Smažte palačinky nebo míchaná vajíčka, osmažte cibuli s mrkví - to vše nelze provést bez pánví. Zároveň by to nemělo být tak, ale s dobrým povlakem, bezpečnou rukojetí a správnou velikostí. Jak si to tedy vybrat? Níže naleznete nejen doporučení k této problematice, ale také možnosti, které pánve jsou nejlepší.

Pánev na litinu

Než si vyberete konkrétní pánev, stojí za to prozkoumat existující odrůdy. Litina je univerzální kategorie. Vyrábí nejen vynikající palačinky, ale i koláče v troubě. Litinová pánev se nebojí kyselin, takže můžete bezpečně přidávat ocet nebo citronovou šťávu do jídel. Kromě toho, tento materiál je bezpečný pro zdraví a dokonce i trochu užitečné, protože v procesu vaření, že vyplní jídlo železem. Skvělou volbou z hlediska ceny a kvality jsou pánve Lodge, o kterých je mnoho dobrých recenzí.

Hlavní výhodou jakéhokoliv litinového nádobí je přírodní nelepivý povlak vytvořený v důsledku absorpce olejového materiálu póry. Mezi nevýhody patří:

 • materiál je těžký a vyžaduje zvláštní péči;
 • litinová pánev nelze prát v myčce;
 • potraviny v takových nádobách by neměly být skladovány po dlouhou dobu, protože materiál rezaví;
 • moderní detergenty zničí přirozenou ochranu litiny.

Pro indukční desky

Pokud je pro plynový sporák, je v módě zvolit jakoukoliv pánev, pak s indukční není. Jeho sklokeramický povrch ohřívá nádobí díky elektromagnetickému poli a přitom zůstává studený. Z tohoto důvodu musí nádobí dobře vést elektrické proudy a zahrnovat magnetické slitiny. Indukční varná deska může být následující:

 1. Litina Taková pánev má dlouhou životnost, není náchylná ke korozi, ale odkazuje na křehkou, protože se může při pádu zlomit.
 2. Smaltovaný. Vyrábí se na bázi litiny nebo slitin. Odlišuje se v odolnosti proti oxidaci a korozi, ale zároveň je vystaven třískám a trhlinám v důsledku nesprávného použití.
 3. Hliník. Rozptýlí se snadno, vysoká tepelná vodivost, nízká cena. Jeho mínus v náchylnosti k deformacím je způsoben jeho malou pevností.
 4. Nerezová ocel. Neoxiduje, udržuje více živin v potravinách. Nevýhody - zahřívají se dlouhou dobu kvůli dvojitému dnu, mohou způsobit alergie v důsledku toho, že nikl je jeho součástí.

Marbled

Pokud se rozhodnete vybrat pánev s mramorovou vrstvou, pak víte, že se skládá ze stejného teflonu, který se jednoduše přidává do mramoru. Tento materiál je lehký, rovnoměrně zahřívaný a delší proces chlazení, což není případ teflonu a keramiky. Kromě toho mramorová pánev je méně náchylná k mechanickému namáhání a teplotním extrémům. Nevýhodou je vysoká cena, stejně jako absence krytu v sadě.

Nerezová ocel

Mnozí odborníci doporučují výběr ocelových pánví bez nepřilnavého povlaku. Zachovávají chuť a dokonce i barvu výrobků. Nádobí gril, také často z nerezové oceli. Neprochází škrábanci z vidlic nebo nožů, mytí jí také nebolí. Mezi nevýhody patří obtížnost vaření vajec a některých dalších produktů - musíte se neustále ujistit, že se jídlo nelepí. Mezi žebříky z nerezové oceli patří především značky De Buyer, Fizzler a Lagostina. Mají vysokou cenu. Levná jsou výrobky výrobce Silampos.

Pánev bez lepidla

Nejoblíbenější je nelepivá pánev. Má několik různých druhů. Výběr pánve s nepřilnavou vrstvou se provádí z následujících možností:

 1. Teflon - první populární povlak z hliníkových pánví. Takové pokrmy jsou lehké, nejsou vybíravé v péči, ale zároveň mají teplotní limit až 200 stupňů. Výjimkou je Tefal. Pokud si vyberete její pánve, lze je ohřát na 260 stupňů.
 2. Keramické. Další typ nelepivého povlaku, kterým je kompozitní polymer obsahující nanočástice písku. Tento materiál se tiše zahřívá na 450 stupňů, přičemž nevyzařuje škodlivé látky. Jejich hlavní nevýhodou je „strach“ z mechanického poškození. Můžete si vybrat ze značek TVS, Moneta, Fissler - o nich mnoho dobrých recenzí.
 3. Titan a diamant. Cena těchto nátěrů je nejvyšší, je však odůvodněna spolehlivostí a dalšími výhodami - rychlým ohřevem a odolností proti opotřebení. Nevýhodou jsou náklady a neschopnost používat indukční varné desky. Populární firmy jsou Swiss Diamond, Risoli, Woll.

Žula potažená

Žula pánev také patří k non-stick nádobí. Jeho druhé jméno je mramor nebo kámen. Spolu s titanem a diamantem má vysokou cenu. Tyto náklady jsou odůvodněny odolností proti mechanickému poškození a dlouhou životností. Kromě toho žulové třísky zcela šetrné k životnímu prostředí a bezpečné pro zdraví. Nevýhodou je nízká odolnost vůči teplotním extrémům.

Titanový povlak

Nelepivý povlak a titanová pánev. Pokud je to reálné, má velmi vysokou cenu. Taková kvalitní pánev však bude trvat velmi dlouho. Výrobci uvádějí termín téměř 100 let. Nevýhodou je, že někdy ve složení se nacházejí různé přísady levnějších surovin. Může to být nikl, který oxiduje a nepříznivě ovlivňuje potraviny.

Hliník

Nejjednodušší možností je hliníková pánev. Je to velmi lehké, ale zároveň vaření přináší více zklamání. Jídlo rychle popáleniny, tyčinky a stává se nepoužitelným. Kromě toho se hliník obává přehřátí a poškrábání. Vyberte si takové pokrmy obtížné. Jeho dno by mělo být silné, tzn. nejméně 5 mm. Tato tloušťka je považována za optimální pro smažení masa.

Jak si vybrat dobrou pánev

V kuchyni se neobejdou bez pánví. Z tohoto důvodu musí každá hostitelka, dříve nebo později, čelit problému nákupu takových jídel. Jak si vybrat správnou pánev? Je třeba zvážit několik nuancí:

 • pro vaření, jaké nádobí bude použito;
 • vzhled;
 • čepice a rukojeti;
 • optimální tloušťka a hmotnost výrobku;
 • samotný materiál a typ nátěru.

Kryty na pánve

Nezbytným atributem každé pánve je víko. Umožňuje nahromadit více tepla, díky čemuž jsou výrobky připravovány rychleji. Pod kapotou jsou výrobky šťavnatější. Kromě toho spotřebovává méně elektřiny a plynu. Můžete vybrat kryty pro pánve s ohledem na následující faktory:

 1. Materiál. Kov se rychle zahřívá. Se sklem je snadné sledovat proces vaření.
 2. Hustota uložení na pánvi samotná. To je důležité pro vytvoření uzavřeného prostředí. Kryty s kovovým lemem dobře zapadají. Důležité a jejich průměr, který by měl odpovídat pánvi. V obchodech najdete kryty od 16 do 30 cm.
 3. Uvolněte otvor. Chrání proti tepelným popáleninám.
 4. Pero Mělo by být pohodlné a neohřívané.

Pero

Neméně důležitým detailem je rukojeť pánve. Nejlepší volba, pokud je obsazena. V tomto případě můžete použít výrobek bude pohodlné a nebojí se, že bude spadnout. V ideálním případě, pokud je litá rukojeť také potažena plastem nebo dřevem nebo bakelitem. Takže se nezahřívá. Pokud je pánev používána častěji pro pečení v troubě, pak by bylo dobré vybrat odnímatelnou rukojeť, jinak by se nádobí nehodilo.

Co je nejlepší krytí

Volba specifického potažení pánve závisí na mnoha faktorech. Je příjemnější vařit na keramice, protože silněji klouže. Teflon však dlouhodobě zachovává antiadhézní vlastnosti. V hluboké litinové pánvi je vhodné vařit dušená masa a v keramickém smaženém rybku nebo masu. Plochý teflon je vhodný pro všechny vaše oblíbené palačinky, a to stejné, pouze ve formě hrnce nebo brojlerů - pro dušené maso. Z tohoto důvodu není možné přesně určit, který povlak je lepší. Vše záleží na osobních cílech a preferencích.

Jak určit průměr pánve

Jedním z prvních požadavků je vhodný průměr pánve. Pro tento indikátor je běžnější 24 nebo 26 cm, tento průměr je považován za optimální pro většinu dušených nebo smažených potravin. Pokud často vaříte hamburgery pro velkou rodinu, můžete si vzít rošt 28 cm a je prostornější. Pro jednoduchá míchaná vejce nebo palačinky, a poměrně malá, tj. o průměru 24 cm.

Nejlepší pánev na smažení

Pokud častěji používáte mřížku na smažení, nejlepší možností by byla litina. Ohřívá potraviny rovnoměrně. Na stejné hliníkové jídlo rychle popáleniny. Teflonová pánev nevyžaduje použití oleje, tak skvělé pro ty, kteří dodržují správnou výživu. Pro rychlé smažení se doporučuje použít keramiku. Která pánev je lepší pro smažení? Milovníci masových steaků si raději vezmou na náměstí. Pro ryby jsou oválné nebo kulaté dobré. Velikost závisí na počtu členů rodiny, na kterých budete vařit.

Pro palačinky

Kde přesně nemůže dělat bez pánví, tak je to při smažení palačinek. Nádobí pro jejich přípravu by mělo mít vhodnou velikost a tvar. Jak si vybrat pánev na palačinky? Jeho dno by mělo být hladké, bez trhlin a ne méně než 5 mm tlusté, a deska by měla být asi 1 cm vysoká, optimální velikost je 15-16 cm. Pokud by byly naplněny, pak by byl lepší průměr 20 cm.

Cena pánve

Je těžké koupit dobrou pánev, protože musíte vzít v úvahu mnoho různých faktorů. V neposlední řadě je to cena. Záleží na materiálu výrobku, tvaru, velikosti, dostupnosti krytu a výrobci. Nové pánve lze objednat nebo ihned zakoupit v internetovém obchodě. Přímo na místě v katalogech jsou prezentovány všechny vlastnosti výrobků. V jednoduchém nádobí nebo v domácích spotřebičích si můžete také koupit mřížku. Prodejci vám mohou nabídnout širokou škálu a pomoci vám vybrat konkrétní možnost. Můžete si prostudovat přibližné cenové rozpětí v tabulce.

Výrobce

Náklady, tisíc rublů

Tefal

Až 5

Zepter

12-35

Rondell

2, 5-5

Woll

2-4

Fissler

7-16

Chata

1, 5-10

De kupující

1, 7-6

Lagostina

3-5

Televizory

2-4

Moneta

2-3

Swiss Diamond

5-19

Video

Recenze

Natalia, 26 let

Dlouhý nemohl vybrat pánev na palačinky. Nakonec jsem se rozhodl koupit Tefal a po několikrát jsem byl zklamaný. Dno se zdeformovalo, stalo se zvlněným a celkově to už není tak atraktivní. Dokonce i obyčejná litinová pánev vypadá ještě lépe, i když je jí již 20 let a ona sama je černá.

Andrey, 34 let

Moje žena a já jsme se vždycky dohadovali o tom, kterou mřížku si vybrat. Poslední se sešli v Le Cruaset. Klopýtal na pánvi v Ikea. Uvnitř je litinový povlak černý a vnější - červený. Nakonec jsme se rozhodli vybrat 2 najednou - o průměru 24 a 28 cm. Na jedné smažíme palačinky a na druhé placky nebo steaky. Můžete to udělat hned pro celou rodinu, až 8 kusů. Není litovat, takže vám doporučujeme, abyste si vybrali i takové pánve.

Tatyana, 42 let

Před 9 lety jsme koupili Tefal pan. Dosud jsem nikdy neuspěl, tak jsem se rozhodl vybrat pár dalších od tohoto výrobce. Koupil jsem jeden velký průměr a druhý menší. Je smutné, že po 3 týdnech byl kruh ve středu pryč a dno se zkroutilo. Budeme muset znovu přemýšlet, jak si vybrat pánev, protože celá rodina od mě vyžaduje palačinky.

Kategorie: