Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Býčí řetězec se nazývá typ červů, který se jednou v lidském těle může parazitovat po mnoho let. Můžete se nakazit konzumací nedostatečně uzeného podsady nebo syrového mletého masa. Lékaři parazitologové doporučují držet se základních pravidel, aby se vyhnuli problémům.

Co je býčí had

Latinský název je Taeniarhynchus saginatus. Bullseye je jeden typ velké tasemnice. Jiné definice jsou bovinní tasemnice, neozbrojený tasemnice. Dospělý jedinec roste na délku 22 metrů a může se vyvíjet uvnitř hostitelského těla až do věku 17–20 let. Tento jev se nazývá parazitismus. Helminth žije v Americe, Africe, Evropě, Rusku. Onemocnění, které způsobuje, se nazývá teniarinhoz.

Jak vypadá bullseye

Býčí tasemnice se na fotografii objevila jako dlouhá stuha bílé barvy, široká 5-7 mm, až do tloušťky 2 mm. Průměrná velikost, kterou dosahuje za několik let, je 7-12 m. Červ má následující strukturu:

 1. Hlava se čtyřmi přísavkami, kterými je připevněna ke střevní stěně.
 2. Krk se skládá z nezralých segmentů.
 3. Zbytek těla, ze kterého jsou oddělené zralé segmenty.

Životní cyklus býčího řetězce

Hlavním rozlišovacím znakem helminthu je, že se neustále rozděluje. Jeho oddělené části, proglottidy, se po zrání oddělují od těla. Celý cyklus vývoje býčího řetězce je rozdělen do několika fází:

 1. Vejce padají na půdu se zvířecími nebo lidskými výkaly. Nemají strach z nízkých teplot, zůstávají životaschopní i po zimování. Nicméně, pod vlivem slunečního světla při teplotě 35-40 stupňů onkospheres jsou zničeny.
 2. Střední hostitelé jedí trávu s vajíčky červů - jelen, krávy nebo buvol. Larva, uvězněná v novém prostředí, se šíří krevním oběhem po celém těle, usazuje se uvnitř tkání a svalů. Tady oncospheres pro 4 měsíce být přeměněn na Finns nebo cysticerci.
 3. Finové přicházejí k člověku přes syrové maso. Poté, co se ukáže, že je ve střevní dutině, je hlava s přísavkami upevněna na sliznici. Po dobu 80 dnů se cysticercus stává dospělým jedincem schopným reprodukce. Za rok může hovězí tasemnice oddělit až 2000 proglottidů. Většina z nich jde do vnějšího prostředí s výkalem, který začíná cyklus znovu.

Býčí muž

Je důležité nejen vědět, jak vypadá tasemnice, ale také jaký druh škody může způsobit tím, že infikuje osobu. Samostatné segmenty červu, zralé a oddělené od těla, mohou proniknout střevními stěnami do svalových tkání a dalších orgánů. Byly případy, kdy byly nalezeny v mozku. Sekrece parazita jsou také škodlivé, proto, pokud osoba nalezla škváru v osobě, lékař by měl předepsat účinnou léčbu.

Způsoby kontaminace býčím řetězcem

Existuje několik důvodů, které vedou k tomu, že osoba je infikována býčím řetězcem. Cesta vstupu do těla je však vždy stejná - zažívacím traktem. Parazitologové rozlišují následující zdroje infekce:

 1. Hovězí maso, které prošlo nedostatečným tepelným zpracováním. Může být sušené, solené, uzené, sušené nebo lehce pečené maso.
 2. Zvířata, o která se starají lidé, kteří nejsou hygieničtí.
 3. Špatně umyté nádobí, používané k vaření masných výrobků - nože, prkénka, vidličky.
 4. Zelenina z domácí zahrady, hnojené hnojem infikovaného zvířete.

Reinfekce osoby není vyloučena. Délka střeva 6 metrů může pojmout dva jednotlivce této velikosti. V tomto případě jsou tasemnice naskládány a blokují průchod pro strávenou potravu. Je třeba poznamenat, že podle statistik častěji než ostatní kategorie obyvatelstva, stravování a chov hospodářských zvířat: nemocní jsou zemědělci, dojičky, boomery a kuchaři.

Příznaky býčího řetězce u lidí

Existují dvě fáze vývoje onemocnění - primární a chronické. V počátečním stadiu jsou zřídka zobrazeny známky tasemnice. Když jde do chronické formy, červ oslabuje imunitní systém, parazitující v lidském těle několik let. To vede k anémii, slabosti, bolestem hlavy. Zbývající symptomy bovinního tasemnice jsou také považovány za nespecifické a mohou být stejně dobře přičítány dalšímu onemocnění. Zkušenosti pacientů:

 • nervózní podrážděnost;
 • únava;
 • bolest břicha;
 • závratě;
 • nevolnost a zvracení;
 • snížení hmotnosti;
 • alergické vyrážky;
 • rachot ve střevech.

Některé charakteristické znaky teniarinhoses pomáhají diagnostikovat nemoc s větší pravděpodobností:

 • pocit pohybu ve střevech;
 • svědění řiti;
 • malé a velké segmenty červa ve výkalech, které mohou procházet řiť.

K potvrzení symptomů doporučují lékaři vyšetřit:

 1. Analýza výkalů na vajíčkovém šneku se provádí za účelem studia segmentů.
 2. Krevní test detekuje eosinofilii, leukopenii, anémii.
 3. X-ray pomáhá rozpoznat helminth vizualizací jeho kontur ve střevě.
 4. Fibrogastroskopie. Trubka se vloží ústy do žaludku, lékař může vyšetřit červa v čočce přístroje.

Léčba tasemnice u člověka

Po diagnóze a konečných výsledcích se zahájí léčba bovinní tasemnice. Lékař musí zvolit komplexní léčbu a režim, který podporuje rychlé zotavení. Doporučuje se léčit onemocnění každého typu následujícím způsobem:

 1. Antelmintické tablety. Blokují aktivitu červů, snižují schopnost dělení.
 2. Antihistaminika. Alergeny jsou součástí parazita, který při zničení vstupuje do krevního oběhu a způsobuje těžké intoxikace.
 3. Přípravky pro normalizaci trávení. Určeno k lepšímu odstranění cyst ze střev a žaludku.

Musíte jíst správně a odstraňovat sladkosti ze stravy. Ještě předtím, než se zbavíte celého hovězího řetězce, tělo s ním začne nezávisle bojovat. V této době je nutné neprodleně vyprázdnit střeva tak, aby zvířata nedostávala opakovaný přístup ke stolici. Po několika týdnech intenzivní terapie je nutné provést testy a získat potvrzení, že v těle nejsou červi.

Opatření k prevenci tasemnice bovinní

Nestačí vědět, jak získat tasemnici v člověku, musíte pochopit, že existuje možnost re-vývoje invaze. Lékaři tvrdí, že prevence bovinní tasemnice zde pomůže. Při dodržení několika jednoduchých pravidel se můžete této nemoci vyhnout:

 1. Před nákupem pečlivě zkontrolujte hovězí maso: znakem infekce jsou bílé larvy-Finové.
 2. Nevařené maso vyjměte z jídla, přibližná doba vaření by měla být přibližně 30 minut.
 3. Zmrazit maso po dobu 5 dnů při -15 ° C před kouřením nebo solením.
 4. Po péči o dobytek si umyjte ruce mýdlem a teplou tekoucí vodou.
 5. Pravidelně kontrolujte výkaly na vejce červ.

Video: bullseye v lidském těle

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: