Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Viry a patogenní mikroflóra se účastní zánětu a otoku hrtanu u dětí. Laryngotracheitida se vyskytuje po infekčních a virových onemocněních. Druhou možností je reakce na alergeny. Léčba laryngotracheitidy u dětí závisí na typu onemocnění, jeho závažnosti.

Co je laryngotracheitida

V lékařství, zánětlivý proces infekční povahy, který sahá do průdušnice (tracheitida) a dýchacího traktu, hrtanu (laryngotracheitida) je volán obecný termín “laryngotracheitis”. K onemocnění dochází jako komplikace sinusitidy, faryngitidy, rýmy, laryngitidy, adenoidů, angíny. Onemocnění laryngotracheitida se může vyvinout na zánět dolních dýchacích cest. V takových případech není vyloučen výskyt pneumonie, bronchiolitidy a bronchitidy.

Příčiny laryngotracheitidy u dětí

Hlavní příčinou laryngotracheitidy u dětí ve věku od 2 do 5 let je hemofilní bacil typu B. Epiglottis nabobtná, když patogen vstoupí do dětského organismu. Zánětlivý proces začíná nosohltanem a pohybuje se na průdušnici a hrtan. Dále jsou epiteliální buňky, sliznice a submukóza oteklé. Další příčiny laryngotracheitidy u dětí:

 • virové / adenovirové infekce, například enterovirus, parainfluenza, rhinovirus, adenovirus;
 • bakteriální infekce (mykoplazma);
 • komplikace faryngitidy, sinusitidy, angíny, rýmy;
 • alergie;
 • hypothermie, inhalace studeného vzduchu;
 • životní prostředí (škodlivé výpary, pasivní kouření, prach, suchý vzduch).

Komplikace laryngotracheitidy u dětí

U dítěte mladšího 6 let se může vyvinout zúžení lumen hrtanu - falešná záď (laryngotracheitida u kojenců). S rozšířením virů do dolních částí dýchacího ústrojí se vyvíjí laryngotracheobronchitida a pneumonie, která je doprovázena bronchiolitidou. Komplikace laryngotracheitidy u dětí mohou být závažnější: u chronické hypertrofické laryngitidy existuje riziko vzniku rakoviny hrtanu nebo zánětlivých zánětů. Smrtelně nebezpečná komplikace, která vyžaduje zavolat sanitku, je považována za stenotickou tracheolaryngitidu u dětí.

Laryngotracheitida u dětí - symptomy

Příznaky onemocnění se objevují v závislosti na typu laryngotracheitidy: akutní, chronické, stenotické a alergické. Onemocnění začíná náhle, v noci. Nebezpečí patologie spočívá v obtížnosti odlišit ji od jiných podobných onemocnění. Existují běžné příznaky laryngotracheitidy u dětí:

 • rýma (pokud byla podchlazení);
 • nazální kongesce;
 • dušnost;
 • bolest v krku;
 • chrapot;
 • záchvaty ostrého kašle;
 • palpitace.

Akutní laryngotracheitida u dětí

Po akutních respiračních virových infekcích se příznaky akutní laryngotracheitidy u dětí (OSLT, recidivující laryngitida) začínají objevovat po dobu 3-5 dnů. Dítě má potíže s dýcháním a hlukem, „kašlání“, horečku, úzkost. Pro určení akutní formy onemocnění lékařům pomůže 3 hlavní funkce:

 1. změnit hlas dítěte;
 2. stenotické dýchání;
 3. silný kašel.

Stenosing laryngotracheitida u dětí

Nejužším bodem horních cest dýchacích je hlasivky, s edémem, v němž se dítě stává těžko dýchatelným v důsledku sníženého lumenu. Tento jev označuje stenotickou laryngotracheitidu. Léčba mírné formy může být prováděna doma po konzultaci s lékařem, ale v obtížných případech je indikována pohotovostní lékařská péče. Příznaky laryngobronchitidy v plicnici jsou rozděleny do 3 stupňů:

 1. Dekompenzovaná stenóza se projevuje slabým dýcháním, studeným potem, poruchami spánku, bledostí kůže, častým kašlem a variabilitou chování.
 2. Mezi příznaky kompenzované stenózy patří chrapot, "štěkavý kašel", dušnost, která je doprovázena hlučným dechem při kašli nebo pláče.
 3. Při neúplné kompenzaci se nozdry zvětší, když dýchá během výdechu, slyší se hluk, paroxyzmální kašel, modravá kůže, pocení.

Chronická laryngotracheitida

K tomuto onemocnění dochází postupně, pokud zánětlivý proces sliznice hrtanu trvá déle než tři týdny. Chronická laryngotracheitida je charakterizována přetrvávajícím kašlem s výtokem sputa. S exacerbací kašle se zvyšuje množství sputa a v oblasti hrtanu a průdušnice se objeví svědění a pocit suchosti. Pokud zaznamenáte následující příznaky u Vašeho dítěte, měli byste se poradit s lékařem, protože existuje riziko rakoviny hrtanu. Měli byste upozornit:

 1. Různé změny hlasu - od chrapotu a dysfonie až po afonii (ztráta hlasu).
 2. S hlubokým dechem, smíchem a chladem - kašel.
 3. Bolest při kašli, v horní části dýchacího ústrojí, za hrudní kostí a v oblasti hrtanu.
 4. Když mluví - hlasová únava.

Alergická laryngotracheitida

Děti do 3 let jsou náchylné k alergickým projevům: neúplně vytvořená imunita a malý hrtan mohou poškodit i malý zánět. Při jednorázovém vdechování alergenů se nic nestane, ale pokud je dětská imunita snížena a tělo je systematicky postiženo dráždivými látkami, existuje riziko vzniku onemocnění. Příznaky alergické laryngotracheitidy se neliší od virové formy: kašel štěkání, potíže s polykáním a dýcháním, lechtání, chrapot. Když se infekce spojí, tělesná teplota vzroste na 38, 5 stupně.

Laryngotracheitida u dětí - léčba

Dr. Komarovsky tvrdí, že léčba laryngotracheitidy u dětí by měla probíhat bez užívání antibiotik a měla by být omezena na přísný odpočinek na lůžku, čerstvý vzduch v místnosti a bohaté pití teplé vody. Pokud nemoc nenarazí na průdušky a nevyvine se do bronchitidy, musíte užívat antitusika. Pro léčbu pokročilé laryngotracheitidy, fyzioterapie by měla být provedena alkalická inhalace a měly by být eliminovány účinky nepříznivých faktorů.

Imunostimulační terapie pomůže vyléčit nemoc, jejíž komplex zahrnuje:

 • antivirové imunomodulátory (Cycloferon, Arbidol, Anaferon, Grippferon);
 • antibakteriální imunomodulátory (Imudon, IRS-19).

Symptomatická terapie se používá k odstranění bolestivých příznaků, které zahrnují:

 • proti suchému kašli: Tussin, Sinekod, Tusupreks, Lasolvan;
 • pro výtok sputa: ACC, bromhexin, mucaltin, ambroxol;
 • proti svědění, podráždění a otoku: Erius, Zyrtec, Xizal, Erespal.

První pomoc při laryngotracheitidě

Před příchodem lékařů, kdy je pro dítě těžké dýchat, by měla být poskytnuta první pomoc pro laryngotracheitidu. Je nutné dítě uklidnit, položit ho na polovinu, vypít teplou alkalickou kapalinu. Pokud není teplota, pak pro zmírnění otoků, musíte parní nohy a paže: průtok krve do končetin způsobí odtok z hrtanu. Když přestanete dýchat, zvracení je způsobeno stiskem kořene jazyka lžící. Pokud se nemoc vyskytla v důsledku alergií, pak antihistaminika mohou pomoci zmírnit otoky.

Jak léčit laryngotracheitidu u dítěte

Za nejjednodušší, ale účinnou proceduru zaměřenou na léčbu laryngotracheitidy u dětí doma se považuje oteplující koupel nohou. Naplňte pánev vodou (40 stupňů) a nechte dítě potopit nohy po dobu 15 minut. Pak je třeba nosit teplé ponožky z vlny pro dlouhodobé uchování tepla. Krev se bude pohybovat od horní části těla, dojde k přílivu na nohy. Edema ustupuje. Další rozptýlení k zajištění odtoku krve ze zanícené oblasti jsou považovány za otírající se dětské nohy s terpentýnem a hořčičným práškem v ponožkách.

Vdechnutí laryngotracheitidy

Inhalační léčba má výrazný terapeutický účinek na hlasivky a hrtan, takže se může stát hlavní. Pro úplné uzdravení stačí 2 až 3 postupy. Inhalací laryngotracheitidy se provádí nebulizátor, jiný typ inhalátoru, konvice s tryskou a pánve s roztokem. K provedení této léčby není možné, pokud:

 • tělesná teplota nad 38 stupňů:
 • Existuje kardiovaskulární onemocnění, tendence krvácet;
 • dítě do jednoho roku;
 • exacerbace astmatu, těžké laryngitidy;
 • tam je alergie na léky.

Antibiotika pro laryngotracheitidu

Pokud je nemoc bakteriálního původu, může lékař předepsat antibiotika pro laryngotracheitidu. Při předepisování lékař kontroluje historii onemocnění a bere v úvahu, že při užívání léků nebude mít dítě alergickou reakci. Za tímto účelem se provede bakteriologická analýza stěru hltanu. Antibiotika pro laryngotracheitidu u dětí jsou vybírána v závislosti na patogenu a stadiu patologie, která může nemoc vyléčit.

Existuje celá řada účinných antibiotických skupin, které se používají při onemocněních, jako je laryngotracheitida u dětí:

 • penicilin (Amoxiclav, Azithromycin, Augmentin, Flemoxin);
 • cefalosporin (Axetin, Ceftriaxone, Fortum, Cefixime, Supraks, Zinatsev);
 • lokální antibiotika (Bioparox);
 • makrolidy (Sumamed, Clarithromycin).

Laryngotracheitida u dětí léčba lidových prostředků

Chcete-li se zbavit infekce dýchacích cest, můžete léčit laryngotracheitidu u dětí s lidovými prostředky, například s mrkvovou šťávou:

 1. Pomocí jemného struhadla nebo odšťavňovače musíte mrkev strouhat a stlačit dužinu gázou, aby se šťáva.
 2. Přidejte med (1 polévková lžíce. 1 polévková lžíce).
 3. Chcete-li použít teplou tekutinu na 1 lžička. 5krát denně.

Chcete-li zklidnit kašel, můžete udělat odvar z cibule:

 1. Cut 1 cibule, přidejte 3 lžičky. cukr, 1 polévková lžíce. vody.
 2. Nádobu s přísadami vložte do ohně a nechte 10 minut zahuštění.
 3. Take 4 krát 1 lžička.

Strava s laryngotracheitidou

Nejsilnější dieta s laryngotracheitidou vylučuje ze stravy nakládané, kořeněné, kyselé a slané potraviny, alkohol, koření, sycené nápoje, semena, ořechy, teplé nebo studené jídlo, křen, hořčici. Doporučuje se používat šetřící potraviny: cereálie s mlékem, čaj s medem, kompoty, želé, boršč a polévky s kuřecím vývarem. K prevenci laryngotracheitidy u dětí potřebujete:

 • posílit imunitní systém přírodními šťávami, čerstvou zeleninou a ovocem, vitamíny;
 • dělat dechová cvičení, popíjet tělo;
 • šaty pro počasí;
 • k ochraně hlasivek.

Prevence laryngotracheitidy u dětí

Včasná léčba infekčních onemocnění pomůže chránit dítě před rizikem laryngitidy a faryngitidy. Účinnou prevencí laryngotracheitidy u dětí je posílení obranyschopnosti těla, posílení imunitního systému. Zobrazování tělesné výchovy k nejlepším příležitostem, sportovní vyžití vyžadující kontrolu dýchání, zpevnění těla (odtékání studenou vodou). Je důležité učit toto dítě již od útlého věku. Léčba akutní laryngotracheitidy u dětí musí být ukončena až do konce, aby se onemocnění nestávalo chronickým.

Video: laryngotracheitida u dětí - symptomy a léčba

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: