Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Vzhled lézí v rukou je obtížné identifikovat jako virová léze, vzhledem k tomu, že herpes na paži je vzácný, a mnozí nevědí, že toto onemocnění může mít takovou oblast lokalizace. Navzdory tomu, že herpes virus málokdy postihuje končetiny, nemůže být o nic méně nebezpečný než obvyklé formy onemocnění (orální a genitální). Aby se zabránilo infekci, je nutné znát mechanismus jejího šíření a příčiny jejího vzniku.

Co je to herpes na ruce

Herpes virové onemocnění postihuje hlavně kůži v oblasti rtů, očí, vnějších pohlavních orgánů. Toto onemocnění je charakterizováno výraznými znaky ve formě vyrážky, která je zviditelněna jako bubliny s čirou tekutinou uvnitř. Jakmile je virus v těle, je vložen do buněk na genetické úrovni a zůstává tam navždy. Kauzální agens onemocnění jsou virové kmeny. V závislosti na kmeni herpesvirusu se rozlišuje 8 typů onemocnění (6, 7, 8 typů není plně známo):

 • Virus Herpes simplex (HSV) -1 - vyvolává vyrážku na rtech;
 • HSV-2 - vyrážka je lokalizována v oblasti genitálií;
 • HSV-3 - plané neštovice a pásový opar;
 • mononukleóza;
 • cytomegaloviru.

Herpes na prstech a dlaních - vzácný jev, protože virus sám nemůže změnit místo lokalizace, a pohybovat se vyžaduje kontakt kůže rukou s postiženou oblastí. Vzhled herpetické vyrážky na rukou je způsoben vlivem pouze vnějších faktorů, vzhledem k tomu, že virus je schopen infikovat oblasti bez samočistícího mechanismu. Rty a genitálie jsou zbaveny potních a mazových žláz, proto jsou citlivé na patogenní mikroorganismy. Kůže rukou je méně náchylná k virům, ale v přítomnosti vnějších příčin může tato oblast infikovat herpes.

Důvody

Virus je nebuněčné činidlo, které nese infekci, což je nejpočetnější biologická forma, která existuje na Zemi. Může se množit pouze uvnitř buněk živých bytostí. Viry se šíří několika způsoby - vzduchem, fekálně-orální, genitální a domácí. Kmen herpes často vstupuje do lidského těla často v raném dětství, ale nemusí být po celá léta pociťován v pasivní formě. Hlavní příčinou herpes vředů je přítomnost jednoho z virových kmenů v těle.

V přítomnosti faktorů, které vyvolávají přechod choroby do aktivní formy, se virus opakuje a začíná se aktivně množit, což se projevuje ve vzhledu vyrážky na rukou. Příčiny relapsu zahrnují:

 • podchlazení rukou;
 • snížená imunita v pozadí infekčních onemocnění;
 • těžké vyčerpání;
 • nestabilní emocionální pozadí, stres;
 • poranění rukou a prstů;
 • přítomnost poškození kůže, praskliny, škrábance;
 • ekzém, dermatitida, neurodermatitida (jako sekundární faktory přispívající k přenosu viru herpesu z hlavního lokalizačního místa);
 • dlouhodobý pobyt na slunci nebo v soláriu.

Lokalizace

Zánět tkání rukou, způsobený pronikáním pyogenních mikrobů, se nazývá zločin. Herpetický felon je zánětlivý proces vyvolaný herpetickým virem. Papuly mohou být lokalizovány na vnějších (zadních) a vnitřních (dlaňových) plochách prstů, dlaní, rukou, předloktí a ramen. Herpes na dlaních a prstech je více obyčejný než vzhled podráždění v jiných oblastech ruky. Porážka ramenní oblasti a předloktí je důkazem velmi slabé imunity a vyžaduje naléhavá opatření k její normalizaci.

Ve výjimečných případech, se silně deprimovaným imunitním systémem, se může objevit pásový opar. Tato choroba se nevyvíjí pouze na rukou, postihuje obrovské povrchy těla a zasahuje až do krku, obličeje, loktů. Pásový opar je převážně jednostranný (vyrážka se vyskytuje pouze na jedné polovině těla).

Příznaky

Virus, který postihuje pokožku rukou, způsobuje příznaky podobné projevu léze na jiných místech. Onemocnění je charakterizováno symptomy stagingu se zvýšenou závažností symptomů jak virus se šíří přes tělo:

Období

Příznaky

Trvání stádia onemocnění, dny

První (začátek zánětlivého procesu)

V počátečním stádiu onemocnění, otok a zarudnutí postižených oblastí, svědění, pálení, je nepříjemný pocit při ohýbání prstů, mírné indispozice, bolest podél nervu

1-2

Druhá (aktivace)

K zánětu kůže dochází, objevují se malé dutiny (vesikuly), které vypadají jako bubliny naplněné zakalenou serózní tekutinou. Dotyk postižené kůže způsobuje bolestivost. Postupně se mohou malé bubliny spojit do větších puchýřů.

3-4

Třetí (nakažlivý)

Začíná jednorázová ulcerace puchýře, tekutina vytékající ven šíří infekci do sousední zdravé tkáně. Toto období je nebezpečná reinfekce viru herpes.

1-2

Čtvrté (využití)

Vysychání vředů vzniklých po otevření puchýřů nastane. Na jejich místě se chrasty objevují z koagulované krve a mrtvé tkáně, které mají vzhled suchých krust. Jak kůže epithelizes, kůry spadnou a jizvy zůstanou pod nimi, který mizet s časem. Po dokončení této fáze začíná remisní fáze, jejíž délka závisí na přítomnosti provokujících faktorů.

5-7

Vlastnosti infekce u dětí

Herpes mezi prsty je častější u dětí než u dospělých, protože pokožka dítěte je stále velmi něžná a nemůže poskytnout úplnou ochranu proti pronikání virů a infekcí. Kromě toho, infekce přispívá k zanedbávání hygieny a přítomnosti více mikrotrhlin v rukou dětí, vyplývajících z jejich hyperaktivity. Po kontaktu dítěte s nosičem herpesu virus rychle proniká do těla dítěte, snadno obchází stále slabou imunitu.

Infekce herpesem neznamená, že kůže rukou dítěte je okamžitě pokryta vyrážkou. Virus může zůstat v pasivní formě a aktivuje se pouze tehdy, když se objeví provokativní faktory (například v případě katarálních nebo infekčních onemocnění, hypotermií). Děti, které mají herpetickou stomatitidu, jsou vystaveny zvýšenému riziku infekce - zvyk odebírání prstů do úst může vést k šíření onemocnění do horních končetin.

Nebezpečí nemoci

Forma herpesu, ve které je lokalizace zánětu lokalizována na rukou, není považována za nebezpečnou nemoc pro lidi s normální imunitní ochranou. V této kategorii pacientů se onemocnění vzácně vyskytuje v těžké formě a nevede ke komplikacím. Ale za přítomnosti imunodeficience nebo přechodu herpesu na jinou formu (genitální, orální) může nedostatek adekvátní léčby vést k šíření infekce do jiných tkání a ke zhoršení celkového stavu.

Pokud je virus přenesen z rukou do oblasti ženských pohlavních orgánů, může to vést k poškození děložního hrdla a přispět k rozvoji rakoviny. Intenzifikace onemocnění během těhotenství je hrozbou pro plod, v důsledku čehož se u novorozence může vyvinout generalizovaný herpes. Herpetické léze očí jsou plné hluboké léze rohovky, takže je důležité zabránit kontaktu infikovaných rukou s obličejem.

U dětí nejsou ochranné systémy těla dosud zcela utvořeny, takže nedostatek léčby může vést ke vzniku takových komplikací, jako je stomatitida, meningitida, encefalitida. Navíc riziko přenosu viru na jiné místo u dítěte je vyšší než u dospělých, a to z toho důvodu, že děti mohou omylem otevřít bolestivý váček, což přispívá k šíření infekce.

Diagnostika

Lékař diagnostikuje nemoc na základě vizuálního vyšetření a vyšetření stížností pacienta. Herpes má charakteristické vnější projevy a specifičnost vývoje, nicméně některá virová onemocnění mohou mít podobný vzhled jako herpetika, například:

 • alergie;
 • zánět bakteriální tkáně;
 • povrchové popáleniny;
 • podráždění kůže po kontaktu s určitými druhy rostlin nebo bodnutím hmyzem;
 • dyshidrotický ekzém;
 • infekční pustulární dermatitida.

Existují-li pochybnosti o přítomnosti viru herpesu, provádí se diferenciální diagnostika. Tato diagnostická metoda má vyloučit nemoci podobné symptomatologii na základě charakteristických faktů a znaků. Diagnóza se provádí, dokud není odhalena jediná správná diagnóza:

Nemoci s podobnými příznaky

Výrazné známky herpes viru

Alergická reakce

Alergické vyrážky se šíří po celém těle, zatímco infikují omezené oblasti

Bakteriální zánět

V případě herpetických lézí si klouby zachovávají svou pohyblivost, nedochází k hromadění hnisu a napětí v tkáních.

Kontaktní dermatitida

Výskyt dermatitidy předchází kontakt s provokujícím faktorem (kyselina, alkálie)

Reakce na bodnutí hmyzem

Pokrytí vyrážek postižených kůže po bodnutí hmyzem více husté

Léčba herpes na rukou

Herpes vyrážka na rukou není náchylná k lokálním účinkům léčiv na bázi acykloviru, což účinně eliminuje vyrážku na rtech. V tomto ohledu zahrnuje léčba virových lézí komplexní přístup, který kombinuje perorální léčbu a lokální léčbu postižených oblastí. V různých stadiích onemocnění lékaři předepisují různé skupiny léčiv, jejichž cílem je eliminace symptomů spojených s určitým stadiem vývoje patologie.

Není možné zcela se zbavit viru, který jednou vstoupil do těla, proto je úkolem terapie minimalizovat riziko možných negativních důsledků a zabránit šíření infekce. Po odstranění příznaků aktivace herpesu není třeba pokračovat v komplexní léčbě. Nosič viru musí dbát na zachování své imunity, aby se zabránilo opakování onemocnění.

Léky

Lékař předepíše léčbu na základě stupně kožních lézí, celkového stavu pacienta a přítomnosti faktorů, které mohou zpomalit proces hojení. V léčbě virových onemocnění se používají následující skupiny léčiv:

 • antivirotika (Valocyclovir, injekce Panaviru, tablety Famvir);
 • imunomodulátory (Anaferon, Genferon, Viferon);
 • antihistaminika (Suprastin, Zovirax);
 • lokální analgetika (Menovazin Cream, Lidocaine masť);
 • antiseptika (chlorhexidin, Fukortsin);
 • antibakteriální látky (pokud se připojí sekundární infekce, antibiotika se předepisují na základě typu infekčního patogenu).

Základem farmakoterapie herpetických lézí rukou jsou antivirotika, která zvyšují odolnost organismu vůči infekcím a přispívají k produkci interferonu (bílkoviny produkované v reakci na poškození viru). Účinným lékem rostlinného původu je ruský lék Panavir:

 • název: Panavir;
 • charakteristika: biologicky aktivní polysacharid získaný z rostliny je hlízovitý, vyrábí se v několika formách (roztok, čípky, gel, sprej), podporuje rychlou regeneraci tkání, má protizánětlivé vlastnosti;
 • Výhody: netoxický;
 • nevýhody: vysoké náklady.

Místní léky proti bolesti ve formě gelů, masti se používají k rychlému odstranění výrazné bolesti. Účinnou látkou anestetik je lidokain nebo benzokain, kterým mohou být silné alergeny. Před použitím léků proti bolesti je nutné zajistit, aby na složky nedošlo k alergické reakci:

 • název: Menovazin;
 • Charakteristika: Benzokain, prokain a mentol Kombinované rychle působící anestetikum. K dispozici ve formě masti a roztoku pro vnější použití, okamžitý anestetický účinek je dosažen expanzí nádob pod vlivem mentolu a blokováním sodíkových prvků nervových zakončení prokainem;
 • Pros: okamžité odstranění bolesti;
 • nevýhody: existují kontraindikace.

Lidové metody

Použití tradičních receptů na léčbu herpetického viru se doporučuje pouze pro udržení imunity a urychlení procesu hojení, protože homeopatické léky nemohou virus zničit. Nejúčinnějšími lidovými metodami, které doplňují metody tradiční medicíny, jsou koupele a obklady založené na odvarech a infuzích léčivých bylin:

 1. Tinktura zeleného čaje. Nalijte vroucí vodu přes velký listový zelený čaj a nechte vyluhovat po dobu 20 minut, pak ochlaďte a výsledný vývar zfiltrujte. Denně po dobu 15 minut. na postižený povrch naneste obvazový obvaz navlhčený čajovým roztokem.
 2. Kauterizace šťávy jarní. Před tvorbou puchýřů musí být okolní zdravé oblasti promazány silným krémem nebo vazelínou, aby se zabránilo popáleninám. Odříznutí stonku rostliny, měli byste ji vyčistit od kůže a aplikovat bod-jako šťávy do herpetických váčků. Tento postup se doporučuje 3-4krát denně.
 3. Podnosy na heřmánku. 100 g farmaceutické kolekce heřmánku zalijeme vroucí vodou a vaříme po dobu 10-15 minut, poté ponecháme bujón vychladnout na pokojovou teplotu. Nalijte terapeutický roztok do nádrže pro odběr misek a vložte do něj ruce. Tento postup by měl být opakován denně před spaním až do úplného vymizení příznaků herpesu.

Prevence

Aby se zabránilo infekci nebo opakovanému výskytu viru, je třeba dodržovat doporučená preventivní opatření. První prioritou je posílení imunitního systému, kterého je dosaženo dodržováním pravidel zdravého stravování, vitamínů a kalení. Základní pravidla, která lze dodržet a která mohou významně snížit riziko kontrahování herpesu, jsou následující:

 • hygiena;
 • použití antibakteriálních činidel;
 • odmítnutí špatných návyků;
 • udržení zdravého životního stylu.

Foto herpes na rukou

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: