Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Studium složité struktury lidského těla a uspořádání vnitřních orgánů - to je obsazeno lidskou anatomií. Disciplína pomáhá řešit zařízení našeho těla, které je jedním z nejsložitějších na planetě. Všechny jeho části plní přesně definované funkce a všechny jsou vzájemně propojeny. Moderní anatomie je věda, která rozlišuje jak to, co pozorujeme, tak strukturu lidského těla, které je skryté před pohledem.

Co je anatomie člověka

Toto je jméno jedné z částí biologie a morfologie (spolu s cytologií a histologií), která studuje strukturu lidského těla, jeho vznik, formaci a evoluční vývoj na úrovni nad buněčnou úrovní. Anatomie (z řečtiny. Anatomie - řez, disekce, pitva) zkoumá, jak vypadají vnější části těla. Popisuje také vnitřní prostředí a mikroskopickou strukturu orgánů.

Výběr lidské anatomie z komparativní anatomie všech živých organismů v důsledku přítomnosti myšlení. Existuje několik základních forem této vědy:

 1. Normální nebo systematické. Tato část zkoumá tělo "normálního", tj. zdravý člověk pro tkáně, orgány a jejich systémy.
 2. Patologické. Jedná se o obor aplikované vědy, který studuje nemoci.
 3. Topografické nebo chirurgické. Takzvaný, protože má praktickou hodnotu pro operaci. Doplňuje popisnou lidskou anatomii.

Normální anatomie

Rozsáhlý materiál vedl ke složitosti studia anatomie struktury lidského těla. Z tohoto důvodu bylo nutné jej uměle dělit na části - orgánové systémy. Oni jsou považováni za normální, nebo systematický, anatomie. Obtížná spočívá na jednodušším. Normální anatomie člověka zkoumá tělo ve zdravém stavu. To je jeho rozdíl od patologického. Plastická anatomie zkoumá vzhled. Používá se při zobrazení lidské postavy.

Dále se vyvíjí funkční lidská anatomie. Studuje tělo z hlediska částí, které plní určité funkce. Systematická anatomie obecně zahrnuje mnoho větví:

 • topografické;
 • typické;
 • srovnávací;
 • teoretické;
 • věk;
 • rentgenové anatomie.

Lidská patologická anatomie

Tento typ vědy, spolu s fyziologií, studuje změny, které se vyskytují u lidského těla při některých onemocněních. Anatomické studie jsou prováděny mikroskopicky, což pomáhá identifikovat patologické fyziologické faktory ve tkáních, orgánech a jejich agregátech. Předmětem tohoto případu jsou mrtvoly osob, které zemřely na různé nemoci.

Studium anatomie živé osoby se provádí pomocí neškodných metod. Tato disciplína je povinná na lékařských fakultách. Anatomické znalosti jsou zde rozděleny na:

 • obecné, odrážející metody anatomických studií patologických procesů;
 • soukromé, popisující morfologické projevy jednotlivých onemocnění, například tuberkulózy, cirhózy, revmatismu.

Topografická (chirurgická)

Tento druh vědy se vyvinul v důsledku potřeby praktické medicíny. Jeho tvůrce je považován za doktora N.I. Pirogov. Lidská vědecká anatomie studuje uspořádání prvků ve vztahu k sobě navzájem, strukturu vrstvy po vrstvě, proces proudění lymfy, zásobování krve zdravým organismem. To bere v úvahu sexuální charakteristiky a změny spojené s věkovou anatomií.

Lidská anatomie

Funkčními prvky lidského těla jsou buňky. Jejich akumulace tvoří tkáň, ze které se skládají všechny části těla. Ty jsou kombinovány v těle systému:

 1. Trávicí. To je považováno za nejtěžší. Orgány trávicího systému jsou zodpovědné za proces trávení potravy.
 2. Kardiovaskulární. Funkcí oběhového systému je prokrvení všech částí těla. To zahrnuje lymfatické cévy.
 3. Endokrinní. Jeho funkcí je regulovat nervové a biologické procesy v těle.
 4. Genitourinary. U mužů a žen má rozdíly, poskytuje reprodukční a vylučovací funkce.
 5. Krycí list. Chrání vnitřky před vnějšími vlivy.
 6. Respirační. Okysličuje krev, přeměňuje se na oxid uhličitý.
 7. Muskuloskeletální. Zodpovědný za pohyb osoby, udržování těla v určité pozici.
 8. Nervózní. Zahrnuje míchu a mozek, které regulují všechny tělesné funkce.

Struktura lidských vnitřních orgánů

Sekce anatomie, která studuje vnitřní systémy člověka, se nazývá splanchnologie. Patří mezi ně dýchací, močové a trávicí ústrojí. Každý má charakteristické anatomické a funkční spojení. Lze je kombinovat podle obecné vlastnosti metabolismu mezi vnějším prostředím a člověkem. Ve vývoji organismu se předpokládá, že dýchací systém pochází z určitých částí trávicího traktu.

Orgány dýchací soustavy

Zajišťují nepřetržitý přísun všech orgánů kyslíkem, odstraňování oxidu uhličitého z nich. Tento systém je rozdělen do horních a dolních dýchacích cest. První seznam obsahuje:

 1. Nos Produkuje hlen, který při dýchání zadržuje cizí částice.
 2. Sinusové Vzduchem naplněné dutiny v dolní čelisti, sfenoid, etmoid, frontální kosti.
 3. Hrdlo. Je rozdělena na nosohltan (zajišťuje průtok vzduchu), orofarynx (obsahuje mandle, které mají ochrannou funkci), hypofarynx (slouží jako průchod pro potraviny).
 4. Hrtan. Zabraňte vniknutí potravin do dýchacích cest.

Další částí tohoto systému jsou dolní dýchací cesty. Patří mezi ně orgány hrudní dutiny, uvedené v následujícím krátkém seznamu:

 1. Trachea Začíná po hrtanu, táhne se až k hrudníku. Zodpovídá za filtraci vzduchu.
 2. Bronchi. Podobně ve struktuře k průdušnici pokračujte v čištění vzduchu.
 3. Lehká Nachází se na obou stranách srdce v hrudi. Každý plic je zodpovědný za životně důležitý proces výměny kyslíku s oxidem uhličitým.

Lidské břišní orgány

Břišní dutina má složitou strukturu. Jeho prvky jsou umístěny uprostřed, vlevo a vpravo. Podle lidské anatomie jsou hlavní orgány v břišní dutině následující:

 1. Žaludek Nachází se vlevo pod membránou. Zodpovědný za primární trávení potravy dává signál sytosti.
 2. Ledviny jsou umístěny na dně peritonea symetricky. Provádí močové funkce. Látka ledviny se skládá z nefronů.
 3. Slinivka břišní. Nachází se přímo pod žaludkem. Produkuje enzymy pro trávení.
 4. Játra. Nachází se vpravo pod membránou. Odstraňuje jedy, toxiny, odstraňuje nepotřebné prvky.
 5. Slezina. Nachází se za žaludkem, je zodpovědný za imunitní systém, poskytuje krev.
 6. Střevo. Umístěna v břiše, nasává všechny živiny.
 7. Dodatek. Jedná se o přívěs slepého střeva. Jeho funkce je ochranná.
 8. Žlučník. Nachází se pod játry. Nahromadí příchozí žluč.

Genitourinary system

Patří mezi ně orgány pánevní dutiny osoby. Ve struktuře této části jsou významné rozdíly mezi muži a ženami. Jsou v orgánech, které poskytují reprodukční funkci. Obecně platí, že popis struktury pánve obsahuje informace o:

 1. Močový měchýř. Před močením hromadí moč. Nachází se v přední části stydké kosti.
 2. Ženské genitálie. Děloha je pod močovým měchýřem a vaječníky jsou těsně nad ní. Produkovat vejce zodpovědná za reprodukci.
 3. Genitálie muže. Žláza prostaty je také umístěna pod močovým měchýřem, který je zodpovědný za produkci sekreční tekutiny. Varlata jsou v šourku, tvoří zárodečné buňky a hormony.

Lidské endokrinní orgány

Systém zodpovědný za regulaci aktivity lidského těla prostřednictvím hormonů je endokrinní. Věda v něm přiděluje dvě zařízení:

 1. Difuzní Endokrinní buňky nejsou koncentrovány na jednom místě. Některé funkce jsou prováděny játry, ledvinami, žaludkem, střevy a slezinou.
 2. Glandular Zahrnuje štítnou žlázu, příštítnou tělísku, brzlík, hypofýzu, nadledvinky.

Štítné žlázy a příštítná tělíska

Největší žláz s vnitřní sekrecí je štítná žláza. Nachází se na krku před průdušnicí na bočních stěnách. Částečně žláza sousedící s chrupavkou štítné žlázy se skládá ze dvou laloků a isthmu, které jsou nezbytné pro jejich spojení. Funkce štítné žlázy je produkce hormonů, které podporují růst, vývoj, regulaci metabolismu. Příštítné tělíska se nacházejí nedaleko od něj, mají tyto strukturní znaky:

 1. Množství Jsou v těle 4 - 2 horní, 2 nižší.
 2. Místo Nachází se na zadním povrchu laterálních laloků štítné žlázy.
 3. Funkce Zodpovídá za výměnu vápníku a fosforu (parathormonu).

Anatomie brzlíku

Thymus žláza, nebo brzlík žlázy, je lokalizován za paží a částí těla hrudní kosti v horní přední oblasti hrudní dutiny. Skládá se ze dvou laloků spojených volnou pojivovou tkání. Horní konce brzlíku užší, proto jdou za hrudní dutinu a dostanou se do štítné žlázy. V tomto orgánu, lymfocyty získají vlastnosti, které poskytují ochranné funkce proti buňkám, které jsou cizí tělu.

Struktura a funkce hypofýzy

Malá kulovitá nebo oválná žláza s načervenalým nádechem je hypofýzou. Je připojen přímo k mozku. Hypofýza má dva laloky:

 1. Přední strana. Ovlivňuje růst a vývoj celého těla jako celku, stimuluje činnost štítné žlázy, kůry nadledvin a pohlavních žláz.
 2. Zpět. Je zodpovědný za zlepšení práce hladkého svalstva cév, zvyšuje krevní tlak, ovlivňuje reabsorpci vody v ledvinách.

Nadledvinky, pohlavní žlázy a endokrinní slinivka

Párovaný orgán umístěný nad horním koncem ledvin v retroperitoneální tkáni je nadledvina. Na čelní ploše je jedna nebo více drážek, vystupujících bran pro odchozí žíly a přicházející tepny. Funkce nadledvinek: produkce adrenalinu v krvi, neutralizace toxinů ve svalových buňkách. Další prvky endokrinního systému:

 1. Pohlavní žlázy. V semennících jsou intersticiální buňky zodpovědné za vývoj sekundárních pohlavních charakteristik. Vaječníky vylučují folikulin, který reguluje menstruaci, ovlivňuje nervový stav.
 2. Endokrinní část slinivky břišní. Obsahuje pankreatické ostrůvky, které uvolňují inzulin a glukagon do krve. To zajišťuje regulaci metabolismu sacharidů.

Pohybový aparát

Tento systém je souborem struktur, které poskytují podporu částem těla a pomáhají člověku pohybovat se ve vesmíru. Celé zařízení je rozděleno do dvou částí:

 1. Osteoartikulární Z hlediska mechaniky je to systém pák, který v důsledku svalové kontrakce přenáší sílu. Tato část je považována za pasivní.
 2. Svalnatý Aktivní součástí pohybového aparátu jsou svaly, vazy, šlachy, chrupavkové struktury, synoviální sáčky.

Anatomie kostí a kloubů

Kostra se skládá z kostí a kloubů. Jeho funkcemi jsou vnímání zátěže, ochrana měkkých tkání, provádění pohybů. Buňky kostní dřeně produkují nové krevní buňky. Body kontaktu mezi kostmi, mezi kostmi a chrupavkou se nazývají klouby. Nejběžnějším typem je synoviální. Kosti se vyvíjejí, jak dítě zraje a poskytuje podporu celému tělu. Tvoří kostru. Obsahuje 206 jednotlivých kostí, které se skládají z kostní tkáně a kostních buněk. Všechny jsou umístěny v axiálním (80 kusech) a kloubovém (126 kusech) kostře.

Hmotnost kostí u dospělého je asi 17-18% tělesné hmotnosti. Podle popisu struktury kosterního systému jsou jeho hlavními prvky:

 1. Lebka Skládá se z 22 spojených kostí, vyjma pouze dolní čelisti. Funkce kostry v této části: ochrana mozku před poškozením, podpora nosu, očí, úst.
 2. Páteř. Tvořil ho 26 obratlů. Hlavní funkce páteře: ochranná, odpisová, motorová, podpůrná.
 3. Klecová klec Zahrnuje hrudní kosti, 12 párů žeber. Chrání hrudní dutinu.
 4. Končetiny. Patří mezi ně ramena, ruce, předloktí, kosti stehna, nohy a dolní končetiny. Poskytněte hlavní fyzickou aktivitu.

Struktura svalové kostry

Svalový aparát také studuje anatomii člověka. Existuje dokonce zvláštní sekce - myologie. Hlavní funkcí svalů je poskytnout člověku schopnost pohybu. Na kosti kosterního systému je připevněno asi 700 svalů. Z lidského těla tvoří asi 50%. Hlavní svalové typy jsou následující:

 1. Visceral. Jsou umístěny uvnitř orgánů, zajišťují pohyb látek.
 2. Srdečné. Nachází se pouze v srdci, je nezbytné pro čerpání krve lidským tělem.
 3. Kosterní. Tento typ svalové tkáně je řízen člověkem vědomě.

Lidské kardiovaskulární orgány

Složení kardiovaskulárního systému zahrnuje srdce, krevní cévy a asi 5 litrů transportované krve. Jejich hlavní funkcí je přenos kyslíku, hormonů, živin a buněčného odpadu. Tento systém funguje pouze na úkor srdce, které při odpočinku pumpuje každou minutu kolem těla 5 litrů krve. Pracuje i v noci, kdy odpočívá většina zbytku těla.

Anatomie srdce

Tento orgán má svalovou dutou strukturu. Krev v ní proudí do žilních kmenů a pak je zavedena do arteriálního systému. Srdce se skládá ze 4 komor: 2 komor, 2 atria. Levé části jsou arteriální a pravé - žilní. Toto dělení je založeno na krvi v buňkách. Srdcem lidské anatomie je čerpací orgán, protože jeho funkcí je čerpání krve. V těle jsou pouze 2 kruhy krevního oběhu:

 • malé nebo plicní, transportující žilní krev;
 • velké, nesoucí krev, okysličené.

Plavidla plicního kruhu

Malý kruh krevního oběhu pohání krev z pravé strany srdce směrem k plicím. Tam je naplněn kyslíkem. To je hlavní funkce plicních oběhových cév. Potom se krev vrátí, ale v levé polovině srdce. Plicní okruh podporuje pravou síň a pravou komoru - pro něj jsou čerpací komory. Tento kruh krevního oběhu zahrnuje:

 • pravá a levá plicní tepna;
 • jejich větve - arterioly, kapiláry a prepillary;
 • žilky a žíly, které se spojují do 4 plicních žil, které proudí do levé síně.

Tepny a žíly systémového oběhu

Tělesný nebo velký kruh krevního oběhu v lidské anatomii je určen pro dodávání kyslíku a živin do všech tkání. Jeho funkcí je následné odstranění oxidu uhličitého z nich metabolickými produkty. Kruh začíná v levé komoře - od aorty, která nese arteriální krev. Další je rozdělení na:

 1. Tepny. Jděte do všech vnitřních orgánů, s výjimkou plic a srdce. Obsahuje živiny.
 2. Arterioly. Jedná se o malé tepny, které přenášejí krev do kapilár.
 3. Kapiláry V nich poskytuje krev živiny kyslíkem a na oplátku přijímá oxid uhličitý a metabolické produkty.
 4. Venules. Jedná se o vratné nádoby, které zajišťují návrat krve. Vypadá to jako arterioly.
 5. Žíly. Sloučit do dvou velkých kmenů - horní a dolní duté žíly, které proudí do pravé síně.

Anatomie nervového systému

Smyslové orgány, nervová tkáň a buňky, mícha a mozek jsou tím, z čeho se nervový systém skládá. Jejich kombinace zajišťuje kontrolu nad tělem a vzájemnou provázanost jeho částí. Centrální nervový systém je kontrolní centrum tvořené mozkem a míchou. Je zodpovědná za posuzování příchozích informací zvenčí a za přijímání určitých rozhodnutí osobou.

Umístění orgánů u lidí CNS

Lidská anatomie říká, že hlavní funkcí centrálního nervového systému je realizace jednoduchých a komplexních reflexů. Za ně odpovídají tyto důležité orgány:

 1. Mozek. Nachází se v mozkové oblasti lebky. Skládá se z několika částí a 4 propojených dutin - mozkových komor. plní nejvyšší mentální funkce: vědomí, dobrovolné akce, paměť, plánování. Podporuje také dýchání, tepovou frekvenci, trávení a krevní tlak.
 2. Mícha Nachází se v páteřním kanálu, je bílá šňůra. Na přední a zadní ploše je podélná drážka a ve středu - páteřní kanál. Mícha se skládá z bílé (vodič nervových signálů z mozku) a šedé (vytváří reflexy ke stimulu) substance.
Podívejte se na video o struktuře lidského mozku.

Fungování periferního nervového systému

Patří mezi ně prvky nervového systému, které jsou mimo míchu a mozek. Tato část je přidělena podmíněně. Zahrnuje následující:

 1. Spinální nervy. Každá osoba z 31 párů. Zadní větve míšních nervů probíhají mezi příčnými procesy obratlů. Inervují zadní část hlavy, hluboké svaly zad.
 2. Kraniální nervy. Existuje 12 párů. Inervují orgány zraku, sluchu, zápachu, žláz ústní dutiny, zubů a kůže obličeje.
 3. Senzorické receptory. Jedná se o specifické buňky, které vnímají podráždění životního prostředí a transformují ho na nervové impulsy.

Anatomický atlas člověka

Struktura lidského těla je podrobně popsána v anatomickém atlasu. Materiál v něm ukazuje tělo jako celek, skládající se z jednotlivých prvků. Mnoho encyklopedií bylo napsáno různými lékařskými vědci, kteří studovali lidskou anatomii. Tyto sbírky obsahují ilustrativní uspořádání orgánů každého systému. Je snadnější vidět vztah mezi nimi. Obecně je anatomický atlas podrobným popisem vnitřní struktury člověka.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: