Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Někdy, když se ráno probudíte, můžete si všimnout bílého květu na jazyku a patře, který lze snadno odstranit hygienickými postupy. Čas však plyne a už není čištěn zubním kartáčkem - to jsou první známky ústní kandidózy. Hodně bílého květu v ústech dospělého nebo dítěte je známkou aktivity houby rodu Candida. Tyto mikroorganismy podobné kvasinkům s poklesem lokální imunity začínají růst vysokou rychlostí, tvořící celé kolonie.

Co je bílý film v ústech

Mezi četnými chorobami, které se vyskytují u lidí na pozadí snížené imunity, je rozšířená plísňová patologie zvaná kandidóza. Nejčastěji postiženou oblastí jsou sliznice. To je dáno tím, že na těchto místech jsou převážně lokalizovány jednobuněčné mikroorganismy, které jsou v neaktivním stavu. Kandidóza ústní sliznice se projevuje, když se houby Candida začnou množit aktivně, což vede ke vzniku bílého květu a nepříjemného zápachu z ústní dutiny, a to i po čištění zubů.

Důvody

Houby rodu Candida, které se vyskytují v sliznici, pronikají hluboko do epitelu a vylučují speciální enzymy, které ničí buněčnou strukturu lidského těla. Z tohoto důvodu má bílá deska na nebi dítěte nebo dospělého mnoho nepříjemných příznaků. Nejčastější důvody, které aktivují aktivaci Candide:

 • imunodeficience;
 • hormonální poruchy u žen (těhotenství, menopauza a další);
 • diabetes mellitus;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • nedostatek minerálů a / nebo vitamínů;
 • dlouhodobé užívání kortikosteroidů;
 • porušení střevní mikroflóry;
 • nosit protézy;
 • mikrotrauma ústní sliznice;
 • užívání perorálních kontraceptiv;
 • následkem radiace nebo chemoterapie;
 • kouření, užívání drog, alkohol.

U dospělých

Nejčastěji jsou tyto příznaky způsobeny nesprávnou ústní hygienou. Nicméně, pokud bílý květ na patře u dospělého není odstraněn po pečlivé péči, pak aby bylo možné provést přesnou diagnózu, je třeba vzít v úvahu tvar, tloušťku a umístění sedimentu. Chcete-li určit tělo, jehož práce je porušena, musíte zvážit místo nájezdu:

 • přední a špičkový jazyk: nemoci kardiovaskulárního a respiračního systému;
 • střední část jazyka: levá strana - problémy s játry, pravá - s pankreatem, centrální část - se žaludkem;
 • základ jazyka: příznak počátečního vředu, chronického zánětu žaludeční sliznice a / nebo dysfunkce střeva a ledvin.

Ráno

Pokud dospělá osoba pozoruje bělavý povlak pouze v dopoledních hodinách a po ústní hygieně, zmizí, pak je s největší pravděpodobností nesprávné čištění zubů, problémy s sliněním, zhoršený oběh jazyka nebo různá periodontální onemocnění. Pokud je příznak doprovázen silným suchem, může to znamenat onemocnění trávicího systému, pankreatitidu, vředů, akutní nebo chronické gastritidy.

V rozích rtů

Reprodukce bakterií v ústní dutině může způsobit tvorbu bílého plaku v rozích rtů - to je kandidóza. Člověk pociťuje silnou suchost, bolest při polykání slin, v hrdle je pocit mimozemského těla. Charakteristickým příznakem je, že rohy úst prasknou a rty se tvoří na rtech. Kandidóza dutiny ústní je doprovázena všeobecným zhoršením zdraví, výskytem alergických reakcí, zvýšením tělesné teploty.

Mít dítě

Novorozené dítě dosud nevytvořilo plnohodnotnou imunitu, a proto se u jakéhokoliv nepříznivého faktoru (špatná hygiena, hypovitaminóza, antibiotika a další) objeví kandidóza. Bílý plak u kojenců se nazývá drozd, který se může vyvíjet paralelně v perineu a interdigitálních záhybech. Aby se zabránilo výskytu plísňové patologie u kojence, je nutné přísně dodržovat hygienu dítěte.

Příznaky kandidózy

Dospělý drozd se rychle vyvíjí u dospělého. První známkou zánětu je plísňová stomatitida, která je doprovázena pocitem pálení, svěděním, otokem patra a jazyka a kýčovitou patinou v ústech. Často je zde příznak ztráty chuti. Příznaky kandidózy u dítěte jsou mírně odlišné. Když se dítě vyvíjí, objeví se následující příznaky:

 • kýčovité velké skvrny v ústech, připomínající zbytky jídla;
 • bílý film pokrývající oblohu, rty, dásně, tváře;
 • tělesná teplota stoupne na 39 ° C;
 • na ústní sliznici se tvoří eroze, krvácející vředy, které dávají chuť krve;
 • bolest a pálení v ústech dítěte ho nutí odmítat jíst, spánek je narušen.

Léčba

S pomocí komplexní terapie můžete zastavit množení hub. Lékař po potvrzení diagnózy s výsledky testů každému pacientovi přiřadí individuální léčebný režim. Za prvé, jsou přijata terapeutická opatření k odstranění chronických onemocnění, která vyvolala infekci. Poté je předepsána systémová a lokální léčba orální kandidózy u dospělých. Stejně důležité při regeneraci je úprava výživy a speciální ústní hygieny: během léčby musí být dutina pravidelně léčena předepsanými roztoky.

Tablety pro perorální kandidózu

Při prvních příznacích drogy je předepsána lokální léčba. Pokud po několika dnech nedojde k žádné pozitivní dynamice zotavení, pak lékař předepíše systémové léky. Mezi nimi jsou léky patřící do skupiny proti plísním, které pomáhají zbavit se symptomů. Poté, co se zbaví hub, lékař předepíše imunostimulační léky, které zvyšují imunitní systém, aby se zbavily dalších relapsů. Populární léky, které vám pomohou zbavit se bílého květu:

 1. Levorin. Má účinnost proti patogenním houbám Candida. Používá se jako profylaktický prostředek pro kandidaturu. U těžkých orálních mykóz jsou dospělým předepsány 1 kapsle až 4 krát denně po dobu 10-12 dnů. Děti do 2 let - 25000 U / kg tělesné hmotnosti denně během týdne. Tablety mohou způsobit závratě, bolesti hlavy.
 2. Flukonazol. Antifungální činidlo, které je při perorálním podání účinné proti různým plísňovým infekcím. Pro orální kandidózu jsou dospělí předepsáni od 50 do 400 mg 1krát denně. Pediatrická dávka je 3-12 mg / kg / den. Délka léčby je stanovena individuálně. Vedlejší účinky zahrnují křeče, změny chuti, průjem a bolesti břicha.

Nystatin

Lékaři často předepisují účinný lék na perorální kandidózu - Nystatin. Toto polyenové antibiotikum dokonale pomáhá v boji proti drozdi u dospělých i dětí. Pod vlivem účinné látky zastavuje růst a šíření spór houb. Buněčná membrána houby je zničena, po které rychle dojde k úmrtí patogenní flóry. Inhibice aktivity houby Candida je pozorována po prvním dni užívání přípravku Nystatin.

Předepsat lék v dávce 500000ED 4-8 krát / den pro dospělé a děti od 1 roku do 250.000 3-4 krát denně. Délka léčby nepřekročí 14 dnů. V případě potřeby lze kurz opakovat o týden později. Při nesprávném dávkování se u dospělého a dítěte mohou vyskytnout nežádoucí účinky z trávicího systému (průjem, zvracení, nevolnost) a / nebo alergické projevy (horečka, zimnice, svědění).

Lokální léčba

Thrush v ústech v počáteční fázi je úspěšně léčen antibakteriální masti. Nejoblíbenější léky:

 1. Dekaminovaya mast. Má fungicidní, antifungální, antibakteriální účinek. Jmenován místně. Lék se aplikuje pod jazyk (sublingválně) 2x denně. Průběh léčby je 1-3 týdny. Během rozpouštění mast se polykání nepohybuje.
 2. Roztok klotrimazolu. Širokospektrální antimykotika. S pomocí bavlněného tampónu jsou postižené oblasti u dospělých a novorozenců ošetřeny 3-4krát denně po jídle. Průběh léčby je jeden týden. Zabraňte kontaktu s očima.

Dieta

Při léčbě bílého plaku v ústech je důležité dodržovat dietu a pít více čisté vody (1, 5-2 litrů denně). Doporučuje se naplánovat si stravu tak, aby se masová jídla konzumovala spolu s vařenou nebo syrovou zeleninou, protože kombinace bílkovin a sacharidů vede k dlouhodobému trávení, které se dostává do procesu hnilob. Nedoporučujeme používat sladké pečení, cukrovinky a těstoviny, brambory. Mléčné výrobky jsou povoleny pouze domácí jogurt. Je třeba se zaměřit na:

 • zelenina;
 • pikantní ovoce;
 • kyselé bobule;
 • luštěniny;
 • obiloviny;
 • ořechy.

Lidové léky

V boji proti kandidóze populární recepty pomáhají:

 • Soda Rychle pomůže odstranit plaketu z dítěte. Pro přípravu roztoku sody musí být smíchána 1 lžička. jedlá soda se sklenicí vody, namočte kousek sterilní gázy omotané kolem prstu ve směsi a ošetřujte ústa dítěte tak často, jak je to jen možné.
 • Tinktura měsíčku. Používá se k vyplachování úst pro drozd u dospělých. Měla by se ředit 1 polévková lžíce. Já alkohol tinktura měsíčku ve sklenici vody a vypláchněte ústa každé 3-4 hodiny, dokud se příznaky nemoci úplně neodstraní.

Prevence

Aby se zabránilo dalšímu rozvoji kandidózy a jejím důsledkům ve formě různých onemocnění vnitřních orgánů, může být, pokud budete postupovat podle jednoduchých preventivních opatření:

 • dodržovat ústní hygienu;
 • opláchněte ústa odvarem z heřmánku, měsíčku;
 • včasné ošetření zubů, řádná péče o protézy;
 • vést aktivní životní styl;
 • obohatit menu bakteriemi kyseliny mléčné;
 • zvýšení přirozené obranyschopnosti těla.

Fotografie ústní kandidózy

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: