Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Ředkev je dvouletá rostlina z rodiny zelí. Ano, známé bílé zelí je přímým příbuzným této zeleniny. Existuje však zásadní rozdíl mezi takovými blízkými sestrami: černá kořenová zelenina je mnohem užitečnější, byla známa již od doby Herodotus. Co ho činí pozoruhodným a jakou chorobou se léčí?

Černá ředkev - dobrá

Od dávných dob, Slované léčeni ředkvičky se zvláštním respektem, takže jídla z ní často objevil ve stravě. Starověcí Řekové také znali černou krásu a dokonce ji přinesli jako dar bohům na zlatém talíři. Tam je legenda že Apollo sám byl připravený dát tolik zlata jako tato zelenina váží. Odkud taková popularita pochází a jak je černá ředkev užitečná?

Užitečné vlastnosti černé ředkvičky spočívají v neobvyklém složení. Ze všech druhů zeleniny je lídrem v obsahu nezbytných solí pro tělo hořčíku, draslíku a vápníku. Kromě toho je v ní přebytek fosforu, sodíku, vlákniny, hodně kyseliny listové, těkavé produkce, kyseliny askorbové. Všechny vitamíny a živiny jsou nerovnoměrně rozloženy v kořenech, ale každá část najde něco, čím se chlubí:

 • Rostlinné a tvrdé topy obsahují velké množství vitamínu C. Stejný vitamín je v kůži, takže při vaření se snažte odříznout kůži co nejtenčí.
 • Interiér je bohatý na vlákninu, která je nezbytná pro trávení a vytváří prostředí pro mikroby žijící v našich střevech.
 • V malém ocas obsahuje silice esenciální oleje, které pomáhají posilovat imunitní systém.

Léčivé vlastnosti černé ředkvičky

V přírodě může být zelenina různých barev, ale léčivé vlastnosti černé ředkve jsou obzvláště cenné. I malá kořenová zelenina má baktericidní, choleretické a diuretické vlastnosti, má tonizující účinek. Tradiční medicína poznamenává, že:

 • Hrubé vlákno má pozitivní vliv na střevní motilitu, pomáhá očistit tělo, eliminovat škodlivý cholesterol. To z něj činí nepostradatelnou potravu pro aterosklerózu.
 • Kameny v žlučníku pomohou přinést jednoduché zeleninové saláty. Tato jídla pomáhají nejen cholelitiáze, ale "dokonale" se vyrovnávají s kameny v močovém měchýři, normalizují krevní tlak a cukr u diabetu.
 • Šťávový nápoj s arytmiemi, prodlouženým kašlem, nachlazeními, pro prevenci všech infekčních virových onemocnění.
 • Balíčky šťáv jsou dobré pro lumbago, revmatismus, bolesti kloubů, dnu a radiculitidu.

Černá ředkev pro děti

Hořká ředkev šťáva a lžíce medu jsou prioritou domácí lék při kašli u dětí. Nejen že zmírňuje napětí z průdušek, ale také pomáhá tělu lépe odolávat bakteriím s černým kašlem nebo bronchitidou. Šťáva děti se doporučuje dát třikrát denně po dobu 1 lžičky. smíchané s medem po celý týden. Chcete-li připravit takové řešení, musíte třít zeleninu s kůží na struhadlo, a pak mačkat. Nezapomeňte, že černá ředkev je kontraindikována u dětí mladších než jeden rok.

Čerstvá ředkev šťáva

Pokud zeleninu rozemelete slupkou, bude mít šťáva černého ředkve všechny stejné příznivé vlastnosti jako celá kořenová zelenina. Samotný léčivý nápoj je příliš hořký, takže ho lidé často ředí mrkví nebo řepnou šťávou. Použijte šťávu různými způsoby:

 • ve formě pleťových vod pro kožní onemocnění: hnisavé rány, ekzémy, vředy nebo vředy;
 • ve formě kapek virových infekcí pro léčbu nachlazení;
 • pro urolitiázu, pro játra, v přítomnosti ledvinových kamenů, je nutné vypít 100 gramů zdravé šťávy zředěné vodou denně.

Černá ředkev pro hubnutí

Jaké je použití černé ředkvičky pro tělo při hubnutí? Zpočátku je tato zelenina ceněna pro svůj nízký obsah kalorií - pouze 35 kcal na 100 gramů produktu. Při konzumaci pokrmů můžete rychle uspokojit hlad. Díky hrubému vláknu se člověk cítí nasycený i po lehkém salátu. Ředkev je užitečná pro hubnutí tím, že z těla odstraňuje přebytečnou sůl, zmírňuje otoky a vede k normální rovnováze soli.

Léčba ředkvičky

Pro zlepšení vašeho zdravotního stavu pomocí léčivé rostliny lze provést různými způsoby. Někteří lidé dávají přednost tomu, aby tuto zeleninu pravidelně zahrnovali do lehkých salátů, nebo jí strouhanou kořenovou zeleninu s medem. Jiní připravují obklady, tinktury a další léky. Co dělat, je pro vás to pravé. Léčba ředkvičky by měla být v každém případě přínosná, pokud jsou přijata všechna opatření a pokud možno konzultována s lékařem.

Černá ředkev na vlasy

Nejbezpečnějším způsobem je použít zeleninu k ošetření vlasů. Pro muže to pomůže zastavit předčasnou plešatost, ženy budou užitečné pro růst vlasů a prevenci vypadávání vlasů. Jedna a druhá černá ředkev pro vlasy budou užitečné:

 • Jako tonikum. Chcete-li to provést, otřete šťávu do kůže, zahřát hlavu ručníkem. Masku nechte 2 hodiny.
 • Pro stimulaci růstu a vypadávání vlasů pomocí ředkvičky šťávy, medu a červené papriky. Směs se připraví podle poměru 1 až 1, nanese se na nemyté vlasy a nechá se půl hodiny.
 • Chcete-li odstranit lesk mix 2 lžíce. Já listy kopřivy, 3 lžíce. Já Hypericum a 50 g hořké šťávy. Produkt naneste na mokré vlasy, zabalte do lepícího filmu a nechte chvíli na pokoji.

Černá ředkev s bronchitidou

Užitečnost přinese i dort, který zůstane po vytlačení šťávy - z něj můžete vyrobit hořčičný švestky. Zabalte dort s gázou, a pak se připojí k lopatkám, to nebude o nic horší než léky lékárny. Zakryjte záda ručníkem nebo čistým hadříkem, aby nedošlo k popálení kůže a nikdy nepoužívejte polyethylen. Používá se podobným způsobem, ředkvička černá s bronchitidou tenčí viskózní sekrece nahromaděné v horních dýchacích cestách.

Černá ředkev - škoda

Přínosy a škody z černého ředkvičky, z lékařského hlediska - velmi kontroverzní téma. Nicméně, mnoho lékařů stále rozpoznat imunitně stimulující účinek rostliny, ale radit lidem používat lidové recepty s opatrností. Zelenina by měla být zavedena do stravy postupně, aby bylo možné vyhodnotit: přínosy nebo poškození černého ředkve budou pro tělo. Zvláště nedoporučuje se používat zeleninu ve své čisté formě. Je velmi ostrá a hořká v chuti, která může nepříznivě ovlivnit činnost gastrointestinálního traktu.

Černá ředkev - kontraindikace

Je přísně zakázáno jíst tuto zeleninu lidem s individuální intolerancí, pacientům po infarktu nebo mrtvici. Zbývající kontraindikace černé ředkvičky jsou následující:

 • střevní nebo žaludeční vřed;
 • během kojení během těhotenství;
 • zánětlivé onemocnění jater;
 • myokarditida nebo kardioskleróza;
 • nefritický syndrom, akutní nebo chronické selhání ledvin.

Video: Černá ředkev kašle

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: