Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Alexandr GuščinChuť nemohu zaručit, ale bude pálivá :)31. srpna 2016

Zimní přípravy ze zeleniny předbíhají různé džemy a kompoty: nejde jen o dezert, ale o plnohodnotné jídlo. Solení a nakládání okurek v litrových sklenicích z nich pomáhá vytvořit rychlý zdravý oběd. Při zavařování hraje důležitou roli lák, u kterého je potřeba pečlivě spočítat ingredience, aby se nezkrátila doba skladování.

Jak připravit lák na lehce osolené okurky v 1 litru vody

Tekutých receptů na konzervovanou zeleninu je spousta. Standardní složení solanky – voda a sůl – používá málokterá hospodyňka. Různé koření, koření, bylinky, ale i zelenina a dokonce i lesní plody - vše je ku prospěchu chuti, vůně a barvy konzervace. Neexistuje jediný skutečný ideální recept: při přípravě marinády je nežádoucí odchýlit se pouze od některých axiomů ohledně poměru soli a vody nebo množství octa. Ostatní nuance jsou na uvážení hostitelky.

Pár důležitých tipů od profíků na lahodný lák:

 • Chcete, aby okurky křupaly bez ohledu na způsob nakládání? Přidejte listy rybízu, dubu, hroznů nebo křenu, třešní. Nezapomeňte, že před zašroubováním víček bude nutné je odstranit - listy jsou potřeba pouze v době přípravy láku.
 • Potřebujete voňavou, slanou svačinu? Po nalití láku hoďte do sklenic svazky hřebíčku a trochu koriandru.
 • Klasická sada na univerzální okurky - bobkový list, nové koření, koprový deštník. Odebírají se 1 jednotka na litr vody a pouze pepře budou 3-4 ks.
 • Při vytváření láku je důležité to s česnekem nepřehánět, může zabít celý pokrm. Na litr vody stačí pouze 1 malý hřebíček.
 • Pokud si vezmete křen, tak na litr vody potřebujete kousek kořene o velikosti 1/3 malíčku. Feferonku, vezměte jen 1/4 lusku a sušený estragon - na špičku nože.
 • Nesnažte se dávat všechny dostupné ingredience do nálevu, zvláště pokud je tam jen litr vody: čím více jich je, tím vyšší je šance, že v nádobě uvidíte fermentaci.
 • Pokud se rozhodnete vyzkoušet starý recept na okurky na vodce, můžete snížit množství soli. Tento alkoholový produkt dokonale zasahuje do fermentačních procesů, proto působí jako velmi kvalitní konzervant.

Studené solení

Tento rychlý a snadný recept je perfektní jak pro dlouhodobé zimní uskladnění, tak pro svačiny, které se dají sníst za pár dní. Významným plusem studené metody je, že okurky budou křupat, i když jste nevzali ty nejhustší vzorky. Horká voda často nepříznivě ovlivňuje konzistenci produktu. Kvůli nedostatečnému tepelnému zpracování je však pravděpodobnější, že se konzervace zhorší nebo exploduje před nástupem zimy, takže přípravě solanky musí být věnována zvláštní pozornost.

Profíci dávají důležitou radu:

 • Objem tekutiny závisí na počtu okurek: litrová sklenice pojme asi 2-2,5 šálku, ale doporučuje se udělat 4 šálky láku. Vždy se můžeš zbavit přebytku.
 • Nálev na okurky připravený touto technologií na 1 litr vody by měl mít 2 velké polévkové lžíce (lžíce) soli se sklíčkem: to je asi 70 g. Méně si nedáte ani na lehce osolené přesnídávky - existuje vysoká pravděpodobnost zkažení.
 • Je žádoucí zalít okurky solným roztokem 2-3x, nechat je půl hodiny - hodinu před přidáním koření a nakonec srolováním sklenice.
 • Okurky je lepší zavírat do malých sklenic - litrových nebo půllitrových: takový polotovar se bude skladovat déle.

Recept na slaný nálev na lehce osolené okurky horkým způsobem

Tato možnost přípravy občerstvení na zimu je pohodlná, protože nemusíte čekat, až budete moci otevřít kýženou sklenici: okurky jsou hotové hned druhý den. Při konzervaci za studena se lhůta prodlužuje na 3 dny, což se ne všem hospodyňkám líbí. Vaření lehce osolené zeleniny v horkém nálevu je pohodlné i díky sníženému množství hlavního konzervantu, protože pokrm bude sterilovaný a určitě přežije více než jednu zimu, pokud se nesní dříve.

Klasická horká solanka na litr vody se získává z:

 • koprový deštník;
 • zrnka černého pepře - 5 ks;
 • kamenná sůl - 55 g;
 • aspirin - 1 tableta.

Vaření:

 1. Vařte vodu, rozpusťte v ní sůl.
 2. Okurky dejte pevně do sklenice, střídavě s pepřem a koprem.
 3. Nalijte nálev.
 4. Vysterilizovat, přidat aspirin, srolovat.

Jak udělat kyselou okurku

Z hlediska chuti se taková konzervace liší pouze zvýšenou svíravostí a pikantností. Ocet - hlavní složka všech marinád - zvyšuje kyselost produktu, takže hotové občerstvení nebude pro každého užitečné. Nakládání okurek do litrových sklenic probíhá podle stejných pravidel jako u nádob větších či menších objemů.Samotná marináda se připravuje stejně jako lák, jen se sem přidává ocet nebo jeho esence.

Kolik octa potřebujete na litrovou sklenici okurek

Množství této přísady závisí na její odrůdě: čím nižší koncentrace, tím více octa v marinádě potřebujete. Při absenci sterilizace se normativní parametry zvyšují a také se zvýšením podílu cukru. Samostatný přístup je pro esenci, která se doslova vstřikuje po kapkách. Z pozice profesionálů v klasickém láku na nakládání okurek na 1 litr vody za přítomnosti sterilizace používají:

 • kyselina octová 70% koncentrace - 1/3 lžičky;
 • 9% stolní ocet - 1 polévková lžíce. l.;
 • 6% stolní ocet - 2 polévkové lžíce. l.

Kolik soli použít na litr vody

Za klasickou koncentraci u okurkového nálevu se považuje 20 %, ale pokud musíte zeleninu spíše marinovat než nakládat, jde tento parametr dolů, protože se do seznamu surovin dostává ocet.Navíc je třeba vzít v úvahu, že chuťové vlastnosti jednoduché jemné kuchyňské soli a hrubé soli kamenné jsou různé, takže se liší i objem na litr vody. Profesionálové doporučují zaměřit se na následující body:

 • V tradiční marinádě je potřeba na každý litr tekutiny přidat lžíci kuchyňské (ne mořské) soli bez sklíčka. Podíl moře se snižuje na dezertní lžičku.
 • marináda s kyselinou octovou může vyžadovat 1,5-2 vrchovaté polévkové lžíce na litr vody.
 • Pokud je do marinády přidán cukr a chcete získat jemné, křupavé okurky, vezměte 2 lžíce soli a 4 lžíce cukru na každý litr tekutiny.

Okurkový nálev na zimu s vodkou

Nakládané okurky na zimu v litrových sklenicích, připravené podle tohoto receptu, se vyznačují vysokou hustotou a trvanlivostí, ale jsou nepřijatelné pro výživu dětí a dospívajících - koncentrace alkoholu je příliš vysoká.Sada ingrediencí na okurkový lák na 1 litr vody klasik:

 • sůl - 40 g;
 • cukr - 50 g;
 • ocet - 1/5 šálku;
 • vodka - lžíce.

Příprava láku:

 1. Ve vroucí vodě rozpusťte cukr a sůl, po lžících přidávejte ocet.
 2. Vařte několik minut, pokud chcete, přidejte současně své oblíbené koření.
 3. Opatrně vložte okurky do mísy a ihned zalijte horkým lákem.
 4. Naposled přidejte vodku.

Video

Nejjednodušší a nejspolehlivější způsob nakládání křupavých OKURKŮ (71 05.07.16)

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: