Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

V lidech se abstinence často nazývá kocovina nebo křehká. To je nejhorší stav osoby, která odmítla nikotin, alkohol nebo drogy, na které byl závislý. Syndrom závislosti po vzdání se návyku vede k fyzickému a psychickému nepohodlí.

Co je abstinenční syndrom

Na klinice onemocnění se stav abstinence vytváří postupně a v různých časech. Podle etiologie je patologie rozdělena na alkoholické a narkotické. Abstinenční syndrom je duševní a fyzický stav po zastavení nebo snížení dávkování škodlivých látek. Podstatou tohoto konceptu je, že po odmítnutí závislosti se člověk cítí špatně, protože alkohol, tabák nebo droga jsou již pevně zakotveny v biochemii jeho metabolických procesů.

Nejčastěji se u alkoholiků a narkomanů vyvíjí abstinenční syndrom, ale v lékařské praxi se často stává, že závislost vzniká na psychotropních lécích nebo analgetikách. Míra vývoje státu závisí na délce užívání škodlivých látek, věku, pohlaví, duševních vlastnostech a celkovém stavu těla. Rychlejší příznaky odmítnutí se objevují u kuřáků a těžší u závislých.

Syndrom abstinenčního syndromu

Komplex poruch vzniklých po ukončení užívání alkoholu je abstinenční alkohol. Všechny příznaky mohou být zmírněny nebo odstraněny pouze s návratem k alkoholu. Tento stav by neměl být zaměňován s kocovinou, protože se vyskytuje pouze u chronických alkoholiků. S obvyklou kocovinou se člověk vyvíjí nevolnost, bolesti hlavy, zvracení a třes rukou, které zmizí během několika hodin.

Abstinenční syndrom je velmi obtížný a vyskytuje se od 3 do 5 dnů. Důvodem bolestivého stavu je, že se v těle hromadí příliš mnoho produktů rozkladu ethanolu (toxiny). Játra již nemohou alkohol zpracovat, jeho buňky začnou vymřít a to vede k intoxikaci těla. Acetaldehyd, který je tvořen ethanolem, je pro organismus jedovatý.

Abstinenční syndrom s drogovou závislostí

Podobně jako u postalkoholického syndromu je závislost na drogách charakterizována přítomností vegetativních a psychopatických symptomů po snížení dávky nebo úplném ukončení užívání drog. Organizmus narkomana už nemůže fungovat normálně. Bez obvyklých omamných látek všechny systémy a orgány odmítají pracovat bez chybějící dávky.

Syndrom narkotické abstinence je klasifikován podle typu chemické látky, kterou pacient odebral. Závislost na heroinu, kokainu a opiu má nejrychlejší průběh. V těchto případech jsou během lámání přítomny nejzávažnější psychopatologické a autonomní symptomy. Detoxikační léčba drogové závislosti není v domácnosti, ale v nemocnici.

Abstinenční syndrom při ukončení kouření

V důsledku vlivu tabákových alkaloidů na nervový systém, člověk cítí nárůst síly v důsledku uvolnění adrenalinu do krve. S každou další cigaretou kouří kuřák reflexní oblouk: potěšení je potěšením. V důsledku toho vznikají podmíněné reflexy, ve kterých vzniká fyzická a psychická přitažlivost k nikotinu. Se zrušením kouření může být abstinence nikotinu vyjádřena snížením imunity, po které pronikají do těla různé infekce.

Příznaky stažení - symptomy

V závislosti na použité látce se příznaky z vysazení liší. Nejzávažnější podmínky se objevují u drogově závislých, o něco jednodušší - u alkoholiků, méně příznaků odmítnutí u kuřáků. Syndrom abstinenčních příznaků se projevuje následujícími charakteristickými příznaky:

 • výrazná psychóza a bezdůvodná úzkost;
 • deprese;
 • bledá kůže;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • slabost končetin;
 • nevolnost, průjem;
 • nedostatek koordinace pohybů;
 • závratě;
 • zvýšení nebo snížení tlaku;
 • delirium tremens (delirium tremens).

Příznaky abstinenčních příznaků mají různé stupně závažnosti, ale vyskytují se konzistentně. Za prvé se rozvinou poruchy CNS: deprese, nespavost, nerozumná úzkost, agrese, úzkost, podrážděnost bez důvodu, halucinace. Poté pacient začne být narušován fyzickými bolestmi a poruchami vnitřních orgánů: zvracením, nevolností, tachykardií, bradykardií a dalšími patologiemi.

Fáze abstinenčního syndromu

Lékaři poukazují na první a druhou fázi tohoto stavu. Patologie začíná malými projevy, které jsou bez léčby závažné. Existují případy, kdy je pacient okamžitě předstižen posledním stupněm abstinenčního syndromu. První fáze závislosti je, když člověk může stále zápasit s touhou po psychotropní látce, proto období psychoaktivního napětí trvá ne déle než dva dny.

Ve druhém stupni abstinence nemoc značně postupuje. Potřeba vzít lektvar obchází všechny ostatní lidské potřeby a touhy. V této fázi začíná proces degradace osobnosti. Poslední stupeň příznaků z vysazení je charakterizován bolestivým stavem pacienta, který žije pouze s myšlenkou na další dávku. Nemůže správně spát, pohybovat se nezávisle.

Jak dlouho trvá abstinenční syndrom

Je těžké zavolat konkrétní data, protože délka zpoždění závisí na délce psychotropních látek a individualitě lidského těla. Každý se snaží jinak, aby se zbavil vážného stavu, který je doma a který se uchyluje k pomoci odborníků. Trvání abstinenčního syndromu prvního stupně je jeden až pět dnů. Alkoholici a narkomani se zkušenostmi mohou zažít trpící stav týdne a dokonce i měsíce.

Léčba abstinenčních příznaků

Základními principy abstinenční terapie jsou detoxikace. Úleva od abstinenčního syndromu doma je pomocná, ale ne léčení. Pacient musí udělat klystýr, vypít jakýkoliv adsorbent a uklidnit, očistit krev. Poslední postup může být proveden s pomocí takového nápoje opilý na prázdný žaludek: přidejte špetku mořské soli na sklenici zeleného čaje. Pokud je psychóza, měli byste pacientovi dát prášky na spaní, pak zavolat sanitku.

Léčba abstinenčního syndromu zahrnuje:

 1. Tranquilizers (Tazepam, Fenazepam). Pomohou zmírnit úzkost, strach.
 2. b-blokátory (propranolol). Léčba srdečního selhání, normalizace krevního tlaku.
 3. Antagonisté vápníku (Amlodipin, Nifedipin). Pomoc při vysazení, urychlení buněčného metabolismu.
 4. Přípravky hořčíku (Magne B6, Asparkam). Pomáhá zmírnit abstinenční příznaky.

Video: abstinenční syndrom - léčba doma

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: