V roce 1976 zahájil Mattel prodej Lizun ve sklenici - viskózní želé-jako substance zelené barvy s vlastnostmi non-Newtonian tekutiny. Hračka pak nezískala velkou popularitu, ale v současné době se sliz stal favoritem moderních žáků. I když nejenom děti, ale i dospělí jsou rádi, že v jejich rukou mohou pružný materiál deformovat.

Hračka lizun

Slaim je barvená sliznice, která se snadno vyrobí. Jedná se o módní koníček moderních teenagerů. Takže, pokud starší žáci měli zájem o spinners, pak na konci roku 2022-2023, jezdci, instagram bloggerů, kteří dělají slizy, začal získávat popularitu na internetu. Prostě přicházejí s něčím, co dělá karamelu: přidávají třpytky, korálky, třpytky, barvy, dělají to jinak v konzistenci, hustotě, velikosti. Teenageři jsou k tomuto koníčku náchylnější: podle nich takový koníček snižuje stres, pomáhá zapomenout na problémy.

Z čeho se skládá

Kanál YouTube nabízí spoustu videí o tom, jak vytvořit film pro vlastní potřebu. V tomto případě je dětská hračka jiného typu: olej, akvárium, načechraný, ostrý. Složení lizun ovlivňuje účinek, který bude mít karamel. Chcete-li vytvořit pomocí různých složek: kukuřičný škrob, kapalina pro čočky, pěna na holení, oční kapky. Kombinace složek má vlastnosti nenewtonovské tekutiny, takže sklíčko se snadno natahuje a nedrží na rukou.

Jak hrát

Péče rodiče se zajímá o otázku: je lizun škodlivý pro děti. Sliz není nebezpečný k použití, hlavní je vyhnout se kontaktu se sliznicemi. Malé děti přitahují světlé žvýkačky pro ruce, ale je důležité, aby dítě hrálo pod dohledem dospělých. V opačném případě může dítě mimovolně polknout malé lékořice. Školáci jsou rádi, že rozdrtí džem, který způsobuje bublající zvuky. Uvnitř jsou slizy s kuličkami: nejenže se otrhávají, ale i křupnou.

Deformující substance přišla do módy: oni dělají karamelu sám, kupovat to v obchodech, sdílet instrukce. Povrch lizunu je lepkavý, schopný přilákat nečistoty a prachové částice, takže je důležité, aby byl elastický materiál správně hrán a aby se o něj staral. Snažte se vzít hračku s čistými rukama, položte ji na ploché místo, vyhněte se kontaktu se štětinami nebo sypkými látkami.

Jak udělat sliz

Antistresová látka se snadno provádí na vlastní pěst, zejména proto, že se jedná o velmi vzrušující a zajímavý proces. K jeho vytvoření potřebujete nádobu na míchání, špachtli a plastový sáček. Jídla použitá v budoucnu budou nevhodná, takže je lepší vzít si jednorázové talíře, lžíce. Požadované složky:

 • PVA lepidlo - 100 g (je důležité, aby uplynula doba použitelnosti, jinak nebude hračka lizun fungovat);
 • borax, tetraboritan sodný - léčivý přípravek, který lze zakoupit v lékárně nebo železářství;
 • jeden a půl šálku vody;
 • potravinářské barvivo nebo kvaš.

Sliz bez tetraboratu

Pokud jste nemohli najít borax, můžete jej nahradit jedlou sodu nebo prací prášek, například Borax. Nebude to mít vliv na kvalitu hotového lizunu. Algoritmus akcí:

 1. Směs vody, PVA lepidla a potravinářského barviva. Velikost lizun bude odpovídat objemu odebranému lepidlem.
 2. Přidejte jedlou sodu do tenké konzistence.
 3. Vložte sáček do sáčku.
 4. Směs vymačkejte a pečlivě promíchejte. Z toho záleží na pružnosti tahu.

S vodou

Začátečníci vhodné technologie výroby slizu s vodou. Toto je nejjednodušší způsob, jehož podstatou je následující postup:

 1. Smíchejte v nádobě sklenici vody a tetraborátu.
 2. V jiné misce zkombinujte PVA lepidlo s vodou (poměr 1: 1). V případě potřeby můžete přidat barvivo.
 3. Obsah dvou nádob smíchejte.
 4. Míchejte několik minut, dokud nebude hladký.

Matte

Sliz, neobsahující vodu, se ukazuje jako neprůhledný, ale neméně zajímavý na hraní. Matt tarnuka vypadá neobvykle a stylově a díky tomu je materiál proti stresu jednodušší než kdy jindy:

 1. Do nádoby vložte PVA lepidlo.
 2. Přidá se tetraboritan sodný do husté konzistence.
 3. Proveďte barvení a rovnoměrně promíchejte, dokud nedosáhnete požadovaného odstínu.

Nadýchaný sliz

Hlavní složkou pro výrobu originální elastické hračky pro dítě může být nejen lepidlo. Pěna na holení je skvělá jako podklad pro vločkovitý sliz:

 1. Smíchejte lepidlo a pěnu (poměr 1: 1).
 2. Přidejte barvivo nebo kvaš požadované barvy.
 3. Důkladně promíchejte. Nebude to fungovat rychle, jinak bude karamelka lepkavá.

Video

Kategorie: