Přemýšleli jste někdy o tom, jaké nebezpečí může obyčejná voda z vodovodu představovat pro zdraví? Myslel jsem, a vážně, poté, co jsem dostal nějaké děsivé statistiky z různých zdrojů. Například následující: podle chemických ukazatelů nesplňují standardy 20% vzorků vodovodní vody podle bakteriologických testů - 16%. Jakmile je kontaminovaná voda v těle, může způsobit až 80% všech nebezpečných onemocnění. Po pochopení těchto údajů, je hledání efektivního vodního filtru, jak vidíte, jednoduše životně důležité. A začal jsem hledat zařízení, které by mě uspokojilo co nejvíce. Musím říci, že v našem domě už bylo několik filtrů nejznámějších značek, které se objevily v různých časech: gejzír, bariéra a nově získaný Aquaphor. Rozhodl jsem se začít s těmito filtry. Který z nich účinněji zvládá svůj účel, tj. Čistí vodu lépe a dává největší ekonomický užitek? Přistoupil k práci úzkostlivě: shromáždil všechny možné informace pomocí otevřených zdrojů - webových stránek výrobců, článků, odborných posudků a vložil je do statistické tabulky. A pak provedl osobní experiment. Zde je výsledek.

Obecné informace

Dostal jsem džbánové filtry z odolného plastu šetrného k životnímu prostředí. Externě jsou džbány poněkud odlišné ve tvaru, ale všechny vypadají jako průhledná nádoba s víkem, rukojetí a spodní přijímací miskou, kde padá filtrovaná voda.

Bariéra Grand NeoAkvafor Provence A5Geyser Hercules

Podle popisu v instrukcích jsou filtry na džbány poměrně složité struktury, ale ve všech proudících vodách je to složitý efekt. Dobrá kvalita vody je zajištěna třemi hlavními metodami čištění:

 • fyzikální a mechanické (písek, jíl, rez, špína);
 • chemický (aktivní chlor, toxické kovy, nerozpustné železné částice);
 • biologické (organické sloučeniny, včetně toxinů).

Při výběru filtrového džbánu musíte vyhodnotit skutečné možnosti konkrétního modelu. V tabulce jsou uvedeny hlavní ukazatele, které ukazují výhody systémů čištění vody.

Srovnání filtrů džbánků (otevřené informační zdroje)

Jméno

džbány

Aquafor *

Provence A5

zásobník A5

Bariéra

Grand Neo

Standardní kazeta

Brito

Brita Marella XL

kazeta maxtra

Gejzír

Hercules

modul 501 patrony

Objem džbánu

4, 2 l

4, 2 l

3.5

4, 0 l

Metoda čištění

Sorpční čištění směsí uhel-aqualen s přídavkem iontoměničové pryskyřice

Sorpční čištění

Sorpční čištění

Sorpční čištění

Sorbenty (složení)

Jemné aktivní uhlí

Iontoměničová pryskyřice

Chelatační iontoměničové vlákno Aqualene

Aktivní uhlí

Iontoměničová pryskyřice

Aktivní uhlí

Iontoměničová pryskyřice

Předběžné čištění od mechanických nečistot

tam je

tam je

-

-

Účel

Od

 • aktivní chlor

 • organické hmoty

 • olovo

 • těžké kovy

 • koloidní železo

Od

 • Zápach chlóru

 • chemické nečistoty

 • kovů

Od

 • Chlor

 • Organické nečistoty

 • Kovy (např. Železo, olovo, měď, hliník, rtuť)

 • Pesticidy

 • Olejové produkty (benzen, fenol) \ t

Od

 • železo

 • těžké kovy, organické a organochlorové sloučeniny

Použití

pro studenou vodu

pro studenou vodu

pro studenou vodu

pro studenou vodu

Náhradní držák filtračního modulu

+

mechanické

+

mechanické

+

mechanické

+

mechanické

Kapacita filtru v litrech

350 l

350 l

300 l

350 l

Průměrná životnost kazety

2 měsíce v rodině 3 osob

Žádné informace

Žádné informace

Žádné informace

Počítadlo zdrojů

Mechanické, počítá litry

Mechanické, zvažuje čas

Elektronický čas se počítá

Mechanické, zvažuje čas

Včetně modulu náhradního filtru

+

+

+

+

Možnosti návrhu

2 možnosti barev

5 možností barev

10 barevných možností

5 možností barev

Cena (průměr; maloobchod)

649 rub

549 rub.

1099 rub.

499 rub.

Volitelné: obohacení / konzervace / čištění

Hořčík

Aqualene

-

-

Ochrana proti virům

Katalán

Expertní hodnocení produktových testů (product-test.ru)

Pro A5 ne (nové),

pro B5:

"Standardní" kazeta,

№4

Filtr "Gejzír" 501

4.33.22.52.2
* pouze tento výrobce prohlašuje a odkazuje na certifikáty, že v případě zpoždění výměny náplně, látky adsorbované filtrem neprocházejí do vody při dalším použití.

Srovnávací parametry prezentovaných modelů se mohou zdát podobné. Nicméně, oni mají menší, ale důležité rozdíly, které musíte věnovat pozornost při výběru filtrační nádoby. Pak jsem se rozhodl, že získané informace budou získány experimentálně.

Důvěřujte, ale ověřte

„Srdcem“ jakéhokoliv zařízení pro úpravu vody je filtrační modul, ve kterém je umístěna vyměnitelná kazeta se směsí sorbentu. Každý výrobce se snaží dát svým kazetám speciální vlastnosti, pro které je plní speciálními přísadami a zařízeními. Standardní vybavení zahrnuje volně tekoucí granule. Společnosti tvrdí, že konstrukce vyměnitelných kazet vyniká průměrnou rychlostí průchodu vody směsí, což zajišťuje její rovnoměrné čištění. Na internetu jsem našel video o tom, jak vzhled a funkce jednoho z mých filtrů vypadá a funguje:

Podle příkladu uvedeného ve videu jsem také vytáhl kazety a každý z nich potřásl. Všechno bylo jako na videu: moduly bariéry a gejzír „zazvonily“, když se otřásly, Aquaphor „nezvoněl“. Další věc, kterou jsem udělal: řez kazety a vyprázdnit obsah.

Na fotografii: kazety účastnící se experimentu (v pořadí: Geyser, Aquaphor, Barrier).

V bariéře byly nalezeny poměrně velké granule uhlí bez dehtu a měkké těsnění (vpravo). Syntetická vlna vypadla z gejzírů a vylila se menší směs - uhlí s dehtem - aragonem (vlevo). V Aquaforu se zdálo, že je nejmenší a nejjednotnější filtrační směs, která udržuje tvar na úkor vlákna Aqualene (uprostřed).

Z kurzu fyziky a chemie si uvědomuji, že nejen množství filtračních látek přímo ovlivňuje kvalitu vody, ale také velikost granulí. Čím menší jsou tyto granule, tím účinnější jsou adsorpční procesy a čistší voda. Navažte moduly, abyste zjistili, kolik sorbentu je ve filtru.

Na fotografii: obsah kazety Bariéra - 103 gr.

Na fotografii: obsah kazety Geyser - 80 gr.

Na fotografii: obsah kazety Aquaphor - 103 gr.

Závěry

Všichni výrobci ve své reklamě slibují čistit vodu z různých typů znečišťujících látek. Podle nezávislých odborníků však filtrační nádoba Aquafor kvalitativně odstraňuje chlor a železo než ostatní a jeho skóre je výrazně vyšší (viz tabulka). A další věc: na čepici samotné kazety Aquaphor je síť, do které se do horní nádoby jednoduše vlévá rez a nečistoty, a pak je snadné ji umýt. V jiných systémech zůstává sediment ve filtru, který jej předčasně vypne.

Na fotografii: Provence A5 Džbán (rozebraný)

Složení kazety u konvice je jemná směs založená na látce Aqualene (jak je čteno, jedinečné know-how společnosti). Akvalen spojuje všechny složky směsi a drží je. To zabraňuje tvorbě tubulů, kterými prochází voda a obchází její čistící granule. Díky tomu filtr účinněji čistí vodu než ostatní. V kazetě A5 je také speciální přísada, která zajišťuje "správnou" mineralizaci čištěné vody hořčíkem. A není to pro mě, abych vám říkal o přínosech hořčíku - jeho nedostatek způsobuje onemocnění nervového a kardiovaskulárního systému, všechny lékařské portály o něm říkají. Kromě toho je to jeden z nejvíce vzácných minerálů. Není divu, že láhev "hořčíkové vody" je tak drahá.

Na fotografii: Provence A5 džbán s vodou (smontovaný)

Věřím, že jsem našel odpovědi na všechny mé otázky týkající se správného a kompetentního přístupu k výběru filtru na džbán. Teď vím jistě, jaký model si koupím, pokud bude potřeba, a který z nich doporučím přátelům. To je Aquaphor Provence A5. Konstrukce má dostatečnou kapacitu, s jistotou zvládá čištění rezavé a špinavé vody, nevyžaduje častou výměnu kazety a speciální provozní náklady. Byl bych rád, kdyby můj analytik pomohl někomu jinému.

Kirill Ustinov

Kategorie: