Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Pravděpodobná koncepce je předmětem složitého cyklického procesu. Ženský organismus prožívá svůj vliv v celém reprodukčním věku. Můžete posoudit, jak efektivně funguje systém, na kterém radost z mateřství závisí na fungování vaječníků, dozrávání vajíčka a velikosti corpus luteum.

Co je to žluté tělo

Funkční proces každého vnitřního orgánu je odlišný, ale společně tvoří komplexní vztah, takže žena může otěhotnět dítě. Pokud nedojde k hnojení, musí se tělo připravit na další období ovulace. V tomto procesu je významná role přiřazena luteální žláze, která díky své barvě získala název "žluté tělo". Dočasný endokrinní orgán syntetizuje progesteron, který pomáhá oplodněnému vejci získat oporu a přispívá k jeho dalšímu vývoji, dokud se nevytvoří placenta.

Fáze vývoje

Tvorba corpus luteum ve vaječníku (vpravo nebo vlevo) je řízena jak orgánem samotným, tak hypofýzou s imunitním systémem. Přechodná struktura, která je schopna periodicky tvořit, fungovat a regresovat, podléhá specifickému cyklu. Protože železo, které se podílí na vylučování peptidů a steroidů, korpus luteum ve vaječníku během normálního provozu reprodukčního systému prochází následujícími fázemi vývoje:

  • Proliferace. Namísto praskajícího folikulu se z jeho cév vytvoří krevní sraženina. Dále dochází k rychlé výměně pojivové tkáně, buňky granulární vrstvy původního folikulu se začnou dělit.
  • Vaskularizace Když se vytvoří corpus luteum, objeví se krevní cévy a začíná fáze glandulární metamorfózy. Rostoucí a rostoucí velikost folikulárních buněk se promění v luteocyty, které produkují žlutý pigment. Pro dokončení práce žlázy, aby nedošlo ke zpoždění vývoje, je v této fázi důležité poskytnout ženskému tělu železo. Odborníci v oboru gynekologie tvrdí, že corpus luteum ve vaječníku se po určitou dobu stává nejintenzivnějším orgánem v krevním řečišti v celém těle ženy, a proto potřebuje zvýšenou péči.
  • Vzkvétající. Stádium maximální hormonální aktivity corpus luteum, když se zvedne mírně nad vaječník a získá fialový odstín. Doba kvetení žlázy nepřesahuje 12 dnů, pokud během této doby nedošlo k hnojení, pak se aktivita malého endokrinního orgánu začíná snižovat.
  • Regrese (extinkce). Absence těhotenství začíná proces změny buněk, které začínají klesat, je zde oblast jizvy, tvoří se bílé tělo. Koncentrace pohlavních hormonů se snižuje, korpus luteum začíná mizet, zatímco ve vaječnících začíná nový cyklus zrání folikulů.

Jak probíhá ultrazvuková studie

Když je ve vaječníku během ultrazvukového vyšetření detekováno korpus luteum, může lékař uvést buď časné gestační období nebo konec menstruačního cyklu. Zatímco dočasná žláza bude produkovat progesteron, ženský reprodukční systém zastaví vývoj dalšího folikulu. Pokud dojde k oplodnění vajíčka, aktivuje hormon vývoj sliznice dělohy a snižuje vliv imunitního systému ženského těla, což dává plodu šanci na rozvoj.

Při zkoumání ženských orgánů se provádějí dvě metody ultrazvuku: transabdominální (přes povrch břicha) a transvaginálně (přes vaginu). V prvním případě bude před zákrokem muset pít hodně kapaliny bez plynu k naplnění močového měchýře. Pro druhý postup, abyste viděli žluté tělo na ultrazvuku, musíte vyprázdnit bublinu, svléknout pod pás. Pak lékař vloží jeden tenký vaginální senzor zabalený v kondomu, aniž by musel cítit bolestivé pocity.

Jaké jsou normální velikosti luteální žlázy?

Pro správné parametry korpus luteum neexistuje jednotný standard. Koncept normy je podmíněn, ale velikost přechodové struktury pomáhá vědět, jak efektivně a hladce funguje reprodukční systém. Normální velikosti se liší v podmíněném rozsahu, pokud indikátory nepřesahují hranice, specialista diagnostikuje nepřítomnost patologie.

Rozměry podle denního cyklu

Transvaginální ultrazvukový převodník pomáhá určit parametry malé žlázy s milimetrovou přesností a se standardním menstruačním cyklem mohou být zobrazeny na obrazovce nebo vypadat jako následující velikosti na fotografii:

Průměr korpus luteum (mm)

Den

10

10

16, 6

12

19, 9

13

21

14

Pokud po 14. dni měsíčního cyklu, který odpovídá vrcholu ovulace, corpus luteum stále roste, dosahuje 30 mm, pak to může znamenat, že se začalo formovat těhotenství nebo cysta. V případě zmenšení průměru folikulu ve třetím týdnu menstruačního cyklu opustí luteální žláza po určité době znovu.

Jaké je nebezpečí cysty žlutého těla během těhotenství?

Hormonální restrukturalizace těla, když přijde „zajímavé období“, může vyvolat vznik benigní formace. Cystický corpus luteum není vzácný, ale častý výskyt, který nezpůsobuje závažné komplikace a nevyžaduje léčbu. Tímto způsobem se cítí luteální žláza, pokračuje v produkci progesteronu a podporuje těhotenství. U non-těhotných žen, hyper-akce progesteronu vede k vytrvalosti, a corpus luteum, existovat pro delší časové období, se změní v cystu.

Lékařská doporučení zahrnují omezení fyzické aktivity a udržení normální funkce střev. Naléhavá žádost o lékařskou pomoc je nutná pouze u silných bolestí v dolní části břicha a významného zhoršení zdravotního stavu, které nemusí být nutně spojeno s rupturou cysty. Závažné příznaky mohou být způsobeny jinými příčinami a mohou znamenat závažné komplikace.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: