Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Tato patologie je považována za benigní novotvar kůže, který se rozšířil díky své virové povaze. Ploché bradavice jsou vzácné a vyskytují se pouze ve 4-5 % případů kožních vyčnívajících útvarů. Nejčastěji toto onemocnění postihuje děti a dospívající. Barva bradavic se zpravidla neliší od tónu kůže, ale v některých případech získávají nahnědlou nebo žlutou barvu. Dermatologové se podílejí na diagnostice a léčbě tohoto druhu patologie.

Co jsou bradavice

 1. Ploché (mladícké) vyrážky se vyskytují častěji na končetinách, těle, obličeji. Mají vzhled malých plaků několik milimetrů vystupujících nad kůži masově zbarvené, narůžovělé nebo světle hnědé barvy. Tato patologie je typická pro děti a dospívající.
 2. Vulgární, běžné papilomy jsou mezi mladými lidmi běžné. Na kůži mají vzhled zaobleného výčnělku o výšce až 5 mm. Zpočátku se vyrážky neliší barvou od kůže, později získají nahnědlý nebo šedý odstín. Často se na kůži vyskytují párové jednoduché bradavice, kde jeden plak je větší a druhý menší.
 3. Vláknité papilomy se nacházejí na krku, obličeji, pod mléčnými žlázami (u žen), v podpaží. Vypadají jako kulaté vyvýšeniny nad epidermis. Nitkové bradavice se tvoří častěji u starších nebo zralých lidí, kteří dosáhli věku 40 let.
 4. Pinované papilomy se vyznačují přenosem a umístěním na lidském těle.Tento typ patologie vypadá jako hlava květáku, má masovou barvu nebo je poněkud ztmavlý. Takové bradavice se tvoří v řiti, tříslech, ústech, penisu u mužů a stydkých pysků u žen. Jediný způsob přenosu genitálních bradavic je sexuálně.

Příčiny plochých bradavic u dětí a dospělých

Jakýkoli druh bradavic, který se objeví na lidské kůži, je důsledkem infekce papilomavirem, neboli HPV. Tato infekce se na člověka přenáší kontaktem s pacienty (prostřednictvím podání ruky, objetí, polibku, při používání sdíleného nádobí) nebo nepřímo, v případě kontaktu s madly, klikami dveří, tlačítky výtahu a dalšími běžnými předměty. HPV infekce se provádí malými rankami na sliznicích nebo kůži, jako jsou řezné rány, oděrky, škrábance.

Virus vstoupí do lidského těla a zůstane tam navždy. Navíc v závislosti na stavu imunity a celkovém psychickém stavu může virus „žít“ u dospělých a dětí v latentním stavu nebo se začít aktivně množit.Vzhled množství plochých bradavic na lidské kůži naznačuje vývoj infekce podle druhého scénáře. Trvalý pobyt HPV u člověka způsobuje časté případy recidivy bradavic po jejich odstranění.

Lokalizace bradavic - foto

Nejčastější oblasti výskytu plochých bradavic jsou paže, obličej, nohy, záda a krk. Tento typ kožních útvarů nemusí vyčnívat nad povrch epidermis, a proto dostal své jméno. V některých případech lidé zaměňují bradavice za pihy nebo stařecké skvrny, zvláště pokud jsou nahnědlé. Velikost novotvarů se pohybuje v rozmezí 2-5 milimetrů. Mechanické poškození bradavic může stimulovat šíření viru, což vede ke vzniku mnoha nových útvarů na kůži.

 • Ploché bradavice na těle se obvykle nacházejí v blízkosti krku, ale u některých pacientů se vyskytují na hýždích, horních končetinách a dalších místech.Kožní ploché papilomy často nepostřehnutelně vyplňují velké oblasti epidermis. Pokud pacient zahájil aktivní reprodukci kožních útvarů, měli byste okamžitě kontaktovat dermatologa, jinak virus zesílí do té míry, že bude velmi obtížné ho porazit.
 • Ploché bradavice na rukou se vyskytují neméně často než na těle. Zpravidla se objevují na prstech nebo na zadní straně zápěstí. Tyto kožní útvary nepřinášejí mnoho nepohodlí, ale někdy stimulují svědění. Pokud si bradavice poškrábete, jejich fyzické poškození může nastartovat proces rozmnožování, což přispěje ke vzniku ještě více papilomů.
 • V posledních letech jsou případy bradavic na nohou a chodidlech častější. Plantární papilomy jsou vizuálně vnímány jako lesklé plaky na chodidle, které jsou po určité době pokryty rohovitou tkání, kůže se stává hrbolatou a drsnou. Průměr bradavic se může lišit: od několika milimetrů do několika centimetrů.Barva plantárních bradavic zůstává stejná jako u zdravé kůže. Často jsou takové patologie doprovázeny bolestivými pocity, zvláště pokud jsou vyrážky umístěny na podpůrných oblastech nohy.
 • Bradavice na obličeji vypadají jako malé plaky, které mírně vystupují nad epidermis. Jejich průměr je od 3 do 5 milimetrů. Papilomy na obličeji jsou namalovány narůžovělou nebo světle hnědou barvou, mají mírně lesklý povrch. Takové vyrážky se vždy objevují ne jednotlivě, ale ve skupinách a na jejich povrchu není žádný kožní vzor. Bradavice na obličeji nezpůsobují nepohodlí, ale vytvářejí vážný estetický problém. Papilomy kolem očí a na víčkách však někdy visí přes zornici a narušují normální vidění.

Jak se zbavit plochých bradavic

Častým jevem je spontánní vymizení papilomů z lidské kůže. Bradavice navíc díky svému vyčnívajícímu tvaru často podléhají mechanickému poškození.Pacienti proto obvykle chtějí odstranit kožní anomálii, aby napravili kosmetickou vadu. Existuje mnoho různých lidových léků pro léčbu plochých papilomů, ale samoléčba hrozí způsobit komplikace, výskyt nových kožních útvarů a šíření infekce po celém těle. Pro léčbu ploché bradavice je lepší obrátit se na zkušeného dermatologa.

Masti a jiné léky z lékáren

Terapii plochých papilomů volí lékař individuálně. Pacientovi jsou zpravidla předepsány další imunomodulátory na podporu imunitního systému během léčby bradavic. Při výběru takových léků dermatolog bere v úvahu aktuální stav těla pacienta, jeho věk, nepřítomnost chronických onemocnění a další důležité faktory. V případě potřeby lékař předepisuje průběh antivirových léků k potlačení aktivity viru. Níže jsou uvedeny účinné prostředky pro léčbu plochých papilomů.

 • "Imiquimod" . Tento imunomodulátor je dostupný ve formě krému a je velmi účinný při léčbě plochých bradavic. Droga nezanechává jizvy a je bezpečná. Krém by měl být aplikován výhradně na oblasti akumulace papilomů třikrát týdně. Je možná minimální bolest, při správném užívání léku nejsou žádné vedlejší účinky.
 • "Tretinoin" (1 % nebo 0,05 %). Krém se aplikuje na noc a pokrývá postiženou pokožku tenkou vrstvou. Dermatolog předepisuje frekvenci aplikace léku individuálně pro každého pacienta, čímž se dosáhne mírného olupování v místech akumulace bradavic. Terapie může trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců, v závislosti na rychlosti dosažení optimálního klinického účinku.
 • "Efudex" (Efudex 5%) aka "5-Fluorudacil" . Krém se aplikuje na postižené oblasti pokožky dvakrát denně po dobu jednoho týdne až měsíce a půl. Lék stimuluje zvýšenou fotosenzitivitu, proto by během léčby měla být pokožka pacienta chráněna před aktivním slunečním zářením.K aplikaci léku byste měli použít vatový tampon k lokalizaci jeho účinku výhradně na oblasti vyrážky.
 • Spálená magnézie, neboli oxid hořečnatý. Lék se užívá perorálně třikrát denně, 1 gram po dobu 10 dnů. Potřebujete několik takových kurzů (3-4), přestávka mezi nimi je 5 dní.
 • Oxolinová mast. Lék se používá 2-3krát denně po dobu 2-16 týdnů. Pro účinnou léčbu plochých bradavic byste si měli vybrat mast s koncentrací 2% nebo 3%.
 • Kyselina salicylová 60%. Pro dosažení maximálního účinku napařte a nechte pokožku před aplikací masti mírně oschnout. Vyplatí se ošetřit oblasti postižené papilomem tenkou vrstvou a poté je obvazovat. Je lepší provádět procedury před spaním a ráno potřít výrůstky pemzou. Průběh léčby kyselinou salicylovou trvá do úplného vymizení bradavic.

Chirurgické odstranění

Existuje několik moderních typů plochého odstranění bradavic:

 • Elektrokoagulace

Metodou odstranění papilomů je použití elektrického proudu. Před zahájením procedury je kůže dezinfikována a anestetizována. Poté je pomocí speciálního zařízení bradavice kauterizována a odstraněna z kůže. Elektrokoagulace se často nepoužívá, protože existuje vysoká pravděpodobnost zjizvení. Tento způsob odstranění plochých bradavic je nejlepší použít, když se tvoří na uzavřených oblastech kůže.

 • Kryodestrukce

Za nejbezpečnější se považuje léčba plochých papilomů tekutým dusíkem. Zmrazení snižuje riziko otevření krvácení, poškození sousedních oblastí kůže, otravy krve. Po proceduře kauterizace se na místě bradavic objeví krusta, asi po 2 týdnech zmizí.Nevýhodou tohoto ošetření je možnost tvorby mírných jizev nebo neúplného odstranění plochých bradavic. Kryoterapie zahrnuje provádění několika procedur. Během smrti papilomů se na jejich místě tvoří puchýře - otevřený průchod pro infekci.

 • Odstranění bradavic laserem

Použití laseru k odstranění papilomů je založeno na tepelném účinku speciálního světelného paprsku na postižené oblasti kůže. Pro ochranu epidermis před popáleninami a anestetizaci postupu je zařízení vybaveno chladicím systémem. Stupeň účinnosti takové léčby závisí na správném výpočtu hloubky průchodu paprsku a době jeho dopadu na plochý papilom. Při odstraňování bradavic laserem je pravděpodobnost zjizvení mnohem menší než u jiných terapií. Tato metoda je oblíbená pro svou bezbolestnost a rychlost dosažení pozitivního účinku.

 • Vyříznutí

Tato metoda odstraňování plochých papilomů se používá při tvorbě velkých kožních bradavic. Provádí se v lokální anestezii a často za sebou zanechává jizvy a jizvy. Při chirurgické excizi bradavic existuje možnost zavlečení HPV do krve pacienta, proto se tento způsob odstraňování kožních patologií doporučuje pouze v případech, kdy existují kontraindikace pro použití jiných metod odstraňování bradavic (s rozšířenými vyrážkami).

Recepty, které vám pomohou odstranit bradavice doma

 • Léčba plochých bradavic syrovými bramborami. Nastrouhejte slupku z brambor. Výslednou kaši položte na fólii a položte obklad na bradavici, fixujte ji obvazem nebo čistým hadříkem. Dělejte bramborové obklady v noci po dobu jednoho měsíce.
 • Odstranění kožních útvarů octem. Jednou denně naneste na bradavici 1 kapku stolního octa. Tato metoda léčby plochých papilomů je velmi účinná, po pár dnech vyschnou a odpadnou.
 • Kalanchoe listy. Každý den by měl být na bradavice a místa jejich akumulace aplikován obvaz s jemně nasekanými nebo mletými listy Kalanchoe. Postup opakujte, dokud patologie nezmizí.
 • Léčba bradavic s celandinem. Namažte kožní útvary šťávou z rostliny, která se objeví na zlomu stonku. Pokud se celandin používá k odstranění papilomů z pokožky obličeje, předběžně ošetřete zvlhčovačem. Průběh léčby je 10 dní.
 • Kyslá jablka v léčbě plochých bradavic. Vymačkejte nezralé plody zelených odrůd, abyste získali čerstvou šťávu. Namažte je kožními útvary dvakrát denně po dobu 2 týdnů. Tato metoda je ideální pro odstranění plochých bradavic z obličeje.
 • Odvar z bylin na ploché bradavice. Rozdrťte a smíchejte ve stejném poměru listy jitrocele, kopřivu, meduňku, zelení přesličky, kořen pampelišky. 3 lžíce bylinkové směsi zalijte 4 hrnky studené vody, přiveďte k varu a vařte dalších 10 minut.Nechte vývar pár hodin vařit a přeceďte. Vezměte infuzi papilomů třikrát denně 30 minut před jídlem, 3 polévkové lžíce.

Nestandardní lidový lék - spiknutí

Vezměte jablko, které spadlo ze stromu, rozdělte ho na 3 části, otřete místa, kde se tvoří ploché papilomy, a řekněte:

" Které jablko se jí,

A která jablka vysychají.

Ty taky, bradavice, vyschni a zemři

Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého.

Teď a navždy a navždy a navždy. Amen."

Plátky ovoce by pak měly být pohřbeny na třech různých místech, kam lidé nechodí.

Recenze

Vitaly, 54 let, Voroněž: Několik let jsem se snažil odstranit plantární bradavice lidovými prostředky. Pomohl ocet, ale o šest měsíců později se znovu objevily ploché papilomy. Dermatolog navrhl, že virus by měl být nejprve odstraněn zevnitř, předepsán kurz imunomodulátorů.
Oksana, 33 let, Astrakhan: Moje babička mi dala recept na ploché bradavice. Nejprve je třeba kůži, kde se vytvořily bradavice, napařit, vydezinfikovat a setřít zrohovatělou vrstvu. Poté na papilomy naneste česnekovou kaši a utěsněte náplastí. Pozitivní výsledek je patrný po 2-3 dnech.
Igor, 29 let, Orel: Ploché papilomy byly odstraněny 2% roztokem kyseliny salicylové. Kůže vedle vyrážek je trochu šupinatá, ale to je malá oběť. Bradavice jsem vytírala 2x denně vatovým tamponem. Po měsíci a půl papilomy zmizely.
Pozornost! Informace uvedené v článku mají pouze informativní charakter. Materiály článku nevyžadují samoléčbu. Pouze kvalifikovaný lékař může provést diagnózu a poskytnout doporučení pro léčbu na základě individuálních charakteristik konkrétního pacienta.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: