Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Pěstování této rostliny v zahradě nebo na zahradě má několik výhod. Za prvé, je to přístup k univerzálním greeny s příjemnou, mírně specifickou chutí, kterou lze použít v mnoha pokrmech. Za druhé, jeho krásné keře mohou vhodně vyzdobit zahradu a účinně odradit škůdce z jiných rostlin s jejich vůní.

Co je bazalka

Jednoletá rostlina patřící do čeledi Labiatae (Labiatae) se silným kořenovým systémem, který jde hluboko do půdy do 1 metru. Rozvětvené stonky s výškou až 70 cm, což závisí na druhu. Tvar listu je oválný nebo vejčitý. Jsou spojeny stonky stvolem, uspořádány opačně. Květy jsou malé, fialové, bílé, růžové nebo fialové. Ovoce je suché achene, který se rozpadá v době zrání do 4 trojdomých ořechů hnědohnědé barvy. Bloom během letní sezóny a září.

Oblast distribuce této rostliny v divoké přírodě je Jižní Amerika, Írán, Čína, jih evropské části Ruska, Kavkaz, Střední Asie a Dálný východ. Basil se aktivně pěstuje na území západní Evropy, v Asii, Africe a Americe. Nadzemní část rostliny, shromážděná před kvetením, je široce používána v medicíně a potravinářském průmyslu po celém světě.

Zobrazení

Tam je 70 druhů této rostliny, ale následující odrůdy jsou nejoblíbenější: \ t

 1. Voňavý pohledný . Světlá rostlina střední doby zrání se stonky od 30 do 40 cm na výšku, na stoncích jsou listy olivovozelené barvy se separací fialových žil a růžově zbarvených květenství ve tvaru špice. Chuť je měkká, pepřovitá, s příchutí skořice a jetele. Středně velká rostlina o váze od 65 do 80 g, miluje teplo, vlhkost, světlo, preferuje úrodnou, odvodněnou půdu. Má tonizující účinek a je nasycen éterickými oleji, vitamíny a mikroelementy.
 2. Plátky citronu . Střední odrůda se splatností od 46 do 51 dní (po klíčení), s polozvednutou růžicí listů, růžovou korunou. Vejcovité listy střední velikosti jsou obdařeny světle zelenou barvou, lehce zvlněnými okraji a slabými pupínky. Má silnou citrónovou chuť s nádechem vůně kafru. Hmotnost rostlin od 200 do 220 g. Výtěžek zelení se pohybuje od 0, 9 do 1 kg / m2. m. Má zvýšenou a pravidelnou potřebu zavlažování.
 3. Regane Vysoká rostlina od 40 do 90 cm se stonkem, kmenem fusiform a silně rozvětvenými kořeny. Na stonku jsou masité, světle zelené listy se vzácnými zuby a kalichem, orámované chlupy. V horní části výhonku jsou květy trubkovité formy bílé, růžové nebo světle fialové barvy. Chuť listů je slabě osvěžující s pepřovou příchutí. Vyznačuje se nadměrnou citlivostí na nízké teploty, prahová hodnota mrazuvzdornosti je -2 ° C.
 4. Černý princ Rostlina je nízká, s listy, mladé výhonky fialové. Jsou rozdrceny jako koření, na vaření marinád, okurek, různých jídel, dortů, pečiva, používaných jak v sušené, tak i čerstvé formě. Rostlina pomáhá probudit chuť k jídlu, zlepšit trávení. Rozptýlí se pepřovité, lehce hořící vůně s náznaky kafru.
 5. Trpaslík Rostlina s časným zráním, kompaktní keře o výšce 18 až 20 cm, výhonky jsou polozvednuté s množstvím miniaturních nebo středně velkých listů obohacených vitamíny a minerály. Má oválný tvar, zelenou barvu, aroma hřebíčku a pepře. Používá se pro výrobu salátů, jako přírodní aroma nebo přírodní tonikum.
 6. Citron . Středně vysoká a zralá (45 dní) odrůda se zelenými listy eliptického tvaru a bohatou citronovou vůní. Masivní hmotnost od 450 do 530 g s výtěžkem 2, 1 až 2, 7 kg / m2. m. Skvělé pro přidávání nápojů, sladkostí, masa, rybích pokrmů a různých salátů. Výhonky, listy mladé rostliny jsou nasyceny vitamíny P, C a provitaminem A.
 7. Perla Moskevské oblasti . Rozmanitost domácí produkce. Je vysoká (do 1, 2 m) a předčasně (zralost od 20 do 25 dnů). Stonky jsou tmavě hnědé, na které jsou umístěny zelené listy s fialovým podsvícením a množstvím květenství fialově fialové barvy. Rostlina vyzařuje jedinečnou vůni kvetoucích šeříků. Je vhodný pro výsadbu v otevřeném terénu. Rozptýlí nenáročnost na složení půdy, odolnost proti škůdcům a infekcím. S apt. metry mohou sbírat 370 g listů.

Jak si vybrat semena

Zvláštní výběrová kritéria neexistují, ale přesto by se nákup bazalkových semen měl zaměřit na konečný požadovaný výsledek, některé znaky odrůd. Výběr semen se provádí na základě následujících odlišností rostlin:

 • formy listů: drobné, velkolisté a zubaté hrany;
 • aroma, které může být od citronové máty až po hot-pepř;
 • doba zrání: časně - od 40 do 50 let, střední - od 60 do 70 let a pozdě - od 80 do 90 dnů;
 • potřeby intenzity zavlažování a kvality půdy.

Kdy zasadit bazalku

Výsev bazalky pro sazenice se provádí 9-11 týdnů před výsadbou na dacha, existuje řada důvodů pro to:

 • první výhonky se vytvoří během 1-2 týdnů;
 • růst sazenic na velikost vhodnou pro výsadbu je 7 až 8 týdnů;
 • 1 týden přizpůsobit nové místo, pokud máte v plánu na sběr sazenic.

Doba setí závisí na klimatických podmínkách regionu. Například v moskevské oblasti je optimální období uprostřed března - začátkem dubna a rostlina může být na konci května vysazena v otevřené teplé půdě. V jižních oblastech Ruska, protože teplejší klima, sazenice jsou připraveny v únoru a přesídleny v květnu. Bazalka také ovlivňuje výsadbu. Například druhy se střední a pozdní zralostí by měly být vysazeny dříve a brzy by se neměly adaptovat na nové místo a mohou dokonce zmrznout.

Příprava lokality pro výsadbu bazalky

Před výsadbou je nutné zvolit správné místo, připravit půdu a ujistit se, že mráz a zima ustupují. Nejlepší možností by byly oblasti chráněné před větrem a dobře osvětlené slunečním zářením, s písčitou půdou, která je obohacena organickou hmotou . Je lepší zvolit místa, kde se fazole, brambory nebo rajčata dříve pěstovaly, protože aktivně aplikují organická hnojiva.

Příprava půdy by měla začít na podzim. Během tohoto období je nutné kopat a hnojit půdu. Půda by měla být vykopána vrstvou s hloubkou 20 až 25 cm a hnojena humusem, kompostem s přídavkem superfosfátu (22 až 25 g) a draselné soli (15 g). Tato směs organického kompostu a humusu musí být aplikována na půdu ve výši 4 kg na 1 km čtvereční. m. Pokud je výsadba bazalky plánována v půdě s viskózní a hustou půdou, musí být v jarních záhonech přerušena motyka (hloubka do 15 cm).

Jak zasadit

Výsadba bazalky začíná přípravou půdy. Nejvhodnější variantou půdní směsi bude organická směs písku a kompostu s přídavkem rašeliny v poměru 1: 4: 2. Můžete použít humus a rašelinu, zředěné zahradní půdy (1: 1: 1). Poté, co potřebujete zasít semena, v souladu s následujícími pravidly:

 1. Připravte si nádobu pro setí: dřevěnou krabici, plastovou nádobu nebo lepenkovou krabici s hloubkou 5 až 7 cm.
 2. Vezměte 5 litrů vody, přidejte 1 lžičku. močovina, superfosfát a síran draselný a pak se dobře promíchají.
 3. Nalejte na substrát živný roztok, navlhčete,
 4. Nalijte do nádoby, zhutněte směs půdy a vzdálenost od okrajů by měla být větší než 10 mm.
 5. Proveďte rýhy s hloubkou 1 cm, vložte do nich semena, posypte je zeminou, vylejte z rozprašovače.
 6. Nádobu zakryjte plastovou, skleněnou nebo plastovou fólií, vložte ji do místnosti s teplotou +20 až +25 ° C.

Takovým místem může být skleník, kde jsou sazenice dočasně uchovávány při teplotě od +25 ° C do +27 ° C. První výhonky s kořeny se objeví do 10 dnů, od tohoto okamžiku až do vytvoření prvních letáků budete muset provést následující akce:

 • vysévejte semenáčky po dobu 15 minut denně;
 • vyčistěte vnitřek kondenzátu;
 • snadno navlhčit zemi.

Po zobrazení prvních listů proveďte následující:

 1. Odstraňte fólii nebo obal.
 2. Nalijeme semenáčky potašem - 3 g, fosfát - 5 g, dusík - 2 g hnojiva rozpuštěného ve vodě.
 3. Týden před transplantací do země držte kalení - vyjměte semenáčky venku při teplotě +16 až +20 ° C, ponechejte po dobu 3 hodin a v posledních 24 hodinách před výsadbou - po dobu 24 hodin. Tento postup nenechá sazenice natáhnout.
 4. Voda jako substrát schne.

Výsadba sazenic

Pěstování bazalky v otevřeném terénu sazenicemi se provádí na předem připraveném pozemku a uvolňuje se s hrábě. Výsadba sazenic musí být prováděna v souladu s následujícími pravidly:

 1. Je nutné vykopat zemní otvory podél celého obvodu pozemku, přičemž vzdálenost mezi sazenicemi je od 0, 3 do 0, 4 ma mezi řadami od 0, 4 do 0, 5 m.
 2. Rostlina zasadit do hrnce bez narušení integrity země.
 3. Dostaňte teplou vodu a dostatek vody přes postele.
 4. Počínaje šestnáctým dnem po výsadbě krmte dusíkatými hnojivy zředěnými v zavlažovací vodě.

Výsadba semen

Pěstování bazalky z osiva je časově úsporná alternativa k možnosti sazenic. Technologicky je tento proces podobný výsevu sazenic, ale má určité zvláštnosti. Pro výsadbu semen je třeba dodržovat následující pravidla:

 1. Pokryjte zem předem fólií, aby se půda mohla zahřát.
 2. Před výsevem si vezměte teplou vodu a zalejte postele, a pak použijte hrábě, aby se příčné brázdy 1 cm hluboké.
 3. Rozsypte semena do brázdy, přičemž vzdálenost mezi semeny je 25 až 30 cm.
 4. Vezměte úrodnou půdu, posypte plodiny a zakryjte lůžka zábalem až do klíčení.
 5. Po klíčení rostliny zřeďte každé 2-3 cm.
 6. Pro posílení bazalky by měla být v noci pokryta filmem.

Basil péče

Rostlina miluje vodu a potřebuje bohaté denní zavlažování, takže používají plastové sudy, které jsou ráno naplněny vodou. Zalévejte rostlinu večer, když se voda usadí a zahřívá se na jeden den. Dva týdny po výsadbě v půdě se provede první krmení pomocí dusíkatých hnojiv s přídavkem popela . Další krmení se provádí 1 krát za 2 týdny. Během aktivního kvetení, svírání vrcholů a prořezávání květin. Toto je děláno zvětšit větvení. Uvolnění a odplevelení půdy vyrobené v létě asi 6-7 krát, pak napojena.

Pro boj s nemocemi je třeba dodržovat tyto pokyny:

 1. Alternativní výsadby každé 2-3 roky.
 2. Nezvyšujte lůžka sazenicemi.
 3. Mírné zalévání.
 4. Pravidelně uvolňujte půdu v uličce.
 5. Odstraňte nemocnou bazalku a zemitou hrudku.

Bazální škůdci, jako jsou hlemýždi, mšice a slimáci, jsou další nemocí kromě nemocí, ale není to velký problém. Faktem je, že bazalka má specifickou a silnou vůni, která odpuzuje škůdce. Jejich útoky jsou vzácné, vyskytují se velmi zřídka, takže se nemusíte starat o integritu, bezpečnost své oblíbené sklizně.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: