Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Intestinální ultrasonografie je jednou z nejproduktivnějších metod analýzy gastrointestinálního traktu. Pomáhá lékařům odhalit patologické stavy břicha a pacientům včas zahájit léčbu, aby se předešlo negativním důsledkům.

Ultrazvuk střev - to ukazuje

Na rozdíl od kolonoskopie pomáhá ultrazvuk identifikovat gastrointestinální a extraintestinální záněty, včetně zesílení stěn, divertikulitidy, stenózy (s distenzí nebo bez distenze), abscesů, píštělí apod. Co ukazuje střevní ultrazvuk, závisí do značné míry na lékaře, který provádí diagnózu, takže musíte kontaktovat pouze dobré odborníky, kteří si všimnou komplikací v čase.

Ultrazvukové vyšetření střeva je hlavním způsobem detekce Crohnovy choroby, invaginace a abnormalit ve střevní struktuře. Vzhledem k dostupné ceně a nepřítomnosti bolesti se tato metoda doporučuje nejen pro dospělé, ale i pro děti. Neinvazivní přístup k získání dat je pro dítě pohodlný a pomáhá lékaři získat přesné informace o přítomnosti zranění.

Ultrazvuk rekta

Provedení rektálního vyšetření pomáhá identifikovat problémy v konečné části střeva. Proces je následující:

 1. Do konečníku se vloží endoskop s ultrazvukovým hrotem. Na to dříve dal na kondom.
 2. Rektální senzor se připojuje k počítači.
 3. Zvukové vlny přenášejí data přijatá uvnitř střev na obrazovku.

Ultrazvukové vyšetření konečníku se používá k detekci:

 • střevní malformace;
 • benigní a maligní nádory;
 • polypy;
 • endometrióza u žen;
 • přemístění a deformace konečníku.

Ultrazvuk tlustého střeva

Ultrazvuková analýza může být provedena, když je detekován některý z následujících příznaků:

 • nepohodlí a plyn v žaludku;
 • hořká chuť v ústech;
 • častá nevolnost a zvracení;
 • opakující se zácpa;
 • přítomnost netypických útvarů, které může pacient cítit pro sebe.

Ultrazvukové vyšetření tlustého střeva pomáhá určit patologii, potvrdit nebo popřít podezření na závažná onemocnění, včetně rakoviny. K přesnému stanovení diagnózy stačí jeden postup. Spolu se sonografií může lékař předepsat kontrastní rentgen nebo kolonoskopii. Nicméně, gastrointestinální ultrazvuk je jednodušší, ekonomičtější a bezbolestný způsob vyšetření.

Ultrazvuk tenkého střeva

Nejdelší a vinutá oblast břišní dutiny představuje určité obtíže při zkoumání. Lékař může zaznamenat nedostatečnou hloubku pronikání senzoru a přítomnost střevních plynů, které kazí kvalitu obrazu. Získání spolehlivých informací o stavu střeva je možné pouze pomocí pokročilé skenovací technologie s vysokým rozlišením.

Pro zvýšení přesnosti při provádění ultrazvukového vyšetření tenkého střeva by měl být použit zakřivený nebo lineární snímač. Po detekci patologie, tloušťky stěny, stratifikace, průchodnosti břicha, stupně stenózy nebo dilatace by měl být dále kontrolován vzor střevní motility. Doporučuje se provádět pravidelná abdominální vyšetření, aby se eliminovala rizika.

Duodenální ultrazvuk

Ultrazvukové vyšetření dvanáctníku je postup, pomocí kterého můžete vidět zažívací orgán spojující žaludek a tenké střevo. Zvukové vlny odražené od sondy pomáhají získat přesný obraz o určité oblasti. Duodenální ultrazvuk vám umožňuje diagnostikovat onemocnění střev, jako jsou:

 • duodenální vřed;
 • rakovina;
 • hromadění tekutiny;
 • infekce;
 • zánětlivé procesy ve studované oblasti.

Ultrazvuk střev - příprava

Než půjdete k lékaři, měli byste trochu hladovět. Po dobu 6 hodin je lepší nejíst nic. Někdy příprava na ultrazvuk střeva může zahrnovat dodržování speciální diety po dobu až 3 dnů. To vede ke snížení množství tekutiny a vzduchu ve střevě, snižuje peristaltiku. Pití slámou také snižuje obsah plynu ve střevech. Toto školení pomůže lékaři odlišit střevní oblasti od sebe navzájem.

Noste pohodlné, volné oblečení, které nebrání pohybu v břiše. Pokud je piercing, je lepší odstranit výzdobu ještě doma, před odchodem k lékaři. Ultrazvukové vyšetření gastrointestinálního traktu se provádí na straně nebo na zádech v závislosti na studované oblasti. Se zvýšenou tvorbou plynu je lepší užívat speciální léky, například Espumizan.

Dieta před střevní ultrazvuk

Seznam výrobků povolených před průchodem ultrazvukového záření je omezen. Části by měly být malé. Je lepší jíst 5-6 krát denně, než třikrát, ale hustě. Pro plnohodnotné dívky to také pomůže lehce zhubnout. Milovníci tekutin by se měli omezovat: je dovoleno užívat pouze 1, 5 litru denně. Můžete pít pouze vodu bez plynu a slabého čaje. Měli byste jíst:

 • libové drůbeží maso (můžete jíst štíhlé hovězí maso, telecí maso);
 • zrna vařená ve vodě;
 • vařené ryby (libové);
 • 1 vejce za den (vařené).

Tato dieta před ultrazvukem střeva není omezena. Kategoricky nelze použít:

 • káva;
 • mléčné výrobky;
 • nápoje sycené oxidem uhličitým a alkohol;
 • Cukrovinky;
 • luštěniny;
 • surové ovoce, zelenina;
 • chléb, moučné výrobky.

Jak udělat střevní ultrazvuk

Ultrazvuk se používá k detekci změn vnitřních orgánů, tkání, cév. Pokud jde o gastrointestinální trakt, lékař analyzuje vzhled, velikost, tvar střeva, aby zjistil abnormální tkáně: nádory, novotvary, adheze. Sonografie pomáhá určit přítomnost poranění, vnitřní krvácení, obstrukci střev, patologii u žen během těhotenství.

Ultrazvukové vyšetření střeva vyžaduje použití inovativního vybavení. S ním můžete zjistit zhuštění stěn střeva, což je hlavní znak jeho zánětu nebo potvrzení apendicitidy. K tomu použijte skener s škálováním s frekvencí 5-7, 5 MHz, aby se určil průměr lumen, aby se identifikovaly výpadky proudu. Poté odborníci provádějí dekódování a analýzu dat.

Jak zkontrolovat střeva pro ultrazvuk u dítěte? Bezbolestný proces není nebezpečný ani pro malé. Hlavní věc je vysvětlit klukovi, že mu lékař neublíží. Pokud jde o dietu, nejmenší pacienti by neměli jíst nejméně 4 hodiny a starší děti - 6 hodin před zákrokem. Ke snížení tvorby plynu pomůže Espumizan, Smekta a další drogy.

Cena za ultrazvuk střev

Náklady na vyšetření ultrazvukem závisí nejen na složitosti procesu, ale také na stavu zdravotnického zařízení. Nejnižší cena v Moskvě založila kliniku na Ryazansky Prospect. Cena za střevní ultrazvuk v diagnostickém centru je 990 s. Další klinika nabídne podstoupit ultrazvuk, platit 4197 s. Jedná se o nejdražší průzkum ve městě.

Video: co ukazuje střevní ultrazvuk

Recenze

Alla, 27 let

Poté, co dítě mělo bolesti v bříšku, jsme byli požádáni o ultrazvuk. Bála jsem se o svého syna, ale ukázalo se, že je to zbytečné. Lékař provedl zákrok velmi rychle, vtipkoval a rozptýlil nás oba. Zkouška byla bezbolestná, Alex vůbec nic nechápal, zeptal se, proč ho lechtá. Dostaneme diagnózu, uzdravíme se.

Antonina, 51 let

Asi jsem jedna z těch žen, které se bojí lékařů více smrti. Přihlásili se na ultrazvuk tenkého střeva, protože na to byly indikace. Musel jsem sedět na dietě a trochu nervózní, ale výsledek mě potěšil. Ukázalo se, že nebyly nalezeny žádné závažné patologie. Chci poděkovat svému lékaři za zdvořilost a profesionalitu.

Eugene, 35 let

Když uslyšel, že budu vyšetřován s rektálním senzorem, byl jsem zaskočen! Vybral jsem nejlepší kliniku, poradil se se třemi odborníky, šel. Nejtěžší je připravit se. Během skenování vám doporučuji relaxovat a nic dělat, jinak to bude bolet. Teď se zotavuji, brzy zapomenu na můj problém.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: