Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Záclony zušlechťují, zpříjemňují místnost, jsou krásnější. Správně zvolený design tohoto kusu interiéru pomáhá vizuálně zvětšit prostor, zesvětlit nebo naopak ztmavit sál, přinést harmonii, bezpečnost a nastavit do ní určitou náladu.

Jak si vybrat záclony v obývacím pokoji

Záclony musí plně odpovídat vkusu majitelů, zdůraznit jejich charakter, náladu. Při výběru designu a parametrů věnujte pozornost následujícím položkám:

 • velikost okna - indikátor pomáhá určit šířku plátna;
 • výška místnosti - nutné určit délku závěsu v hale;
 • velikost místnosti, barva místnosti;
 • umístění oken vzhledem k světovým stranám - pro jižní stranu budou zapotřebí tlusté závěsy, které nepustí světlo, pro severní, lehké tkaniny půjdou;
 • stylistický design místnosti (převládající odstíny, struktura čalouněného nábytku, barva stěn) - přímo ovlivňuje design záclon pro sál.

Pokud je váš obývací pokoj malý, vyberte si nejjednodušší světelné závěsy. Komplikované konstrukce ztěžují vzhled haly, stlačují se svým objemem, vizuálně zmenšují prostor. S nízkými stropy je vynikající volbou instalace stropních lišt. Pro halu s balkonem stojí za to zvolit střední záclony, rolety nebo římské rolety. Při otevírání dveří by se měly snadno pohybovat a nebránit.

Typy záclon

Obrovské množství záclon vám umožní vybrat si velkou možnost pro všechny styly interiéru. Mnozí jsou zvyklí na klasické záclony - látky, které jsou připevněny k háčkům římsy umístěné nad oknem. Moderní možnosti jsou velmi rozmanité a funkční, takže není vždy vhodné se rozhodnout pro tento standard. Design módních závěsů pro sál zaujme svým designem, originalitou a promyšlenými detaily.

Krátké

Kratší záclony v obývacím pokoji lze zavěsit, pokud není pod oknem žádná topná baterie nebo je skryta za ozdobným panelem. I takové záclony jsou dobré, když je vedle okna pohovka nebo stůl. Typy krátkých závěsů: francouzské, římské, rakouské, válcované. Záclony „kavárny“ jsou zavěšeny uprostřed okna, horní část otvoru zůstává otevřená. Druhá možnost dobře zapadá do Provence, Country, Eclectic stylů. Bambusové vzory jsou skvělým řešením pro eko-styl a alergiky.

S lambrequiny

Horizontální závěsný prvek, který je namontován na horní části hlavního pásu, je výhradně dekorativní detail. Délka pánve je 1/5 nebo 1/7 délky závěsu. Zvláště často se vyskytují v takových interiérových stylech: renesance, moderní, barokní, říše. Tento detail přináší nádechu milosti, bohatství a luxusního bydlení. V moderním interiéru, jako je minimalismus, má také místo.

Lambrequin maskuje úsek stěny mezi oknem a okapem, často skrývá pod sebou okapy. Tento prvek může být šitý z měkké tkaniny a mít různé formy: rovné, klenuté, vlnité. Lambrequin je také vyroben z pevného plátna. V tomto případě má obdélníkový tvar a spíše připomíná dekorativní panel.

Se závěsy

Záclony v hale se závěsy - to plátno, lemované záhyby. Taková konstrukce je vhodná, pokud jsou hlavní závěsy vyrobeny z lehkého materiálu, který není příliš jasný. Běžné tkaniny - organza, hedvábí, taft, batiste, samet, velur, atd. Hlavní typy závěsů:

 • Lambrequins - o nich už bylo řečeno výše.
 • Lupy, zhaboty - záhyby látky, upevněné na obou stranách okapu. Organicky vypadají v klasických interiérových stylech, neoklasicismu, art deco, moderním, ampire.
 • Kaskády jsou textilie elegantně visící v měkkých vlnách.

Průchodkové kroužky

Pokud chcete zavěsit tyl do sálu bez záclon, vyberte si originální modely na průchodkách. Prsteny jsou šity do horní části plátna (alternativně trojúhelníky, čtverce) určité velikosti, jsou navlečeny na okapu. Ukázalo se, že je to atraktivní podélná harmonika. Design takových záclon pro halu může být velmi odlišný, což umožňuje jejich využití ve všech stylech interiéru malých, velkých místností. Důležitou roli v celkovém obrazu má vzhled okapů a průchodek samotných.

Moderní záclony na arkýřovém okně

Okno zátoky - část místnosti, která stojí před rovinou fasády. Tato strana je často zcela prosklená nebo má několik oken. Je důležité, aby se majitelé rozhodli, zda zavěsí samostatné plátno pro každé otevírání oken nebo upřednostňují jednu nepřetržitou oponu. Možnosti designu je mnoho - od těžkých závěsů až po závěsy. Rohové přechody se dobře rozjasní:

 • Římské závěsy pro sál - vypadají skvěle v klasickém, moderním, etnickém stylu;
 • Francouzština - dobrá pro malé arkýřové okno a prostorný světlý pokoj;
 • Rakousko - těžké textilie, které svým vzhledem dokazují bohatství a luxus;
 • Japonské záclony - optimální design pro praktické a funkční pokoje.

Styly oken

Design záclon pro halu přímo odráží interiér. Při výběru plátna se spoléhejte na obecná doporučení, vezměte v úvahu módní trendy. Hlavní radou je, že byste měli mít rádi textilie, vést k harmonii a nezpůsobovat nepohodlí. Záclony v místnosti nemusí nutně odpovídat kanonům pouze jednoho stylu. I když jim něco přidáte, neztratí.

Klasika

Navrhuje použití hustého těžkého plátna - záclon. Tyto záclony chrání před jasným světlem, hlukem z ulice, vytvářejí pohodlí domova. Klasika je vhodná nejen do haly, ale i do ložnice (noční záclony). Obvyklý předmět dekoru - lambrequins. V chladných severních místnostech visí plátno teplých barev a na jižní straně jsou světlé záclony ze světlých odstínů krásnější a funkční. Doplňkové záclony jsou podhvaty, cysty.

Japonština

Jedná se o široké svislé pruhy tkaniny (panely bez záhybů), které jsou připevněny ke stěně nebo stropu pomocí speciálního mechanismu. Používá se v přísných interiérech, což odpovídá stylu minimalismu. Japonské záclony jsou vyrobeny z přírodních poloprůhledných tkanin se vzory nebo bez nich, pokud jsou okna na slunné straně, jsou použity neprůhledné materiály, bambusová brčka.

Roman

Látkové závěsy s horizontálními tuhými lamelami. Tento design prakticky nepřesahuje okenní otvor a nespadá pod parapet. Pomocí speciálního mechanismu se římské žaluzie zvednou a tvoří příčnou harmoniku. Plátno je optimální pro místnosti, které potřebují ochranu před jasným sluncem. Záclony nedělají vnitřek těžší. Vhodné pro minimalismus, zemi, japonštinu, etno.

Francouzština

Elite závěsy pro bohaté lidi, kteří se snaží obklopit se luxusem. Když se podíváte na fotogalerii, všimnete si, že takové plátno bylo konstantním designovým prvkem oken v královských palácích. Svislé šňůry jsou navléknuty do tkaniny ve stejné vzdálenosti. Jsou utaženy a dostávají půlkruhové hromadné záhyby - závěsy. Nejlepší materiály pro francouzské záclony v hale jsou hedvábí, batiste, organza, tyl.

Italština

Lehká, svěží, víceřadá. V mnoha případech se pro italské záclony používá syntetická tkanina, která dodává designu originalitu. V kurzu jsou obrazy různých textur, délka, styl. Vrstvy jsou na sebe navrstveny, výsledkem je jasný neobvyklý obraz. Model není zcela oddělen od sebe, ale sestaven na diagonále. Horní část okna zůstává zavřená a směrem dolů se zorné pole vnějšího světa postupně rozšiřuje.

Další styly a možnosti designu

Design záclon pro obývací pokoj je mnohostranný. Někdy můžete vidět neuvěřitelné kombinace, ale také vypadají organicky, pokud zapadají do stylu interiéru. Několik dalších možností návrhu:

 • Rakouské - krásné záclony pro sál, připomínající francouzský styl. Jediný rozdíl je v tom, že tkanina není utažena po celé délce, ale pouze podél spodního okraje.
 • Roll - nejjednodušší volba. Představují obdélníkové plátno pokrývající plochu okenního skla. Pomocí řetězového mechanismu je materiál navinut na vodorovný hřídel.
 • Moderní styl (minimalismus, hi-tech) - vyžaduje jasné obrysy, hladkost, praktičnost a stručnost v designu.

Jakou tkaninu a barvu dáváte přednost

Severní strana má rád jasné, syté barvy: oranžová, smaragdová, béžová, zlatá. Světlé jižní pokoje jsou zdobené záclonami modré, modré, šedé odstíny, bílé materiály. Barva může být vybrána pod tapety, čalounění, podlahy, v melodii s největším kusem nábytku. Pokud je místnost světlá, kupte si monotónní plátno. a diskrétnější pokoj, ozdobený barevným závěsem s neobvyklým designem, který to zdůrazní.

Při výběru látky se zaměřte také na stranu světa a styl interiéru. V prostorné, velmi světlé místnosti, těžké materiály vypadají dobře - samet, satén. V malých a tmavých záclonách z bavlny, len. Přírodní látky nejsou vždy dobré, protože se mohou natáhnout a ztratit svůj původní vzhled. Vyberte záclony, ve kterých je podíl přírodních a syntetických vláken stejný.

Kde koupit a kolik jsou záclony do obývacího pokoje

Obrovský výběr internetových obchodů nabízí. V nich se nedotýkáte materiálu rukama a neuvidíte skutečnou barvu opony, ale přečtete si všechny specifikace a případně i uložíte. Ve vaší obci hledejte záclony v textilních prodejnách, specializovaných prodejních místech, budování hypermarketů. Náklady na plátno se liší - od 600 do 32 000 rublů (za sadu).

Video

Foto: moderní design nápady záclon v interiéru - nový 2022-2023

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: