Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Každý letní rezident zabývající se pěstováním zeleniny a ovoce v zahradě ví, že dobré sklizně nelze dosáhnout bez řádného systematického zavlažování. Ale co když zdroj vody není příliš blízko? Překážkou se může stát i vzdálenost pěti až deseti metrů: musíte nést kbelíky s vodou, což je těžké zatížení, zejména pro starší lidi. Pomáhá vyrovnat se s úkolem zavlažování na povrchových čerpadlech dacha pro kvalitní zavlažování zahrady. Přečtěte si více o typech zařízení, značek a jejich účelu.

Co je to povrchové čerpadlo a proč je potřeba?

Tam jsou dva hlavní typy čerpadel, které jsou používány u dacha pro zalévání zahrady - to je povrch a ponorné zařízení. První typ čerpadla je instalován na povrchu, tzn. mimo zdroj vody, ze kterého bude kapalina odebrána. Druhým typem je ponorné zařízení určené k čerpání ze studní nebo studní s velkou hloubkou. Zařízení, vybavené vícestupňovým sacím designem, je pak ponořeno přímo do vody, což umožňuje majiteli vody, aby zalil postele ve velké vzdálenosti.

V soukromých domech lze jako dodatečný prvek vodovodního systému použít povrchové čerpadlo chaty. Instalované zařízení je schopno zvýšit tlak vody v systému přívodu vody. V podstatě se povrchové čerpadlo používá k čerpání kapaliny potřebné k zavlažování zeleninové zahrady, čerpání ze speciálních skladovacích nádrží. Existují zařízení různých provedení, určená pro specifickou hloubku zdroje. Čerpadlo však zpravidla zvládne maximální hloubku 8-10 metrů.

Na rozdíl od ponorných čerpadel nejsou povrchová zařízení příliš silná, takže nemohou být použita k čerpání minerálních olejů, palivové kapaliny a jiných směsí, které by mohly poškodit zařízení nebo rozbít systém. Při nákupu čerpadla musíte dodržovat provozní pravidla. Pokud bude zahradník dodržovat speciální doporučení týkající se používání přístroje, vydrží mnohem déle. Jak provozovat zařízení:

 • Nenechávejte povrch zařízení v klidu. Pokud voda během provozu neprochází hadicí, může se čerpadlo přehřát a zlomit. Kapalina během přívodu podporuje chlazení, provádí funkci mazání.
 • Vezměte prosím na vědomí, že před prvním použitím systému musíte zařízení ručně naplnit vodou. To je způsobeno účinkem tekutiny produkující vodní rázy během vstřikování. Dopad se dotkne lopatek oběžného kola a přístroj se může v důsledku silného nárazu zlomit. Totéž se může stát, pokud náhodou během přívodu vody vnikne do hadice vzduchová bublina.
 • Nenechávejte přístroj na místě, kde je teplota pod nulou, spolu s kapalinou v nádrži. Vypusťte jej tak, aby bylo čerpadlo zcela prázdné. Zamrznutí kapaliny může způsobit vážné poškození nebo úplnou nevhodnost přístroje.
 • Každé zařízení má technické vlastnosti, které určují přípustnou úroveň vlhkosti, okolní teplotu. Nedovolte podchlazení, přehřátí přístroje.

Materiál pro povrch tělesa čerpadla je: plast, nerezová ocel, litina. Plastové pouzdro mezi nimi je nejspolehlivější, tato zařízení se používají k čerpání vody pro zalévání zahrady. Mohou pracovat až do teploty 50 stupňů. Plus plastového čerpadla je, že to není rez, je lehký a stojí méně než jiné povrchové zařízení. Větší náchylnost k poškození však značně zkracuje životnost.

Litinové těleso osloví ty, kteří milují tichý provoz zařízení pro zavlažování zahrady, navíc je odolný a spolehlivý. Materiál z ušlechtilé oceli je vhodný pro povrchová čerpadla, která jsou určena pro dlouhodobý servis se širokou škálou úkolů: použití takových zařízení, která zavlažují rostliny, zvyšují vodu a pracují v instalacích fontán.

Jaké jsou typy čerpadel pro zavlažování zahrady

Existuje mnoho možností pro čerpadla pro zavlažování zahrady: odvodnění, sud, vír, cirkulace, odstředivé (konzolové). Jako hlavní povrch zařízení, letní obyvatelé, zpravidla získat poslední dva. Každý typ má určité funkce, které slouží k provádění specifických úkolů - čerpání vody, zlepšování tlaku v systému zásobování vodou atd. Čerpadla nejsou často nakupována sami, ale jsou součástí automatických vodárenských stanic, které mají následující výhody:

 • Patří mezi ně samotná povrchová čerpadla, tlakové spínače, akumulátory - skladovací nádrže, senzory pro ochranu před volnoběhem a mnoho dalšího, což činí systém efektivnějším.
 • Automatizace poskytne příležitost k vytvoření rezerv tekutin.
 • Přístroj je chráněn před vodním kladivem.
 • Hlava a tlak povrchového čerpadla jsou plně řízeny.

Existují automatické stanice, které jsou dokončeny podle potřeb spotřebitele, každý prvek je vybrán individuálně s pomocí odborníka v obchodě. Nicméně, prodávané a plně vybavené možnosti, již smontované a připravené pro efektivní provoz. Pro ne příliš vybíravé kupující, to je ideální volba, která ušetří spoustu času a úsilí.

Odstředivé čerpadlo

Odstředivé čerpadlo se obvykle používá pro čerpání vody, hadice může pracovat s hloubkou devíti metrů. Princip činnosti je odstředivá síla motoru. Uvnitř pouzdra je otočné kolo, jeho komponenty jsou dva disky. Mezi nimi jsou čepele, které jsou nasměrovány v opačném směru než otáčení mechanismu. Vzhledem k tomu, že ve středu a podél okrajů nádrže vzniká jiný tlak, voda je vypouštěna ven. Odstředivá čerpadla pro zavlažování zahrady jsou schopna čerpat kapalinu s malým obsahem různých nečistot.

Vířivý

Co se týče odstředivého zařízení, vírové čerpadlo je levné. Jsou kompaktní, takže jsou skvělé pro umístění v malé oblasti. Uvnitř přístroje je také otočné kolo, vybavené lopatkami radiálního a šikmého typu. Vzhledem k rychlosti otáčení vytváří vír proudění, tlačí kapalinu. Taková čerpadla poskytují mnohem silnější hlavu než odstředivá čerpadla, ale neměla by se používat pro vodu s nečistotami. Kromě toho mají nízkou účinnost, nepřesahující 45%.

Instalace zahradní jednotky v závislosti na zdroji vody

Není nutné najímat profesionály k instalaci čerpadla, každý to může udělat sám. Zařízení mají zpravidla malou hmotnost a velikost, což umožní nejen snadnou instalaci, ale také v případě potřeby zařízení rychle demontovat. To je výhodné, když potřebujete jít na dovolenou nebo skrýt povrchové čerpadlo se silným chlazením. Princip instalace je téměř stejný, mění se pouze zdroj vodovodu. Kromě toho lze zařízení použít nejen pro zalévání zahrady, ale také pro čerpání dešťové vody ze suterénu, bazénu.

Dobře voda

Tyto nádrže jsou zpravidla v hloubce deseti metrů nebo více, jsou zde studny 20 metrů, takže instalace povrchového čerpadla na ně není možná. Chcete-li použít studní tekutinu, je nutné zakoupit ponorné zařízení, které bude ve vodě a vytlačit ho z velké hloubky. Je-li studna mělká, je třeba čerpadlo umístit na rovný povrch, spustit hadici a zapnout, nejprve ručně naplnit vodou.

Jak organizovat zalévání z hlavně

Zalévání zahrady ze sudu se provádí pomocí speciálního povrchového barelového čerpadla. Tato konstrukce váží zpravidla ne více než čtyři kilogramy, takže ji může používat každý. Hloubka hlavně by neměla být větší než 120 cm. Čerpadla tohoto typu jsou elektrická, drží se na okraji nádrže (hadice je spuštěna do vody) a pak jsou připojena k síti. Zařízení jsou v zásadě vybavena speciálním filtrem, mají malou hladinu hluku.

No

Při instalaci zařízení pro zavlažování v blízkosti studny mu musíte poskytnout rovný povrch. V některých případech můžete potřebovat montážní kolíky, které snižují úroveň vibrací a tím i hluk. To, že čerpadlo pracovalo tiše, může letní rezident použít speciální gumový koberec. Během instalace je hadice spuštěna do studny, ale před tím je nutné zařízení naplnit vodou, aby se zabránilo vodnímu rázu.

Rybník a další nádrže

Pro přírodní nádrže je nejvhodnější design, který používá odstředivou sílu, protože často v rybnících, řekách, jezerech obsahují nečistoty písku, které mohou poškodit vírový mechanismus. Pro instalaci budete potřebovat hladký základ, gumovou podložku pro snížení hluku. Po instalaci všech součástí musí být trubka zařízení spuštěna do vody pro čerpání a zapnutí.

Které zahradní čerpadlo je nejlepší zvolit - výrobce přezkoumání

Mnoho moderních firem zabývajících se vodárenskými systémy vytváří povrchové vzory pro zalévání zahrady. Hlavní výrobci na světových i domácích trzích: jumbo, vír, elitech, unipump, kráter, vyhazovač, jemix, neoclima, grundfos, wilo, jilex, pramínek, awelco. Cenově dostupné zařízení si můžete koupit na území Moskvy nebo objednat s dodáním přes internetový obchod. Přehled a vlastnosti některých populárních modelů:

 • Elitech ns 600p. Má samonasávací čerpadlo, ocelový rám. Vhodné pro čerpání čisté vody pro pravidelné nebo kapkové zavlažování. Požadovaný výkon - 600 W, výkon - asi padesát litrů za hodinu, pracuje s hloubkou osmi metrů.
 • "Jumbo 70 50 p." Schopen pracovat v hloubce devíti metrů. Vyžaduje výkon 1100 W, čerpadla 4, 2 m3 za hodinu.
 • "Whirlwind Po 1100n." To vyžaduje 1100 wattů energie pro práci, čerpadla 4, 2 m3 vody za hodinu, a je účinný v hloubce devíti metrů.
 • "AQUARIUS BC-1.2-18U". Jedná se o vertikální jednotku, která spotřebuje 690 wattů. Schopen pracovat na čerpání 4, 3 m3 vody za hodinu. Maximální hloubka je osm metrů.

Kde mohu koupit a ceny pro oblíbené modely vodních čerpadel

Můžete si koupit zařízení takových známých firem jako Dzhileks, pramínek, wilo, elitech, unipump, kráter v Moskvě nebo na území jiných měst s manuálem a veškerým příslušenstvím, můžete si jej objednat ve specializovaném salonku prostřednictvím internetového obchodu. Cena se liší v závislosti na materiálu vybraného modelu, kvalitě filtrů a dalších částech sady. Přibližná cena povrchových čerpadel je od 880 do 8000 rublů.

Adresy internetových obchodů, kde je možné koupit vodní čerpadlo:

 • 220-volt.ru (od 2 200 rublů);
 • obi.ru (od 1199 rublů);
 • nasosy.vseinstrumenti.ru (od 1090 rublů).

Hodnocení zákazníků

Ivanna, 43 let: „S manželem jsem četla recenze o různých zařízeních, rozhodli jsme se koupit jednostupňové povrchové čerpadlo pro zavlažování z akvária. Zatím nejsou žádné stížnosti, funguje to dobře! “

Konstantin, 27 let: „Nedávno jsem v soukromém domě získal čerpadlo„ Aquarius “. Co mohu říci - problém zalévání zahrady byl konečně vyřešen, předtím jsem musel nést vodu do kbelíků. Instalační schéma je jednoduché a spokojené s prací. “

Oksana, 35 let: „Před několika měsíci jsem si koupil Jumbo 70 50 p za jeden krok, jsem spokojen s nákupem. Nikdy jsem si ani nepředstavovala, jak moc takové zařízení chybí pro zalévání mé obrovské zahrady. “

Video

Existuje mnoho společností, které vyrábějí povrchová čerpadla, všechny jsou podobné v designu. Jednou z nejvýhodnějších forem pro takové zařízení je tyčinka. Kupující nebude mít potíže, aby pochopil strukturu nebo instalaci podobné struktury. Pro lepší pochopení principu činnosti zařízení pro povrchovou montáž bylo vytvořeno následující video. Přehled podrobně rozebírá různé povrchové modely, které mohou být užitečné na území chaty nebo chalupy. Viz video s podrobným popisem provozu monoblokových čerpadel:

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: