Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Všichni, kteří neodstranili slepý střevek slepého střeva (slepého střeva), jsou vystaveni riziku vzniku apendicitidy. Zánět této tělesné struktury je jednou z nejčastějších chirurgických patologií. To představuje 89, 1%. Patologie se vyskytuje u obou pohlaví bez ohledu na věk. Maximální incidence je pozorována od 10 do 30 let. Léčba zahrnuje odstranění zaníceného orgánu (apendektomie).

Co je apendicitida

Rudimentární (rudimentární) přívěsek slepého střeva se nazývá dodatek. Má vzhled malé trubky, jejíž délka je 5-15 cm, tloušťka je 7-10 mm. Stěna orgánu se skládá ze čtyř vrstev: sliznice, submukózní, svalové a serózní. Jeden konec slepého konce slepě končí, druhý spojuje dutinu slepého střeva. Drží a poskytuje mobilitu vlastního mezentery (speciální strukturu pro připojení dutých orgánů). Zánět slepého střeva - akutní nebo chronický zánět rutinního přívěsku.

Američtí lékaři praktikovali chirurgický zákrok, aby odstranili apendix ve velmi raném věku, a vyzvali rodiče dětí, aby nečekali na začátek zánětlivého procesu. Pacienti, kteří podstoupili profylaktickou operaci k odstranění apendixu v raném dětství, vykazovali slabou imunitní ochranu. Hodnota rudimentárního orgánu není zcela pochopena, ale bylo prokázáno, že dodatek plní řadu důležitých funkcí:

 • sekreční;
 • bariéra;
 • endokrinní;
 • podporuje normální střevní mikroflóru;
 • podílí se na tvorbě imunitní ochrany.

Důvody

Za rok se u 5 z 1 000 lidí rozvine apendicitida. Nejběžnější příčiny zánětlivého procesu v příloze jsou:

 • Mechanické blokování lumen výkaly nebo parazity. V prvním případě zánět vyvolává zácpu, v druhé - shluky parazitů (ascaris, améby).
 • Polknuté cizí tělesa.
 • Ohyb procesu.
 • Přítomnost nádorů, cyst, adheze.
 • Hyperplazie lymfoidní tkáně (přerůstání).
 • Poruchy oběhu v důsledku trombózy.
 • Individuální anatomické znaky, jejichž důsledkem je deformace těla.
 • Těhotenství U žen je v období porodu vyřazen proces.
 • Zánět ženských pohlavních orgánů (vaječníků, vejcovodů).
 • Infekční onemocnění.
 • Porušení střevní mikroflóry (dysbakterióza, průjem, nadýmání).
 • Kolonoskopie zvyšuje riziko zánětu přílohy 4krát. S touto technikou je diagnostikována rakovina tlustého střeva.

Klasifikace

Patologický proces probíhá ve dvou formách - akutní a chronické. Každý z nich má charakteristický klinický obraz. Akutní apendicitida je klasifikována jako jednoduchá (nebo katarální) a destruktivní . Ty zahrnují tyto odrůdy:

 • flegmonous;
 • flegmonální a ulcerózní;
 • apostematozny;
 • gangrenous.

S progresivním zánětlivým procesem se jedna forma patologie mění na jinou. Katarální apendicitida je charakterizována poruchami oběhového a lymfatického oběhu v příloze. Foci zánětu se tvoří ve sliznici, apendix bobtná. Průběh tohoto procesu vede k akutnímu zánětlivému zánětu. Po dobu 24 hodin se zánět šíří do všech skořápek procesu. Zhuštěná stěna, hyperemie (plná krve) a edematózní mesenterie, výtok hnisu - známky flegmonózní apendicitidy.

Tvorba několika mikroabscesí charakterizuje apostematickou formu patologického procesu . Projevy sliznice (výskyt malých vředů) - příznak flegmonálního a ulcerózního zánětu. Další progrese onemocnění vede k gangrenózní apendicitidě. Purulentní léze se šíří do okolních tkání (periapendicitida). Perforace slepého střeva, peritonitida, tvorba infiltrace v břišní dutině jsou komplikacemi zanedbávané formy patologie.

Zbytkové, primární chronické recidivující formy chronické apendicitidy. Vyznačuje se:

 • atrofické (snížení objemu tkáně), sklerotická (ztluštění stěn krevních cév) změny v dodatku;
 • zánětlivé a destruktivní procesy;
 • růst pojivové tkáně v lumenu a stěně procesu;
 • tvorba srůstů mezi serózní membránou slepého střeva a okolními tkáněmi;
 • tvorba cyst v případě akumulace v lumen procesu serózní tekutiny.

První příznaky apendicitidy

Anatomické změny rudimentárního procesu, jeho umístění, forma vývoje onemocnění, doba trvání zánětlivého procesu, věk pacienta a další stavy určují první příznaky apendicitidy. Konstantní bodnutí nebo tupá bolest v břiše, která nastane náhle bez příčiny, ve druhé polovině dne (u většiny pacientů) je hlavním příznakem patologického zánětu slepého střeva v jeho klasickém umístění.

Zpočátku dochází k bolesti kolem pupku, pak se pohybuje výš (epigastrická oblast). Pocity bolesti se postupně mění. Stávají se výraznými, intenzivními, lokalizovanými v dolní části břicha vpravo (v iliakální oblasti) . Při chůzi, kašlání, smíchu, útocích akutní bolesti zesílí. Poloha na pravé straně, na zadní straně usnadňuje stav pacienta. Pokud je příloha atypicky umístěna, jsou příznaky různé:

 • Retrocekální zánět (apendix se nachází za slepým střevem) se vyskytuje v 6-25% případů. Hlavním příznakem patologie je průjem s hlenem, vysoká horečka. Bolest může chybět nebo se vyskytovat v celém břiše. Ve většině případů jsou nepříjemné symptomy lokalizovány v bederní oblasti. Bolest dává pravou nohu.
 • Lokalizace pánve je častější u žen - 21% případů, u mužů - 11%. Časté volné stolice se spoustou hlenu, obtížné močení jsou charakteristické příznaky. Jiné známky zánětu se zdají být rozmazané. Bolest se vyskytuje v dolní části břicha a dává pupeční zóně.
 • Levostranné umístění nastává, když zrcadlová poloha vnitřních orgánů nebo zvýšená pohyblivost střeva. Klinický obraz je podobný jako u normální apendicitidy, ale symptomy se objevují na levé straně.
 • Subhepatické umístění procesu se zánětem způsobuje bolest v pravém hypochondriu.

Klinický obraz onemocnění se liší od empyému. Jedná se o vzácnou formu zánětu slepého střeva. Příznaky patologie rostou pomalu. Ke zhoršení zdraví a zvýšení teploty dochází několik dní po zahájení zánětlivého procesu. V tomto případě se okamžitě objeví slabá bolest v místě, kde se nachází příloha.

Jak se manifestuje apendicitida

K rozvoji zánětu slepého střeva dochází během 48 hodin a prochází třemi fázemi, během nichž se mění forma onemocnění:

 1. Počáteční stadium zánětu slepého střeva je katarální forma. Příznaky onemocnění jsou skryté. Počáteční fáze je prvních 12 hodin útoku.
 2. Během druhé fáze se vyvíjí flegmonózní forma. Trvá 36 hodin. Hlavní příznaky onemocnění se projevují . Odstranění slepého střeva v této fázi nevede k závažným komplikacím.
 3. Třetí je zanedbaná, destruktivní fáze. Gangrenózní forma se vyvíjí. Bez operace nastane smrt.

Klinický obraz akutního zánětlivého procesu se liší o hodinu. Charakteristické znaky onemocnění jsou následující:

Znamení

Fáze I

Fáze II

Fáze III

Chuť k jídlu a celkový stav

Ztráta chuti k jídlu, celkové nepohodlí

Žádná chuť k jídlu. Pacient může ležet (na pravé nebo zadní straně)

Stav je podobný těžké intoxikaci jídlem.

Bolest

Slabá (silná dochází při trombóze apendikulární tepny)

Amplifikace

Velmi silný

Slabost

Malé

Silnější

Úplný nedostatek výkonu, možná ztráta vědomí

Teplota

Normální nebo 37, 3-37, 5 ° C

Zvýšení na 38 ° C

38 ° С-40 ° С, hypertermie, horečka

Jazyk

Neexistuje žádný specifický bílý depozit na základně, žádná suchost.

Všechny bílé, ne suché

Všechny bílé, suché

Nevolnost, zvracení

Objeví se 6 hodin po nástupu útoku

Zvracení se vyskytuje 1-2 krát, je reakce těla na bolest, nepřináší úlevu

Předsedající

Poruchy střev (průjem, zácpa, nadměrná tvorba plynů)

Pulse

Porušení v přítomnosti průvodních onemocnění

80-85 úderů za minutu

Tachykardie

Krevní tlak

Zvyšuje přítomnost souběžných onemocnění

Zvýšený

V 1% případů dochází k chronické apendicitidě. Většina pacientů s touto diagnózou jsou mladé ženy. Nemoc se vyvíjí pomalu během několika let. Hlavním příznakem je zvýšená bolest na pravé straně břicha během fyzické námahy, kašle, během pohybů střev, v situacích, kdy se břišní svaly stahují. Periodicky se onemocnění zhoršuje. Objevují se nevolnost, zvracení, rozrušená stolice, další příznaky akutní apendicitidy.

U dětí

Rudimentální orgánové záněty u dětí různého věku. Novorozenci a kojenci zřídka onemocní. To je způsobeno anatomií procesu vermiform a charakteristikou jejich výživy. Výskyt začíná růst od 2 let. Klinický obraz apendicitidy u dětí se neliší od klinického obrazu u dospělých. U dětí 5-7 let k diagnostice onemocnění je obtížné. Kvůli strachu z operace skryjí poškození. Lékař musí prokázat určité dovednosti, aby zvítězil nad dítětem.

Vlastnosti duševního vývoje dětí ve věku od 6 měsíců do 5 let ztěžují stanovení diagnózy. Děti nemohou jasně říct a ukázat, kde a jak to bolí. Zneužívání u většiny mladých pacientů začíná akutně. Zvýšení teploty během apendicitidy dosahuje úrovně 38, 5 ° С-39, 5 ° С. Dítě se stává neklidným v důsledku těžké bolesti břicha, vyskytují se četné záchvaty zvracení a objeví se uvolněná stolice. Jedná se o příznaky pozdního stádia onemocnění.

Jakékoli odchylky v chování a stavu dítěte by měly upozornit rodiče. Neklidný spánek, nemotivované rozmary během dne, ostré dřepy s pláčem během hry, špatná chuť k jídlu, nárůst teploty na 37, 3 ° C-37, 5 ° C - všechny tyto příznaky naznačují možný zánět slepého střeva a jsou důvodem pro okamžitou léčbu zdravotní péči.

U starších osob

Klinický obraz apendicitidy u pacientů staršího a senilního věku není vyjádřen a neodpovídá destruktivním změnám přílohy . Včasná diagnostika onemocnění je obtížná. Pacienti indikují mírnou bolest břicha, jejíž lokalizace chybí. Břicho je měkké, i při hrubé palpaci je bolest v pravé části kyčelního kloubu mírná. Apendicitida bez teploty a přípustné množství bílých krvinek ztěžuje diagnostiku patologie.

Rozhodující roli při určování zánětu slepého střeva hrají hardwarové techniky - ultrazvuk (US), rentgenové paprsky, počítačová tomografie (CT). Většina starších pacientů má komorbidní stavy. Na pozadí zánětu slepého střeva se zhoršují. Například dochází k dekompenzaci diabetes mellitus, ke zvýšení srdečního selhání a ke vzniku hypertenzních krizí. To vše musí být vzato v úvahu při přípravě pacienta na chirurgický zákrok, jmenování terapie v pooperačním období.

Těhotná

V prvním a druhém trimestru těhotenství dochází k apendicitidě bez charakteristických znaků. Ve třetím trimestru, kdy se děloha výrazně zvětšuje a slepý střevo je vytěsněno, je diagnóza onemocnění obtížná. Útok začíná těžkými křečovými bolestmi na pravé straně břicha, proto dochází k primární hospitalizaci v gynekologickém nebo porodnickém oddělení. Po 6-12 hodinách je bolest lokalizována v pravém hypochondriu, po 12-24 hodinách se těhotné ženy stěžují na špatný spánek v důsledku bolestivé, konstantní bolesti.

Ve druhé polovině těhotenství, k určení patologie, je nutné pečlivě analyzovat klinický obraz, uchýlit se k dalším výzkumným metodám. S pomocí ultrazvuku diagnostikovat časné stadium zánětu slepého střeva, to je nejbezpečnější metoda, která může být použita v každém období těhotenství. X-ray a laparoskopie mají kontraindikace. Veškerý přidělený výzkum by měl být prováděn co nejpodrobněji a co nejdříve.

Jaká je teplota při apendicitidě

Pro přesnou diagnózu je teplota důležitá pro apendicitidu u dospělých a dětí. Tento příznak je charakteristický pro akutní formu onemocnění. V katarálním stádiu apendicitidy zůstává teplota normální nebo stoupá na 37, 5 ° C. Známka 38 ° C a vyšší (febrilní) je fixována ve flegmonózním stadiu. Druhý nebo třetí den útoku je charakterizován snížením teploty pod 36 ° C nebo vzestupem na 39 ° C v gangrenózním stadiu.

Teplota kolem 40 ° C je charakteristická pro perforovanou apendicitidu a rozvoj peritonitidy. Tyto následky útoku se vyvíjejí do konce třetího dne nemoci, pokud pacient nepožádal o lékařskou pomoc. Horečka je pozorována u dětí, u starších pacientů a těhotných žen, zánět slepého střeva nezpůsobuje zvýšení teploty.

Příznak Pascalis Madelung Lennander

Měření teploty je nutné pro diagnostiku a stanovení formy onemocnění. Je-li podezření na zánět slepého střeva, je nutné měřit teplotu dvakrát - v podpaží av konečníku (rektálně) . Měření by mělo být provedeno ráno po probuzení s použitím rtuťového teploměru (poskytuje přesnější hodnoty). Střevo bude reagovat hypertermií na nástup zánětlivého procesu. Teplotní rozdíl devět desetin stupně - indikátor apendicitidy. Tento jev se nazývá příznak Pascalis-Madelung-Lennander.

Symptom Widmer

Prokázat zánět slepého střeva slepého střeva může být používán definicí příznaku Widmer. K tomu se střídavě provádějí 2 měření teploty v podpaží. Při zánětu slepého střeva bude teplota v pravém podpaží vyšší než vlevo. Tato jednoduchá diagnostická technika pomáhá určit akutní formu patologického procesu.

Diagnostika

Symptomy zánětu slepého střeva jsou podobné jiným onemocněním břišních orgánů. Problémy vznikají při určování lokalizace místa zánětu. Diagnostikovat apendicitidu pomocí složitých technik:

 1. Historie sbírání. Lékař se zeptá pacienta na povahu bolesti, dobu jejího výskytu, faktory, které způsobily zhoršení stavu, v poslední době trpící nemoci.
 2. Vyšetření pacienta. Existují metody palpace, pomocí kterých identifikujeme zanícenou přílohu . Nemoci jsou určeny charakteristickými reakcemi břicha na dotek.
 3. Laboratorní krevní testy. Pro akutní formu jsou charakteristické následující příznaky: leukocytóza, posun leukocytů doleva, zvýšení změn během 3-4 hodin.
 4. Ultrazvuk, CT břišní dutiny. Nechte vidět zanícený orgán a vyhodnoťte stupeň zánětu.
 5. Laparoskopie. Provádí se navíc, pokud není možné identifikovat nemoc pomocí jiných metod . Pomocí malého fotoaparátu (endoskopu) proveďte prohlídku vnitřních orgánů.
 6. Rentgenová kontrastní irigoskopie tlustého střeva pomáhá diagnostikovat chronický zánět slepého střeva nebo v případě nestandardního klinického obrazu.

Léčba

Přijatá taktika léčby apendicitidy - včasné odstranění zaníceného procesu slepého střeva. Provádí se abdominální nebo laparoskopická operace. Před hospitalizací v případech podezření na akutní apendicitidu potřebuje pacient lůžko. Až do objasnění diagnózy je přísně zakázáno:

 • jíst a pít;
 • aplikovat chladný, teplý až pravý iliakální region;
 • užívat projímadla a léky proti bolesti.

V případě onemocnění komplikovaného peritonitidou se provádí audit, sanace a odvodnění břišní dutiny. Hypertermie po operaci po několik dní je normální. Při delším projevu symptomu je nutná komplexní léčba. Pacienti předepisovali antibiotika, antipyretika, protizánětlivá. Vlastní léčba je nepřijatelná, s nesprávným dávkováním a volbou léků je vysoké riziko nebezpečných komplikací.

Chronická apendicitida s relativně mírnými symptomy je léčena konzervativně. Předepsané léky, které eliminují zácpu, antispasmodika. Efektivní fyzioterapie. Pacienti by se měli vyvarovat přetížení břišních svalů. S neustálou bolestí, která zhoršuje celkový stav pacienta, snižuje výkon, provádí se apendektomie.

Prevence

Je možné zabránit zánětu slepého střeva slepého střeva. Za tímto účelem je důležité přijmout preventivní opatření:

 • Racionální výživa. Jídelní lístek musí obsahovat dostatečné množství zeleniny a ovoce.
 • Praxe antiparazitických programů.
 • Ošetření zácpy, dysbakterióza.
 • Eliminovat zažívací poruchy, dysfunkci trávicího systému.
 • Včasná terapie infekčních onemocnění.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: