Dřevěný popel na hnojivo byl používán od starověku, kdy jeho užitečné složení ještě nebylo známo. Dokonce ani nyní neobsahuje jasný seznam prvků, protože mohou být spáleny rostliny různých typů a stáří. Dozvíte se více o tom, co je oplodněno popelem a co je součástí jeho složení níže.

Co může být oplodněno popelem

Síra, zinek, železo, vápník a hořčík, které jsou součástí popela, jsou nezbytné pro normální růst zeleniny, okrasných nebo ovocných stromů a trvalých rostlin. Vzhledem k nepřítomnosti chloru se doporučuje používat kultury, které tuto látku netolerují. Patří mezi ně jahody, rybíz, jahody, maliny, brambory. Chrání před chorobami popela sazenic zelí, cukety, okurky a squash. Stačí, když jej vyloďujete, do studny.

Popel pro švestky nebo třešně se chová jako vrchní obvaz a je nutné ho nalít jen každé 3-4 roky. S ním můžete také chránit zahradu před škůdci, jako jsou mšice nebo mouchy, které milují usadit se na mrkev s cibulí. Doporučuje se kropit plodiny ráno, kdy je ještě rosa, nebo to může být provedeno po předběžném postřiku vodou. Roztok pro úpravu se připraví z 300 g popelové suroviny a asi 1 litru vroucí vody. Výsledný bujón se pak zředí 10 litry vody.

Většina okrasných keřů a zahradních květin, jako jsou růže, plamének, delphiniums, pivoňky, hyacinty a lilie, dobře rostou v alkalické nebo mírně kyselé půdě. Takové vlastnosti mu dávají popel. To může být také užitečné pro rodiny s nočním sklem. Musí být přidán jednoduše při kopání místo výsadby sazenic rajčat, lilku, hořké nebo sladké papriky.

Složení popela jako hnojiva

Tento typ hnojiva je nehořlavý minerální zbytek, který se získává po spalování organických materiálů - rostlin nebo dřeva. Kvantitativní a kvalitativní složení výsledného prášku se stanoví na základě použitých surovin. Pokud se použijí stonky slunečnice, vinná réva nebo bramborové desky, popel se bude skládat ze 40% draslíku. Dalšími hlavními organickými prvky jsou:

 • vápník;
 • fosfor;
 • mangan;
 • molybden;
 • železo;
 • síra;
 • zinek;
 • mědi.

Díky tomuto složení je popel považován za dobré fosfátové a potašové hnojivo pro neutrální nebo kyselé půdy. Kompenzuje nedostatek stopových prvků. Vzhledem k nedostatku chloridu draselného je popel jako hnojivo vhodný pro plodiny, jako jsou brambory, rajčata, jahody a maliny. Neobsahuje ani dusíkaté soli, které jsou nezbytné pro růst rostlin. To lze připsat nedostatkům.

Účinek tohoto hnojiva trvá 2 až 4 roky po jeho aplikaci na půdu. Chemické složení dřevěného popela jako hnojiva je cennější, pokud se získá spálením pohanky nebo slunečnice. Listnaté stromy jsou bohaté na draslík, zejména břízu. Vápník je bohatý na rašelinový popel, ale v něm je jen málo fosforu. Užitečné je složení popela ze dřeva a spalování dřeva v kamnech. Zbytky se nedoporučují používat pro spalování plastů, novin a domácích odpadků.

Jak hnojit rostlinný popel - způsoby

Popel jako hnojivo pro pokojové rostliny, sazenice a jiné zahradní plodiny se používá v různých formách. První metodou je rozptýlení v blízkosti kmenů stromů, mezi řadami výsadeb, pod křovinami nebo do děr. Nedoporučuje se používat hnojivo pouze pro velmi malé výhonky, které ještě nemají 3 listy. Aby bylo zajištěno, že rostlina nemá popáleniny, je lepší nahradit čistý popel směsí se zemí. Pro jednu dospělou kulturu je zapotřebí přibližně 2 kg této složky. Samotný způsob krmení vypadá takto:

 1. Po obvodu kmene připravte drážky. Jejich hloubka by měla být asi 10 cm.
 2. Nalijte do výsledného hnojiva.
 3. Okamžitě shora zavřete drážky vrstvou zeminy.

Před výsadbou sazenic rajčat, lilek nebo paprik, jednoduše nalít 4 lžičky suchého popela do studny a míchat se zemí. Druhou variantou vrchního obvazu je infuze popela jako hnojiva. Používá se pro postřik nebo zalévání rostlin v zahradě. Ošetřete roztokem mohou být rajčata, okurky, zelí. Pro přípravu takového nástroje budete potřebovat:

 • popel ze dřeva - 100-150 g;
 • voda - 1 kbelík.

Obě složky jsou kombinovány a infuzí po dobu několika hodin. Pak už můžete rostliny zalévat, předmíchané prostředky. Tímto způsobem se doporučuje krmit květiny, rybízové ​​keře a maliny a zeleninu. Optimální frekvence použití je jednou za 2 týdny a pro obě metody. Tekuté hnojivo je dobré, protože půda zeleninové zahrady je dodatečně nasycena vlhkostí.

Zvýšení účinnosti hnojiva přidáním humusu nebo rašeliny. Ideální poměr je 1: 4 nebo 1: 3. Popel je lepší použít uhlí. To je prostě nalil do hromady kompostu, který je organický produkt tvořený pod vlivem bakterií a žížal. Následně se toto hnojivo používá tradičním způsobem, tzn. ležel v jamkách nebo přidával při kopání lůžek.

Video: jak používat popel jako hnojivo

V pozdním jaře a na začátku léta, většina lidí tráví v zemi, v jejich zahradě nebo zeleninové zahradě. Péče o rostliny je velmi důležitá, protože na ní závisí kvalita budoucí plodiny a její dostupnost po celou studenou sezónu. Mezi hnojivy je spousta přírodních látek obsahujících živiny pro stopové prvky půdy a rostlin. Pokud máte také zájem o efektivní přírodní složení, podívejte se na níže uvedená užitečná videa o tom, jak používat popel ze dřeva.

Jak rozpouštět popel pro krmení

Jak hnojit popel okurky

Jak hnojit rajčata s popelem

Kategorie: