Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Laboratorní výzkum lze provádět z různých důvodů. Ve většině případů je analýza alkoholu v krvi určena za účelem vyšetření řidiče, který porušil pravidla silničního provozu. Zjistěte, které faktory mohou ovlivnit přesnost údajů.

Způsoby stanovení přítomnosti alkoholu

Laboratorní výzkum se provádí odebráním krve z žilního lože. Je zakázáno předem ošetřovat místo vpichu sloučeninami obsahujícími alkohol . Krev na alkohol se vzdá do 1-2 hodin po požití silných nápojů. Studie provedená po 4-5 hodinách je považována za neinformativní. Dnes existují takové metody pro stanovení hladiny ethanolu v krvi:

 • Metoda Vidmark zahrnuje umístění biologického vzorku do speciálních lahví, po kterém následuje vytvoření podmínek pro oxidaci ethanolu. Stupeň intoxikace se vypočítá pomocí speciálního vzorce navrženého společností Widmark.
 • Metoda enzymů - druh analýzy závislosti na alkoholu. Během laboratorního výzkumu se odhaduje rychlost rozpadu jaterních enzymů.
 • Metoda plynové chromatografie - biologický materiál se umístí do sterilní skleněné nádoby, kde se při odpaření kapalného média hromadí plyn, který se pak analyzuje pomocí chromatografu.
 • Dechový analyzátor - studie prováděná za pomoci speciálního zařízení, které určuje přítomnost alkoholu ve vzduchu vydechovaném člověkem.

Výsledky dekódování

Analýza ukazuje počet ppm cirkulujících v pacientově krvi. Při určování stupně intoxikace se specialisté řídí následující tabulkou doporučenou Ministerstvem zdravotnictví Ruska:

Koncentrace alkoholu v krvi (ppm)

Stupeň intoxikace

Charakteristické chování

0, 5-1, 5

Snadné

Radost, dobrá nálada, ztráta vědomí

1, 5-2, 5

Průměr

Monotónnost řeči, agrese, hrubost

2.5-3

Těžká intoxikace

Nezřetelná řeč, člověk se nedokáže pohnout

3-4

Velmi opilý

Ztráta vědomí, paměť

5 nebo více

Těžká intoxikace

Smrtelná dávka

Míra odstranění alkoholu

Koncentrace v krvi a rychlost eliminace alkoholu z těla je do značné míry určována individuálními charakteristikami osoby. Kromě toho existují faktory, které přispívají ke zpomalení nebo urychlení procesu. Množství a síla konzumovaného alkoholu tedy přímo ovlivňuje rychlost odstraňování ethanolu . Játra nejsou schopna rychle zpracovat velké množství silného alkoholu. Výsledkem je zpomalení procesu odstraňování ethanolu. Kromě výše uvedeného ovlivňují rychlost zpracování alkoholu v těle následující faktory:

 • Váha a věk osoby - v přítomnosti nadměrné hmotnosti se urychluje proces odstraňování ethanolu. Rychlost metabolických reakcí je v mladém těle vyšší. Starší lidé často trpí onemocněním jater, které interferuje s normální eliminací alkoholu.
 • Emocionální stav - vzrušení podporuje rychlou intoxikaci.
 • Kvalita nápoje - použití náhradních alkoholických přípravků způsobuje těžké intoxikace.
 • Rychlost pití - jeden příjem velkého množství alkoholu nevyhnutelně vede k těžké intoxikaci.
 • Pohlaví osoby - odstranění alkoholu u žen je o 20% pomalejší než u mužů.
 • Konzumace alkoholu na prázdný žaludek přispívá k rychlé intoxikaci a zvýšení obsahu ethanolu v ppm.

Virtuální alkoholová kalkulačka pomáhá určit přibližnou koncentraci ethanolu v krvi a vypočítat dobu jeho odstranění. Kromě toho, aby bylo možné spolehlivěji určit načasování čištění těla z alkoholu, doporučuje se použít například následující tabulku:

Alkoholický nápoj

Doba odstranění

Hmotnost spotřebitele (muži)

Množství opilého (ml)

Pivo

2 h 40 min.

60

300

2 h 20 min.

70

2 hodiny

80

1 h.40 min.

90

Koňak, vodka

6 hodin.

60

100

5 h 40 min.

70

4 h 30 min.

80

4 hodiny

90

Víno

2 h 30 min.

60

100

2 h 15 min.

70

2 hodiny

80

1 h 50 min.

90

Co může ovlivnit výsledek

Postup musí být prováděn striktně v souladu s pravidly. Spolehlivost získaných dat může být ovlivněna poruchou zařízení nebo lidskými faktory . Přítomnost určitých onemocnění, jako je diabetes, je také schopna zkreslit výsledky analýzy. Přijetí léků obsahujících alkohol také ovlivňuje přesnost informací získaných během studie. Analýza navíc ukazuje chybný výsledek z následujících důvodů:

 • Pacientka odebrala tekutiny obsahující methanol, isopropanol.
 • Odběr vzorku krve dezinfikujte alkoholem, který spadl do injekční stříkačky.
 • V krvi pacienta je detekována vysoká hladina ketonových těl.

Vliv alkoholu na krev

Dva dny před laboratorní studií, odborníci nedoporučují pití alkoholu. Krevní test po alkoholu nespolehlivý. Detekce ethanolu v biologické tekutině může být lékařem považována za vážné onemocnění. Z tohoto důvodu by odběr vzorků pro laboratorní testy měl provádět naprosto střízlivý člověk. Negativní dopad alkoholu na krevní test je způsoben:

 • zvýšená agregace červených krvinek;
 • vysoký obsah kyseliny mléčné;
 • falešný pokles hemoglobinu;
 • zvýšený celkový cholesterol;
 • aterosklerotické změny;
 • zvýšené hladiny kyseliny močové.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: