Podle statistik WHO jsou alergie mezi 30 a 60% světové populace. To je způsobeno znečištěním životního prostředí, použitím syntetických přísad při výrobě potravinářských výrobků, vývojem chemického průmyslu pro domácnost. Zároveň se však vyvíjí také farmakologie, která nabízí spolehlivé a bezpečné léky pro alergie. Účinný lék na snížení histaminu, léčení sezónní rýmy, zmírnění otoků, vyrážek a svědění je Claritin - návod k použití vám podrobně sdělí použití a kontraindikace léku.

Alergie Claritin

Hlavním úkolem antialergických léků je antihistaminika blokovat receptory H1 a snižovat hladiny histaminu v krvi. Kromě toho je také nutné eliminovat doprovodné alergické symptomy onemocnění dýchacích cest:

 • kašel;
 • svědění;
 • rýma;
 • edém;
 • kožní onemocnění - vyrážka, zarudnutí;
 • slzy;
 • záněty.

Většina antialergenů blokuje pouze receptory histaminu H1 a pro odstranění zbývajících symptomů alergie musíte užívat jiné léky, které nepříznivě ovlivňují orgány a celkové lidské zdraví. Claritin také řeší všechny problémy v komplexu a může být také použit pro preventivní účely. Podle americké farmakologické společnosti IMS je to nejpředepisovanější lék pro projevy alergií. Lék patří k poslední generaci selektivních blokátorů, je používán a doporučován lékaři ve více než sto zemích světa.

Složení a uvolňovací forma

Prodej Claritinu přichází ve formě tablet a sirupu:

Formulář vydání

Složení

Balení

Účinné látky

Pomocné látky

Tablety bílý ovál. Jedna strana je hladká, na druhé straně je dělící zářez, ochranná známka v podobě misky a baňky a číslo 10

Loratadine

Laktóza, kukuřičný škrob, kyselina stearová

Obal buněčného obalu (blistru) na 7, 10 nebo 15 tablet

Sirup bezbarvý průhledný, někdy se zlatým odstínem. Žádné nečistoty ani sedimenty

Loratadine

Destilovaná voda, kyselina citrónová, benzoát sodný, glycerol, propylenglykol, sacharóza, syntetická příchuť broskví

Skleněná láhev 60 ml nebo 120 ml v krabici. Je doplněna odměrnou lžící nebo dávkovačem (injekční stříkačkou).

Farmakodynamika a farmakokinetika

Léčivá látka loratadin je tricyklická chemická sloučenina antihistaminika, která má blokující účinek na periferní receptory H1. Antialergické působení Klaritina začíná do půl hodiny po požití, projde hlavními příznaky onemocnění. Maximální antihistaminický účinek se dosahuje po 8-12 hodinách a trvá 24 hodin. Nemá vliv na nervový systém, nemá sedativní účinek. Při dlouhodobém užívání není pozorováno významné zhoršení životně důležitých funkcí těla.

Rychle se vstřebává do gastrointestinálního traktu. Pokud užijete tento lék před jídlem, dojde k maximální koncentraci látky o hodinu později, ale celková koncentrace loratadinu v krvi neovlivňuje příjem potravy. Maximální koncentrace se zvyšuje pouze u starších osob, chronického nebo terminálního selhání ledvin a onemocnění jater způsobených alkoholem. V procesu metabolismu se část loratadinu produkuje selektivním blokátorem desloratadinu. Obě složky se vylučují ve formě konjugovaných finálních metabolitů močí a žlučí:

 • poločas loratadinu trvá 3 až 20 hodin;
 • Poločas desloratadinu je 8 až 92 hodin.

Indikace pro použití

Používá se při takových alergických reakcích a onemocněních:

 1. Chronická idiopatická kopřivka.
 2. Různé dermatologické nemoci a jiné kožní reakce alergické povahy.
 3. Se sezónní nebo celoroční alergickou rýmou eliminovat:
 • rýma;
 • kýchání;
 • zánět a svědění nosní sliznice.
 1. Se sezónní nebo celoroční alergickou rinokonjunktivitidou (pollinosis) eliminuje:
 • slzení;
 • svědění a pálení v oblasti očí.

Dávkování a podávání

Claritin se užívá perorálně, před jídlem nebo po jídle. Užívání léku nezávisí na době jídla, jediná věc, kterou je třeba vzít v úvahu, je to, že účinek drogy opilého na prázdný žaludek začne o hodinu dříve než po jídle. V jakékoli formě je přípravek Claritin kontraindikován u dětí mladších 2 let. Je nutné omezit dávkování léku na osoby trpící závažnými chorobami, patologií jater. V takových případech se doporučuje poradit se s lékařem.

Prášky

Dávkování pro dospělé a děti od 12 let je 10 ml jednou denně - to je 1 tableta. Starší pacienti, pacienti s chronickou a terminální renální insuficiencí mohou užívat stejnou dávku léků. Děti od 3 do 12 let, dávka se vypočítá v závislosti na tělesné hmotnosti. Dítěti s hmotností 30 kg a více se podává 1 tableta (10 ml) 1krát denně, s nižší hmotností a pro děti od 2 do 3 let jsou tablety zakázány.

Sirup

Dospělí pacienti předepisují sirup ve dvou lžičkách (10 ml) jednou denně. Děti od 2 do 3 let a váží méně než 30 kilogramů přípustného sirupu - 1 lžička nebo 5 ml denně. U osob, včetně dětí s hmotností vyšší než 30 kilogramů, s vážným stupněm poškození jater a dysfunkcí jeho funkcí, je přípustná počáteční dávka nejvýše 10 ml léku (2 čajové lžičky) jednou za dva dny. Pokud u stejných nemocí je tělesná hmotnost menší než 30 kilogramů, počáteční dávka bude poloviční - 5 ml (1 lžička sirupu) každých 48 hodin.

Zvláštní pokyny

Neužívejte Claritin méně než 48 hodin před zahájením kožních testů na alergie (testy alergie). Protože antihistaminika v přípravku mohou zkreslit výsledky analýzy, což neumožní správné stanovení diagnózy. Lék má sedativní účinek, nesnižuje koncentraci pozornosti, psychomotorické reakce. Lék nemá žádnou přímou kontraindikaci k řízení nebo jiným mechanickým prostředkům, ale někdy může medikace způsobit ospalost, má sedativní účinek.

Během těhotenství

Během klinických studií nebyla bezpečnost užívání přípravku Claritin během těhotenství přesně stanovena. Těhotné ženy mohou užívat tento lék ve zvláštních případech, pokud je očekávaný přínos pro ženu vyšší než potenciální riziko pro zdraví plodu. Při kojení se nedoporučuje, protože účinné látky léčiva (metabolit loratadinu) částečně přicházejí do mléčných žláz, mateřského mléka. V tomto případě je nutné doporučení lékaře.

Pro děti

Podle odborníků je Claritin nejbezpečnějším antialergenem pro tělo dítěte. Používají ho pediatři v mnoha zemích. Když užíváte jiné podobné léky déle než 10 dnů, tělo si na ně začne zvykat. Účinnost léčby se snižuje, zvyšuje se riziko nežádoucích účinků, což je v dětském organismu někdy nemožné předvídat. Droga nemá škodlivý vliv na zdraví dítěte. Dětský Claritin je předepisován jak pro krátkodobou léčbu akutních záchvatů alergií, tak pro dlouhodobou léčbu relapsů onemocnění - až 12 měsíců.

Interakce s léky

Během klinických studií s přípravkem Claritin nebyly zjištěny žádné významné interakce jeho složek s jinými lékařskými farmakologickými přípravky. Při užívání přípravku Claritin a antibiotik, antimykotika, dochází k některým reakcím loratadinu (mírné zvýšení jeho dávky v krvi pacienta). Při interakci s těmito léky dochází k nevýznamným a neškodným zdravotním reakcím:

 • ketokonazol;
 • erythromycin;
 • cimetidin.

Claritin a alkohol

Aktivní a pomocné složky přípravku Claritin, které jsou metabolizovány po užití přípravku desloratadin, nepronikají do lidských mozkových center. Lék neovlivňuje centrální nervový systém a nezvyšuje škodlivé účinky alkoholu. Ale mějte na paměti, že se jedná o obecná data a vlastnosti organismu jsou pro každého odlišné. V každém případě je nemožné přesně předpovědět, jaké jsou důsledky interakce léku a alkoholu. To se týká všech léčiv.

Vedlejší účinky

Podobně jako každý jiný lék, má i Claritin určité vedlejší účinky, ale nepřekračují ukazatele účinku na tělo placeba (neškodné látky, vyrobené pod rouškou léku, aby se vytvořil účinek sebezpytu, který může léčit nemoc). Frekvence nežádoucích účinků přípravku Claritin nepřesahuje 2%, podle hodnocení pacientů, ve vzácných případech může být pozorováno:

 • sucho v ústech;
 • nevolnost;
 • kožní vyrážka;
 • krátkodobé závratě;
 • byla zaznamenána ospalost;
 • bušení srdce;
 • nervozita.

Předávkování

S mírným zvýšením dávky negativní reakce a dopad na tělo se nevyskytuje. Nežádoucí účinky pro dospělého mohou být způsobeny pouze po zvýšení dávky nejméně čtyřikrát (4 mg loratadinu) u dětí po užití dávky léku dvakrát více, než je doporučené množství. V případě předávkování léky jsou předepsány adsorbenty, výplach žaludku 10% roztokem chloridu sodného (stolní sůl), aktivní uhlí. Příznaky předávkování:

 • bolestivé bušení srdce;
 • bolesti hlavy;
 • ztráta síly, ospalost.

Kontraindikace

Claritin je kontraindikován u pacientů s vysokou individuální citlivostí na složky léčiva, zejména na loratadin. Důvodem odmítnutí užívání léků může být:

 • Dědičná onemocnění spojená s nízkou laktázou Lappa v těle.
 • S negativní reakcí těla na galaktózu, která je součástí tablet Claritinu. V tomto případě vhodný sirup.
 • Během období kojení.
 • Věk do dvou let u sirupu a do tří let u tablet.

Podmínky prodeje a skladování

Je vydáván v lékárnách bez lékařského předpisu. Uchovávejte mimo dosah dětí při teplotě 2 až 25 ° C. Sirup uchovávejte na tmavém místě, nedovolte přímé sluneční světlo. Doba použitelnosti tablet - 4 roky, sirup - 3 roky.

Analogy

Neexistují žádné absolutní analogy týkající se komplexní léčby alergie, termínu užívání léku, rizika vzniku a vývoje vedlejších účinků u přípravku Claritin. Ale co se týče přítomnosti loratadinu a působení anhistaminů, odpovídá tomu

 • Klarotadin;
 • Agistam;
 • Klarotin;
 • Lorant;
 • Claridol;
 • Clarosens

Cena

Jméno

Výrobce

Cena

Lékárna

Tablety, balící blistr 7ks.

Labo NV, Belgie

170 r.

"Neopharm"

Tablety, blistrové balení 10 ks.

Bayer, Německo

214 s.

"Eapteka"

Tablety, blistrové balení 10 ks.

Bayer, Rusko

234 s.

Europharm

Sirup 60 ml, dodává se s dávkovací lžičkou

Labo NV, Belgie

219 r.

Zdravnova

Sirup 60 ml, dodává se s dávkovací lžičkou

Bayer, Německo

244 r.

"Eapteka"

Sirup 60 ml, dodává se s dávkovací lžičkou

Bayer, Rusko

248 r.

Zdravsiti

Video

Recenze

Lidia Ivanovna, 52 let

Byl jsem alergický na léky na žaludeční vředy. Na koleni se objevila vyrážka, oteklá, takže chodila bolestivě. Výsledek Claritinu byl po první pilulce: svědění, zánět, pohyb bez bolesti. Třetí den úplně zmizely všechny příznaky. Je skvělé, že nezpůsobuje ospalost jako suprastin, se kterým jsem jednou léčil tracheitidu.

Marina, 28 let

Není jasné, proč před pěti lety byla alergie na kočičí srst. Jdu-li k přátelům, kteří mají kočku, jsou k dispozici kožní projevy (vyrážky a puchýře). Zkoušel jsem různé pilulky a kapky, ale jen Klaritin opravdu pomáhá. Beru pilulku hodinu před přijetím do bytu, kde je kočka, a objednávka není urtikárie.

Sergej, 37 let

Poprvé jsem si vybral Klaritin náhodou, lékárna vydala dobrý přehled. Došlo k silnému alergickému útoku - svědění očí, začal se dusit, stejně jako u astmatu. Pomáhal rychle. Doslova za 15 minut se stává mnohem snazší. Ale způsobuje ospalost. A je to daleko od dne, jak je řečeno v anotaci, ale asi 12 hodin, nevím, může to záviset na organismu.

Kategorie: