Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Přítomnost přetrvávající nebo časté volné stolice u dospělých je známkou průjmu. Patologický stav tohoto druhu může být dvou typů - chronický nebo akutní, v závislosti na příčině jeho výskytu. Závažná onemocnění gastrointestinálního traktu se vyvíjejí v důsledku virové nebo bakteriální infekce, která pronikla do těla. To však nejsou všechny možné příčiny, které mohou vyvolat tekuté výkaly.

Co je to volná stolice

Onemocnění, pro které je charakteristický projev kapalné nebo pěnivé stolice, se běžně nazývá průjem v lékařské praxi. Tento syndrom je často doprovázen bolestí ve střevním traktu, podrážděným žaludkem nebo vysokou horečkou. Možné příčiny akutního nebo chronického průjmu jsou střevní infekce a otrava jídlem.

Unformed stolice u dospělého na dlouhou dobu je velmi nebezpečný syndrom, který může vést k dehydrataci a vážné zdravotní problémy. Narušení rovnováhy vody a soli v těle ohrožuje rozvoj nevratných patologických změn, proto pokud zjistíte příznaky zažívacího potíže, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Důvody

Vodnaté stolice způsobují řadu důvodů, z nichž nejběžnější jsou považovány za střevní poruchy způsobené špatnou kvalitou nebo poškozenou potravou, stejně jako akutní infekce, jako je salmonelóza a úplavice. Chronická zánětlivá onemocnění mohou ovlivnit výskyt průjmu nebo tekutých výkalů. Vzhled vodnatého prodlouženého průjmu je ovlivněn jinými faktory:

 • reakce těla na užívání drog;
 • metabolické poruchy;
 • symptomy dysbiózy;
 • chronická onemocnění trávicího traktu;
 • stres;
 • syndrom dráždivého tračníku;
 • červy;
 • poškození střevní sliznice;
 • potravinové alergie.

Dospělé tekuté stolice po dlouhou dobu

S vysokou frekvencí výkalů u dospělých pacientů se vyskytují komplikace v gastrointestinálním traktu, které jsou doprovázeny zvracením a dalšími nepříjemnými symptomy. V některých případech jsou tekuté výkaly považovány za normální, například během těhotenství. Všechny ostatní precedensy indikují intestinální rozrušení, takže hojné infekční průjmy se zápachem plodu mohou být zastaveny pouze léčbou.

Měkká stolice u dospělých po dlouhou dobu je považována za nepříznivý stav, který způsobuje známky dehydratace. Aby se zabránilo tekuté stolici, lékaři doporučují, aby muži a ženy dodržovali několik pravidel. Ujistěte se, že mytí ovoce a zeleniny před jídlem a vařit maso nebo mléčné výrobky. Je důležité vždy zkontrolovat datum spotřeby zakoupeného zboží a v každém případě nepoužívat zkažené potraviny.

Volná stolice, ale ne průjem

Málokdo ví, ale mezi tekutými výkaly a průjmem je rozdíl. U zdravého člověka dochází k alokaci defekace jednou nebo dvakrát denně, což je považováno za normu. Zvýšení množství tekutiny způsobuje změnu konzistence výkalů, což naznačuje zdravotní problémy. Na rozdíl od průjmu, který je dočasný, trvá tento jev několik týdnů.

Tekuté výkaly jsou chronickým postižením, které může být stálým společníkem osoby bez řádné léčby. Tato reakce na straně těla někdy vzniká v důsledku drastické změny ve stravě, například vegetariánství. V tomto případě bude mít barva výkalů nazelenalý odstín, což znamená velké množství absorbovaného vlákna. Příčinou neustálého nutkání na toaletu může být infekce, proto je normalizace práce střeva možná až po absolvování léčby.

Otáčí břicho a volné stolice

Stres, přejídání, otrava jídlem může způsobit zkroucení žaludku. Pokud se však k tomuto příznaku přidají také polotekuté výkaly, existují důvody k obavám. Na rozdíl od batolat, výskyt trvalých, pastovitých sekrecí u dospělých v průběhu týdne signalizuje poruchy v práci žaludku. Konzistence fekálních hmot ve stejnou dobu může mít jiný vzhled v závislosti na příčině onemocnění. Časté kapalné výkaly způsobují:

 • onkologická onemocnění;
 • střevní infekce;
 • Crohnova choroba;
 • žaludeční vřed;
 • apendicitida.

Ráno

Někteří lidé trpí denním abdominálním nepohodlím ráno. Tento problém nemá genderovou příslušnost, stejně jako ženy i muži. Patologické faktory nepohodlí, které mohou být doprovázeny nadýmáním, jsou považovány za patologii břišních orgánů nebo jiných systémů. Pacienti mají somatické a viscerální bolesti.

První typ je charakteristický podrážděním sliznice gastrointestinálního traktu, která je častým společníkem chronické gastritidy. Nepohodlí v břiše se stává pravidelným, otrava života člověka. K viscerální bolesti dochází v důsledku reakce nervových zakončení na různé stimuly. S touto patologií není nepohodlí lokalizováno na různých místech.

Žaludek nebolí, ale stolice je tekutá

Poruchy zažívacího ústrojí charakterizované nepřítomností projevů průjmu, jako je teplota, indikují přítomnost patologického procesu v lidském těle. V případě mírné otravy jídlem, tekutý průjem bez bolesti břicha by měl jít sám na pár dní. Pokud se situace po dlouhou dobu nezmění, je důvod hledat lékařskou pomoc.

Rotavirová infekce se ve většině případů vyskytuje u malých dětí. Ovlivněny mohou být i dospělí. Lékaři přesně vědí, co dělat s tekutou stolicí, takže pokud máte podezření na infekci, musíte okamžitě jít do nemocnice. Příležitostně se objevují sekrece kaše v důsledku silného stresu nebo nervového napětí. Chcete-li tento problém vyřešit, měli byste alespoň dočasně změnit typ aktivity.

Tekuté žluté stoličky

Barva pohybů střev může hodně vypovídat o zdraví člověka. Pokud má tedy pacient pravidelně černé tekuté výkaly, je v žaludku přítomen otevřený vřed. Žluté a zelené stolice jsou charakteristické pro bakteriální infekci, při které je osoba nucena navštívit toaletu šestkrát až desetkrát denně. Pokud se objeví nějaké problémy, tělo má tendenci odstraňovat negativní invaze ústy nebo řiť. Výkaly tekuté konzistence s nečistotami hlenu nebo krve jsou závažným příznakem, jehož vzhled by měl být vyvolán lékařem.

Po jídle

Tekutý průjem po každém jídle se nazývá funkční průjem. Tato reakce těla na potraviny naznačuje porušení střev. Mohou být dočasné i trvalé. Pravděpodobné příčiny tekutých výkalů jsou: dysbakterióza, střevní infekce nebo „onemocnění medvěda“. Pokud se tělo nestihne vyrovnat s trávením potravy, bude to ve všech případech snažit očistit trávicí trakt, který vede k průjmům.

Průjem a plyny

Nadýmání a průjem se často objevují společně kvůli vzájemnému působení všech systémů gastrointestinálního traktu. S hromaděním plynů ve střevě se spouští patologické procesy v těle, které narušují jeho normální provoz. Proto, brzy člověk má průjem. Pro dítě v prvních měsících života je tato situace považována za normu. Pokud jde o dospělé, tekuté zelené výkaly a nadýmání signalizují přítomnost onemocnění, jako je hepatitida nebo dysbióza.

S krevními nečistotami

Nečistoty krve ve výkalech jsou nepříznivým příznakem, který může být způsoben onemocněními různých částí gastrointestinálního traktu. Výtok není vždy viditelný pro oko, někdy pro jeho detekci vyžaduje speciální laboratorní testy. Pokud jsou však krevní nečistoty viditelné, pak je lokalizace poškození na úrovni střeva. Stopy čerstvé krve v tekutém výkalu ukazují praskliny v řiti nebo hemoroidy.

Diagnostika

Pokud se u Vás objeví příznaky průjmu, doporučuje se kontaktovat proktologa nebo gastroenterologa. Specialista provádí komplexní vyšetření pacientova trávicího traktu, po předchozím externím vyšetření. S pomocí instrumentální endoskopické techniky může lékař detekovat poškození sliznice nebo jiných částí gastrointestinálního traktu. V případě potřeby jsou prováděny následující postupy:

 • coprogram;
 • bakteriologické očkování;
 • studium výkalů na vejcích červů;
 • Ultrazvuk.

Léčba

Pro obnovení funkce střeva se používá komplexní terapie, která zahrnuje použití různých metod hojení těla. V době léčby musí pacient dodržovat přísnou dietu a dočasně odstranit potraviny, které stimulují vylučování kyseliny chlorovodíkové ze stravy. Kromě toho se používají antibakteriální léčiva, která by měla být každý den opilá.

Léčba drogami

Než se zbavíme stolice, pacienti podstoupí antibiotickou terapii, včetně léků, které potlačují patogenní mikroflóru ve střevě. Mezi ně patří prebiotika, širokospektrá antibiotika a enterosorbenty. Léčbu předepisuje pouze odborník. Nejlepší volbou jsou kombinované prostředky, jako je nifuroksazid, které nezpůsobují další poškození těla. Tento lék je škodlivý pro většinu střevních infekcí, například pro Vibrio cholerae, Salmonella, Klebsiella.

Má výrazný baktericidní a bakteriostatický účinek, výsledek závisí na přijaté dávce. Lék narušuje proces syntézy proteinů a inhibuje aktivitu enzymu dehydrogenázy. Nifuroxazid neovlivňuje normální střevní mikroflóru, takže nepoškozuje zdraví pacienta. Jako symptomatické přípravky pro tekuté výkaly se používají adsorbenty, které zpomalují pohyblivost žaludku a podporují zahušťování stolice. Mezi ně patří léky jako loperamid a somatostatin.

Úspěšně regulují střevní motilitu a ovlivňují sekreční funkci, čímž snižují množství vylučované tekutiny a výkalů. Léky zvyšují tón análního svěrače, díky kterému dochází k retenci výkalů. Pokud by tekuté výkaly byly způsobeny infekcí, pak léky, které snižují střevní motilitu, neplatí.

Šetrná strava

U tekuté a páchnoucí stolice se doporučuje dodržovat dietu, která vylučuje použití tukových, slaných nebo uzených výrobků. Strava by měla sestávat hlavně z čerstvé zeleniny a ovoce, masné výrobky by měly být řádně tepelně zpracovány. Je dovoleno jíst vařené nebo pečené produkty. Před jídlem si důkladně umyjte ruce, abyste zabránili střevním infekcím a otravě jídlem.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: