Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Mimořádně krásné, světlé a rozmanité tulipány, symbolizující lásku, štěstí a začátek jara, dlouho získaly srdce milionů pěstitelů květin a zahradníků po celém světě. Obecně platí, že není příliš rozmarná, tyto květiny stále vyžadují řádnou péči. Je to zvláště důležitá příprava půdy a včasné vysazování cibulovin tulipánů do země.

Když jsou vysazeny tulipány

Nejlepší čas na výsadbu tulipánů, podle většiny zahradníků, je začátek a střed podzimu. V tomto případě má cibule čas zakořenit před nástupem chladného počasí, toleruje zimní mrazy a vyhodí stopku v prvních teplých jarních dnech. Tulipány zasadil v zimě květ 2-3 týdny dříve, než květiny zasadil v jiné době.

Pokud se na podzim z nějakého důvodu nebylo možné zasadit květiny, to lze provést na jaře. V tomto případě existují dvě možnosti - vyčkejte na vhodné podmínky a ihned vyjměte žárovky, aby se otevřely zeminy, nebo je nejprve zasaďte do hrnců nebo krabic v domě a po nástupu tepla do zahrady nebo květinového záhonu. Holandští zahradníci dávají na jaře přednost tulipánům.

Rozhodnout se vyzdobit zahradu a záhony před domem světlými květy s nasládlou vůní, je důležité pochopit, že čas na výsadbu tulipánů se bude lišit pro každou oblast v závislosti na klimatických podmínkách. Tam, kde přichází zima dřív a data výsadby budou dříve. Přibližná doba výsadby žárovek v otevřeném terénu může být vyjádřena následovně:

Region

Doba přistání

Podzim

Jaro

Sibiř, kde se léto téměř okamžitě mění v zimu

3 dekády září - během prvního mrazu

poslední čísla

Střední Ural

začátek je v polovině září

poslední desetiletí dubna - 1 dekáda května

Jižní Ural

1. desetiletí října

od konce května do poloviny června

Moskevská oblast a Leningradská oblast

od poloviny září do začátku října - uprostřed indického léta

2. dekáda května

Volga region a střední Rusko

1. a 2. desetiletí října

koncem dubna - začátkem května

Území Krasnodar a další jižní oblasti, ve kterých je klima mírné a teplé

blíže k polovině listopadu

v poslední dekádě března - a ve druhé dekádě dubna

Vzhledem k tomu, že tyto data jsou základem při pěstování květin, je třeba se zaměřit na počasí - i ve stejných regionech v různých letech, může podzim nastat o něco dříve nebo později. Nejoptimálnější podmínkou pro výsadbu je stabilní teplota půdy do +8 + 10 ° C. Při nižších teplotách nebudou mít žárovky čas zakořenit a zemřít. Je-li hodnota t ° vyšší, mohou se výhonky tulipánu objevit v předstihu. V tomto případě, když teplota vzduchu začne klesat, zamrznou a na jaře již nebudou kvést.

V některých případech umožnilo přistání tulipánů při nízkých teplotách vzduchu. Ale v tomto případě, poté, co jsou žárovky vyloženy v půdě, musí být zahradní záhon (záhony) spolehlivě chráněn před mrazem. Můžete je mulčovat s jehličnatými větvemi nebo spadanými listy. Kromě toho, po pádu sněhu, je nutné zajistit silnou sněhovou pokrývku nad nimi. Tato opatření je chrání co nejvíce před chladem.

S pružinovou verzí přistání je stále nutné věnovat pozornost teplotě země - žárovky mohou být položeny v otevřeném terénu nejdříve v půdě v hloubce 10 cm ohřáté na 9 ° C a vyšší. Termíny jarní výsadby jsou mnohem širší než v podzimním období a lze je prodloužit až do konce června.

Ale po 1. červenci již není možné vysazovat cibule tulipánů - nebudou mít čas získat potřebné živiny, aby vydržely zimu. Kromě povětrnostních podmínek používá mnoho zahrádkářů také další kalendář založený na fázích měsíce při výsadbě cibulovin. V roce 2022-2023 doporučuje lunární kalendář výsadbu cibulovin:

 • 17. dubna 18, od 4. do 7. nebo 22. až 24. května v období od 14. do 18. června;
 • od 25. do 27. září, nebo od 1 do 4 a od 19. do 23. října.

Kromě toho je nutné vzít v úvahu rozmanitost barev. V současné době je celá jejich rozmanitost rozdělena na:

 • časné kvetení;
 • střední kvetení;
 • pozdní kvetení;
 • druh a hybrid.

Pro splnění načasování kvetení nejprve přistál 2 týdny dříve než jiné odrůdy.

Zpracování žárovek před výsadbou

Velké a výjimečně zdravé cibule jsou vybrány pro výsadbu, pečlivě je zkoumají ze všech stran. Pokud existuje plíseň, jakékoliv poškození nebo hnilobní začátek, nemá výsadbový materiál smysl. V půdě jsou také vysazeny střední a malé exempláře, ale za první rok jim nestojí za to, aby se rozkvetly - proto je třeba, aby nashromáždily živiny a dozrávaly. Neméně důležité je ošetřování sadby - protože pokud je i jedna žárovka infikována houbou, může nemoc dobře zasáhnout celý květinový záhon.

Odborníci doporučují zpracovat hlízy bezprostředně před zahájením procesu. K tomu se umístí do dezinfekčního roztoku půl hodiny před přistáním na půdu a pak se nechají chvíli sušit. To vše je nutné dělat s maximální péčí, aby nedošlo k poškození jemných kořenů, nové nebudou růst na zlomeném místě.

Nejuniverzálnější, nejjednodušší a cenově dostupná léčba je považována za slabý roztok manganistanu draselného. Pro namáčení žárovek se manganistan draselný rozpustí ve vodě v poměru 2 g manganistanu draselného na 10 litrů kapaliny. Tato dezinfekce vám umožní zničit všechny patogenní bakterie na povrchu žárovky a je klíčem k kráse a síle budoucích květin.

Kromě manganistanu draselného lze pro zpracování použít také roztok fungicidu. K nejúčinnějším prostředkům pro dezinfekci hlízy tulipánů se uvažuje:

 • Fundazol. Pro přípravu dezinfekčního roztoku se 30 g činidla rozpustí v 10 litrech vody.
 • Vitaros v množství 2 ml léčiva na 1 litr vody.
 • Epin - 1 kapka na 2 litry kapaliny. V tomto roztoku jsou žárovky namočeny 24 hodin.

Po namočení není nutné umýt materiál na výsadbu.

Výsadba tulipánů na podzim

Hlavní výhodou podzimní výsadby tulipánů je jejich maximální aklimatizace a dřívější vegetace. Současně budou květy vysazené v podzimním období mnohem větší a jasnější než jejich jarní „bratři“. To je způsobeno tím, že žárovky zasazené na jaře, nemají čas na krátkou dobu získat potřebné síly pro plné kvetení. Zatímco jarní prameny mají silný kořenový systém a dobrý přísun živin.

Zahradníci připisují nevýhodu podzimní výsadby obtížnosti výpočtu správných dat pro výsadbu hlíz do půdy - pokud nejsou pozorovány, žárovky nejenže nemají čas doplnit své zásoby nerostných surovin, ale při ztrátě imunity mohou onemocnět nebo zemřít. Při tomto typu pěstování je třeba dbát na ochranu rostlinného materiálu nejen před mrazem, ale i před hlodavci.

Příprava půdy

Důležitou podmínkou pro pěstování tulipánů a jejich dlouhé kvetení je správný výběr a příprava půdy. Zde je třeba vzít v úvahu, že tyto květy milují drobivou, úrodnou půdu. Preferují však alkalické prostředí a sluneční světlo. Kořeny rostlin mohou dosáhnout 50 cm, takže pěstování květin v místech s vysokou podzemní vodou není možné - to může vést k hnilobě kořenového systému a smrti rostliny.

Začněte připravovat půdu na několik týdnů před přidáním materiálu na výsadbu. V rámci přípravy vykopávají zeminu do hloubky nejméně 20 cm (pokud je půda velmi suchá, měla by být před kopáním navlhčena). Pokud je půda příliš hustá, stojí za to přidat písek - to umožní mladým kořenům lépe růst a pro dezoxidaci půdy se k němu přidává popel.

Doporučuje se aplikovat hnojivo na půdu, která může být organická i neekologická. V tomto případě v žádném případě nelze použít čerstvé hnůj, bude hořet všechny oddenky mladé rostliny. Obohatit půdu o užitečné mikroprvky nezbytné pro plný rozvoj a růst využití tulipánů:

 • kompost;
 • dolomitová mouka;
 • rašelina

Jak zasadit

Při výběru místa pro přistání se upřednostňují dobře osvětlené prostory chráněné před větrem. Tenké a křehké stonky se snadno rozbijí ve větrném počasí. V tomto schématu výsadby tulipánů na podzim může být velmi různorodá - v závislosti na místě výsadby (záhon nebo zahradní lůžka), rysy krajiny design a nápady majitele.

Pro záhony, výsadba největší žárovky v centru je považován za nejlepší možnost, a střední a malé by měly být vysazeny podél okrajů. V tomto případě silné a vysoké květy ze silnějších hlíz nezakrývají ty, které jsou nižší a slabší. Obdobné pravidlo by mělo být dodrženo při formování květinové zahrady z několika různých odrůd najednou.

Bez ohledu na to, kde budou květiny vysazeny, musí být místo, které je pro ně určeno, nejprve vyrovnáno, aby se zabránilo tvorbě depresí - aby se v tomto místě během deště a zavlažování voda nehromadila. V opačném případě zamrzne voda při prvním mrazu a poškodí žárovky. Po vyrovnání, podle plánovaného schématu, je v půdě vykopána malá brázda.

Pokud jde o hloubku výsadby, podle agrotechnických pravidel, záleží na velikosti sadby:

 • velmi malá cibule naskládaná v hloubce 3, 5-4 cm;
 • jemný materiál - 8-9 cm;
 • střední žárovky - 11-12 cm;
 • velký - až 15 cm.

Pro výpočet můžete použít vzorec, podle kterého by měla být hloubka výsadby tulipánů rovna výšce žárovky vynásobené hodnotou 3. Přesto odborníci doporučují pozorovat vzdálenost mezi žárovkami při výsadbě. Každá další díra by měla být 10-15 cm od předchozího, aby se hlízy vzájemně neovlivňovaly. Mnohem krásnější květiny se budou dívat na bližší umístění, proto, s výhradou každoročního kopání hlíz, mohou být vysazeny v 5-6 cm od sebe.

Pro usnadnění úkolu výsadby, zkušení zahradníci přišli s mnoha "triky". Nejčastěji používaná plastová krabička s nízkými boky nebo košem. S jejich pomocí můžete nejen položit materiál výsadby tak správně a krásně, jak je to jen možné, ale také v létě po rozkvětu vykopat žárovky mnohem rychleji. V tomto případě musí být kopání a vytahování ze země nádoba vyrobená z plastu, nikoli samotné hlízy, což snižuje riziko poškození kořenů a samotného materiálu pro výsadbu.

Výsadba by měla být prováděna za slunečného, bezvětrného dne. Díry kopání v dopoledních hodinách. Je-li půda suchá, musí být po určitou dobu před umístěním žárovek napojena. Při výsadbě v žádném případě nemůže tlačit hlízy do země, ale stojí za to zajistit, aby pod nimi netvoří vzduchové dutiny. Vrchní stromky sypané volnou zemí.

Výsadba tulipánů na jaře v zemi

V případech časného mrazu v pádu nebo pozdním nákupu sadby mohou být tulipány vysazeny na jaře. Ale pro to je nutné řádně udržovat výsadbový materiál během chladného období. Pro bezpečnost cibule je třeba kopat, třídit, lehce sušit, vkládat do krabic a čistit ve sklepě nebo suterénu. Místnost, kde bude uložen box s výsadbovým materiálem, by měla být dobře větraná a teplota v něm by měla být okolo 0 ° C.

K tomu, aby tulipány ve stejném roce kvetly, je třeba dodržovat několik pravidel:

 • Před výsadbou květin jsou vytvrzeny umístěním žárovek do chladničky po dobu 12 hodin.
 • Pro dezinfekci se hlízy promyjí ve slabém roztoku manganistanu draselného.
 • Pěstuje květiny pouze v dobře zahřáté půdě.

Pro zajištění rychlého klíčení a kvetení je důležité správně určit místo vykládky, po kterém je vykopáno a oplodněno. Zde jsou stejná pravidla jako v podzimní výsadbě. Největší nevýhodou výsadby na jaře je skutečnost, že ani při dodržení všech pravidel nebudou květiny vysazené během tohoto období schopny dosáhnout stejného harmonického a stejnoměrného kvetení, jako byly vysázeny před zimou. Kromě toho budou jarní květiny méně připraveny na možné negativní přírodní jevy (například pozdní mrazy).

Hrnková výsadba

Roční výsadbu tulipánů na jaře v Moskevské oblasti a dalších regionech lze provádět doma - v krabicích nebo v květináčích. Následně mohou být semenáčky přeneseny do otevřeného terénu. V tomto případě k dosažení rychlého kvetení tulipánů nebude úspěšný - po přesazení, budou potřebovat čas, aby si zvykli a zakořenit na novém místě. Kromě toho bude pupen takové květiny mnohem menší než to, co bylo původně zasadil na ulici.

Další možnost pěstování tulipánů - destilace, díky které se květiny získávají do určité doby. Díky této metodě je možné pěstovat květiny do 8. března a dokonce i do nového roku. Je nutné připravit rostliny na destilaci předem - ještě předtím, než budou vykopány ze země. Příprava spočívá ve správném krmení - tak, aby žárovky hromadily co nejvíce užitečných látek.

Důležitou podmínkou nezbytnou pro včasné nutení je řádné skladování materiálu a jeho zakořenění (obojí se provádí při nízkých teplotách). Kromě toho, při výběru tulipány pro domácí klíčivost, měli byste věnovat pozornost jejich odrůdy - mezi květy jsou ty, které jsou skvělé pro brzké vynucení, střední nebo pozdní klíčení.

Aby byl tulipán v umělé květinové zahradě o nic horší než venku, a aby bylo možné dát co největší květ, je stále třeba poskytnout místo pro růst - můžete pěstovat asi 5 žárovek v nádrži o průměru 20 cm a hloubce více než 50 cm. Půda pro ně není připravena méně pečlivě než pro ty, které jsou vysazeny v otevřeném terénu:

 • Na dně hrnce (box) s otvory se rozkládá drenáž, skládající se ze směsi jemného expandovaného jílu, dřevěného uhlí a štěrku. Tloušťka drenážní vrstvy musí být nejméně 5 cm.
 • V horní části drenáže se půda nalije (může být speciální, zakoupená v obchodě, nebo odebrána ze zahrady, ale upravená a dezoxidovaná).

Poté, co byla půda připravena, jsou do ní umístěny hlízy rostlin, které byly předtím vystaveny nízkým teplotám (v průměru by měly být od 16 do 22 týdnů) a ošetřeny desinfekčními látkami. Když jsou vysazeny, jsou posypány zeminou a hojně zavlažovány. Doporučuje se použít roztok 0, 2% dusičnanu vápenatého. Po výsadbě se hrnce (krabice) odstraňují na chladném místě do té doby, dokud není čas "probudit" žárovky. Během skladování je třeba dbát na to, aby byla půda hydratovaná.

Péče

V prvních dvou týdnech po výsadbě cibulí tulipánů v zemi je nutné pravidelně uvolňovat půdu, aby se usnadnilo zakořenění. Je také nutné odstranit všechny plevele, které se objevily v zahradě nebo záhonu - tak, aby nedošlo k poškození stále křehké květiny s kořeny. Pokud jde o hnojivo, tulipány mají dostatek vrchního obvazu, který byl zaveden během výsadby. Při pěstování odrůdových květů budou muset být krmeny minerálními hnojivy obsahujícími:

 • fosfor;
 • dusík;
 • draslíku.

Můžete také použít humus nebo rašelinu. Hnojení minerály je nutné 2-3 krát ročně. Poprvé můžete aplikovat hnojivo i v zimě - rozptylovat je přímo na sněhu (rychlostí 2 lžíce na 1 m2). Podruhé, když se objeví nadzemní výhonek. V této době musíte rostliny pečlivě zalévat roztokem hnojiva. Třetí a poslední čas je krmení po skončení kvetení - tak, aby žárovky hromadily co nejvíce užitečných látek.

Při péči o květiny je třeba věnovat velkou pozornost množství vody, zejména když se objeví pupeny. V tomto případě, zalévání by mělo být prováděno výhradně na kořen - vlhkost by neměla spadnout na listy, květy a stonky. Po období květu je konec, stonky květů musí být řez, aby hlízy růst. Žárovky můžete vykopat po úplném zažloutnutí rostliny.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: