Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

V moderní společnosti je srdeční onemocnění velkou hrozbou, protože postihuje nejúčinnější část populace. Lidé trpí přeplněním a neustálým stresem, který ovlivňuje práci kardiovaskulárního systému. Nejspolehlivější metodou pro stanovení srdečních patologií je koronární angiografie srdce.

Koronární angiografie - indikace

Radiokontrastní metoda výzkumu - koronární angiografie srdce - je nejspolehlivější a nejpřesnější metodou diagnostiky. Toto je jediné vyšetření, kterým může lékař určit závažnost onemocnění a rozhodnout:

 1. zda má být pacient připojen k přístroji pro krevní oběh;
 2. implantovat stent během balónové angioplastiky;
 3. Do plastových nádob nebo s léky.

Koronární vyšetření srdce je indikováno pro osoby s následujícími patologiemi:

 • plicní edém;
 • arytmie;
 • endokarditida;
 • arteriální hypertenze;
 • kardiopulmonální resuscitace;
 • porucha komorového rytmu;
 • angina pectoris;
 • oddělení intimální arterie;
 • srdeční selhání;
 • před operací srdečního onemocnění;
 • infarkt myokardu;
 • bolesti na hrudi;
 • ischemické choroby srdeční (CHD).

Koronární angiografie - kontraindikace

Vzhledem k tomu, že postup je považován za malou operaci, nemůže být proveden bez souhlasu pacienta. Neexistuje absolutní kontraindikace pro koronární angiografii, ale nedoporučuje se u pacientů s nízkým obsahem draslíku, anémií nebo poruch krvácení. Vzhledem k tomu, že je během koronární injekce aplikována kontrastní látka, měla by být před operací provedena zkouška na možné alergie.

Kromě toho je třeba vzít v úvahu vedlejší účinky barviva: zhoršenou funkci ledvin, zejména u pacientů s diabetes mellitus, srdečním nebo renálním selháním. Tito pacienti jsou připraveni na koronarokardiografii ve stacionárních podmínkách. U starších pacientů, pacientů s významnými výkyvy hmotnosti, se závažnými plicními patologiemi, s peptickým vředem, je koronární léčba předepisována s opatrností.

Koronární angiografie - příprava

Koronární angiografie se provádí na prázdném žaludku, aby se zabránilo zvracení, vniknutí potravy do plic nebo ztrátě vědomí. V předchozích pracovních dnech byste měli pít dostatek tekutin, abyste zabránili poškození ledvin. Příprava na koronární angiografii srdce v oddělení zahrnuje:

 • instalace kanyly;
 • pokud je to nutné, provádí se infuzní infuze, aby se snížilo riziko selhání ledvin;
 • aby se zabránilo nežádoucí úzkosti, je povoleno užívat sedativa před koronárním;
 • místo vpichu je oholeno, vyčištěno;
 • holení by nemělo být prováděno doma, aby se zabránilo infekci.

Jak udělat koronární angiografii

Koronaroskopie se provádí v lokální anestezii. Lékař propíchne pacientovu femorální tepnu nebo žílu v noze / paže, kde jsou instalovány speciální „brány“ (plastová trubka, která otevírá vstup pro další potřebné nástroje). Postup koronární angiografie je bezbolestný, ale pokud se opakuje, může pacient pociťovat nepříjemné pocity v oblasti vpichu, protože anestézie ve stejné oblasti bude působit méně.

Potom se do aorty zavede katétr, kterým se do srdečních tepen vstřikuje kontrastní látka. Chirurg pozoruje tento proces a pořizuje snímky z různých úhlů pomocí rentgenového přístroje. Katétr se instaluje střídavě na levou a pravou koronární tepnu. Po vyjmutí se vstřikovací oblast uzavře speciální bandáží nebo stehem. Dále odborník odhaduje získané obrazy pro zúžení koronárních cév a přítomnost okluzí (okluzí) v nich.

Koronarografie srdečních cév - účinky

Nejzávažnější komplikací aortokoronarografie je komplikace cévního přístupu. Jeho nejvýznamnějším příznakem je krvácení z tepny v místě vpichu. Frekvence cévních komplikací v prvních dnech po operaci dosahuje 12%. Další účinky po koronární angiografii:

 1. Hematom. Vznikl po uvolnění krve z tepny. Většina hematomů během koronární angiografie není nebezpečná, ale velmi velká mohou vést k žilní trombóze, nervové kompresi a ztrátě vnímání.
 2. Retroperitoneální krvácení. Stav ohrožující život pacienta během koronární angiografie. Riziko je, že krvácení je detekováno pozdě s poklesem krevního tlaku, bolestí břicha, poklesem hemoglobinu.
 3. Arteriovenózní píštěl. Během koronární angiografie se provádí propíchnutí a někdy jehla prochází do žíly tepnou, což vede ke vzniku kanálu mezi nimi. Fistula uzavírá konzervativně během roku.

Jak často můžete provádět koronární angiografii

Vyšetření plavidel nelze označit za bezpečné, proto, aby se zabránilo riziku, měli by pacienti poslouchat doporučení lékařů. Koronární angiografie srdce je předepsána tolikrát, kolikrát je třeba v každém konkrétním případě, protože lékař rozhoduje ve prospěch konkrétní léčby, včetně operace. Je koronární angiografie nebezpečná? Rizika jsou přítomna, ale je mnohem horší neprovádět to a dostat infarkt nebo smrt z nesprávné léčby.

Cena koronární angiografie

V Rusku je nejčastější diagnostickou metodou v kardiologické praxi koronární angiografie. Jeho cena závisí na úrovni kliniky, kvalifikaci personálu, typu léku proti bolesti, délce pobytu v nemocnici a mnoha dalších faktorech. Pokud má pacient politiku OMS, bude postup pro něj volný. Průměrná cena koronární angiografie v Moskvě a regionu se pohybuje od 8 000 do 30 000 rublů.

Video: co je koronární angiografie a jak se to dělá

Recenze

Nikolay, 42 let

Nevěděl jsem, koronární angiografie srdce - co to je a jak se postup liší od koronární angiografie, dokud jsem nebyl naplánován na zákrok. Příprava byla krátká a inspekce plavidel trvala asi půl hodiny. Během procedury jsem se cítil dobře, ale pak jsem byl dva dny velmi slabý. Cena za vyšetření srdečních cév je 19 000 rublů.

Julia, 33 let

Jak se provádí koronární angiografie, viděl jsem, když máma měla ischémii. Nemyslel jsem si, že budu muset podstoupit tento strašný, podle mého názoru, postup. Pochopil jsem, že vám umožní vidět stav plavidel lépe než jiné metody, ale důsledky mě děsily. Vyšetření však bylo velmi snadné, bez bolesti a komplikací.

Naděžda, 38 let

Koronární angiografie byla provedena na papeže naléhavě na podezření na infarkt myokardu. Myslel jsem, že tento postup by byl levný, kdybych si katalog našel nezávisle a koupil si potřebné zásoby pro provoz v internetovém obchodě, ale lékař řekl, že takový postup nemá. No, to nemělo čas na objednávku, protože postup již draho stojí.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: