Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Na planetě Zemi je mnoho nejvyšších vrcholů. Lidé je dobývají, zpívají, studují se zájmem, kde jsou nejvyšší hory. Jedno z těchto míst se nazývá Everest - je to nejvyšší hora na světě, známá nejen svou výškou, ale také svými četnými výstupy v pokusech o její dobytí, se stovkami prohlášených životů a zajímavou historií výzkumu. Kromě toho je zde dalších 13 hor, které překročily značku 8000 metrů.

Nejvyšší hory

Seznam největších hor na planetě Zemi obsahuje 117 titulů. To zasáhlo většinu z nejvyšších vrcholů, které jsou více než 7200 metrů. Většina z nich se nachází v Asii, v Himalájích - řetěz, táhnoucí se z Indie do Bhútánu. Hodnocení je otevřeno nejvyšším vrcholem země - Everestem. Nejvyšší hory na Zemi také patří k himálajským osmi tisícům: Annapurna, Dhaulagiri, Kanchendzhanga, Karakorum, Lhotse, Makalu, Manaslu, Nangaparbat, Chogori. Věnujme pozornost těm horám, které se nacházejí na jiných kontinentech světa:

  • Na prvním místě - Everest (Chomolungma), 8848 metrů. Nachází se v centru Himalájí.
  • Americká hora Aconcagua z Argentiny zaujímá druhé místo a dosahuje 6961 metrů.
  • Na Aljašce je vrchol McKinley, 6168 m.
  • Slavná Kilimandžáro z Afriky se umístila na čtvrtém místě díky 5891, 8 metrům.
  • Populární u horolezců, Elbrus se nachází na větší Kavkaz. Jeho výška je 5642 m. Jeho první dobytí v Kavkazu pochází z roku 1829.
  • Vinson, jehož výška je 4897 metrů. To je nejvyšší vrchol Antarktidy.
  • Mont Blanc - největší vrchol v Evropě. Dosahuje 4810 m.
  • Kosciusko je hora, kterou se Austrálie může pochlubit. Výška - 2228 metrů.
  • Pyramida Carstens (4884 m). Patří k nejvyšším vrcholům Austrálie a Oceánie.

Nejvyšší vrchol světa

Každá výška na zemi se obvykle měří od hladiny moře, která určuje, které hory jsou nejvyšší. Vzhledem k tomu, že se jeho pozice neustále mění, vychází jako základ konstantní průměrný dlouhodobý index. Nezáleží na výkyvech vody, přílivu, odlivu a výparů, proto je to přesná značka. Nadmořská výška nad touto hladinou se vypočítává vertikálně od hory, jejíž poloha je určena průměrnou úrovní povrchu. Bylo tedy zjištěno, že největší body země dosahují téměř 9 tisíc metrů.

Jak se jmenuje

Nejvyšší hora na světě je součástí himalájského horského pásu, který se nachází na pohoří Mahalangur-Himal a je znám pod jmény: Chomolungma, Everest, Sagarmatha, Chomo-Kankar. Křestní jméno dostalo lid Tibetu. Znamená to bohyně světa nebo božskou matku. Druhé jméno - Everest se objevil v roce 1856. Hora je pojmenována po siru George Everestovi, který ji jako první dobyl. Evropskému názvu předcházel místní název Chomo-Kankar nebo Královna Sněhurky. Sagarmatha je nepálské slovo, což znamená Matka bohů.

Kde je

Himaláje shromáždily v řetězci nejvyšší hory světa. Tento a Everest, který se nachází na hranici Nepálu s hranicí Číny. V Nepálu, tam je menší vrchol, v Číně - nejvyšší. Everest je korunou hlavního hřebene celého řetězce. Kolem základny hory se nachází národní park země Nepál - Sagarmatha. Ve stejném regionu je základní tábor, kde můžete začít lezení. Nejbližší město, kde se nachází základna pro horolezce, se nachází také na nepálském území. To je vesnice Lukla.

Jakou výšku

Chomolungma má dva nejvyšší body: na jih, jehož vrchol dosahuje 8760 metrů od moře, a na severu, který je hlavní, dosahující 8848 metrů. Na jižních svazích a na východní straně hory tvoří útesy, které nejsou ani pokryty sněhem. Severní svahy dosahují 8393 metrů. Vzhledem k těmto třem stranám má Everest tvar trojúhelníku. Od země až k nejvyššímu bodu se táhla až tři a půl kilometru.

Historie lezení

I když se hora vyznačuje drsnými přírodními podmínkami, teplota překračuje značku -60 stupňů a silný vítr neustále fouká, horolezci se pravidelně snaží dobýt Chomolungma - jeden z nejtěžších vrcholů. Historie stoupání začala v roce 1921, ale hora se vzdala daleko. Prvním, kdo dosáhl vrcholu, byl Angličan, na jehož počest nesou hory jedno ze svých jmen. Pochází z roku 1953. Od té doby vystoupalo dalších čtyři tisíce. Ročně je napadeno Chomolungma 400 lidí. Z celkového počtu horolezců 11% zemřelo a nadále umírá.

Nejvyšší vrchol světa

Dlouho předtím, než Everest byl odpovědí na otázku jména největší hory na světě, to bylo zaniklé sopky Chimborazo z pohoří Ekvádorských And. Vrchol sopky se nachází v nejvzdálenější vzdálenosti od středu Země. Podle družicového navigačního systému, s nímž byla měření provedena v roce 2022-2023, dosahuje vysoká sopka 6384 metrů od centra Země. Pokud začnete od tohoto indikátoru, pak Everest ztrácí tři metry a zaujímá druhé místo. Délka himalájského vrcholu je 6381 metrů.

Co je nejvyšší hora

Vysoké hory jsou také lokalizovány na Havaji. Tam je hora nazvaná Mauna Kea, který znamená “bílý”. Viditelný segment dosahuje 4205 metrů nad mořem, ale většina z nich je v oceánu. Vědci se domnívají, že pokud počítáte od nohy, která se nachází hluboko pod vodou, vede Hawaiian Mauna Kea mezi všemi a dosahuje celkové výšky 10 203 m. Kromě rekordní délky je hora známá jako nejvhodnější místo pro astronomická pozorování.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: