Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

V lidském těle je slinivka břišní jedním z nejdůležitějších orgánů, které regulují zažívací procesy. Produkuje enzymy a žaludeční šťávu, která se podílí na rozpadu bílkovin, tuků a sacharidů z potravin. To také produkuje hormon inzulín, který je zodpovědný za příjem glukózy. Dieta pro onemocnění slinivky břišní hraje velmi důležitou roli. Aby bylo možné úspěšně zvládnout toto onemocnění, měl by pacient přesně oddělit pro sebe produkty, které jsou užitečné, které mohou být konzumovány a škodlivé, což může vést k závažnějšímu průběhu onemocnění.

Zakázané a povolené produkty

Pacient by měl pečlivě naslouchat radám lékaře při léčbě pankreatu. Pouze integrovaný přístup - účinky na drogy, plus řádně vyvinutá strava, obnoví zdraví. Měli byste užívat pouze potraviny, které umožňují, aby slinivka břišní zůstala na maximálním odpočinku, a zanechat voňavé a kořeněné pokrmy, které způsobují silný pocit hladu. Aby se zabránilo exacerbaci onemocnění, doporučuje se, aby pacient s pankreatitidou zcela vyloučil z diety:

 • Šumivá voda, káva, silný čaj, alkoholické nápoje.
 • Čerstvý chléb, nahraďte ho strouhankou.
 • Všechny smažené a uzené.
 • Mastné maso a ryby.
 • Zelenina a ovoce syrové.
 • Příliš studené nebo příliš horké produkty.
 • Pikantní jídlo, vývar z masa.

Dieta během nemoci by měla zahrnovat nízkokalorické potraviny. Nenechte si je smažit, raději dusit nebo vařit pro pár. Jídlo pro onemocnění slinivky břišní by mělo být měkké, tekuté. První jídla se nejlépe vaří ve světlém zeleninovém vývaru. V případech onemocnění slinivky břišní je užitečné jíst domácí nudle na mléce. Kashi doporučil sliznice, s výjimkou prosa. Štíhlé maso nebo ryby mohou být konzumovány ve formě parní kotlety, vzdušné suflé, karbanátky. Nakrájejte jídlo dobře, aby bylo snadno stravitelné.

Proteinové produkty - tvaroh, vejce, mléko, maso, ryby jsou užitečné při léčbě onemocnění slinivky břišní. Proteinová dieta má příznivý vliv na snížení zánětu v nemocném orgánu, což výrazně urychluje zotavení. Tvaroh a mléko se vždy snaží nakupovat, aby se usnadnil proces asimilace potravin pankreatem.

Existuje mnoho užitečných receptů na zeleninové pokrmy, které budou skvělým doplňkem k vařeným nudlím nebo kaši. Mléčné polévky, ovocné kompoty by měly být také zahrnuty ve stravě pacienta s pankreatitidou. Pijte čaj s mlékem, vývarem nebo černým rybízem. Strava v akutní formě pankreatitidy trvá asi rok a při chronickém onemocnění pankreatu by měla být sledována neustále. Jak jíst při pankreatitidě, viz video.

Jaký druh stravy je potřebný pro zhoršení onemocnění?

Pokud je pankreatitida akutní, nevolnost a zvracení, silná bolest břicha, musí se pacient zcela zdržet jídla a nechat pankreatu odpočívat 2–3 dny. Vezměte kapalinu ve formě teplé vody, s výhodou alkalického minerálu, ale bez plynů. Po ukončení terapeutického půstu je pacientovi umožněno postupně začít jíst roztrhané ovesné vločky vařené ve vodě. V tomto období budou pro slinivku břišní užitečné různé rostlinné pyré, například dýně nebo mrkev. Jak je vařit, viz video.

Po čtyřech dnech může být k pacientově dietě s pankreatitidou přidáno několik dalších produktů - máslo v malých množstvích, sušený bílý chléb, odstředěné mléko a tvaroh. O týden později dovolila konzumace masných výrobků - karbanátky a parní masové kuličky. Pokud pacient po požití trpí nepříjemným pocitem nebo nepříjemným pocity v pankreatu, má být užívání tohoto přípravku ukončeno.

Celkově je potrava u akutní pankreatitidy pozorována přibližně dva týdny. Poté se stav pankreatu zlepšuje, zánětlivý proces ustupuje. Milovníci pečených jablek se mohou k tomuto lahodnému dezertu dopřát. Pacientovi s pankreatitidou lze také podávat čerstvě vymačkané šťávy, ovocné želé nebo ovocné šťávy. Je důležité dodržovat hlavní pravidlo - potraviny by neměly být příliš chlazené nebo příliš horké. Jídlo je připraveno pokaždé, když nejsou žádoucí čerstvé pokrmy.

Po ústupu onemocnění je velmi důležité sledovat Vaši stravu, aby se zabránilo novému zánětu pankreatu. Nezapojujte se do ostrých, těžkých jídel, aby nedošlo k přetížení trávicího systému. Vezměte jako pravidlo zlomkové jídlo, měli byste jíst trochu, 6-8 krát denně. Zahrnout pouze vitamíny bohaté na vitamíny, zdravé potraviny, protože onemocnění pankreatu je snazší zabránit, než léčit.

Lékařská výživa při chronické pankreatitidě

Pacient s chronickou pankreatitidou by si měl pamatovat, že by měl celý život držet diety. Je méně závažná než v akutní formě onemocnění. Jíst je třeba opakovaně a postupně, přejídání je velmi škodlivé pro slinivku břišní. Hlavním úkolem stravy je snížení sekrece žaludku a zabránění exacerbacím. Zapomeňte na smažené potraviny navždy, zvykněte si na vařené a pečené pokrmy. Alkohol, mastné, uzené, kořeněné a nakládané potraviny jsou také přísně zakázány. Odstraňte sladký med, cukr, bonbóny. Strava zahrnuje následující produkty:

 • Včera nebo suchý chléb.
 • Polévky na zeleninové vývar.
 • Nízkotučné maso nebo ryby vařené nebo pečené.
 • Omeleta dušená nebo 2 vejce vařená vařená.
 • Tvaroh, kefír (ne kyselý).
 • Tvrdý sýr
 • Máslo nebo rafinovaná zelenina.
 • Slizové obiloviny - krupice, ovesné vločky, pohanka, rýže.
 • Domácí nudle na vodě nebo s přidáním libového mléka.
 • Pečené jablečné kyselé odrůdy.
 • Čistá zelenina (mrkev, mladé fazole, dýně, řepa, květák, hrášek).
 • Ovocné kompoty a želé bez přidání cukru.
 • Sypaný čaj s citronem, vodou ředěné šťávy.

Při onemocněních slinivky břišní jsou přísně zakázány vývary, vepřové a jehněčí maso, všechny druhy konzervovaných potravin, klobása, kaviár, silný čaj a káva, čokoláda, houby, zelí, šťovík, ředkvičky, luštěniny, pečivo, zmrzlina, sycené nápoje.

Týdenní menu pro onemocnění slinivky břišní

Menu je provedeno s ohledem na skutečnost, že pacient musí jíst alespoň 6krát denně. První snídaně je vysoce kalorická, zahrnuje výběr: kaše s mlékem, masové (rybí) misky se zeleninovou oblohou nebo nudle. Druhá snídaně je jednodušší než první. Doporučená jídla: zeleninový pudink nebo bramborová kaše, krémová polévka s krutony, tvaroh, kaše z mléčné rýže. Na oběd si můžete vybrat masový pokrm s přílohou, míchaná vejce, tvaroh, pečené brambory. Čtvrté a páté jídlo - rybí nebo tvarohový souffle, krémová polévka, karbanátky nebo kotlety, želé. Po šesté se můžete omezit na sklenku kefíru.

Při dodržování všech pravidel výživy se může pacient trpící akutní nebo chronickou pankreatitidou vyhnout častým záchvatům onemocnění a prodloužit dobu remise. Dieta není všelék, není schopen zbavit pacienta symptomů bez použití léků. Ale bez řádně formulované stravy pro pankreatické nemoci, léčba nedá požadovaný účinek.

Další informace o výživě pankreatitidy pankreatu.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: