sulfadoxin. Kombinovaná léčiva se používají oběma způsoby. Pro děti se sulfonamidy používají topicky nebo v tabletách: Co-trimoxazole-Rivopharm, Cotrifarm. Indikace pro použití sulfonamidů:

 • folikulitida, akné vulgaris, erysipel;
 • impetigo;
 • popáleniny 1 a 2 stupně;
 • pyodermie, karbunky, furunky;
 • hnisavé zánětlivé procesy na kůži;
 • infikovaných ran různého původu;
 • tonzilitida;
 • bronchitida;
 • onemocnění očí.

Seznam sulfa léků

Podle cirkulačního období se antibiotika sulfonamidy dělí na: krátkou, střední, dlouhodobou a super-dlouhou expozici. Nelze vytvořit seznam všech léků, takže v této tabulce se používají sulfonamidy s dlouhým účinkem, které se používají k léčbě mnoha bakterií:

Jméno

Složení

Indikace

Arghedin

sulfadiazin stříbrný

infikovaných popálenin a povrchových ran

Argosulfan

sulfadiazin stříbrný

popáleniny jakékoli etiologie, drobná poranění, trofické vředy

Norsulfazol

norsulfazol

patologie způsobené koky, včetně kapavky, pneumonie, úplavice

Oriprim

sulfamethoxazol

infekce močového kanálu, dýchacích cest, měkkých tkání, kůže

Pyrimethamin

pyrimethamin

toxoplazmóza, malárie, primární polycytémie

Prontosil (červený streptocid)

sulfanilamid

streptokoková pneumonie, puerperální sepse, erysipel kůže

Kombinované sulfonamidové léčivo

Čas nestojí na místě a mnoho kmenů mikrobů je mutováno a adaptováno. Lékaři našli nový způsob, jak bojovat s bakteriemi - vytvořili kombinovaný sulfanilamidový lék, ve kterém jsou antibiotika kombinována s trimethoprimem. Seznam takových sulfopreparací:

Tituly

Složení

Indikace

Bactrim

sulfamethoxazol, trimethoprim

gastrointestinální infekce, nekomplikovaná kapavka a jiná infekční onemocnění.

Berlotsid

sulfamethoxazol, trimethoprim

chronický nebo akutní bronchitida plicní absces, cystitis bakteriální průjem a další

Duo Septol

sulfamethoxazol, trimethoprim

antibakteriální, antiprotozoální, širokospektrální baktericidní činidlo

Ziplin

sulfamethoxazol, trimethoprim

břišní tyfus, akutní brucelóza, absces mozku, inguinální granulom, prostatitis a další

Sulfonamidové přípravky pro děti

Vzhledem k tomu, že tyto léky jsou léky širokého spektra účinku, používají se také v pediatrii. Sulfonamidové přípravky pro děti jsou vyráběny ve formě tablet, granulí, mastí a roztoků pro injekce. Seznam léků:

Jméno

Složení

Aplikace

Septrin

sulfamethoxazol, trimethoprim

od 6 let: gastroenteritida, pneumonie, infekce ran, akné

Tablety Etazoly

sulfaethidol

od 1 roku: pneumonie, bronchitida, bolest v krku, peritonitida, erysipel

Sulfargin

sulfadiazin stříbrný

od 1 roku: nezhojící rány, proleženiny, popáleniny, vředy

Trimesol

co-trimoxazol

od 6 let: infekce dýchacích cest, urogenitální systém, kožní patologie

Pokyny pro použití sulfonamidů

Předepisují se antibakteriální látky, a to jak vnitřní, tak místní. Pokyny pro použití sulfonamidů uvádí, že děti budou tento lék používat: do jednoho roku 0, 05 g, od 2 do 5 let - 0, 3 g, od 6 do 12 let - 0, 6 g pro celou recepci. Dospělí užívají 5-6krát denně po dobu 0, 6 -1, 2 g. Délka léčby závisí na závažnosti onemocnění a je předepsána lékařem. Dle abstraktního kurzu nepřesáhne 7 dní. Jakékoliv sulfa léčivo by mělo být omyto alkalickou kapalinou a používat produkty, které obsahují síru, aby byla zachována reakce moči a zabránilo se krystalizaci.

Vedlejší účinky sulfa léků

Při dlouhodobém nebo nekontrolovaném použití se mohou vyskytnout vedlejší účinky sulfonamidů. Jedná se o alergické reakce, nevolnost, závratě, bolesti hlavy, zvracení. Během systémové absorpce mohou sulfiopreparáty procházet placentou a pak být detekovány ve fetální krvi, což způsobuje toxické účinky. Z tohoto důvodu je bezpečnost těhotenství během těhotenství sporná. Lékař by měl při předepisování těhotným ženám a během laktace brát v úvahu takové chemoterapeutické účinky. Kontraindikace pro použití sulfonamidů je:

 • přecitlivělost na hlavní složku;
 • anémie;
 • porfyrie;
 • selhání jater nebo ledvin;
 • patologie hematopoetického systému;
 • azotémie.

Cena sulfa léků

Léky v této skupině nejsou problémem nakupovat v internetovém obchodě nebo lékárně. Rozdíl v nákladech bude patrný, pokud si objednáte několik léků z katalogu najednou. Pokud si lék koupíte v jediné verzi, budete muset zaplatit navíc za dodávku. Sulfonamidy domácí produkce budou levné, zatímco dovážené léky jsou mnohem dražší. Odhadovaná cena sulfa drog:

Jméno

Výrobce

Cena v rublech

Sulfanilamid (bílý streptocid) 250 g

Švýcarsko

1900

Biseptol 20 ks. 120 mg

Polsko

30

Sinersul 100 ml

Chorvatská republika

300

Sumometrol 20 ks. 400 mg

Maďarsko

115

Video: co je sulfonamidy

Kategorie: