Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Vážným onemocněním, které často vede k úmrtí v krátkém časovém období, je rakovinový nádor jater. Onemocnění se vyvíjí z řady důvodů a je charakterizováno specifickými symptomy. Pokud je nádor včas diagnostikován a je zahájena léčba, pak je šance, že se patologie zbaví.

Co je rakovina jater?

Rakovina jater je maligní nádor, který se tvoří v žlučovodech nebo orgánových lalocích. Nemoc je těžké vyléčit, protože se rychle rozvíjí. Je-li včas určit přítomnost onemocnění a zahájit léčbu, pak šance na léčení jsou mnohem větší. Zástupci silnějšího pohlavního tumoru jsou častější.

Zobrazení

Onkologie je klasifikována podle původu:

 1. Primární rakovina (hepatocelulární karcinom). Onkologie infikuje vlastní jaterní tkáně. Zpravidla vznikají rakovinné buňky z buněk jater, tkání kanálků pro odstranění žluči (cholangiokarcinom), cév, které krmí tkáně jater (angiosarkom) a nezralých buněk orgánu (hepatoblastom). Hepatocelulární karcinom (HCR) představuje přibližně 3 procenta všech onkologických onemocnění jater.
 2. Sekundární rakovina (metastatický karcinom jater). Onemocnění začíná v důsledku klíčení metastáz nádorů jiných orgánů v jaterní tkáni. Tento typ onkologie je velmi častý.

Typy rakoviny jater, v závislosti na typu buněk, z nichž pochází:

 1. Epiteliální (cholangiocelulární, hepatokarcinom, hepato-cholangiocelulární).
 2. Ne epiteliální (hemangioendotheliom).
 3. Smíšené (hepatoblastom, karcinosarkom).

Rakovina jater - příčiny

Existuje mnoho faktorů, katalyzátorů, které provokují maligní nádor. Hlavní příčiny rakoviny jater jsou:

 1. Diabetes.
 2. Chronická virová hepatitida (rakovina jater často postihuje lidi s hepatitidou B).
 3. Hemochromatóza (nadměrné ukládání železa v různých lidských orgánech).
 4. Syfilis
 5. Zneužívání alkoholu, kouření.
 6. Dědičná predispozice k rakovině jater.
 7. Cirhóza jater.
 8. Aflatoxiny (použití produktů s jejich obsahem).
 9. Vystavení karcinogenním látkám.
 10. Hepatokarcinogenní (faktory prostředí, které nepříznivě ovlivňují játra a vyvolávají onemocnění).
 11. Parazitární onemocnění. Červi, kvůli kterým dochází k intoxikaci orgánů (jaterní fluke, sibiřská flétna atd.). Schistosomiáza.
 12. Onkologie jater může být způsobena onemocněním žlučových kamenů.
 13. Účinky nebezpečných chemikálií na tělo (pesticidy obsahující chlor, arzen, chlorované uhlovodíky, polychlorované bifenyly, nitrosaminy).

Jak rychle se vyvíjí rakovina jater

Rakovina jater se často vyvíjí rychle. Vývoj onemocnění závisí na vlastnostech organismu, typu nemoci a životním stylu nemocného. Stupeň progrese maligního tumoru je nastaven systémem TNM (T je velikost nádoru, N je hladina lymfatických uzlin, M je přítomnost metastáz). Fáze rakoviny jater:

 1. Stupeň I (T1N0M0). Tvorba rakovinných buněk může mít různé velikosti. Nádor prostý, bez extrahepatických metastáz. Počáteční stadium vývoje onkologie nemá téměř žádné vnější znaky. Pacient může pociťovat lehké nepohodlí v pravé části peritonea, slabost, rychle se unaví.
 2. Stupeň II (T2N0M0). Tato fáze je charakterizována klíčivostí v oběhovém systému. Někdy je diagnostikováno několik nádorů najednou (do průměru 5 cm). Maligní tumory bez závažného selhání jater, přičemž nedávají metastázy do lymfatických uzlin a jiných orgánů. Hlavní příznaky: nevolnost, zvracení, bolestivá bolest pod žebry vpravo.
 3. Fáze III:
  • Stupeň IIIA (T3N0M0): 2 nebo více neoplazmat, které mohou mít rozměry větší než 5 cm v průměru, játra jsou hustší, zvětšují se;
  • Stupeň IIIB (T1N1M0, T2N1M0, T3N1M0): rakovinový nádor postihuje blízké orgány;
  • Stupeň IIIC: tato náhrada je stanovena, když se rakovina šíří do lymfatického systému (ovlivňují se i jiné orgány);
  • hlavní příznaky 3. stadia onemocnění: edém dolních končetin, žloutenka, stabilní vzestup teploty (37-39 ° C), úbytek na váze, výrazná deplece těla.
 4. Stupeň IV (nejtěžší):
  • stadium IVA - T4N (každý) M0: lékař diagnostikuje množství maligních nádorů, které se šíří do orgánů obklopujících játra, metastázují do regionálních lymfatických uzlin, krevního oběhového systému;
  • stupeň IVB - T (libovolný) N (libovolný) M1: onkologie je vyjádřena množstvím nádorů různých velikostí, ovlivňuje nejen sousední orgány, ale také dává vzdálené metastázy.

Je léčena rakovina jater

Mnozí se zajímají, zda rakovinu jater lze vyléčit? Chirurgické odstranění jaterního nádoru, které bylo provedeno v raných stadiích onemocnění, je zpravidla považováno za nejúčinnější (75-80% pacientů žije nejméně dalších pět až šest let po zákroku). Je možné se trvale zbavit zhoubných nádorů, ale pro to je třeba vzít v úvahu všechny faktory bezpečné prognózy:

 • věku pacienta;
 • stadium onemocnění;
 • nemoci, které se mohou projevit na jeho pozadí.

Příznaky

V prvních stadiích onkologické patologie nejsou žádné výrazné klinické symptomy. Z tohoto důvodu je ve většině epizod maligní nádor diagnostikován příliš pozdě. Existují specifické a nespecifické příznaky rakoviny jater. První jsou charakteristické pro poslední stadia onemocnění. Následují časné a pozdní příznaky nádoru.

První příznaky

Příznaky rakoviny jater v raném stádiu u žen a mužů vypadají takto:

 1. Nevolnost, prudký pokles chuti k jídlu.
 2. Zácpa nebo průjem.
 3. Vnímání těžkosti v pravém hypochondriu.
 4. Žloutnutí oční skvrny, kůže.
 5. Únava. Ospalost, slabost.
 6. Vytvoření těsnění pod žebry.
 7. Bolestivé pocity, které dávají lopatkám, vzadu.
 8. Zvýšení teploty, horečka.
 9. Cushingův syndrom (endokrinní disrupce).

Než umře

Když rakovina roste v téměř celém těle a dává metastázy do mnoha částí těla, je diagnostikována poslední fáze onemocnění. To je často fatální. Příznaky rakoviny jater před smrtí:

 1. Konstantní, silná bolest.
 2. Ostré, výrazné hubnutí. Na tomto pozadí začíná úplné vyčerpání, je zde neustálá únava, časté závratě a ztráta vědomí.
 3. Poruchy nervové soustavy, deprese, apatie.
 4. Ascites - výskyt velkého množství tekutiny v pobřišnici.
 5. Zvýšení velikosti lymfatických uzlin.
 6. Vzhled podlouhlých tmavých skvrn na kůži.
 7. Otok nohou.
 8. Vnitřní krvácení v důsledku růstu maligního tumoru.

Diagnostika

Pro identifikaci onkologie se často používají specifické osvědčené metody. Diagnóza rakoviny jater se provádí pomocí následujících postupů:

 1. Palpace (sondování, ruční kontrola) a perkuse (klepání). Tyto metody dávají možnost určit rozměry, strukturu trávicího orgánu.
 2. Ultrazvuk (ultrazvuk) je nezbytný pro stanovení hustoty a struktury jater.
 3. Krevní testy, moč umožní zjistit množství bilirubinu a urobilinu. Pokud jsou hodnoty nad normou, pak to s největší pravděpodobností indikuje přítomnost patologie.
 4. K potvrzení diagnózy je nutný CT sken (počítačová tomografie).
 5. MRI (Magnetic Resonance Imaging) je efektivní, časem prověřená metoda, pomocí které je detekována rakovina jater.
 6. PET (pozitronová emisní tomografie) je nová metoda pro stanovení onkologických onemocnění, s níž můžete vytvořit trojrozměrný model všech funkčních procesů probíhajících uvnitř člověka.
 7. Jemná jehlová perkutánní biopsie je studium tkání jater na projevu maligního tumoru.
 8. Cytologické vyšetření - rozpoznání agresivních nádorových buněk.

Léčba rakoviny jater

Lékaři předepisují léčbu zhoubných novotvarů v souladu s povahou onemocnění, jeho stadiem a individuálními vlastnostmi člověka. Používají se také tradiční metody, ale pouze jako dodatečný posilující účinek. Léčba rakoviny jater u mužů a žen se provádí pomocí následujících lékařských technik:

 1. Chirurgická resekce (odstranění) nádoru v časných stadiích onemocnění. Účinek je často pozitivní, když primární nádor není větší než 5 cm.
 2. Transplantace jater. Provádí se pouze v 1 nebo 2 stupních. Metoda slibuje dobrou prognózu, ale vyžaduje velkou operaci a zahrnuje dlouhou dobu rehabilitace.
 3. Kryodestrukce (CD) je metoda eliminace rakovinných buněk ultra nízkými teplotami, které jsou indukovány argonem a kapalným dusíkem. Úspěšně se používá k léčbě primárních a sekundárních rakovin jater.
 4. U nefunkčních pacientů se používá vysokoenergetická rentgenová expozice. Externí radiační terapie - stereotaktická radiochirurgie (instalace Cyber Knife), interní selektivní radiační terapie (SIRT).
 5. Radioembolizace zahrnuje vystavení nádoru mikročásticím polymerů nebo skla, které obsahují radioaktivní složky.
 6. Perkutánní podání ethanolu zahrnuje zavedení čistého alkoholu do rakovinné formy. To ničí onkologii, protože tekutina je odstraněna z jeho buněk. Pro účinnou léčbu je předepsáno až 6 injekcí.
 7. Perkutánní podání kyseliny octové.

I při rakovině jater se používá systémová chemoterapie. Existují tři typy tohoto postupu:

 1. Chemoembolizace je metoda terapie u pacientů, kteří jsou kontraindikováni pro chirurgický zákrok. Spočívá v kombinaci lokální chemoterapie a embolizace.
 2. Chemická radiofrekvenční ablace (RFA) je další způsob odstraňování metastáz při rakovině jater.
 3. Chemoinfuze - zavedení vodného roztoku katétrem.

Dieta

Aby se urychlil proces hojení, výživa je upravena tak, aby zabránila rakovině. Musíte vědět, co jíst pro rakovinu jater. Zdravotní strava je velmi důležitá v procesu boje s touto nemocí, proto je nutné ji dodržovat. Každé jídlo by mělo být zahájeno pouze syrovými potravinami a pak je dovoleno jíst pokrmy ošetřené teplem. Lékaři doporučují pít více tekutiny a jít do dílčí nabídky (malé porce 6 krát denně).

Výživa pro rakovinu jater zahrnuje tyto produkty:

 • kyselé mléko (jogurt, kefír, jogurt);
 • slunečnicový olej;
 • celozrnný chléb;
 • mléko je čerstvé;
 • obiloviny;
 • zelenina, ovoce, zelenina;
 • müsli;
 • bylinné, ovocné čaje;
 • čerstvá šťáva ze zeleniny a ovoce, zředěná vodou.

Zakázané dietní produkty:

 • alkoholické nápoje;
 • smažené, uzené;
 • tučné maso, ryby;
 • pikantní koření;
 • cukrovinky;
 • káva, čokoláda;
 • nápoje sycené oxidem uhličitým;
 • Konzervované, nakládané produkty;
 • luštěniny;
 • ořechy.

Rakovina jater - kolik žít

Průměrná délka života pacienta s rakovinou závisí na následujících bodech: rozměry nádoru, počet maligních nádorů, přítomnost metastáz v játrech. Muž, žena nebo dítě, u nichž byla diagnostikována jediná místa rakoviny, přežije 50% času, dvojitý nádor dává příznivou prognózu pro 30% lidí. Pokud se v játrech usadí více než 2 nádory, míra přežití se sníží na 15-20. Kolik lidí žije s posledními dvěma stádii rakoviny jater? V takových případech dochází k rychlému růstu metastáz, takže smrt může nastat během několika měsíců.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: