Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Období porodu u ženského těla je vážným otřesem, protože v něm dochází k hormonálním změnám. Kromě toho je budoucí imunita matky zaměřena na dítě, které způsobuje zranitelnost ženy vůči různým onemocněním, včetně drozdů. Podle lékařských statistik se kandidóza během těhotenství vyskytuje v 9 z 10 případů, častěji se projevují symptomy u žen v posledním trimestru. I přes neškodné symptomy může patologie poškodit jak nastávající matku, tak plod.

Co je kandidóza během těhotenství

Drozd je běžným onemocněním u žen, zvláště často diagnostikovaných během těhotenství. Patologie je způsobena kvasinkovou houbou Candida, zatímco v malých množstvích je její přítomnost v ženském těle považována za normu. Bakterie žije v těle pod kontrolou imunitního systému, neprojevuje se. Když imunitní systém během těhotenství oslabuje, houba se začíná aktivně množit a zvyšuje počet obyvatel v ženském těle.

Příznaky

Kandidóza u těhotných žen, jako každá jiná infekce, je potenciálně nebezpečná pro budoucí matku a dítě. Toto onemocnění může vést ke komplikacím těhotenství a infekci plodu. Klíčové příznaky porušení vaginální mikroflóry pohlavních orgánů v důsledku vitální aktivity houby jsou:

 • nepohodlí v hrázi, které je doprovázeno svěděním;
 • pocit pálení při močení;
 • sýrový, bílý, těžký výtok s kyselým zápachem.

Příčiny kandidózy u těhotných žen

Thrush během gestace je stále častější, navzdory vývoji diagnostických a terapeutických směrů v medicíně. To je způsobeno nepříznivými účinky vnějších faktorů na tělo ženy, jejíž imunita se v současné době snižuje. Čekací doba dítěte je doprovázena rozsáhlou restrukturalizací fungování různých orgánů a systémů: nastávající matka mění střevní mikroflóru, je zde nedostatek minerálů a vitamínů. Další faktory, které způsobují kandidózu během těhotenství jsou:

 1. Změny v hormonálních hladinách. Restrukturalizace endokrinního stavu je nezbytná pro normální porod. Současně v ženském těle dominují gestageny, které přispívají k reprodukci kvasinkových hub.
 2. Snížená imunita. Ovoce pro ženské tělo je z poloviny geneticky mimozemské, proto, aby jej imunitní systém neodmítl, příroda v tomto období přirozeně snižuje ochranné vlastnosti těla.
 3. Chronický stres, přepracování, nevyvážená výživa. Tyto faktory negativně ovlivňují celkový zdravotní stav nastávající matky a představují hrozbu infekce infekcemi.
 4. Časté vaginální douching, přítomnost infekcí v těle, hormonální terapie, léčba antibiotiky. Tyto faktory jsou predisponující pro rozvoj kandidózy, protože porušují normální mikroflóru pohlavních orgánů.

Diagnostika

Metody zkoumání těhotných pacientů se suspektní kandidózou se neliší od metod léčby kandidóz u negravidních žen. Je velmi žádoucí, aby patologie byla detekována co nejdříve - to zabrání rozvoji nebezpečných komplikací pro dítě. Pro objasnění diagnózy vás lékař upozorní na následující diagnostická vyšetření:

 1. Rozetřete mikroflóru. Z vaginální sliznice shromáždíme obsah (hlen) pomocí sterilního tamponu. Po vyšetření pod mikroskopem.
 2. Bakteriální výsev. Tato diagnostická metoda není vždy používána, ale pouze v případech, kdy je nutné určit typ hub a bakterií, které obývají vaginu. Tato analýza je nezbytná pro jmenování účinné léčby.

Je nutné léčit drozd během těhotenství?

Názory lékařů v této věci se liší, proto jsou gynekologové odraženi od jednotlivých faktorů kandidózy u každého pacienta. Zpravidla se nemoc v nepřítomnosti příznaků, není léčena až do narození sám. Pokud má žena přirozený pracovní proces (a nikoliv císařský řez), pak je choroba léčena předem, aby se vyloučilo riziko porodu dítěte během porodu, jinak nelze kandidózu vyloučit.

Thrush v prvním trimestru těhotenství je také velmi zřídka léčen, za předpokladu, že nejsou žádné nepříjemné známky patologie. Jsou-li charakteristické příznaky přítomny, nemůže být tolerován, takže lékař předepíše pacientovi nejbezpečnější léčbu. S neustále se opakujícím onemocněním existuje důvod domnívat se, že kandidóza maskuje některá závažnější onemocnění (chlamydie, mykoplazmóza, ureaplazmóza atd.). V tomto případě je pacient poslán k testování a poté zahájí komplexní léčbu.

Léčba drozd během těhotenství

Nejproblematičtější je léčba drozdů u těhotných žen v prvním trimestru tohoto období, protože při pokládání orgánů a systémů plodu je nesmírně nežádoucí užívat jakékoli léky. Nicméně, drozd v prvních týdnech přenášení dítěte se jeví velmi vzácně: pravděpodobnost jeho vývoje se zvyšuje s rostoucím gestačním věkem. Nejbezpečnější léčba kandidózy je považována za vaginální pilulky a čípky, které mohou být použity v každém trimestru.

Počínaje čtvrtým měsícem tohoto termínu může žena užívat mnoho jiných léků pro vaginální plísňovou infekci, jak je předepsáno lékařem, ale mělo by být chápáno, že není možné úplně vyloučit drozd. V některých případech musí těhotná žena provádět léčebné postupy v každém trimestru. V tomto případě léčba zpravidla zahrnuje použití výhradně místních léků, tablety mohou být předepsány lékařem pouze v případě exacerbací onemocnění nebo jiných závažných indikací.

Ve druhém a třetím trimestru je zakázáno používat jakékoliv roztoky pro douching, ať už je to manganistan draselný, chlorhexidin, soda atd. Nejbezpečnějším způsobem řešení kandidózy během těhotenství a laktace jsou svíčky Pimafucin, které lze použít i v prvních týdnech tohoto období. Známky drozdů jsou již ve 2-3 použitých čípcích, ale léčba je ještě třeba dokončit.

Přípravy

Léčba plísňové infekce by měla být komplexní. Takže kapsle a tablety eliminují patogenní flóru ve střevě, kde se nachází hlavní ohnisko onemocnění, a lokální fondy působí přímo na sliznici vagíny, čímž se eliminují nepříjemné symptomy. Tyto skupiny léků jsou zpravidla předepisovány při léčbě kandidózy u těhotných žen:

 1. Systémová antimykotika. Některé z nich mohou být použity v době nošení dítěte a během laktace (Nystatin, Pimafucin), protože takové systémové přípravky jsou netoxické.
 2. Místní léky. Masti, krémy, čípky, spreje rychle eliminují lokální zánět a obnovují zdravou vaginální mikroflóru. Výběr prostředků poskytuje gynekolog, protože některé z nich jsou kontraindikovány v prvním trimestru.
 3. Lokální antiseptika a protizánětlivá léčiva. Během těhotenství se smí používat roztok boraxu v glycerinu a brilantní zelená. Tyto sloučeniny jsou aplikovány na gázový tampon, po kterém jsou stěny pochvy mechanicky vyčištěny. Tyto postupy mohou být kdykoli provedeny.
 4. Restorativní, imunomodulační činidla. Pomáhají v boji proti vzrušení a zabraňují relapsům multivitaminových komplexů, čípků Viferon a probiotik s bifidobakteriemi.

Prášky

Po diagnostické studii citlivosti houby na antimykotika si lékař vybere nejúčinnější prostředek. Nicméně kandidóza během těhotenství může být vyléčena pouze lékem, který nepoškozuje dítě uvnitř dělohy. Výjimečně v závažných případech jsou ženám předepsány následující systémové léky na drozd během těhotenství:

 1. Pimafucin Toto širokospektré antifungální antibiotikum není během těhotenství kontraindikováno, je však obvykle předepisováno ve formě čípků. Užívání tablet může být nezbytné, pokud není možné vyléčit kandidózu místními prostředky. Výhody Pimafucinu jsou relativně nízké náklady a nízká šance na vedlejší účinky.
 2. Nystatin. Léčivo patří do skupiny antibiotik s antifungálními účinky. Nystatin působí výhradně na houby, aniž by poškodil ostatní obyvatele mikroflóry sliznice orgánu postiženého drozdem. Je přísně zakázáno zabývat se samoléčbou a užívat léky bez lékařského předpisu.

Svíčky

V průběhu porodu je použití antibiotik ve formě tablet přísně omezeno, proto se používají místní prostředky, jejichž aktivní složky nespadají do celkového oběhového systému. Nejúčinnější a nejvhodnější je použití svíček. Lékaři jsou obvykle předepisováni těhotným ženám:

 1. Zalain. Čípky mohou být použity na každém trimestru. Jejich výhodou je vysoká účinnost, nepřítomnost vedlejších účinků, jednorázová injekce. Kromě toho, Zalain svíčky netěsní a nezanechávají prádlo. Nevýhodou drogy je vysoká cena.
 2. Terzhinan. Vaginální tablety jsou předepisovány ve 2-3 trimestrech. Terzhinan má mnoho výhod, včetně silného inhibičního účinku na houby, udržování rovnováhy pH v pochvě, nízké riziko vedlejších účinků. Nevýhodou svíček je potřeba podstoupit dlouhou léčbu, vysokou cenu.
 3. Clotrimazol. Lék lze použít ve 2-3 trimestrech. Jeho výhody lze považovat za nízké náklady a účinnost proti různým mikroorganismům. Nevýhodou klotrimazolu je riziko alergií, pravděpodobnost relapsu, protože Candida si na léčivo rychle zvykne, což je velký seznam vedlejších účinků.

Lidové metody

Nespoléhejte se pouze na alternativní medicínu, protože její fondy nejsou schopny zcela vyléčit infekční onemocnění. Nicméně, v tandemu s léky léky lidové prostředky mohou výrazně urychlit proces hojení a zachránit ženu před nepříjemnými pocity. Kandidózu během těhotenství lze léčit pomocí následujících receptů:

 1. Koupele se sodou a jódem. V litru teplé vody by se měla rozpustit 1 lžička. soda a 1 lžička. jod. Ve vaně musíte sedět asi půl hodiny. Musíte postup opakovat každý den, 1 krát, dokud nebudete moci vyléčit kandidózu.
 2. Douching. V litru vroucí vody se rozpustí 2 lžíce. Já sůl. Kapalina se vaří a ochladí se na teplotu místnosti. Pak sem přidejte 1 polévkovou lžíci. Já soda a 0, 5 lžičky. jod. Tento roztok dvakrát denně po dobu 5 dnů.
 3. Bylinné infuze. Smíchejte 3 lžíce. Já heřmánek, měsíček, šalvěj. Nalijte 2 lžíce. Já Výsledná směs litr vroucí vody, čerpat kapalinu několik hodin. Po ochlazení vývaru do teplého stavu vypláchněte pohlavní orgány injekční stříkačkou dvakrát denně před zmizením příznaků kandidózy.

Důsledky kandidózy pro matku a dítě

Drozd je onemocnění, které, pokud je neléčeno, způsobuje nepříjemné následky jak pro nastávající matku, tak pro dítě, proto, pokud je to možné, je třeba patologii léčit předem (ve fázi plánování těhotenství). Houbová infekce snižuje elasticitu pochvy, v důsledku čehož se během porodu na stěnách orgánu tvoří praskliny a slzy. Z tohoto důvodu gynekolog na konci semestru pečlivě zkoumá ženu a v přítomnosti příznaků narušené mikroflóry předepisuje vhodnou terapii.

Kandidóza komplikuje a prodlužuje proces šití po porodu, zatímco u ženy se může vyvinout zánět, hnisání a další nepříjemné jevy, které vyžadují antibiotika. Důsledky kandidózy pro dítě jsou ještě závažnější. V těch nejzávažnějších případech má drozd za následek smrt nenarozeného dítěte nebo potrat. Houba ovlivňuje orgány dítěte takto:

 • oči;
 • nos;
 • ústa;
 • sliznice dýchacích cest;
 • kůže;
 • vnitřních orgánů.

Předpověď

V přítomnosti systémové kandidózy u těhotné ženy je prognóza vždy vážná, proto je včasnost léčby nemoci nanejvýš důležitá. Aby nezmeškali začátek vývoje drozdu, měla by být žena pravidelně sledována na předporodní klinice a pečlivě dodržována doporučení lékaře. Během těhotenství je snazší zabránit vzniku kandidózy, než hledat účinné způsoby, jak s ní bojovat, proto by měla být po celou dobu prováděna kompetentní prevence onemocnění.

Prevence vzrušení během těhotenství

Terapie kandidózy během porodu není snadný úkol, proto byste se měli snažit zabránit rozvoji plísňového onemocnění. Aby se zabránilo otěhotnění během těhotenství, musíte dodržovat tato pravidla:

 • noste velmi pohodlné spodní prádlo vyrobené z přírodních materiálů, které umožňují průchodu vzduchu a zabraňují vzniku teplého vlhkého prostředí;
 • používat vhodné hygienické výrobky s neutrálním pH;
 • s tendencí k kandidóze pravidelně provádějí testy ke stanovení úrovně kyselosti av případě odchylek okamžitě konzultujte s lékařem;
 • vyhnout se dysbakterióze, zácpě, včetně dostatečného množství čerstvé zeleniny, ovoce, mléčných výrobků v nabídce;
 • posílit imunitu multivitaminových komplexů, vyváženou výživu, pravidelné procházky na čerstvém vzduchu, mírné sportovní zatížení.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: