Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Mrkev může být považována za všelék na mnoho nemocí. Kořenová plodina má nutriční hodnotu, je široce používán pro přípravu kulinářských mistrovských děl. Mrkvová šťáva má terapeutický účinek, lze ji nazvat lídrem v obsahu vitamínů a mikroprvků.

Výhody a poškození mrkvové šťávy

Starověká řecká civilizace byla dobře známá mrkví a mrkvovou šťávou jako účinným prostředkem normalizace práce zažívacího systému. Podrobnější studie chemického složení zeleniny odhalila přínosy a škody na mrkvové šťávě. Co je užitečná mrkvová šťáva? Obsahuje vysoký obsah karotenu, je prekurzorem vitaminu A, je považován za jedinečnou látku. Karoten inhibuje proces stárnutí, snižuje riziko infekcí, posiluje imunitní systém. Množství této látky v těle závisí na stavu kůže, vlasů, potních žláz, zraku.

Mrkvová šťáva je přísně zakázána pro některá onemocnění gastrointestinálního traktu: žaludeční vřed, gastritida, kolitida. Nepřijatelné použití pro vysokou kyselost a dysfunkci jater. Nedoporučuje se používat čerstvou mrkev od pacientů s diabetem. Při použití ve velkém množství lze pozorovat:

 • letargie, ospalost;
 • těžké bolesti hlavy;
 • nadměrná únava;
 • žloutnutí kůže;
 • změna tělesné teploty.

Pro ženy

Existují silné argumenty o výhodách mrkvové šťávy pro ženy. Důležitým ukazatelem zdraví žen je stav kůže, vlasů, nehtů. Použití extraktu z mrkve, péče o pleť a jejích derivátů (nehty, vlasy) není obtížné a nevyžaduje další náklady na nákup drahé kosmetiky. Čerstvá mrkev odstraňuje toxiny z buněk, což přispívá k omlazení těla, posiluje zdraví žen.

Účinné látky normalizují syntézu ženských hormonů, mají pozitivní vliv na reprodukční funkci, celkový stav reprodukčního systému. S neplodností u žen, komplex léčebných opatření zahrnuje terapii mrkvové šťávy. Při pravidelné konzumaci nápoje na lačný žaludek se normalizuje práce vaječníků, obnovuje se hormonální pozadí. V důsledku takového ošetření má sen dítěte všechny šance na naplnění.

Během těhotenství

Těhotná žena by měla dostat celý komplex vitamínů a mikroprvků s jídlem, její tělo funguje v rozšířeném režimu: zajišťuje vývoj plodu a podporuje jeho vlastní životně důležité procesy. Mrkvová šťáva během těhotenství řeší mnoho zdravotních problémů:

 • příznivý vliv na trávení;
 • posiluje střevní motilitu;
 • odstraňuje toxiny a strusky;
 • obnovuje pH vnitřního prostředí;
 • snižuje projevy toxikózy;
 • zvyšuje pružnost kůže a svalů;
 • je zdrojem vápníku;
 • Příznivý vliv na nervový, imunitní systém.

Kalorie mrkvová šťáva

Malá kalorická mrkvová šťáva je určena obsahem velkého množství vody. 100 g produktu obsahuje téměř 85 g vody, přibližně 13 g sacharidů, pouze 1 g bílkovin, tuků - 0, 1 g, malé množství vlákniny. Celkový kalorický obsah produktu je 56 kcal. Různé zdroje informací poskytují hodnoty kalorií 28 kcal, 32 kcal, záleží na vlastnostech odrůdy kořenové plodiny.

Jak pít mrkvovou šťávu

Pijte mrkvovou šťávu čerstvě vymačkanou půl hodiny před jídlem. Vaření, skladování v chladničce se nedoporučuje, živiny jsou zničeny a produkt ztrácí svou nutriční hodnotu. Výhody a škody na mrkvové šťávy pro tělo závisí na denním množství ve stravě, takže tato otázka je lepší se poradit se svým lékařem. Jak často můžete pít mrkev čerstvé šťávy? Při absenci kontraindikací je přípustný denní příjem přibližně 600 ml ve třech dávkách.

Pití léčivého nápoje v dopoledních hodinách dá sílu na celý den. Pro plnou asimilaci užitečných látek se doporučuje přidat lžíci rostlinného oleje, smetany, mléka. Vitamin A, který je tak bohatý na mrkev, označuje vitaminy rozpustné v tucích. Příznivé vlastnosti mrkvové šťávy se projeví pouze v kombinaci s tuky. Směsi s jablky, pomerančem, dýňovou šťávou mají blahodárný vliv na tělo.

Když gastritida

Gastritida je doprovázena zánětem žaludeční sliznice. Toto onemocnění se může objevit v akutní a chronické formě. Tradiční medicína prokázala, že mrkvová šťáva během gastritidy usnadňuje stav pacienta. Léčba mrkvovou šťávou poskytuje dobrý terapeutický účinek. Při pravidelném používání tohoto rostlinného produktu:

 • žaludeční buňky se regenerují;
 • bolest zmizí;
 • snížené podráždění žaludku;
 • normální mikroflóry.

S onkologií

Léčivý účinek na tělo má mrkvovou šťávu v onkologii. Phytoncidy, které jsou v něm, posilují imunitní systém. Vitamin A a železo inhibují růst nádoru. Mrkvová šťáva přispívá k destrukci patogenních buněk a začíná proces opravy poškozené tkáně. Směs mrkve a šťávy z řepy má nejsilnější terapeutický účinek na rakovinu.

Pro játra

Játra v těle hrají roli filtru k čištění krve toxických látek, takže se buňky tohoto orgánu rychle zhoršují. Mrkvová šťáva pro játra je silným antioxidantem, ochrana buněčných membrán před volnými radikály je zajištěna obsahem vitamínů A, B, C, E. Vitamin E normalizuje metabolismus tuků v játrech, brání obezitě. Příjem freresh by měl být dávkován, jinak existuje riziko příznaků žloutenky karotenu.

Pro opalování

Látky, které jsou v mrkvi, jsou součástí kosmetických přípravků pro opalování, jejich výroba může být provedena doma. Opalovací mléko je vyrobeno z čerstvé mrkve a rostlinného oleje, smíchané ve stejných částech. Pro dosažení rovnoměrného opálení naneste připravené mléko na pokožku a opalovejte se. Můžete pít mrkvovou šťávu pro opalování. Sklenice léčivé kapaliny nejen dodává pokožce příjemný stín, ale také ji chrání před škodlivými účinky ultrafialového záření.

Pro obličej

Domácí kosmetika z mrkve tón, vyživují a omlazují pokožku. Mrkvová šťáva pro obličej je vhodná k pití v odměřeném množství a přidat do kosmetických masek na obličej. U kůže se účinek každé látky v extraktu mrkve projevuje odlišně:

 • karoten zvlhčuje;
 • vitamin A podporuje regeneraci;
 • Vitamin PP tóny a zklidňuje;
 • Vitamin C čistí a hojí.

Jak si vyrobit mrkvovou šťávu

Při použití uvnitř mrkve čerstvé v plné projevené terapeutický účinek. Recept na mrkvovou šťávu je jednoduchý a dostupný každému. S elektrickým odšťavňovačem si mrkev můžete připravit bez větších potíží. Většinu času bude trvat na přípravě surovin. Kořenové plodiny by měly být dobře omyty, kůže by měla být jemně vyčištěna nebo seškrábána, pod ní je mnoho užitečných látek. Poté mrkev nakrájejte na kousky a vložte do odšťavňovače, sbírejte kapalinu do nádoby. Výkon nápoje používajícího elektrický odšťavňovač je maximální.

Bez odšťavňovače

Máte-li struhadlo s nejmenšími vyčnívajícími zuby (takovýto struhadlo se používá k přípravě dětské výživy), můžete si vyrobit mrkvovou šťávu bez odšťavňovače. Předmytá a oloupaná zelenina v kruhovém pohybu k roštu. Získanou suspenzi zatlačte přímo do nádoby přes gázu nebo rukou. Aby se dosáhlo maximálního množství léčivé kapaliny, měla by se rozetřená buničina vytlačit v malých porcích. Nevýhoda této metody v malém výtěžku konečného produktu.

V mixéru

Rychle si mrkevovou šťávu můžete připravit v mixéru, v tomto případě obsahuje spoustu buničiny a její nutriční hodnota odpovídá lehké snídani. Pro tento fit jeden velký letní kořenové plodiny, to je nejvíce šťavnaté. Nakrájíme na malé kousky, promyté a oloupané mrkve se umístí do zahušťovadla míchačky a rozdrcí do stavu bramborové kaše. Uložte až polovinu sklenice a doplňte vroucí vodou, nechte vyluhovat. Teplota nápoje může být nastavena, stejně teplý i studený nápoj.

Na zimu doma

Je vhodné pít zeleninové šťávy po celý rok, ze sezónní zeleniny se ukazuje, že je to nejživější nápoj. Fanoušci zdravého životního stylu se snaží připravit mrkvovou šťávu na zimu doma. Aby byl produkt nejen zdravý, ale i chutný, musíte si vybrat kvalitní zeleninu. Kořenová zelenina by měla být hustá, rovnoměrná, jasně oranžová, šťavnatá, s hladkým povrchem. Musí se prát, vyčistit, odstranit listy a odříznout horní pevný díl.

Příprava užitečného produktu je snadný proces, ale vyžaduje dodržování pravidel. Pro předení můžete použít elektrická nebo mechanická zařízení. Pro uchování vitamínů, vlákniny, pektinu neodstraňujte buničinu a opakovaně filtrujte. Pro konzervování používejte horké rozlití nebo pasterizaci.

Během pasterizace se vytlačená surovina zahřívá v nádrži na teplotu 95 ° C, nesmí se vařit. Horká šťáva se nalije do sterilních sklenic a pasterizuje se asi 20 minut, navíjí se víčky a nechá se postupně vychladnout, proto jsou obrácené sklenice pokryty teplou přikrývkou. Při rozlití za horka se kapalina zahřeje na 75 ° C, přefiltruje přes jemné síto, potom se vaří a nalije do čistých nádobek. Pak se otočí a zabalí.

Během zahřívání se do nápoje přidávají další složky a míchají se. Několik lžiček cukru zlepší chuť. Na radu odborníků na výživu přidávají trochu krému s tuky, obsažený karoten je lépe absorbován. Sklizený produkt může být smíchán s jinými šťávami, zlepšuje chuť a pomáhá zachovat blahodárné vlastnosti zeleniny.

Zjistěte, co je mrkev dieta 11 kg za 7 dní.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: