Neexistuje žádný konsenzus o tom, zda se v létě ořezávat zahradní stromy. Někteří zahradníci to dělají, jiní jsou naprosto proti postupu v tomto ročním období. Roky zkušeností ukazují, že letní prořezávání ovocných stromů dává dobrý výsledek, přispívá k růstu rostlin a zvyšuje výnosy.

Cíle pro letní prořezávání

Roční prořezávání ovocných stromů se provádí pro tyto účely: \ t

 1. Správné vytvoření koruny. Po prořezání v létě začíná růst bočních větví. Ovoce vyvíjející se uvnitř koruny, získat více světla, plody dozrávají lépe, je snazší je trhat.
 2. Prevence rozvoje mnoha nemocí, protože listy po zákroku dostává více světla, vzduchu.
 3. Zvýšení výtěžku. Rychle se vyvíjející výhonky čerpají hodně energie, šťávy. Pokud budou některé z nich na začátku léta prořezány, rostliny budou posílat více živin do vývoje, zrání ovoce.
 4. Snadné stříkání. Pokud je koruna časem ztenčena, bude přístup k listům větší, bude snazší je ošetřit škůdci.
 5. Stimulace vzniku nových pupenů, které vznikají po odříznutí mláďat v létě.
 6. Kontrola růstu, vývoj stromů, růst mladých výhonků pomocí masírování, zkrácení větví.

Metodu omlazování řídnutí větví kdysi navrhl profesor P.G. Shitt. Podstatou postupu bylo zkrácení polo-lignifikovaných výhonků o 1 / 3-1 / 2, provedeno počátkem léta (v polovině června). Následkem ztenčení na vytvořených větvích byly pupeny položeny později a pak zůstaly nějaký čas ve stavu klidu. V důsledku toho byly po zimním tání méně ovlivněny mrazem, tzn. zvýšená odolnost plodin v zimě.

Metody prořezávání stromů v létě

Účinnost letní ztenčování je také v tom, že v zimě se stromy stávají silnějšími, vypadají úhledněji, větve se nerozbijí pod tíhou mokrého sněhu atd. Často v létě zahrádkáři provádějí pouze lehké postupy - svírání, pasynkovanie, vychýlení výhonků, lámání větví. Každá zpracovací metoda je prováděna podle vlastních pravidel, takže prořezávání nepoškozuje rostliny, ale přínosy.

Maskování

Prořezávání ovocných stromů v létě metodou štípání je odstranit (zlomit) mladé výhonky, které kreslí mnoho živin, které potřebují k růstu.

Čím dříve se zbavíte nových výhonků, tím méně energie tráví strom na jejich růst. Letní zalévání také přispívá k řídnutí koruny a zvláštní pozornost by měla být věnována centrální části rostliny.

Vzhledem k tomu, mladé výhonky rostou po celé léto, musí být řez celou dobu. Technologie postupu je jednoduchá - je třeba rozbít zelenou, právě začal pěstovat výhonky. Metoda není traumatická, protože řezy se hojí velmi rychle a rostlina snáší odstranění mladých větví mnohem snadněji než ty již vytvořené.

Připevnění

Prořezávání zahradních stromů v létě tím, že pinning (štípání) je oříznout vrcholky mladých výhonků, které dosáhly 20 cm na délku. Dělají to ostrým nožem, nůžkami, nůžkami nebo rukama. Díky postupu je možné zachovat větve, které jsem chtěl opustit, stimulovat tvorbu bočních větví, správný vývoj větví, zvýšit plodnost stromu. Nuance:

 • Technologie procedury je jednoduchá: řez (špetka) horní části výhonku, řezání 5-10 cm.
 • Po pinningu se růst větví zpomaluje na 10–15 dnů, pak se může opakovat.
 • Štípání potřebuje pouze výhonky rostoucí uvnitř stromu nebo nahoru.
 • Doba, kdy je třeba oříznout vrcholky větví, závisí na síle růstu rostliny, jejího druhu, věku.
 • Během léta je důležité zachytit okamžik, kdy mladé výhonky vstoupí do fáze intenzivního růstu.

Rozbíjející se výhonky

Podstatou lámání výhonků v létě je očistit korunu svisle rostoucích stonků trávy (ne-lignifikovaných) 5–10 cm dlouhých. Pokud je základna natáčení již dřevitá, neměla by být vylomena ručně, ale vyříznuta pouzdrem na prstenci. Prolomení v létě se provádí kromě jarního prořezávání, po kterém je spousta topů - výhonky pěstované ze spících pupenů.

Oni rychle rostou, zahušťují korunu, ale nedávají rodit několik let. Loňské topy se nazývají vidličky, jsou také rozbité pro ztenčení koruny a zajištění přístupu slunečního světla k ovoci. Pokud budete řezat spoustu výhonků nebo tam byly tlusté výhonky mezi nimi, zacházet s řezané plochy s zahradní hřiště, krmení stromu nebo použít růstový biostimulátor.

Odchylka větve

Horizontálně šikmé větve rostou pomaleji, ale na ně je kladeno více poupat. Kromě toho jsou silnější než ostatní a je vhodnější sklízet z nich. V tomto ohledu mnoho zahrádkářů v létě praktikuje odchylku větví, upevňuje je kolíkem, vháněným do země a motouzem, svázaným s jinými větvemi, kmenem stromu nebo na nich visí náklad - láhev vody.

Po 4–5 měsících zaujímá klesající větev stabilní pozici. Montáže musí být odstraněny, jinak se rozpadne do kůry, což povede ke smrti rostliny. Postup může být prováděn kdykoliv během růstu větve, ale nejúčinnější je na začátku jeho lignifikace.

Video

Kategorie: