Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

V poslední době jsou ručně vyráběné výrobky velmi žádané. Velmi populární je modelování polymerové hlíny a studeného porcelánu, takové řemesla s pomocí mistrovských kurzů a dokonce i bez nářadí lze získat od všech začínajících švadlen. Aby se konečný výrobek ukázal jako vysoce kvalitní, je nutné dodržovat určitou techniku a sled činností.

Co je polymerní hlína

Tato látka byla uměle vytvořena německou ženou Fifi Rebinder, aby vytvořila hlavy pro ručně vyráběné panenky. Polymerová hmota pro modelování má specifický bylinný zápach, obsahuje změkčovadla, která mu dodávají plasticitu. Při pečení se absorbují, hmota ztvrdne a již nemůže měnit svůj tvar. Polymerní hlinka (nebo plast) je dvou typů: samo tvrdnoucí a termoplastickou.

Ten vyžaduje tepelné zpracování, ale z něj můžete vytvořit cokoliv, od malých dílů až po velké kusy. Samotěsný materiál přirozeně schne na slunci, bude to trvat nejméně den. Pokud jste dříve neslyšeli o vlastnostech jílu, pak víte, že po sušení hotového výrobku je mírně zmenšena velikost, povrch je nerovnoměrný, ale může být vrtán a zpracován pomocí souboru. Tento typ materiálu je vhodnější pro sochařské panenky a další velká řemesla. Udržujte hmotnost v uzavřených obalech.

Co lze lisovat z polymerové hlíny

Polymerové hliněné výlisky otevírají prostor pro fantazii. Můžete dělat cokoliv chcete: od jemných šperků až po ručně vyráběné panenky a figurky. Díky jedinečným vlastnostem plastu je práce s ním jednoduchá a jednoduchá. Některé typy termoplastů jsou schopny napodobit vlastnosti různých přírodních materiálů: kamene, dřeva, kovu, tkaniny. Pro začátečníky v modelování je lepší začít s jednoduchými technikami, technikami, postupně přecházet ke složitějším.

Produkty

Plastová hlína se často používá k výrobě šperků, bižuterie, klíčenek, přívěsků, suvenýrů a magnetů pro ledničky. Plast není toxický, proto ho lze použít ve hrách s dětmi. Je snadné naučit dítě dělat zeleninu, ovoce, jednoduché květiny. Zkušenější jehly tvoří složité produkty z polymerové hlíny, například hlavy panenek, ruce a nohy. Vlastnosti hmoty umožňují, aby řemesla byla co nejpodobnější a nejrealističtější.

Nápady z polymerové hmoty

Inspiraci pro tvorbu mistrovských děl polymerní hlíny lze čerpat z různých zdrojů. V prodeji jsou speciální publikace, které takové modelování vyučují. Najdete zde mnoho užitečných informací, podrobné pokyny a mnoho možností pro řemesla. Moderní jehly hledají nápady pro modelování na internetu, kde je k dispozici foto / video návod s podrobným popisem akce.

Jak vyřezávat z polymerové hlíny

Pro kreativitu z polymerové hlíny nejsou potřeba speciální dovednosti, protože hmota je podobná hmotě jílu. V jejích rukou se stává měkkou a poddajnou, připravenou vytvořit jakékoliv řemeslo. Aby byl produkt krásný, trvanlivý, vyberte si kvalitní materiál pro svou kreativitu. Existuje mnoho typů polymerové hlíny: Sculpey, Cernit, Viva Pardo, Deco (japonsky), Kato Policlay, Sonnet, Pro, Flower (prodávané v sadách) a další. Většina dekorací je vyrobena z hlíny Decoclay a Fimo.

Nástroje

Nástroje pro polymerní hlínu lze zakoupit v každém obchodě pro umění a řemesla. Některé položky mohou být nahrazeny improvizovanými materiály, ale bez některých speciálních nástrojů nemůžete. Než začnete, musíte se na proces připravit. Budete potřebovat:

 1. Pracovní plocha ze skla nebo plastu ve velkých rozměrech.
 2. PVA lepidlo. Je vhodný pro vzájemné spojení částí termoplastu.
 3. Ostré nože mohou být papírnické.
 4. Brusný papír k odstranění drsnosti.
 5. Kousek semišové tkaniny, který dodává lesk hotovému výrobku.
 6. Párátka, váleček pro válcování.
 7. Frézy jsou speciální formy pro vysekávání postav.
 8. Extrudér, váleček.

Modelovací techniky

Existuje několik populárních technik, které se používají při tvorbě řemesel z různých druhů plastů:

 1. Plynulý přechod. Metoda spočívá v míchání dvou různých barev.
 2. Klobása (pára, třtina, millefiori). Spojí se několik vrstev různých polymerních jílů a pak se hmota převine do role.
 3. "Kaleidoskop". Vícevrstvý, v kaleidoskopické technice, je vzor symetrický, vícebarevný.
 4. Akvarel. Technika pro hladký přechod barev při modelování.
 5. Filigrán. Obtížné, vyžaduje profesionální dovednosti, trpělivost.
 6. Solná technologie. Sůl se používá při modelování k vytvoření struktury.
 7. Mika-Shift. Vytvoří 3D efekt.
 8. Mokume Ghana. Skládá se z vrstvení několika vrstev plastové hlíny různých barev.

Lepení dílů

Některé části musí být po vypálení slepeny, aby nedošlo k poškození během pečení. K tomuto účelu použijte tekuté nebo gelovité lepidlo, je lepší, pokud má rychlou akci a zabrání během 15-20 sekund. Takže budete mít možnost vzájemně přizpůsobit díly. Neaplikujte lepidlo s pásy, aby nedošlo k šmouhám, a to ve formě jednotlivých kapiček.

Pečení

Tento proces vyžaduje dodržování určitých podmínek. Nejdůležitější je držet se teploty pečení, která je uvedena na obalu výrobcem. Pokud je tento indikátor porušen, produkt nemusí upéct ani měnit barvu. Je lepší péct v peci na keramické dlaždici nebo na obvyklém plechu na pečení pokrytém pergamenovým papírem. Malé části je třeba připnout na párátko, umístěné na kuličku fólie, takže jsou lépe pečené. Ploché části jsou položeny na rovném povrchu.

Komplexní řemesla mohou být pečena v několika etapách, například pokud jsou vyrobeny technikou "filigránské". Každá fáze trvá určitý čas (od 1 do 15 minut) a celková doba trvání procesu může trvat až půl hodiny. Je také třeba mít na paměti, že surovina je netoxická, ale při tepelném ošetření vydává nepříjemný, škodlivý zápach. Dodržujte bezpečnostní opatření: ujistěte se, že místnost je vzdušná, vyjměte jídlo z kuchyně a po vypálení vyčistěte troubu.

Lakování

Hotové výrobky jsou pokryty speciálním lakem, který jim dává kompletní vzhled. Tam jsou matné a lesklé laky, musíte si vybrat na základě požadovaného efektu vašich řemesel. Mnoho výrobců plastů a laků, takže si můžete zakoupit výrobky stejné značky. Má složení, které s časem nevybledne a nezačne se držet rukou. Některé jehňata lakují své výtvory dřevěnými podlahovými laky na bázi vody. Hlavní je, že neobsahují latex, který je nekompatibilní s termoplastem.

Lak můžete aplikovat štětcem, ale je lepší „nasypat“ výrobek na párátko a ponořit ho do kapaliny, otočit ho kolem jeho osy. Látka je tedy distribuována rovnoměrně, její přebytečné množství bude vypuštěno. Dále se do kusu pěny (nebo jiného materiálu) vloží párátko s řemeslem, které se nechá zaschnout. Pokud se po čase vytvoří kapka laku, měla by být pečlivě odstraněna. Je nutné zakrýt řemesla několika vrstvami, každou z nich sušit po určitou dobu (uvedenou na obalu), někdy je tato doba několik hodin.

Bezpečnostní technika

Práce s materiálem, dokonce i s potravinami, má své vlastní bezpečnostní předpisy. Pokud se rozhodnete vyřezat z plastu, dodržujte následující opatření:

 1. Po modelování si umyjte ruce mýdlem a lépe s gumovými rukavicemi.
 2. Nespalujte hmotu ve sporáku, kde vaříte. Pokud druhá není, a jste nuceni to udělat, troubu důkladně omyjte a dobře větrejte.
 3. Dodržujte teplotní režim pražení, a pokud je materiál spálen, zajistěte větrání místnosti a umyjte troubu.

Řemesla z polymerové hlíny to dělají sami

Po přípravě všech potřebných materiálů, nástrojů, můžete začít vytvářet různá mistrovská díla. Prohlédněte si několik jednoduchých lekcí modelování a začněte od základů a pokračujte v komplexních řemeslech s získáváním určitých dovedností. Postupem času může tento fascinující koníček vyrůstat do malého podniku, který přinese dobrý pravidelný příjem.

?

Polymerové hliněné řemesla pro začátečníky

Ti, kdo mají základní znalosti a začnou pracovat s plasty poprvé, budou pomáhat s jednoduchou mistrovskou třídou na modelování magnetu z polymerové hlíny na chladničce:

 1. Skladem: samonasnácí polymerová hmota růžové, žluté, bílé, zelené, světle zelené barvy, měkký magnet, akrylové barvy, lepidlo, nůžky, párátko, korálky.
 2. Roll malé kuličky žluté, bílé, růžové polymerové hlíny, tvoří kapku z nich, řez tlustý okraj nůžkami na 4-5 kusů.
 3. Přidejte je trochu, přidejte úlevu s párátkem. Dostaneš květiny.
 4. Vytvořte kapky z materiálu zelených odstínů, vyrovnejte je, vytvořte pruhy párátkem. Budou to listy.
 5. Vyrábíme pupeny: na kapku bílé barvy tlačíme pruhy, napodobující nebeské lístky. Spodní část obrobku zabalila kus zelené hmoty.
 6. Nanášejte magnet lakem vhodného odstínu a na něj naneste získané polotovary, čímž vytvoříte kompozici. Doplňte ji ozdobnými korálky. Nechte zcela vyschnout.

Vánoční řemesla

Vynikající dárek pro Nový rok bude kouzelný míč vyrobený z polymerové hlíny doma:

 1. Připravte se: malá průhledná nádoba pod kořením se šroubovacím uzávěrem, plast (bílá, černá, červená, růžová, béžová), třpytky, třpytky, glycerin, vodka, kolík, lepidlo.
 2. Roll 2 bílé kuličky různých velikostí, dát je na pin (tenký drát), aby se sněhulák.
 3. Proveďte výklenky pro oči, vložte tam 2 černé kuličky. Vložte mrkev z červeného plastu do drážky pro nos. Nakreslete úsměv.
 4. Roll 4 bílé kuličky, 2 ploché na jedné straně - to jsou nohy. Z ostatních udělejte prodloužené kapky - to jsou ruce. Sbírejte sněhuláka.
 5. Z béžové, růžové polymerové hlíny vyvinout 2 tenké dlouhé klobásy. Otočte je copem. Formovat šátek a klobouk pro sněhuláka. Stejným způsobem vyrábíme bonbóny ve formě háčku (použijte červenou, bílou hmotu), vložte ji do ruky. Pečeme.
 6. Zevnitř potřete víko plechovky vodotěsným lepidlem, do středu položte sněhuláka a posypte ho flitry.
 7. Dejte různé střední-třpytky ve sklenici, zalijeme 1 polévková lžíce. Já glycerin a vodka, přidejte vodu, vzhledem k tomu, že sněhulák by měl stále sedět.
 8. Víko navlékněte krém krémem, otočte, nechte zaschnout. Shake, flip.

Šperky

Jako ozdoba se snažte vytvořit na ruce nekomplikovaný „pletený“ náramek napodobující skutečnou přízi:

 1. Budete potřebovat: základ pro náramek, plast požadované barvy, tekutý gel plast, extrudér, nůž.
 2. Plastová hmota se umístí do extrudéru, vytlačuje se. Vezměte 2 proužky, otočte turniketem. Udělejte to samé s ostatními dvěma proužky, otočte je jiným směrem.
 3. Povrch základny potřete gelem, připojte první pletenec, zkraťte požadovanou délku. Poté připojte druhý postroj co nejtěsněji k prvnímu, řezu.
 4. Dostanete imitaci páření. Opakujte akci, dokud „nerozevřete“ celý náramek. Proveďte totéž zevnitř (volitelné). Pečeme.

Hračky

Sochařské hračky s termoplasty jsou úžasnou zábavou s dětmi. Zkuste takovou chybu provést:

 1. Skladujte na zapečené polymerní hmotě (modrá, světle zelená, růžová), kartáčku a 2 malých černých korálků.
 2. Z modré barvy, aby 4 velké kapky - to je příprava nohou.
 3. Vytvořte zvonovitý polotovar s dutinou uvnitř kusu světle zeleného plastu - to je budoucí plášť.
 4. Dejte nohy v blízkosti široké části dolů, dejte shell na vrchol. Držte se kartáče, držte ho ve svislém směru, vytvořte výklenek před budoucí chybou - místo pro hlavu.
 5. Tvoříme hlavu prázdnou: navlékneme kuličku a válec z modrého plastu, spojíme je. Měla bys mít hlavu na krku. Připojte ho k trupu.
 6. Roll up růžové koule, zploštění, držet se shell - to jsou skvrny. Z korálků slepé oči. Pečeme želvu.

Květiny

Pro takto srozumitelnou třídu krok za krokem je snadné a jednoduché vyřezávat květiny z polymerové hlíny:

 1. Připravte si následující materiály: bílý a modrý termoplast, párátko, 2 bílé korálky, nůž.
 2. Proveďte 2 kuličky různých barev, kombinujte je, hněte je, dokud nedosáhnete mramorového vzoru.
 3. Výslednou kouli rozdělte na polovinu, každou polovinu tvoří formu ploché desky s 1 prodlouženou hranou.
 4. Každý z nich se hodí ve formě papírových sáčků pro slunečnicová semínka tak, aby prodloužený okraj byl nahoře. Připevněte ji a rozprostřete volné okraje, jako by se květina otevírala. Pečeme, přilepíme korálek uprostřed.
 5. Pokud před vystřelením nejprve uděláte díru uprostřed se špáradlem, pak můžete vložit příslušenství a vytvořit náušnice z květů.

Dětská řemesla

Děti milují karikatury, takže se budou zajímat o proces vytváření populárních postav z polymerové hlíny. Pojďme slepý Krosh z Smeshariki:

 1. Připravte si: plast (bílá, máta, červená), 2 černé korálky, nůž.
 2. Roll míč mincovny barvy - to je prázdné hlavy, samostatně připravit 6 dalších kusů hmoty.
 3. Take 2 malé bílé kousky, roll stejné koule, stiskněte dolů, připojit k hlavě blízko u sebe - to jsou bílé oči. Nalepte na ně černé korálky - žáky.
 4. Vrhněte malou kouli z červené polymerové hlíny, držte se těsně pod očima - to je nos.
 5. Nůž řez ústa háčkování, naplňte ji červenou, držet se dvěma malými zuby bílé.
 6. Vraťme se k dříve připraveným 6 kusům mincovny. Od 4 tvoříme podlouhlé kapky, 2 vytváříme ploché, lepíme - to jsou uši. Ostatní 2 jsou ruce, není nutné, aby byly ploché.
 7. Zbylé kousky vhoďte do kuliček, na jedné straně trochu vyrovnejte - jsou to nohy, přilepte je. Pečeme háčkování, přikryjeme akrylovým lakem.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: