Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Vistárie (wistárie) je sen všech zahradníků, který zaujímá první místo v kráse mezi trvalými tkalcovnami. Kvetení takové liany připomíná zářivě barevný vodopád ze svazků květin, které vyzařují nasládlou příjemnou vůni. Pěstitelské vistárie aktivně využívají pěstitelé pro dekorativní účely. Zdobí stěny domů a altánů, terasu, plot, oblouk.

Rysy pěstování různých odrůd wistárie

Než si koupíte stromek vinné révy a vysadíte ho do své zahrady, měli byste zjistit, které druhy jsou vhodné pro naše klimatické podmínky a jaké jsou znaky jejich pěstování. Vistárie jako rod zahrnuje 9 druhů, ale pouze tři jsou vhodné pro naši oblast: čínská, mrazuvzdorná, kvetoucí. Při pěstování těchto vinic je nutné zajistit následující podmínky: \ t

 • Jasné slunce. Bohaté kvetení wistárie lze získat pouze na slunném pozemku.
 • Silná základna. Liana - lezecká rostlina a potřebuje dobrou, silnou podporu, na které bude růst.
 • Stabilní zavlažování. Počínaje jarem a koncem léta by měla být půda, na které roste vistárie, udržována vlhká. Hlavní věc je nepřehánět, rostlina netoleruje přebytečnou vlhkost.
 • Hnojení hnojiv. Stejně jako jiné rostliny, i vistárie potřebuje hnojivo, zejména v období pučení.
 • Pečlivý úkryt na zimu. Navzdory tomu, že takový vinný révy je mrazuvzdorná rostlina, doporučuje se na zimu zabalit větvičky listy, papír, střešní krytinu nebo speciální krycí materiál.
 • Ořezávání. Pro husté kvetení je vistárie 2krát ročně odřezávána (na konci kvetení, po pádu listů).

Pokud vám klimatické podmínky vašeho regionu neumožňují pěstovat vinnou révu na ulici v otevřeném poli, zkuste ji zasadit do hrnce jako strom shtambovo. Na podzim a v zimě bude zdobit chodbu nebo halu vašeho domova a na jaře av létě bude zdobit terasu nebo vchod do domu. Chcete-li vytvořit wisteria korunu, budete muset prořezat mladé boční výhonky několikrát na jaře.

Číňan (Wisteriachinensis)

Vlasti stromu wisteria - Čína. Rostlina se vyznačuje hustým porostem listů, délka výhonků dosahuje výšky 15-20 m. List čínských wistárie je velký (20-30 cm dlouhý), má složitý tvar bez paris, který se skládá ze 7-13 malých listů. Liana květy kvetou světle fialové (ve vzácných případech bílé) květy, které jsou shromážděny v 40 cm štětcem a všechny kvetou najednou. Kvetení začíná výskytem listí a trvá až do konce léta. Často se to opakuje začátkem září.

Vistárie je teplomilná a milující rostlina, ale ve stínu se rozvíjí dobře. Není zvlášť náročný na zemi, ale je vhodnější zasadit rostlinu na úrodnou, vlhkou půdu. Tato liána je dobře přizpůsobena městským podmínkám, vydrží krátkodobé snížení teploty na -20 ° C. Vistárie rychle roste, zvedá stonky podél podpěry zprava doleva. Při systematickém řezání je rostlina vhodná pro pěstování v květináčích a vany.

Odolnost proti mrazu (Blue Moon)

Tato rostlina je původem ze Severní Ameriky. Vistárie Blue Moon se rychle rozrůstá, její maximální délka je 8 m. Keř má zpeřené listy (skládá se z 7-9 listů) lesklé tmavě zelené barvy. Květenství je bohaté a husté, dosahuje délky 25-30 cm, skládá se z modravých nebo modro-fialových květů. Mrazuvzdorné wistárie kvete počátkem června a kvete 2-3 týdny.

Hlavním rysem této liána je dobrá tolerance extrémního chladu na -40 ° C. Rostlinu vysévejte nejlépe na slunném místě nebo na jižní straně budovy. Vistárie roste na zemi jakéhokoliv typu, ale pro dosažení maximálních výsledků v kvetení se doporučuje pěstovat na černé půdě nebo hlíně. Nedoporučuje se pěstovat keř v močaristých, vápenatých místech. Tento typ vistárie není pro zavlažování náročný a dobře snáší sucho. Systematicky potřebují vodu pouze mladé rostliny.

Profitující nebo kvetoucí (Wisteria floribunda)

Tato vistárie byla původně chována v Japonsku. Výška vinné révy je 8-10 metrů, má velmi velké listy (40 cm) s 15-19 malými listy. Velikost shluků květenství dosahuje 50-70 cm, květy Wisteria kvetou po rozkvětu listů ve druhé polovině května, někdy opět na konci léta. Květy postupně rozkvétají od základny kartáče, končící dnem.

Vířivá várka dobře udržuje mrazy až - 25 ° C. Pro lianas jsou preferovány slunné oblasti se světlou, mírně vlhkou, volnou půdou, bez stojaté vody bohaté na živiny. Vícebarevná Wisteria stonky stočí pouze ve směru hodinových ručiček. Barevná škála květin je pestrá: bílá, světle růžová, světle fialová, načervenalá.

Pravidla výsadby Wisteria

Výsadba by měla být 1-2 letní sazenice vistárie. Při výsadbě rostliny je nutné dodržovat jednoduchá pravidla, na nichž závisí další růst rostliny a její kvetení. Vistárie by měla být vybavena jasně osvětleným místem s lehkou úrodnou půdou, silnými oporami, na kterých se bude v budoucnu vracet, spolehlivým útočištěm v zimním období.

Poloha

Sluneční světlo je velmi důležité pro vistárie, nejméně 6 hodin denně, musí být pod paprsky slunce. Ale neměly by být žádné návrhy, nejlepší volbou by byla jižní, jihovýchodní, jihozápadní strana budovy. Pro wistárie střílí, připravte se předem a nainstalujte trvanlivou silnou oporu, která je odolná vůči zatížení větrem. Při výběru místa výsadby zvažte toxicitu rostliny, proto se nedoporučuje pěstovat vistárie v blízkosti vodních zdrojů.

Příprava půdy

Pro hojné kvetoucí wisteria vyžaduje lehkou, úrodnou, dobře propustnou půdu. S kyselou reakcí Země je nutné to trochu hláskovat. Jen to nepřehánějte, kvůli velkému množství vápna ztrácí liána svou přitažlivost, listy se stávají světlými. Hliněné půdy před výsadbou vistárie musí být ošetřeny organickým hnojivem. Pro sazenice, rostliny kopat hlubokou díru, naplnit ji humus, říční písek, listy a jílu-sod půdy, smíšené ve stejných částech.

Nejlepší čas na vylodění

Doba výsadby vistárie závisí na způsobu reprodukce:

 • Řezání. Pro dobré zakořenění je vhodný jarní čas. K tomu zvolte jeden rok úniku, uprostřed jeho délky proveďte šikmý řez. Řezy na tomto místě jsou zasazeny do půdy hnojené živným substrátem. Na konci léta se vrstvení s kořeny přesune na místo určení.
 • Semena. V prosinci se fazole wisteria sejí ve skleníku v odvodněné půdě, oplodněné směsí listové, travnaté půdy a písku (poměr 4: 1: 1). Pro uchování vlhkosti je výsev pokrytý skleněným nebo plastovým obalem a odstraněn na tmavém místě. Po 4 týdnech se objeví výhonky, které se dostanou na světlo. Když klíčky rostou do malého keře, jsou vysazeny v pouličním skleníku.

Wisteria péče

Péče o tak nádhernou lianu není tak složitá. Bude hustě kvést pouze v dobře osvětlených prostorách, chráněných před nárazy větru. Wisteria výhonky jsou vždy svázané tak, že mohou růst a jejich tipy nevyschnou. Lian potřebuje pravidelně řezat po kvetení, takže příští sezóna rozkvetla intenzivněji. Pokud se budete řídit těmito pravidly péče, vaše rostlina bude aktivně růst a hojně kvést.

Od počátku jara do konce léta by půda wistárie měla být mírně vlhká, pak listy budou mít sytě zelený odstín. Je také nemožné transfuzi, rostlina nemá rád příliš mokrou půdu. Během období sucha se vinná réva nalévá hojněji, takže se pupeny nerozpadají kvůli nedostatku vody. Ve druhé polovině prosince se zavlažování zastaví, rostlina se musí připravit na zimování.

Hnojivo

Vistárie popínavé rostliny rostou do velkých velikostí, takže květy a listy mají v průběhu sezóny krásný dekorativní vzhled.

 • Minerální hnojivo. Na 1 m2 území budete potřebovat 10 litrů vody a 20 g hnojiv.
 • Kompost
 • Infuze hnijícího hnoje (1:20).
 • Křídový roztok (100 g na 1 kbelík vody).

Nemoci a škůdci

Vistárie je odolná vůči chorobám a vzhledem ke svým jedovatým vlastnostem je vzácně napadena škůdci. Mohou to být:

 • Housenky, které dělají otvory v listech. Jsou neutralizovány postřikem biologického léčiva.
 • Zelená mšice. Ovlivňuje listy a květy, je zničen insekticidy.
 • Jetel roztoč. To je určeno nepřirozenou bronzovou barvou listů, v tomto případě je réva ošetřena akaricidy.

Jak a kdy prořezat rostlinu

Z správně provedené a včasné prořezávání závisí na kvetoucí hustoty vistárie, trvanlivost rostliny. Důležitou roli hrají termíny. Prořezávání vinné révy vyrobené dvakrát ročně podle níže uvedeného schématu. Okamžitě po přistání:

 • Prořezali nůžky s hlavním výhonkem rostliny na silný pupen (přibližně 75-90 cm vysoký).
 • Odstraníme všechny postranní výhonky vinné révy, abychom stimulovali růst hlavního stonku.

1 rok v létě:

 • Horní výhonek wisteria se svisle svisle a několik dalších - v úhlu 45 stupňů.

2 roky zimní:

 • Ve výšce 75-80 cm je hlavní dřík zkrácen.
 • Vytvořte několik horizontálních výhonků a zkraťte třetinu jejich délky.

2 roky a do konce formace, léto:

 • Připevněte hlavní stonek révy k podpěře.
 • Zvedněte pár dalších postranních výhonků a svázejte je v úhlu 45 stupňů.
 • Pokud se na základně vistárie vytvoří další růst. Smazat.
 • Na každou révu navlékněte do každé boční větve nový hlavní kmen a zkraťte všechny větve druhého řádu na 20 cm tak, aby měly 3-4 pupeny.

3 roky a následující:

 • Provádíme stejné akce, vytváříme vertikální růst vistárie a tvorbu laterálních výhonků.

Viz také: péče o pěstování stromů a pěstování stromů.

Video tipy na pěstování wistárie doma

Ve speciálních obchodech je prezentován nejširší výběr sazenic různých exotických a domácích rostlin, je zde i vistárie. Je však mnohem zajímavější pokusit se pěstovat takovou révu samotnou. Jak rozpustit tuto okrasnou rostlinu přímo doma? Podrobnosti o pěstování vistárie, od pokládání semen až po klíčivost, viz níže uvedená videotřída.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: