Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Slyšení takové diagnózy, lidé si myslí, že nemoc se týká senilního života. To není. Roztroušená skleróza je chronické onemocnění, které postihuje centrální nervový systém prostřednictvím patologické infekce. Pokud čas nevenuje pozornost standardním znakům, nemoc bude postupovat. Důsledky jsou postižení, neschopnost racionálně a účinně činit rozhodnutí jak v práci, tak v každodenních činnostech. Seznamte se s příznaky roztroušené sklerózy, abyste nezmeškali okamžik jejího vzniku.

Když se objeví první příznaky nemoci

V prvních ložiscích difuzních lézí mozku a míchy je snadné udělat chybu s diagnózou. Dříve, s lékařskou statistikou, byla roztroušená skleróza tvořena u lidí ve věkové skupině 20-40 let žijících daleko od rovníku. Proporcionálně ženy tvořily 2/3 a muži 1/3 všech odpovědných. V posledních letech se situace poněkud změnila. Je nemožné odhadnout, kdy budete mít roztroušenou sklerózu, protože již existují případy patologie u dětí mladších 14 let a dospělých po 50 letech.

Moderní statistiky pokrývají územní oblasti, kde je nemoc rozšířená - severní a střední Evropa, severní USA, jižní Austrálie, Nový Zéland. První příznaky roztroušené sklerózy u žen přicházejí, když jsou těhotné, protože dochází k hormonálním změnám. Souběžným faktorem onemocnění je genetická predispozice. Pokud již někdo ve vaší rodině onemocněl, je vhodné zjistit, v jakém věku to bylo.

Další příčiny onemocnění jsou vnitřní faktory - virus spalniček, mononukleóza, rubeola, herpes. Roztroušená skleróza u dětí je často pozorována po předchozích infekčních onemocněních. Externí - páteř, poranění hlavy, fyzické, duševní přetížení nebo vyčerpání, stresové situace, operace. Váš centrální nervový systém se stává náchylný k nemoci s nesprávnou výživou, když převažují živočišné tuky, rychlé občerstvení, vhodné potraviny.

Příznaky roztroušené sklerózy

Lokalizace léze je závislá na prvních příznacích onemocnění. Nebudou se vyvíjet současně, princip působení příznaků sklerózy je zvlněný. První příznaky jsou rozděleny na primární, sekundární a terciární. Několik z nich se nemůže vyvíjet současně. Primární symptomy se vyskytují v důsledku porušení myelinové pochvy, nejhorší průchodnosti elektrických impulzů v nervových tkáních. Sekundární se objevují na pozadí prvních a terciární ukazují rozsah onemocnění.

Příznaky roztroušené sklerózy u žen se očekávají, když je imunitní systém příliš slabý. Filtry těla a buňky, které nejsou schopny odolávat infekci, se vzdávají, takže imunita ničí myelinovou pochvu neuronů, která se skládá z neurogliových buněk. Jako výsledek, nervové impulsy jsou přenášeny pomaleji přes neurons, působit ne jediný první symptomy, ale také těžké důsledky - zhoršené vidění, paměť a vědomí.

Rozpoznat roztroušenou sklerózu v raném stádiu je daleko od každého člověka. Dokonce i zkušení lékaři přisuzují mnoho symptomů dalším onemocněním, ztrácejí zrak na hlavní nemoc. Pokud jste vyzbrojeni informacemi, budete se moci vyhnout negativním následkům: vyčerpání imunitního systému, snížení hormonální aktivity nadledvinek, reprodukci ložisek onemocnění.

Problémy s viděním

Oční nervy jsou touto chorobou napadeny. Roztroušená skleróza se začíná projevovat jako konstantní bolest nebo jen tehdy, když se víčko pohybuje. Často jen 1 oko píchne, takže je snadné dát chybný význam, jako by tam něco padlo. Rozmazaný nebo vidlicový obraz, mimo kontrolu pohybu oční bulvy, všechny tyto znaky naznačují, že je čas navštívit lékaře. Oční testy budou určovat problémy se zrakem, pomáhají identifikovat příčiny, včetně závažných nervových poruch - přímé symptomy nemoci.

Ztráta rovnováhy

Časným příznakem roztroušené sklerózy je závratě v okamžiku, kdy se náhle vylezete z postele, na židli nebo když vaše tělo musí stát pevně (jízda na kole, taneční cvičení). Onemocnění, dosahující nervových buněk míchy, způsobí nejen předchozí problémy, ale také náhlou ztrátu rovnováhy. Pokud jste si něco takového všimli, pak si vezměte notebook, kde budete zaznamenávat dny, kdy se to stane. Pokud uděláte rychlejší záznamy, poraďte se s lékařem.

Problémy s čištěním střeva

Pokud jste se stal méně pravděpodobné, že jít na záchod na dlouhou dobu, zácpa se stala častější, střevní motility se zhoršila, a vy jste nebyli obzvláště zájem o mouku výrobků, nemůžete zůstat nečinný. Často je to pozorováno během těhotenství, prudkého přírůstku hmotnosti nebo změny dietní diety, ale pokud tyto kategorie nepatříte, přemýšlejte o těchto porušeních. Chcete-li připsat problémy s čištěním střeva roztroušenou sklerózou, analyzujte, zda jste v rané fázi nemoci měli jiné příznaky. Pokud je jich více než dvě, navštivte lékaře!

Neustálý pocit únavy

To je studentům známo, zoufalé workoholikům, matkám mnoha dětí, ale neustálý pocit únavy je počátečním znakem roztroušené sklerózy. Nemůžete-li ráno vstát z postele, protože jste rozdrceni jako kámen, nebo se vám podařilo vypracovat trojitý posun stavebních prací přímo ve spánku, pak buďte v pohotovosti. To samozřejmě není hlavní symptom nemoci a žádný lékař okamžitě nerozpozná roztroušenou sklerózu. Ale pokud se pravidelně objevují další uvedené příznaky, pak byste měli přemýšlet o léčbě.

Slabá citlivost

Při prvních příznacích nemoci, jako je pocit „husí kůže“, mravenčení, pálení, svědění nebo pocit, jako byste si sedli za ruku, nohu (i když jste to neudělali), měli byste o tom přemýšlet. Tento příznak je přehlížen s odkazem na tucet dalších nemocí. Dalším faktorem poruchy citlivosti u roztroušené sklerózy je zima nebo teplo. Pokud vám počasí nedává důvod, abyste cítili takové změny teploty, buďte na stráži.

Byly případy, kdy se lidé obrátili k lékaři se stížností na ztrátu pocitu země pod nohama. Mělo by se to brát doslovně. Abychom neupadli, měli byste se vždy dívat dolů. K tomuto příznaku dochází v důsledku porušení muskuloskeletálních nervů, což je zcela přirozené u roztroušené sklerózy. Někteří lékaři učinili jasnou paralelu mezi nástupem onemocnění a výskytem bolestí hlavy, ale to je možné pouze ve srovnání s jinými příznaky.

Emoční a duševní poruchy

Po dlouhém odpočinku jste neměli pocit, že je vaše tělo připraveno znovu tvrdě pracovat? Vzhledem k emocionálním a duševním poruchám jsou pozorovány následující příznaky: je obtížné zapamatovat si nebo retellovat informace, konstantní nespokojenost, podrážděnost, depresi, absenci předchozích ambicí nebo příliš výraznou euforii. Po věku 40-45 let, člověk může snadno připsat tyto příznaky nadcházející stáří, ale pokud jste mnohem méně, navštivte lékaře. Pravděpodobnost, že se jedná o roztroušenou sklerózu, je vysoká.

Periodické vymizení symptomů

Znakem roztroušené sklerózy je, že trvání symptomů je přerušované. Za jeden den máte spoustu příznaků, jako jsou závratě, změna nálady, podrážděnost, rozpad v očích a pak náhle zmizení tohoto všeho. Doufejme, že se příznaky nevrátí. Naopak v budoucnu se příznaky roztroušené sklerózy zvýší, takže je lepší se okamžitě zaregistrovat u lékaře.

Video

Pokud neuděláte diagnózu včas, ignorujte cesty k lékaři, riskujete získání negativních forem postižení u roztroušené sklerózy: rozmazané vidění, ztráta schopnosti mluvit jasně, ztráta schopnosti pohybovat se normálně. Podívejte se na video níže a budete pomáhat nejen sobě, ale svým příbuzným, přátelům, známým!

Recenze

Alena, 24 let:

Mám roztroušenou sklerózu, která se projevuje chronickou únavou a podrážděností během zasedání na univerzitě. Když se moje oční bulva začala prudce zranit, ale občas jsem se obrátila na očního lékaře. Řada vyšetření nic neukázala, pak jsem byl poslán na neurologické vyšetření. Tam našli několik příznaků roztroušené sklerózy a aby konečně potvrdili diagnózu, poslali mě na MRI. Obavy byly pravdivé.

Maria, 31:

Velmi tvrdě jsem snášel těhotenství kvůli hrozbě potratu. Musel jsem být dlouho v nemocnici, a když jsem tam „odpočíval“, byl jsem poslán k mnoha odborníkům. Mezi nimi byl neurolog, který v 21. týdnu zjistil několik příznaků roztroušené sklerózy (absurdnost, střevní problémy, ztráta rovnováhy). Všechno je snadné odepsat jako těhotenství, ale není to tak. Podstupuji léčbu.

Pavel, 28 let:

Po nějakou dobu jsem pozoroval příznaky podobné roztroušené skleróze u mé přítelkyně. Po celou dobu, co jsem si myslel, to jsou známky začátku kritických dnů (nebo PMS), ale tady je všechno mnohem složitější. Šli jsme spolu s psychiatrem a poslal k neurologovi. Pro příznaky, jako je emoční úzkost, únava, ztráta rovnováhy, byla identifikována roztroušená skleróza.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: