Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Denní stresové situace, špatná strava, otrava jídlem, občerstvení a jídlo na cestách, nedostatek času na dlouhé žvýkání jídla - to vše může vést k onemocněním žaludku, střev a dvanácterníku. Nejčastějším onemocněním, které se v tomto případě vyskytuje, je zánět sliznice žaludku nebo gastritida. Je doporučeno používat mléčné výrobky a mléko pro gastritidu? Pokusme se zjistit a najít odpověď.

Mohu pít mléko během gastritidy

Nejdůležitější věc v přítomnosti gastritidy - přísná dieta se zahrnutím různých produktů pro regulaci sekreční funkce žaludku. Mléčné výrobky a mléko jsou nepostradatelnou součástí gastritické stravy. Veškerá slaná, kořeněná, smažená jídla, stejně jako alkohol a tabák jsou vyloučeny ze stravy.

Zvláště nepříjemné pocity mohou přinést reflux, ve kterém se již zpracované potraviny z dvanáctníku vrátí zpět do lumenu žaludku. Je naplněn žlučí, což zase způsobuje popáleniny na povrchu sliznice. V souvislosti s takovým porušením v zažívacím traktu může způsobit onemocnění jater - pankreatitida a cholecystitis. Šikovnější reflux - ezofagitida (diafragmatická kýla), toto onemocnění může vést k tvorbě zhoubného nádoru.

Žaludek je hlavním orgánem trávicího traktu. Skládá se ze tří vrstev - sliznice, svalnaté a serózní. Jídlo, dostat se do žaludku, je ošetřeno žaludeční šťávou a posíláno do dvanácterníku. Poruchy jedné z těchto vrstev mohou vést k rozvoji gastritidy.

Kozí mléko pro atrofickou gastritidu

Zvláště účinné při léčbě gastritidy může být přírodní čerstvé kozí mléko. Obsahuje lysozym, který má schopnost redukovat léze žaludeční sliznice, nezpůsobuje chemické reakce v žaludku, neutralizuje destruktivní účinek žaludeční šťávy. Zvláště užitečný je účinek kozího mléka na atrofii gastritidy (když se snižuje atrofie sliznic a množství produkované žaludeční šťávy).

Lékaři dokonce doporučují ošetření kozím mlékem: vypijte sklenici teplého čerstvého mléka ráno a večer na lačný žaludek. A během dne vypijte dvě sklenice mléka, ale v pomalém pohybu - v malých doušcích. Průběh této léčby je 21 dnů.

Jaké mléčné výrobky jsou užitečné

Vezměte prosím na vědomí, že ne všechny mléčné výrobky jsou v této nemoci prospěšné. Některé z nich dokonce žádoucí použít. Tyto produkty zahrnují kefír - je kyselý sám o sobě, a proto jeho použití může vést ke zvýšené sekreci žaludeční šťávy, která je kontraindikována u takové nemoci. Je také nežádoucí používat slané a kořeněné sýry. Všechny ostatní mléčné výrobky - mléko, tvaroh, ryazhenka, acidophilus, nízkotučný krém - můžete jíst.

Gastritida a její příčiny

K onemocněním gastrointestinálního traktu, zejména gastritidy, výsledky:

 • Zanedbání správné výživy
 • porušení žaludeční sekrece
 • užívání alkoholu
 • kouření tabáku
 • častý stres

Normy správné výživy zahrnují nejen dodržování způsobu stravování. Je také důležité dosáhnout rovnováhy ve stravě snížením spotřeby špatných potravin - kořeněných potravin a slaných potravin a zvýšením podílu „správných“ potravin - zeleniny a ovoce bohatého na vlákninu a vitamíny.

V mnoha případech dochází k gastritidě v důsledku požití bakterií Helicobacter pylori v trávicím systému. Tato bakterie je rezistentní vůči účinkům žaludeční šťávy. Navíc je schopna zvýšit kyselost šťávy, což zase vede ke zvýšení koncentrace látky podobné hormonu (gastrin), zvyšuje produkci kyseliny chlorovodíkové - hlavní složky žaludeční šťávy.

Na této fotografii je bakterie Helicobacter pylori v lidském žaludku zobrazena ve zvětšeném pohledu:

Po vystavení enzymu lipáze je sliznice žaludku rozdělena, což způsobuje uvolňování toxinů. Tyto látky snižují imunitní obranu a vedou k odmítnutí sliznice žaludku. Kombinace všech těchto faktorů pak povede k závažnějším onemocněním - erozi a dokonce i žaludečnímu vředu. K odstranění vady je nutné se naučit jíst a pozorovat denní režim.

Přítomnost gastritidy je stanovena klinickou metodou. To je indikováno pálením žáhy, nevolností, méně zvracením, abdominální distenzí, zvýšenou / sníženou chutí k jídlu, jazykem pokrytým hustým bílým květem. Někdy může být příznakem této nemoci absence pohybu střev nebo suchá, hustá konzistence výkalů. Již s jedním z příznaků by se měl okamžitě poradit s odborníkem. Praktický lékař vám musí podat gastrickou sondu, aby se vyšetřila sliznice a stanovila se úroveň kyselosti žaludeční šťávy.

Za účelem zjištění přítomnosti bakterií Helicobacter pylori v žaludku Vám lékař nařídí laboratorní vyšetření výkalů. Ve studii pacienta je moč určován kyselostí žaludeční šťávy. Všechna tato vyšetření jsou nezbytná k určení typu gastritidy, příčin nemoci a stanovení správné léčby a vhodné stravy.

Pokud máte exacerbaci gastritidy, vařte čajové želé. V tomto videu uvidíte workshop k vaření:

Dieta pro gastritidu s vysokou kyselostí

Existují dva typy gastritidy - s vysokou kyselostí a nízkou kyselostí. Se zvýšenou kyselostí musíte dodržovat dietu, abyste snížili hladinu kyseliny v žaludku. Musí tedy zahrnovat produkty, s nimiž se aktivita žaludku sníží. Zde je jejich přibližný seznam:

 • Nízkotučné maso - kuřecí a krůtí bez kůže, králíka, telecího masa. Přednostně vařená nebo dušená.
 • Ryba - kapr, sumec, štika, okoun.
 • Mořské plody - krabi a krevety.
 • Krupice - ovesné vločky a pohanka.
 • Mléko a mléčné výrobky - tvaroh, nízkotučný krém, ryazhenka, pečené mléko.
 • Některé druhy zeleniny a ovoce - dýně, cuketa, hrášek, špenát, řepa, chřest, mrkev, rajčata (předloupaná), maliny a jahody.

Přísně vyloučené potraviny, které způsobují zvýšenou sekreci žaludeční šťávy - masový vývar, tučné maso, uzená masa, černý chléb, káva, alkohol, citrusové plody, coca-cola, fanta a sprite, zelenina (ředkvička, tuřín, zelí), tučné maso (jehněčí, husa, kachna). Měli byste také sledovat teplotu konzumovaných potravin - příliš horké nebo příliš studené potraviny mohou způsobit podráždění sliznice.

Ve stravě s vysokou kyselostí by mělo být zcela vyloučeno odstředěné mléko a fermentované mléčné výrobky, stejně jako sacharidy, jako je cukr, čokoláda, pečivo, bílé pečivo a kondenzované mléko. Sacharidy by měly být konzumovány s mírou.

Nízká kyselost

Pro gastritidu s nízkou kyselostí je vybrána dieta, která pomůže stimulovat sekreci žaludeční šťávy. K tomu musíte striktně dodržovat určitá pravidla a výsledek nebude trvat dlouho.

 • Před jídlem byste měli vypít sklenici šumivé vody, například Essentuki č. 4 (Essentuki č. 17) nebo Borjomi.
 • Během oběda důkladně žvýkejte - každý kus po dobu nejméně 30 sekund.
 • Strava by měla zahrnovat ovoce (jablka a hrušky), které jsou konzumovány během hlavního jídla.

Polévky a bujóny musí být zahrnuty ve stravě, měly by být konzumovány teplé, bez koření a koření. Masové pokrmy - pouze z odrůd libové drůbeže bez kůže, jako je například králík nebo telecí maso. Kvašené mléčné výrobky jsou povoleny - kefír, tvaroh, zakysaná smetana, kyselé mléko. Pro lepší trávení bílkovin, vstup do ovoce a zeleniny bohaté na vitamíny a mikroprvky do stravy. Med a sójový olej jsou vítány.

Dozvědět se více o tom, jaký druh stravy je zapotřebí pro gastritidu a žaludeční vředy.

Léčba gastritidy

Léčba gastritidy se doporučuje pouze po pečlivém vyšetření a pod dohledem odborného lékaře nebo gastroenterologa. V nemocnici je nutné vyšetřit přesnou diagnózu, protože existuje mnoho typů a typů gastritidy - katarální, erozivní, flegmonální, atrofické, autoimunitní, hypertrofické a alergické (eosinofilní). Také gastritida je rozdělena na akutní a chronickou, s nízkou kyselostí a vysokou.

Během exacerbace onemocnění nebo vyšetření je třeba dodržovat přísnou dietu, aby se odstranily bolestivé příznaky a snížil se zánět. Současně jsou léky antacidní skupiny přiřazeny ke snížení kyselosti žaludku a léků, které snižují sekreci žaludeční šťávy. Patří mezi ně blokátory receptorů histaminu a vodíkové čerpadlo. Působí na slizniční buňky, čímž zabraňuje vylučování kyseliny chlorovodíkové v žaludku.

Důležitým bodem při léčbě gastritidy je destrukce (eradikace) infekce ve formě bakterií Helicobacter pylori. K tomu jsou předepsány antibakteriální léky - ampicilin, tetracyklin, furazolidon, omeprazol, amoxicilin, bismut, tridraselný dicitrát, klaritromycin nebo oxacilin. Léčba se provádí v jakémkoliv stadiu onemocnění podle schématu s povinným zahrnutím antacid a antibakteriálních léčiv.

Účinnost léčby závisí do značné míry na době užívání léků a přísném dodržování dietního menu. Ale v žádném případě se samo-léčit - gastritida může mít patologickou formu, a pak to bude trvat mnohem více času na léčbu.

Další informace o onemocnění „gastritis“ naleznete na videu:

Pokud se ukáže, že náš článek je pro Vás užitečný, řekněte nám v komentářích, jak jste s vámi léčili nebo léčili gastritidu a zda vám lékaři doporučují pít mléko během gastritidy. Možná, že mléko hrálo důležitou roli při léčení gastritidy.

Naučte se další metody a způsoby léčby gastritidy.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: