V Jižní Africe, divoká cibulovitá rostlina rodiny Iris - frézie (lat. Freesia). Jinak se nazývá Cape Lily of the Valley (podle názvu oblasti původu a charakteristické vůně). Na počátku XIX století. pěstitelé květin ji pěstovali a začali růst jako dekorativní květina v zahradách a sklenících. Elegantní frézie je velmi populární mezi květinářství. Vypadá především ve svatebních kyticích jako symbol čistoty a vyrovnanosti. Aby mohla elegantní kráska ozdobit květinovou zahradu svým jedinečným vzhledem, milovníci květin by se měli naučit pravidlům její kultivace.

Popis zařízení

Květ frézie je vytrvalá bylinná rostlina, která se šíří s hlízami nebo semeny. Jeho výška je od 20 cm do 1 m, v závislosti na odrůdě. Holé stonky silně rozvětvené. Lineární listy s výraznou žílou uprostřed. Odrůdy frézie jsou úzkolisté nebo listnaté. Na jednostranném květenství jsou 2–11 nálevkovité květy vyzařující jemnou vůni. Květinová trubka o délce 3-5 cm na základně jde do širokého krku. Uvnitř květu jsou 3 tyčinky a velký pestík. Okvětní lístky jsou křehké, jemné textury.

Každá odrůda frézie se vyznačuje různými květy. Jsou to bílé, žluté, červené, modré a různé odstíny (kombinace) těchto barev. Jsou odvozeny odrůdové zástupci frézie s kontrastní barvou hltanu, kombinovanými lístky uspořádanými v několika řadách (froté). Květy některých odrůd se objevují již v dubnu. Freesia kvete až do mrazu. Po rozkvětu (4–6 týdnů) rostlina produkuje tříčlánkový vaječník s úhlově zaoblenými semínky tmavě hnědé barvy. Kultura vyžaduje pečlivou údržbu, když se pěstuje v otevřeném terénu.

Freesia

V květinářství se pěstují tři hlavní typy frézie, z nichž se odrůdy okrasné kultury odvozují pomocí šlechtění:

Druh, jeho odrůdy

Charakteristické rysy

Armstrong (lat. Armstrongii)

Nejběžnější typ frézie. Rostlina dosahuje výšky 70 cm. Květiny od jasně červené až růžové barvy vyzařují silnou vůni. Okvětní lístky se sbírají ve formě zvonu. Světlejší odstín květin. Všichni zástupci odrůd tohoto druhu kvetou od května do června.

Kardinál

Výška rostliny je 65–70 cm, odrůda získala název podle tmavě červených květů, které se podobají barvě kardinálního pláště. Žárovka každé rostliny produkuje tři stopky do délky 35 cm. Květenství se skládá z 9 - 11 zvonovitých květů se žlutými tyčinkami, modrými prašníky a purpurovým pístem. Při pěstování v otevřeném terénu vyžaduje pečlivou údržbu.

Zlomený (lat. Refracta)

Nízká rostlina (40 cm) s rozvětveným kmenem nakloněným pod úhlem od listů, jako by se chtěla zlomit. Květy jsou bílé nebo oranžově žluté, sbírají 2-5 kusů. v květenství kvetou v dubnu.

Alba

Liší se ve velkých květinách. Na jejich sněhobílých okvětních lístcích jsou rozptýlené fialové skvrny.

Voňavé

Název odrůdy mluví sám za sebe. Květenství vyzařuje jasnou vůni připomínající vůni konvalinek. Žluté frézie s 3-7 květy, označené oranžovou skvrnou na základně trubice, jsou uspořádány v řadě a tvoří jednostranný květenství květenství.

Hybrid (lat. Hybrida)

Získané překročením prvních dvou typů, kombinující nejlepší vlastnosti "rodičů". Toto je nejvyšší reprezentativní frézie. Roste ve výšce 1 m. Listy jsou dlouhé ve tvaru meče. Květiny z nejrůznějších barev (často vícebarevné), vůně dobré, jsou shromážděny v dlouhém květenství. Jejich průměr dosahuje 5-7 cm, odrůdy tohoto druhu jsou reprezentovány exempláři kultury s dvojitými květy.

Baletka

Rozptyluje bílé vlnité okvětní lístky a mění se v žlutý krk. Zev na jedné straně po celé délce je označen čárou barvy slunce. Stopky nejsou vysoké - 25–30 cm, mění se na svěží květenství s 12 květy. Každý z nich má délku 5 cm a průměr 6 cm.

Rose Marie

Malá hybridní rostlina (25 cm) má malinové lístky a bílý krk, pruhovaný malými jasnými růžovými riziky. Květenství se skládá ze 7 květů 4x4 cm.

Pimperina

Stopky 20–25 cm se stávají jasně červeným květenství. Okraje okvětních lístků jsou vínové a základ je žlutý s načervenalými tahy. Odrůda má slabý zápach.

Pěstování frézie v otevřeném poli

Destilace frézie květin ve skleníku je snadnější než pěstování v otevřeném poli, protože uvnitř můžete vytvořit podmínky nezbytné pro růst kultury po celý rok. Mírné klima neumožňuje, aby žárovky této rostliny zůstaly v zimě na zemi kvůli mrazu, proto se na podzim odstraňují z půdy a skladují se ve zvláštních podmínkách až do jara. Open-air frézie vyžaduje důkladnější péči. Aby Cape Lily of the Valley neublížilo a nekvitlo, musíte znát základní pravidla, která jsou uvedena níže.

Příprava cibulí a semen

Před výsadbou cibulí frézie v otevřeném terénu je nutné klíčit v nádobách (plastové nebo rašelinové šálky). To zajistí jednotnou klíčivost hlíz a hojné kvetoucí rostliny v létě v záhoně. Speciální půdu pro cibulovité rostliny lze zakoupit v obchodě, ale je lepší vařit sami z humusu (rašeliny), trávníku půdy a písku v poměru 1: 1: 1. Krok za krokem návod k výsevu klíčících žárovek:

 1. V přistávací nádrži, aby se odvodňovací otvory pro filtraci vzduchu a zbavit se přebytečné vody.
 2. Na dně leže drenáž. Je lepší používat hliník. Je schopen rychle naplnit vlhkost a postupně ji vzdát.
 3. Směs se nalije při teplotě místnosti na teplotu 6 cm a dobře se zalije vodou.
 4. Vyberte v březnu podle lunárního kalendáře vhodnou dobu pro výsadbu cibulovitých rostlin. Rostlinné hlízy lépe v tento den.
 5. Před vyjetím vyjměte žárovky z chladničky.
 6. Pečlivě zkontrolujte každý korm. Suché, zkažené, nemocné vzorky musí být odhozeny.
 7. Vysušené a vystupující šupiny odstraňte pouze ve spodní části žárovky (dole). Nedotýkejte se horního hrotu, aby nedošlo k náhodnému poranění výhonku uvnitř.
 8. S každým kormem se zachází s roztokem fungicidu, například Azotobacterin, Fitosporin nebo Fundazol podle pokynů na obalu výrobku.
 9. V mokré (ne mokré) půdě, rostlina tříděné hlízy frézie ve vzdálenosti 1-2 cm od sebe, při prohloubení v půdě o 5 cm.
 10. Držte nádobu s výsadbovým materiálem na parapetu nebo teplé lodžii. Místo by mělo být dobře osvětleno, ale mělo by být vyloučeno zasažení přímých paprsků na cibulkách rostoucích do růstu.
 11. Neustále sledujte teplotu, vlhkost. Klíčivost frézie potřebuje teplé, vlhké místo. Aby se vlhkost rychle neodpařovala, můžete povrch přistávacího kontejneru zakrýt poprvé plastovým obalem.

Pěstování frézie ze semen je problematické, ale pilní pěstitelé květin používají tuto metodu k produkci sazenic. Příprava se provádí následujícím způsobem:

 1. Namočte semena v teplém roztoku léku "Epin" pro dezinfekci, s použitím návodu k použití na obalu. Pokud není k dispozici syntetický dezinfekční přístroj, můžete použít roztok manganistanu draselného (manganistan draselný).
 2. Připravte si nádobu pro výsadbu a směs půdy, jak je uvedeno výše.
 3. Rozetřete semena na povrchu půdy, udržujte vzdálenost 1 cm, pevně zatlačte semeno prstem, utopte se do mělké hloubky.
 4. Nádobu zakryjte průhlednou fólií a položte ji na dobře osvětlený parapet.
 5. Každý den stříkejte povrch půdy teplou usazenou vodou, otočte fólii vzhůru nohama, aby nedošlo k nadměrnému smáčení.
 6. Vzniklé výhonky (v rozmezí 14–20 dní) nálady, otevření filmu na chvíli.
 7. Když klíčky zesílí, odstraňte úkryt a rostlinu s zemitou hrudkou (aby nedošlo k poškození křehkých kořenů) ve vzdálenosti nejméně 5 cm od sebe.
 8. Pozemek v otevřeném terénu v květnu.

Přistání

Když hrozba opakujících se mrazů uplynula a půda se zahřála, frézie se zasadí do otevřeného terénu. Klíčky by měly být asi 10 cm, kultura potřebuje živinu, vlhkost propustnou půdu s pH 6–6, 8. Místo je vybráno světlem, s penumbrou, bez průvanu. Hlízy se vysazují ve vzdálenosti 5 cm, prohlubují se o 8–10 cm, malé hlízy se zasazují do hloubky 4–8 cm, vzdálenost mezi řádky je 15 cm, je nutné provádět mulčování půdy s jehličnatými zeminami nebo rašelinou, aby byla půda chráněna před přehřátím. ztráta vlhkosti.

Péče

Optimální teplota vzduchu během růstu frézie je 13–20 ° C. S nedostatkem tepla, krátké peduncles jsou tvořeny, a teplo bude vést ke zvýšenému vývoji listů a tvorbě neplodných květin. V první části vegetačního období potřebuje rostlina pečlivou péči: uvolnění půdy, odstranění plevele. Je nutné vzduch neustále zvlhčovat. K tomu denně stříkejte oddělené teplé vody. Zavlažování by mělo být prováděno ráno nebo večer tak, aby nabídka stonků a listů nebyla spálena.

Zalévání

Freesia je tropická rostlina. Pro svůj normální vývoj a hojnost kvetení musíte dodržovat určitý způsob zavlažování. Během růstu a kvetoucí kultury by měla být napojena často a hojně. Půda by měla být neustále mokrá. Současně je nemožné umožnit stagnaci vlhkosti, aby se zabránilo hnilobě kořenového systému. Po ottsvetet rostlin, zalévání by mělo být postupně sníženo, až do úplného zastavení na konci vegetačního období. Nejlepší pro frézii je dešťová voda.

Výživa rostlin

Péče o frézii poskytuje povinné horní obvaz minerálními hnojivy. Když se objeví první plné listy, zalévá se roztokem dusičnanu amonného v množství 20 g na 10 litrů vody. Složené hnojivo se aplikuje každých půl měsíce. Příprava kapalného hnojiva obsahující draslík, fosfor, sodík lze zakoupit v obchodě nebo připravit nezávisle (20 g draselné soli a 40 g superfosfátu se rozpustí v 10 1 vody). Po rozkvětu, aby se zlepšil vývoj hlíz, každých 14 dnů se do půdy zavádí vodný roztok superfosfátu (20 g na 10 l).

Prořezávání

Po odkvětu musí být rostlina řádně vyříznuta, aby se stimulovala akumulace živin v corm. To zajistí vitalitu žárovek v zimním období a ušetří sílu pro růst nových výhonků. Existuje několik pravidel úprav:

 • Aby se zajistilo pučení v příští sezóně, je nutné před vytvořením plodů se semeny odříznout frézie.
 • Je nutné odříznout 30% stonku shora, pomocí ostrých dezinfikovaných nůžek nebo zahradnických nůžek.
 • Listy nejsou řezané, dokud nejsou zcela zažloutlé a sušené (koncem září - začátek října). Do té doby zajistí akumulaci živin v hlízách prostřednictvím procesu fotosyntézy. Vegetační období po prořezávání trvá 3–6 týdnů.
 • Závěrečné prořezávání, ponechání pahýlu v 5 cm.

Chov

Tam jsou dva způsoby reprodukce Cape konvalinek: semena as pomocí klebnelyukits. Pěstování frézie z cibulí je více oblíbené u milovníků květin. Zkušení pěstitelé květin, kteří chtějí plemeno nebo získat nové odrůdy kultury, s nedostatkem sadby materiálu, používají první metodu. Získání a klíčení semen kultury vyžaduje, aby pěstitel poznal jemnosti pěstování frézie a spoustu trpělivosti.

Semena

Pro tvorbu semen po odkvětu Cape Lily of the Valley je nutné křížit opylující květy. Pro tento měkký měkký štětec se jemně dotkněte tyčinek a pestíku každého květu různých keřů. Pokud květinářství udělal všechno správně, po kvetení ovoce tvoří - tři semena krabice se třemi semeny. Shromáždění materiálu na výsadbu, když je box suchý, ale neměl čas otevřít. Skladovatelnost semen - 3 roky.

Žárovky

Freesia násobí tím, že tvoří děti na mateřské žárovce. Chcete-li získat materiál na výsadbu pro příští sezónu, potřebujete:

 1. Corms se na konci vegetačního období vyhrabají.
 2. Mláďata odejdou na mateřskou hlízu.
 3. Výsadbový materiál by měl být odstraněn do větrané místnosti (s teplotou vzduchu 28–30 ° C a vlhkostí 60–70%) po dobu jednoho týdne.
 4. Umístěte do chladné místnosti (7–17 ° C) pro štěpení (tvorba membránových šupin).
 5. Skladujte až do příštího jara na horní polici ve dveřích chladničky, zabalené v papíru.

Nemoci a škůdci

Prevence je nejlepším způsobem, jak bojovat proti škůdcům a chorobám frézie. Čím dříve je problém identifikován, tím větší je šance na záchranu elektrárny. Nejčastější příčiny poškození květin při pěstování v otevřeném terénu:

Škůdce / nemoc

Možnost léčby

Prevence

Mšice

Ošetřete roztokem léku Intavir nebo Aktofit, připraveným podle návodu na obalu.

Lidový lék:

 • připravte mýdlový roztok dřevěného popela (pro 10 litrů vody, 200 g mýdlových hoblin a 300 g prosévaného popela);
 • postříkat květiny každých 14 dní.

Třpytky

Opláchněte rostlinu důkladně vodou pomocí spreje. V litru vody se rozpustí 1 lahvička přípravku Aktelik (roztok se silným zápachem). Postříkejte rostlinu přípravkem a položte na plastový sáček po dobu 24 hodin.

Denně kontrolujte rostliny, pravidelně vypláchněte mýdlovou vodou. (200 g na 10 litrů vody).

Spider mite

Poškozené rostliny ošetřujte Aktellikem, Fitovermem a dalšími insekticidy.

Mosaic Virus

Odstraňte nemoci poškozené výhonky a hnis. Nedotčené rostliny jsou ošetřeny roztokem základu. Půda kolem obvodu růstu stonků je pokryta tabákovým prachem nebo popelem.

Před výsadbou zpracovejte cibule a semena speciálními přípravky, které chrání rostlinu před nemocemi. Dezinfikujte půdu nalitím silného roztoku fungicidu a drceného aktivního uhlí.

Fusarium

Zbavte se poškozených částí rostliny. Přeživší vzorky ošetřete jedním z následujících přípravků: Gamar, Trihofit, Fitoflavin, Previkur.

-

Chrasta

Neexistuje účinná léčba.

Pečlivá kontrola, odstranění poškozených květin a hlíz.

Penicillous rot

Nelze vytvrzovat. Odstraňte nemocnou rostlinu s hroudou země. Zpracujte půdu fungicidem.

Pečlivá kontrola a třídění žárovek před výsadbou. Odstraňte hlízy při sebemenším podezření na nemoc.

Video

Foto frézie

Kategorie: