Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Zelené lusky plněné sladkým hráškem jsou milovníky mnoha zahradníků. Vědět, jak zasadit plodinu, můžete jíst spoustu čerstvého, roztrhaného hrachu přímo ze zahrady. Prakticky na každém místě bude místo pro luštěninu, zejména proto, že zemědělská technologie neposkytuje komplexní činnosti. Technologie pěstování hrachu je jednoduchá, ale stále je třeba zajistit určité podmínky.

Odrůdy hrachu

Cukrový hrášek se vyznačuje sladkou, šťavnatou strukturou samotného lusku (neobsahuje tvrdou pergamenovou vrstvu). To vám umožní používat kulinářské účely, nejen hrách, ale také ventily, ve kterých jsou umístěny. Odrůdy cukru oceňují zahradníci nad ostatními. Zralá semena mají mírně vrásčitý vzhled, protože obsahují hodně vlhkosti. Odrůdy cukru jsou ve srovnání s hráškem, který je ve srovnání s hráškem, náročnější na růstové podmínky (teplo, složení půdy a vlhkost atd.) A méně odolné vůči škůdcům nebo chorobám.

Některé odrůdy cukru se používají v průmyslovém konzervování, protože se vaří mnohem déle. Kromě toho jsou tyto druhy zeleniny dokonale zmrazené. Na rozdíl od cukru mají hrachové lusky hrubé listové lusky. Při vaření se používají pouze semena, která při zrání obsahují velké množství škrobu. Tato skutečnost způsobuje rychlé vaření fazolí. Zralý hrášek - ideální pro vaření obilovin, polévek. Příklady odrůd obou typů kultury:

Jméno

Typ zrání

Účel (zobrazení)

Výška pouzdra (cm)

Ambrosie

Superearly

Cukr

70

Cukr oregon

Středně brzy

Cukr

100

Dětský cukr

Brzy

Cukr

80

Víra

Brzy

Shelling

55-65

Zázrak Kelvedona

Středně brzy

Cukr Zelenina

50-60

Zhegalov 112

Středně pozdě

Cukr Zelenina

120-180

Koule

Brzy

Shelling

65-75

Nevyčerpatelné 195

Středně brzy

Cukr

75-115

Misty

Brzy

Shelling

100

Asano

Brzy

Shelling

65-75

Abador

Střední sezóna

Shelling

45-88

Vinko

Střední sezóna

Shelling

50-55

Sherwood

Brzy

Shelling

50-60

Ashtonová

Střední sezóna

Shelling

47-55

Era

Středně pozdě

Shelling

65

Pecan

Pozdě

Shelling

50-60

Matron

Střední sezóna

Shelling

56-61

Dvoulůžkový pokoj

Středně pozdě

Shelling

50-65

Příprava lůžek

Chcete-li začít tento proces, musíte si vybrat místo pro přistání. Doporučujeme opustit dobře osvětlenou plochu na kopci pod kulturou. Protože kořenový systém rostliny jde hluboko uvnitř země, s vysokou úrovní výskytu podzemní vody, existuje riziko jeho hnilob. Zaplavená lůžka tedy nejsou vhodná pro pěstování fazolí. Při výběru místa pro setí navíc musíte zvážit, co se tu dříve pěstovalo. Optimální prekurzory hrachu jsou lilky, brambory, řepa, cuketa, kukuřice.

Není nutné plánovat hráškovou zahradu, kde rostly trvalé trávy a luštěniny, protože to může způsobit rozvoj onemocnění nebo invazi parazitů. Ideální pro hrachovou půdu je nekyselá hlinitá a písčitá hlína lehké struktury. Dalšími vhodnými variantami jsou černá půda, půda podzolická, atd. Slané, kyselé, vlhké půdy jsou vyloučeny. S vysokou kyselostí může být země neutralizována dolomitovou moukou nebo vápnem.

Zkušení zahradníci radit, že před výsadbou plodin je dobré oplodnit zemi, pak s intenzivním rozvojem keře nebude cítit nedostatek živin. Není však také nutné krmit půdu, protože to může vést ke zvýšení zelené hmoty. Výsadba hrachu v zimě vyžaduje přípravné práce. Za tímto účelem se organická hmota zavádí do půdy během kopání, zatímco humus, kompost a hnůj jsou vhodné.

Na jaře je místo výsadby obohaceno draslíkem (30 g na 1 m2) a dvojitým superfosfátem (20 g na 1 m2). Pro vykopání půdy při aplikaci hnojiva by mělo být v hloubce 30-40 cm, doporučuje se provést práci před mrazem, aby se larvy a dospělí paraziti zamrzli. Současně je nutné důkladně odstranit všechny rostlinné zbytky z místa, ve kterém by různí škůdci mohli najít úkryt.

Příprava semen

Výsadba hrachu vyžaduje předběžné přípravné práce. Vzhledem k tomu, že klíčivost semen závisí na správnosti jejich přípravy, nelze tuto položku zanedbávat. Zpočátku se hrášek kalibruje a vybírá z celkové hmotnosti jednotky nejvyšší kvality, na kterých nejsou žádné známky poškození, černé skvrny a jiné vady. Zkažené semeno neprodukuje zdravé keře a slabé výhonky budou okamžitě napadeny škůdci a chorobami.

Následná příprava semen závisí na zvoleném způsobu pěstování. Sazenice pěstování fazolí nejsou přijímány, můžete zasít klíčící nebo non-klíčící semena. Existují tedy dvě metody - suché a předem namáčené. Každá volba má své vlastní charakteristiky:

 1. Metoda Presoak. Semena se umístí do sáčku, vloží se do nádoby a naplní se usazenou vodou (pokojová teplota) tak, aby semeno bylo zcela zakryto. Voda se mění každé 2-3 hodiny. Semena jsou nasáklá 12-18 hodin. Někteří zahradníci místo jednoduché vody používají speciální růstové stimulátory, které urychlují proces klíčení a obohacují semena živinami. Při této volbě trvá namáčení pouze několik hodin.
 2. Suchá metoda přípravy. Semena se namáčejí po dobu 5 minut v 1% roztoku kyseliny borité, zředí se vodou ohřátou na 40 ° C. Tento rychlý a snadný postup zajišťuje účinnou ochranu mladých sazenic před poškozením uzlíkem. Suchou metodou je důležité předem nalijte drážku pod přistání vodou a zakrýt zahradní lůžko fólií, aby se zajistil skleníkový efekt - urychlí se klíčení výhonků.

Doba přistání

Načasování závisí na teplotě země, době, kdy se zahřívá. Kultura vyrůstá již při 2-3 stupních tepla a je schopna odolat zpětnému mrazu. Kořeny však potřebují teplou půdu pro rozvoj. Vzhledem k tomu, že v různých oblastech Ruska přichází jaro v různých časech, doba výsevu je v různých oblastech velmi odlišná. Například, výsadba hrachu v otevřeném terénu v moskevské oblasti se provádí při tání sněhu a země schne. To se děje kolem třetí dekády dubna.

Optimální doba pro přistání v Uralu je první květen (až 10), kdy se země zahřívá. V této době jsou tam stále mrazy, ale ne tak silné a rostlina je vydrží. Výsev hrachu na jaře na Sibiři se koná asi o 2 týdny později, to znamená ve dvacátém květnu. Čas na výsadbu plodin se volí individuálně, protože jaro může být jak chladné, tak vlečné. Ve druhém případě musí být hrášek zakryt něčím, co má chránit vlhkost, a chránit plodiny před ptáky.

Schéma výsadby hrachu v otevřeném terénu

Výběr metody setí kultury, měli byste se zaměřit na vlastnosti dospělé rostliny. Pokud je odrůda nízká nebo střední, je lůžko tvořeno následujícími parametry:

 • hloubka ponoření - 3-5 cm (méně hluboká výsadba zvyšuje riziko, že ptáci konzumují hrách);
 • rozteč - 15-20 cm;
 • interval mezi hráškem je 5, 5-6, 5 cm.

U vysokých keřů (nad 80 cm) se doporučuje použít systém výsadby 30x10 cm ve dvou řadách s roztečí 0, 5 m. Při výsadbě se na metr čtvereční spotřebuje asi 15-17 hrachu. Výsadba zahrnuje výsev semen v připravených brázdách, následovaný usazením půdy. Před ponořením semen do země musí být semeno hojně zaléváno teplou vodou. První výhonky se objeví po 1-1, 5 týdnech po výsadbě. Pro vysoké rostliny bude nutné vybudovat podporu, protože keř, který byl rozšířen po zemi, nedá dobrou sklizeň.

Péče o rostliny

Po 8-10 dnech po výsevu hrachu výhonek. Správná a včasná péče o rostliny může zvýšit výnos o 25%. Pěstování hrachu v otevřeném poli zahrnuje pravidelné zavlažování, plení, uvolňování půdy. Péče o rostliny vypadá takto:

 1. Uvolnění. Nejdříve se konalo několik týdnů po klíčení, přičemž zároveň je nutné provést mírné zhojení stonků plodiny. Poté uvolněte půdu podle potřeby, zpravidla po zavlažování, aby se rozbila kůrka vytvořená shora a aby kořeny měly přístup k kyslíku.
 2. Zalévání Když je v zemi hodně vlhkosti, lůžko není často zavlažováno (asi jednou týdně) a spotřebuje až 5 litrů na metr čtvereční. Na začátku kvetení a ovocných vaječníků se množství zavlažování zdvojnásobuje, stejně jako jejich intenzita. Když je slunečno, horké počasí, křoviny jsou zavlažovány dvakrát týdně, rychlostí 9-10 litrů na 1 čtvereční. m. Půdu zvlhčete lépe pozdě večer, aby se vlhkost co nejvíce zamočila a neodpařila se v horkém slunci. Postřik rostliny není nutný.
 3. Krmení. Optimální je kombinovat je se zavlažováním, pak bude více výhod a čas strávený výrazně méně. Jako hnojivo se používá roztok nitroammofoski (20 g na kbelík vody). Toto složení je dostačující pro metr čtvereční přistání. Alternativou by bylo řešení mulleinu. Bezprostředně před začátkem kvetení a bezprostředně po něm může být lůžko krmeno komplexem fosforu a draslíku. Takové kompozice jsou oprávněné zvýšit výtěžek, ale bez nich můžete udělat, pokud byla půda řádně naplněna v přípravném stadiu pro pěstování hrachu.
 4. Podvazek. Když se stonky dostanou do výšky 20-25 cm, podél řad by mělo být instalováno mřížoví, podél kterého rostlina vzroste. Pro tento účel jsou podél řady vedeny metry dlouhé dřevěné kolíky s intervalem 3-3, 5 metru. Na těchto podpěrách zajistěte 4 řady lana. Hrachu úponky jsou připojeny k struny tak, že rostlina táhne nahoru a neleží na zemi.
 5. Štípnutí. Pro lepší větvení kulturu svírajte horní část stonku. Optimální je to udělat, když křoví dosáhnou výšky asi 40-50 cm, postup se doporučuje provést v 7 hodin ráno, aby měkké sluneční teplo vysušilo ránu.

Kontrola škůdců

Přistání mohou být vystavena různým škůdcům, včetně můr, listových klíčů, mšic a lopat. Chcete-li se zbavit parazitů, použijte osvědčené lidové prostředky - tinktury z česneku nebo rajčatových desek. Příprava je jednoduchá, recept na tinkturu zelených rajčat vypadá takto:

 • 3 kg vrchů jsou jemně nasekané,
 • složka se nalije do nádoby s vodou a naplní se po dobu dvou dnů;
 • před použitím kapalného filtru, po použití pro postřik rostlin.

Pro získání česnekové tinktury se 20 g zeleniny rozdrtí, nalije 10 litrů vody a feny se nechají stát. Rozlité tekuté rostliny napadené škůdci. Pokud nejsou dodržovány zemědělské postupy, může být hrachová výsadba ovlivněna mozaikou nebo padlí. První nemůže být vyléčen, takže postižené keře jsou zničeny. Quadris, Fundazole a další fungicidy se používají k léčbě padlí.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: